AXELSCHE M, COURANT Kerk en bioscoop. Frankeering bi] abonnement, Axel ^"7 ZATERDAQ 13 MAART 1948 62e JAARGANG No. 46 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster.- Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM log steeds weet men hier en daar in lielijke kringen van de bioscoop alleen vertellen, dat het een zielverdervend gif (Toch gaat ook de jeugd uit deze krin- er heen Dit is op z'n zachtst gezegd.... erdreven De bioscoop, evenals alle open- ie vermakelijkheden, verkeert tusschen de lolen waartusschen elk stuk samenleving cultuur, en ieder mensch verkeert: die n het (in dit leven helaas onmiskenbare) ioze en het goede. Waarbij, zooals altijd, goede in het gedrang schijnt te komen, doorsnee-film Is dan ook leeg, hol en waarachtig^ Maar dit is van de geheele nenleving te zeggen. Vanwaar de machtige aantrekkingskracht i de bioscoop? Willen we hierop ant- ord geven, dan doen we verstandig de iscoop te herleiden tot de 2 factoren a en winst. Eerst over de film. Dat deze triomfen rt is niet een op zichzelf staand ver- jel. Het moet gezien worden in samen- jig met de hooge vlucht die de reclame nomen heeft in onzen iijd, de illustratie, l plaat- en kleurendruk. Het zijn „de ogelijkheden der moderne techniek", die, de bril te beginnen, via verrekijker, itrekljker en microscoop 1) de wereld het zichtbare voor ons onmetelijk ei! uitgebreid. Diezelfde techniek hèeft ons in staat gesteld dil waargenomen eld automatisch en onfeilbaar vast te leg io door de fotografie. En dan nog weer, hei fotografisch beeld 3) automatisch om te vormen, dat het geschikt wordt hor de drukpers niet alleen, maar ook het witte doek. Wat men weergaven kan men nu via pers en lichtbeeld de assa onder het oog brengen. Dat is hierom id belangrijk! omdat ieder mensch een irertjes-instinct" heeft. Een van de grootste ettelijke vermogens van den mensch wijst reeds op (de beeldende kunst) dat die ensch van voorhistorische tijden af visu- I (op het oog aangelegd) is. Ons land emt ln de beeldhouwkunst een bescheiden aats in, maar in de schilder- en teeken- inst een vooraanstaande, zeker een paar uwen geleden. Maar dat niet alleen deze inslenaars, doch dat ieder mensch bijna ip het oog aangelegd" is blijkt, als gezegd, .1 de macht der reclame, van de illustratie aar men veel sneller naar grijpt als naar saaie krant) en van de bioscoop. Deze zijde van het bioscoopwezen is ren onschuldig als uw fotoalbum en de thlreclames. Men kan aanvoeren dat het ag in zijn waarneming waarschijnlijk vluch- >er Is dan het oor. Ik weet het niet. En ieder geval heeft daarmede het oog naast tl oor nog zijn belang niet in het minst rloren. Is niet de Schepper van het oog ezelide als die van het oor? Ei het oog t organisme is zeker zoo wond°rlijk en ibegrijpelljk als het gehoor-orgaan. De firn dus allereerst zoo'n voortbrengsel van de oderne techniek, waardoor hei gezichts- trmogen van den mensch veel en veel leer tot zijn recht (en zijn onrecht) gebracht rordt, te meer omdat de film het beeld beweeglijk* op het doek brengt. Vooral il Is een vinding van den jongeren lijd. laar gaven niet al zeer oude handschriften rachtige versieringen en illustraties Leidde systeem van de boekdrukkunst niet tot systeem van de houtsnee (later koper- ravure, ets, enz.) en daarmee tot de prent- unst En Europa's wereldberoemde middel- ïtuwsche kathedralen? Denkt u, dat die [ebouwd werden alleen uit „kunst-over- 'eaingen" Neen, dat overvloedig beeld- touwwerk was de „steenen catechismus", He apostelen en profeten, heiligen en bijbel le historiën, en vooral toen ookhelle tochten tot het kerkvolk brachten; zoo 's naderhand toen de nadruk van de beel- len naar de bijbel was verschoven, er