B PHIUSHAVE I Hierna werd het filmprogramma afge werkt en werd v gedraaid«Werken der barmhartigheid», een beeld van het werk van het Ned. Roode Kruis onder de Indo nesische bevolking. Deze geheel Neder- iandsche film toonde een mobiele Roode Kruis-colonne, die per auto door het prach tige Indische landschap trekt en voedsel uitreikt aan de uitgemergelde bevolking. Ook op Java, waar kommer en ellende heerschen, toont het Roode Kruis-personeel zich redder in nood voor de verpauperde bevolking, aan wie voedsel verstrekt wordt, terwijl voor de noodige rust en behande ling van zieken en gewonden wordt gezorgd. In wel zeer primitieve poliklinieken vindt de medische arbeid plaats en ondanks deze volgens onze begrippen haast onmoge lijke omstandigheden verricht het Roode Kruis-personeel per auto en te voet zijn zegenrijk werk. Daarna werd door de le, 2e en 3e klas Roode Kruis-helpsters in hun witte uniformen gecollecteerd voor het goede doel. Deze collecte bracht f213 op, met welk bedrag alle onkosten van dezen avond ruimschoots konden worden gedekt. De rest wordt van zelfsprekend geschonken aan de reeds meer genoemde instelling. Tenslotte werd »De Witte Engel gedraaid de hoofdfilm een rolprent over het leven van Florence Nightingale, welke rol in deze film wordt vertolkt door de bekende actrice Kay Francis. Honderd jaar geleden heerschte-* er in hospitalen en ziekenhuizen erbarme ijke toestanden. De verpleegsters worden o.m. aangesteld op een aanbeveling van geeste lijken, wanneer vrouwen die betrekking om sociale redenen van noode hebben. Dat hierdoor de noodige toewijding nogal eens ontbrak, is duidelijk: plichtsverzuim en zelfs drankmisbruik door de «verpleegsters" kwamen niet zelden voor. De geheele ver zorging van zieken en gewonden laat zeer veel te wenschen over. De jonge vrouw Florence Nightingale leest in een rapport, hoe hemelschreiend de toestanden in de Londensche hospitalen zijn en deze schro melijke verwaarloozing ontroert miss Nightin gale, die toch al geen bevrediging kon vin den in een doelloos burgerbestaan, dermate, dat zij besluit niet te trouwen en haar leven in dienst der lijdende menschheid te stellen. Als spoedig daarop de Krim-oorlog uitbreekt, gaat zij, met een kleine groep verpleeg sters erheen. Dat blijkt wel noodig te zijn, want hoewel de dagblad-bulletins steeds terreinwinst melden, is het lijden der ge wonden verschrikkelijk. Tegenwerking door wanbegrip en conservatisme kunnen miss Nightingale weerhouden om haar schoone taak te vervullen. Typhus- en cholera- patiënten worden geïsoleerd en bedden en kleeren gedesinfecteerd en aan alle toestan den in de hospitalen, die spotten met elk begrip van menschelijkheid, maakt zij, trots tegenwerking en minachting van militaire, artsen en officieren, radicaal een einde. Modern is ook haar zorg voor de gewonden. Zij bezoekt 4 maal daags alle bedden van de lijdenden en door haar nachtelijke rond gangen krijgt zij den raam van »het meisje met de lamp." Treffend was in deze film weergegeven de dankbare blik, die sprak uit de oogen der gewonden, als ,de witte engel" haar nachtelijke tochten langs de bedden maakt. Ontroerend is ook het frag ment in de film van miss Nightingale's eenzame gang naar het front, om daar haar liefdewerk voort te zetten en de wei gering om haar in het met cholera besmette hospitaal toe te laten. Aan het front wordt miss Nightingale zelf door de cholera aan getast. De witte vlag wordt geheschen en zij wordt langs de saiueerende soldaten weggedragen. Zij herstelt en heel Engeland leeft mee met de vrouw, die 2000 mannen verzorgde en die het sterfte-percentage door haar toegewijde arbeid deed dalen van 56 op 6. Zij wordt benoemd tot hoofdleidster van alle vrouwelijke verpleehsters. In Enger land aangekomen, blijkt het dat zij door de regeering werd bestreden, omdat haar werk de ideëele basis van het regeeringsbcleid zou ondermijnen i Zij wordt ontvangen door koningin Victoria en men wil haar een som gelds overhandigen, die zij echter groot moedig bestemt voor een te vormen stam kapitaal voor een te stichten opleidings school voor verpleegsters. Haar baanbre kende arbeid wordt voortgezet en neemt steeds grooter vormen aan. Dit