loch 'oer „geïllustreerde" bijbels verschenen. mensch „kijkt' nu eenmaal zoo graag. I Nu over de winst, de 2e factor van de bioscoop, in de bioscoop wordt niet alleen htt beeld vertóónd, men „laat het iets idoen£n zoo ontstond de sterke bekoring fin de „sensatie" in goeden en slechten In goeden zinwe „beleven" graag In kwaden zinzoolang we zelf bulten Mot blijven 1 zien de meesten deze bele- snis graag opgevoerd tot het „adem- bnemende" waar liefst lot en leven (van '"deren) mee gemoeid zijn. Ziedaar de verklaring, dat de bioscoop geweldig winstobject is. Fümmagnaten filmsterren (met hun meestal mooie maar dooie gezichten) kunnen ervan getui gen. De triomf van den mensch in zijn meest nietszeggende gedaantez'n onbe duidende verschijning zonder meer. (Als er zóó al iets uitgaat van een mensch, wat moet er dan wel van hem uitgaan als er werkelijk „iets in zit.") De massa gaat „kijken", omdat ze dat zoo graag doet. En zoo wordt de bioscoop het publiek amusementsmiddel. En daar komt het gevaar nu. Haar werking is mas saal haar invloed reikt ontzaglijk ver. Het gevaar ligt hierinDe film-maatschappij vraagthoe trekken we er zooveel mogelijk Het kan niet schelen hoeDe mensch in Axel en elders vraagtHoe geniet ik zoo veel mogelijk? Kan niet schelen, wat. Zoo is die de schuld krijgthet witte doek, de schuldige nietDat is de mensch. Daarom wordt zoo weinig de „goede" mogelijkheid van het witte doek benut 1 (Weinig, want het gebeurt sporadisch wel de goede film, de wetenschappelijke opname, enz.) Waarom houdt ook met name de kerk zich vijandig Oudtijds, in haar kathe dralen en platenbijbels gaf ze blijk zooveel menschelijk inzicht te bezitten dat ze het prentjes-instinct wel benuttede mensch ook van deze zijde benaderde. Later, in een tijd van weinig verantwoordelijkheidsgevoel voor de samenleving liet het de kerk onaangedaan, dal de massa zich verkocht aan „de meestbiedende" film. Stellig heeft de film ook voor de kerk belang. Tweeledig I Allereerst, dat naast de tegen elkaar opbiedende amusementsfilms, die graag speculeeren op het behagen dat de mensch heeft in het verbodene, de film gebracht word», die iets goeds brengt, en zoo de holle schijn, het fraai bedrog, de geestdoode-rijkdom en de karakteriooze sensatie een kans rooft. En voorkomt dat de massa steeds weer „wordt gesterkt in haar zwakheden"gevoelloos en afgestompt wordt. Vervolgens een andere fi'm brengt, die het godsdienstig bestf van zeg maar: ieder mensch leidt van de algemeene, niets zeggende wegen („er moet wel Iets zijn" maar men stelt niet de vraag wat voor een Iets) op die van Geloof en Verwach ting van het Evangelie. Amerika en Enge land kennen dan ook ai jaren de film in dienst der prediking, (de zgn. bijbeische film). Of hier geen gevaren zijn? Dat zal wel, die ziji overal. Maar aan ervaring heeft men al veel nieuwe inzichten te danken. En zoo weet men de massa te bereiken en voorloopig te benaderer, die men anders niet meer bereikt. En juist die massa, die vragende, maar in elk geval bitter weinig ontvangende bioscoop horden, zijn die niet één der groote problemen van onzen tijd De asfalt-mensch noemt men hem wel, die niet verder weet te komen dan heen en weer te slenteren langs ons moderne stad- en landsbeeld, zonder geestelijk te leven. In deze eeuw van techniek kan de menschheid zichzelf alles bieden, maar weet niet: wét! De Stichtirg „Kerk en Film* heeft een kerkelijk verantwoord „film bulletin" in voorbereiding, dat maandelijks korte recens'es van een groot aantal films zal gevei en f 1,25 per jaar zal kosten. Zoo wil de Ned. Kerk haar aandeel gaan dragen in de verantwoordelijkheid voor het gehalte van wat het bioscoop-publiek ge boden wordt. We hopen, dat velen, die zichzelf teveel respecteeren om willoos met zich te laten sollen door het bioscoop-programma, zich zullen „oefenen in onderscheidingsver mogen". Op het „critisch film-bulletin" kan men zich abonneerenEmmalaan 24, Oegsl- geest. P. J. Pennings. Snelverkeer Brussel—Oost Z.