lichtende voorbeeld gegeven door Florence Nightin gale zonder twijfel een der grootste en nobelste vrouwen die de wereld ooit ge kend heeft is uitgegroeid tot het wereld omvattende werk van net Roode Kruis Hiermede was de uitstekend geslaagde propaganda-avond voor het Roode Kruis in zijn geheel en voor de plaatselijke afdeeling in het bijzonder, teneinde. Wij bevelen dit werk dat zoowel in zijn oorlogs- als in zijn vredestaak isdienst aan het volk, bij een ieder warm aan 1 VARIÉTÉ AVOND IN «HET CENTRUM." Voor het Spaarfonds «O. en O." Ais laatste voorstelling in dit seizoen, die Dinsdagavond in «Het Centrum" plaats vond, trad voor bovengenoemd Spaarfonds een variéte-gezelschap op, hetwelk ge- engageerd was door de heer Adri Kaan te Terneuzen. De grote bioscoopzaal was tot de laatste plaats bezet toen de voorzitter van het Spaarfonds, dhr. v. d. Plasse, zijn openings woord sprak. Hij deelde o.a. mede, dat dienstplichtige militairen bij hun vertrek naar de tropen, lid kunnen blijven van het spaarfonds en tot de beëindiging van de diensttijd vrij zullen zijn van betaling van contributie. Verder zeide dhr. v. d. Plasse dat bij volgende uitvoeringen aan de verlof gangers uit Indië gratis toegang zal worden verschaft. Hierna begon het vatiété-gezelschap met de afwerking van het omvangrijke pro gramma en trad als eerste voor het voetlicht Coos Speenhoff Jr., in de kwaliteit van conferencier. Door zijn welbespraaktheicT en kwinkilagen wist hij al direct de gehele zaal te boeien en lachsalvo's op te wekken, waartoe de snedige opmerkingen over de «service" bij de middelen van vervoer in Z,-Vlaanderen het hunne bijdroegen. De zingende accordeonist Pierre Driessen oogstte met zijn lied „Home on the Range" cn een accordeon-potpourri veel succes. Na de pauze wist hij door enige populaire wijsjes (o.a «Cheerio") zijn publiek tot samenzang te bewegen. Daarna werd de aandacht van het.publiek getrokken door de manipulaties van de goochelaar Clem Clements. Zijn verrich tingen, o.a. met sigaretten en kaarten vielen bij de aanwezigen zerr in de smaak en na elke truc klonk een welverdiend applaus. Na de pauze kwam hit ten tonele als de komische sneltekenaar Swips en ook op dit gebied legde hij een grote begaafd heid aan de dag, terwijl zijn grime en cos- tumering en de grappige wijze waarop hij zijn frappante tekeningen verduld-dijkte, het publiek niet alleen met spanning het snelle tekenstift deed volgen, maar ook deed schateren van het lachen. Hierna was de onverdeelde aandacht op het podium gericht voor het optreden van het bekende radio-ensemble «Aart Boenders Wailana Hawaiians". Wat dit kwartet 2 dames en 2 heren presteerde, mag wel, op muzikaal gebied althans, als het hoogtepunt van de avond worden b.eschouwd. Zij brachten in een 4 tal liedjes (o.a. „An Island melody", „Herinneringen aan Hawaii") klanken van de stille Zuidzee en oogstten groot succes met deze tegenwoordig zo populaire muziek. Ook de stemmige ver lichting en de Hawaiian-kledij droegen hier veel bij om de juiste sfeer te scneppen. Na ieder nummer klonk dan ook een dave rend applaus en een toegift kon zodoende niet achterwege blijven en met de mars «Mooi Hawaiianland" werd hieraan gevolg gegeven. Bestond hun eerste optreden uit melodiën van het eilanden-rijk in de Qrote Oceaan, hun programma was hiermee nog niet af gewerkt en in hun tweede en laatste op treden, waaibij zij als «Suid-Afrikaners" op de planken verschenen bewezen zij dat hun repertoire allerminst eenzijdig was. Deze liedjes van het stamverwanie Zuid-Afrika, waarbij vanzelfsprekend «Sarie Marais" en „Ou tante Koba" geen verstek lieten gaan, vielen niet minder in de smaak én ook hier was een extra nummer onvermijdelijk. Na dit muzikale hoogtepunt, verscheen ten tonele „Charles, de kleine man op de grote bal". Hoewel zijn verrichtingen hier reeds enige bekendheid genoten, was toch de gehele zaal weer onder de indruk van de fenomenale concentratie en lenigheid, waarmee dit heerschap staande op een grote bal, welke hij zelf met de voeten voort beweegt en tevens mt t enige ringen jongleert, bovendien nog de gelegenheid neeft om allerlei potsierlijkheden uit te halen en grappen te verkopen. Ook de manier