-Vlaanderen. Zeeuwsche deputatie besprak in Lokeren (B) plannen met Bel gische Minister van Openbare Werken, senatoren en burge meesters. Naar het „Z. Dagblad" verneemt, zijn Maandag ten stadhuize van de Belgische gemeente Lokeren besprekingen gevoerd tusschen een Zeeuwsche en een Belgische delegatie, de laatste onder leiding van de Belgische Minister van Openbare Werken. Jean Borremans, over den aanleg van een breede verbindingsweg van Brussel over Lokeren en Moerbeke naar Roode Sluis, met aansluiting op den weg van Axel naar Terneuzen. Het is voor de aanleg hiervan noodzakelijk, dat een lengte van ongeveer 150 meter op Nederlandsche grond voor het in orde brengen der verbinding wordt bestemd Van Zeeuwsche zijde werd hiertoe alle medewerking toegezegd. De mogelijkheid is groot, dat van Belgische zijde nog dit jaar met de aanleg van deze verkeersweg zai worden begonnen. De Zeeuwsche deputatie, die door den burgemeester van Lokeren, den heer Thuijs- baert, werd ontvangen, bestond uit de heeren C. Philipse en C. Hamelink, leden van Ged. Staten, Ir. H. D. J. Swaters. hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat en Ir. J. A. Hofwegen, districtsingenieur van de Prov. Waterstaat te Terneuzen. Van Belgische zijde waren naast de reeds genoemde Minister van Openbare Werken, aanwezig verscheidene senatoren en een aantal burgemeesters van Belgische plaatsen. Wanneer het tot aanleg van deze weg komt, kan dit in de toekomst voor onze provincie van zeer groote beteekenis zijn. Niet slechts wordt dan de verbinding voor de bewoners van Oost Z. Vlaanderen met België, waarop zij toch al voor een niet gering gedeelte georiënteerd zijn, aanmerke lijk verbeterd, maar bovendien zijn er goede perspectieven voor een toenemend toeristen verkeer uit dat deel van België naar onfce provincie. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat in bovengenoemde samenkomst door de Zeeuwsche delegatie van gedachten is gewisseld met den kabinetschef van het Ministerie van Openbare Werken in België over de inpoldering van den Braakman, waarbij bleek, dat op welwiller.de mede werking gerekend kan worden. ACHTER DE SCHERMEN -VAN DE U. N. O. Op het inlichtingenbureau van de U.N.O staat de telefoon nooit stil. Het antwoorden op vragen van een nieuwsgierig publiek is één van de kleine karweitjes, die het U.NO.-secretariaat moet opknappen. Dit secretariaat is'een soepel- lopende machinerie, bediend door 2700 ma internationaal personeel. Binnen een jaar tijds is het secretariaat uitgegroeid van een handjevol deskundigen tot een gecompli ceerde gemeenschap van economen, juristen, electriciëns, timmerlieden, loodgieters, schil ders, bankiers, politieke experts en socio logen plus een klein legertje tolken, steno- graphen, kantoorbedienden, cyclostylisten, bewakers en portiers. De spil der gehele zaak is de talen afdeling. Elk der millioenen geschreven en gesproken woorden moet in het Frans en Engels, de werktalen der U.N.O., worden opgetekend. Aangezien de afgevaardigden van de Zuid-Amerikaanse staten en Rusland meestal in hun eigen taal spreken, staan drie talige tolken in hoog aanzien. De tolken vormen een verbazingwekkende verzameling van geestelijke tovenaars. Een erkend meester is And>é Kaminker, een ko>t gezet en kaai Fransmannetje. Men heeft kunnen zien, hoe hij na een redevoering van een uur opstond om die rede zonder enige aantekening te vertalen. Zijn voor dracht was