waarop hij de ballen hem uit de zaal toegesmeten met een stok in de mond wist op te vangen, bevestigden weer de indruk, dat dit een artist is met buitengewone capaciteiten. Ook zijn tweede optreden als „Matla, vat-sprtng-act", waarbij vijf hoge manden op het toneel stonden opgesteld, was indrukwekkend. Eerst werden deze manden gelijkvloers op enige afstand van eikaar geplaatst en sprong hij met «tussen landingen" van de ene in de andere, daarna rechtstreeks in iedere mand en hetzelfde met gebonden voeten. Dit werd roet grote spanning gevolgd en een ademloze stilte volgde toen de manden trapsgewijze boven elkaar op tafels werden geplaatst en de jongleur geblinddoekt en met gebonden voeten in de manden wist te springen. Na dit laatste nummer verbrak een daverend applaus de stilte, evenals bij zijn eerste optreden toen deze artist ook een grote bijval oogstte. Dit was ongetwijfeld de clou van de avond op variété-gebied. Het toppunt van gemak! PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! Tussen al deze nummers door wist Cops Speenhoff Jr. met zijn geestige maar dikwijls ook rake conferences, waarbij o.m. de dames met hypermoderne make-up een veeg uit de pan kregen, steeds de juiste snaar te treffen en de aarkordiglng van de verschillende nummers van het programma was bij hem in goede handen. Zoals ge bruikelijk bij een conferencier, bracht hij ook nog enige liedje», waarvan we hier noemen „Jubileumdroom", waarin hij ver schillende sterren op cabaret-gebied imi teerde en een potpourri van wijsjes, die omstreeks 1900 populair waren. Hierbij volgde al gauw de gehele zaal en weerklonk er een prachtige community-singing van deze nog altijd mooie melodiën. Na de beëindiging van dit programma sprak de voorzitter va:i het Spaa fonds nog een kort slotwoord, waarin hij het gezel schap hartelijk dankte voor het gebodene. Rest ons nog te vermelden dat in de pauze enige fraaie prijzen werden verloot en dat de avond besloten werd met een gezellig bal. CHR JONGE MANNENVERE^N. „WAAKT EN BIDT." Feest- en jaarvergadering in „Het Centrum". Donderdag jl. hield deze Ch'. Jeugdver- eenigirg haar jaarvergadering. De avond, die werd opgeluisterd met zang, muziek en tooneel, viel een groote belangstelling ten deel, want de groote bioscoopzaal was geheel bezet. Na de opening door dhr. Gordeau Jr., bonds-secretaris van het Nederlandsch- Jongelirgs Verbond voor Zeeland te Middel burg, zorgden de h.h. J. de Visser (viool) en Fr. Wisse (piano) voor de muzikale opluistering door het ten gehoore brengen van de Sonate van Marcello. Dhr. J. Diele- man zong daarna met pianobegeleiding van dhr. D. de Visser «Nacht over Java" en „Bloementuin", terwijl zij later hun succes vol repertoire vervolgden met«Chante, chante encore dans la nuit." Het verslag van den secretaris, dhr. Jan sen van Roosendaal vermeldde o.a. de vele sprekers, die in het afgeloopen jaar voor de vereeniging waren opgetreden, terwijl de penningmeester, dhr. W. Dieleman, een batig saldo meldde van f211. Vervolgens betrad dhr. Gordeau Jr. het podium en hield een redevoering over het onderwerp„De wereld, waarin markt wordt gehouden." Spr. betoogde o.m. dat het C J M.V.-bezoek een geestelijk meeleven dient te zijn en geen marktbezoek. Hij con stateerde verder, dat er in de wertlu meer marktmenschen dan gemtenschapsmenschen zijn. Verder zeide dhr. Gordeau het een betreurenswaardig verschijnsel te noemen, dat in Zeeuwsch-Viaanderen de biddag op later datum moet worden gehouden voor een marktdag. Deze jeugdvereeniglng was voor Axel veel te klein zei spr. en eindigde met een krachtig propaganda-woord voor het Christelijk Jeugdwerk. G;duren^e deze toesprzak moest dhr. Gordeau het publiek om stilte verzoeken ook ditmaal was het batcon weer een lawaai-oord van je welsteWanneer zal dat eens anders worden De hierna gehouden samenzang, geleid door dhr. J. de Visser, 3laagde slechts gedeeltelijk, daar het baicon hierin niet uitblonk 1 Beter slaagde het nummer: hersengym nastiek, waaraan door 3 dames en 3heeren uit het publiek weid deelgenc men. De dames behaalden 7 punten en de heeren wisten met een halve punt meer de le ding te nemen. Als belooning ontvingen de dames parfum, de heeren cigaretten. Als laatste nummer voer de pauze vo| een humoristische inleiding door dhr. Visser op het blijspel «Hotel Welgele^ welke komische drie-acter de heele tv helft van den avond in beslag nam. Hotelhouder van Deursen. aan den van faillissement, krijgt een Fransche bi als gast. De hctel-knecht Jtf Broersec erft een fortuin en de eigenaar van heli locpen hotel raadt den bediende aan li zaak te koopen, met het doel om| finarcieele positie te redden. De bediti vertrouwt zijn geld aan den baron, diei op de „Barque hollandaise" deponeert,! bedier.de weet door een handigheid: vcor directeur te doen doorgaan en dei wordt bedierde. De baron vertrekt zee rekening te betzien. Een rechercheur la den baron opsporen als „hotel-rat". teleurstelling in „Welgelegen" is grooll de boosheid van Van Deursen nog grol en de rollen tusschen directeur en b:dbi worden weer omgekeerd. Later komt baron terug en blijkt niet deze, c de rechercheur de oplichter te zijn. Hijoi handigt het geld aan den hotelknechl, nu t zijn patroon weer van rol vei wissel nu voor goed, doch niet nadat hij toesie mirtg heeft verkregen voor een huwl met Van Deursen's dochter Evelyne. Plaa'sgebrek belette e<.n uitvoerigeroi zicht. Onze dilettanten sloegen een bel» lijk figuur, in alle bedrijven viel „Mark Deursen* op, evenals den debutant Broei man". Het publiek had een mooie avond OP DE THUISREIS. Aan boord van het s.s. „Grote Beer' op 28 Febr. van Batavia is vertrokker, vermoedelijk 22 Maart te Amsterdam aankomen, bevinden zich o.m. de volgt repair.ërenden Van de Koninklijke Landmacht. A. Bareman, M. C. de Feijter, Sgt, f Knieriem, van AxelG. v. d. Bergen, ClingeR. C. M. ljsebaert, van Koewa E. J. Geers, van Terneuzen; de Marii J. Cornelisse van Axel en van de Konlnl Marine W. P. Dees van Terneuzen A. Dieleman van Zaamslag. S.1 M.A.V.I.—ACTIE TE AXEL EN ZOUTE SPUI. Dc Vereniging „S1MAV1" ie Haai (Steun In Medische Aangelegenheden Inheemsen) verleende in 1947 voor f 300.000 hulp. Zij subsidieerde de opbi van ziekenhuizen, verstrekte medicarnc., instrumenten etc. aan de instanties in In nesië en Suriname, die zich de leniging medische nood in de tropen ten doel sli Zij let daarbij niet cp de godsdier richting of huidskleur der hulpbehoeven maar zij helpt waar geleden wordt I H.K.H. Prinses Juliana deed in 1947 tweemaal toe een beroep op ons volk te helpen. In aansluiting daarop ho SIMAV1 in een groot aantal plaatsen In land een inzameling, teneinde in de scb kelijke nood te voorzien. Ook alhier is een comilé gevormd, s'aande uit de damesC. J. van Oevei Julius, C. Blok Kiti, M. Booi-dc P. H. J. Couvée-Oudkerk, L Fanoy-Bs M. van Harn-Boudeling, M. de Kort-At M. van der Lee-van Trigt, E. Pennings Nui A. Post-v. Wijngaarden, S. de Putter-Bt C. de Ridder-Riemens, P. C. Salome-C quart, M. C. Schiltman de Vries, T. So v. d. Veen, W. Stemerding-Naber, A Syli Bokma en W. W. H. Zemel-Datema, comité op Zaterdag 20 Maart een colli zal doen houden. Om deze inzameling te doen slagen er collectanten nodig. Wij wekken o lezers dringend op zich te melden Mevr. Boor, Noordstraat 8. En bovendienlaat de burgerij ziek de collecte-dag niet onbetuigd laten en gulle hand offeren. Naastenliefde Is mooi woord. Maar daadwerkelijk naasï liefde betrachten is meer,, SIMAV1 luidt de noodklok. Want er duizenden levens op het spel. Mensenlef Onrustig, gejaagd? GEVONDEN VOORWERPEN. Een kinderporttmonnafeije met in Drieschouwen 15. Een zwaar gouden armband, Paulusstraat 20. Een portemonnaie met enige distribi bonnen, Rijkspolitiekazerne. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uit P. L. D. J. van Oeveren, em. pred' (kinderkoor) en nam. 2.30 ure Leesdt Geref. Kerk. Voorm. 10 ure en 2.30 ure Ds. A. Bos, van Haarlem. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat Voorm. 10 ure Ds. D. J. Couvée en nak 2.30 ure Ds. Pestman. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure nam. 2.30 ure Leeskerk. Ga óók genieten van het voordeel en gemak der moderne scheermethode met de „PHIUSHAVE", het Philips electrischdroogscheerapparaat-Vraag Uw handelaar een demonstratie. N.v: PHILIPS'VERKOOP-MAATSCHAPPU VOOR NEDERLAND.EINDHOVEN Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2