zo levendig en dramatisch, dat luisteraars menigmaal de indruk kregen, dat hij zelf een originele rede hield. Even be gaafd, zij het niet zo artistiek is zijn broer Georges, befaamd door de wijze, waarop hij de meest ingewikkelde technische uiteen zettingen feilloos vertaald. Beiden hebben alle internationale conferenties van enig belang gedurende de afgelopen 25 jaar bijgewoond. Tolken maken gewoonlijk opvallend wei nig aantekeningen, zij vertrouwen bijna ge heel op hun phenomenaai geheugen. Of schoon zij hun best doen de redevoeringen woordelijk weer te geven, is hun doel ook bereikt, als zij de kern van het betoog correct en duidelijk naar voren laten komen. Ook is er nog een klein legioen vertalers, die elk document uit elke taal kunnen ver talen met inbegrip van Hindoes en Poesjtoes. Voor elke tijdens de officiële vergaderingen gesproken taal is een eigen stenograaf, die het gesprokene woordelijk opneemt. Meestal zijn het er twee, die elkaar afwisselende een dicteert zijn stenogram aan een cyclosfyiist, de ander neemt op. Terwijl de spreker nog bezig is, ontvangt de pers op deze wijze al het begin van diens rede. Ais Gromyko b.v. om 3 uur begint te spreken, is het eerste deel van zijn rede om half 4 gecycloslyleerd. Een compleet verslag van zijn rede in het Frans, Engels en Russisch is om 6 uur gereed. Misschien is het ingewikkeldste karwei, dat het secretariaat moet opknappen wel het voeden van de duizenden kantoorbedienden, afgevaardigden en toeristen. De cafetaria, een enorme ruimte op de voornaamste ver dieping, dient per dag een 5000 maaltijden opze is nooit gesloten. De luxe eetzaal voor de afgevaardigden is open van 113 uur voor iedereen, die zich kan permitteren 2 dollar voor zijn lunch te betalen. De meest ondankbare taak heeft de veilig heidsdienst. Die controleert de bewakers, geeft geloofsbrieven uit, houdt toezicht op de brandwacht en werkt samen met de New-Yorkse en staals-politia. Het Hoofd van deze dienst heeft een staf van ruim 100 mannen en vrouwen. Gezonde huid Uit onze omgeving. FILM- EN PROPAGANDA AVOND VAN HET NEDERL. ROODE KRUIS. De pioniers-arbeid van Florence Nightingale. Voor een geheel bezette „Centrum"-zaal heeft de afdeeling Axel van het Nederland sche Roode K'uis Woensdagavond zoowel door middel van,het gesproken woord als via het witte doek het aandachtige en tal rijke publiek een beeld gegeven omtrent werkwijze, doel en streven van deze instel ling, die met recht en met eere „in dienst der menschheid" staat. De voorzitter der afd. Axel, dhr. A P. Lefeber, sprak allereerst een kort welkomst woord en dankte voor de groote belangstel ling, hoewel hij hoopte, dat de interesse grooter zou zijn voor het Roode Kruis dan voor de film. Dhr. Lefeber gaf daarna een overzicht van den stand van zaken bij de nu twee jaar geleden opgerichte Axtlsche Roode Kruis-afdeeling. Deze heeft thans 50 gedi plomeerde E H B O.'ers, terwijl 12 dames gediplomeerd Roode Kruis-helpsters zijn, waarvan drie eerste kiassers. Bij eventueele rampen en ongevallen van massalen aard kan zoodoende doeltreffende hulp verleend worden. Wat het materieel betrett beschikt men over een volledig zuurstof-apparaat, 8 a 10 bra cards en 25 dekens Op 6 a 7 plaatsen in onze gemeente zullen verbandkisten wor den geplaatst bij gediplomeerden. De bedoe ling is zoo spoedig mogelijk over te gaan tot vorming eener transportcolonne door 8 10 heeren, die eventueel tot taak zou den hebben het ophalen der gewonden te verzorgen, terwijl de eventueele verpleging dan de taak der dames zou worden. Ook is er behoefte aan matrassen en ledikanten, zulks ais voorbereiding voor een hulpziekenhuis. Dit alles kost natuurlijk veel geld. De heer Lefeber sprak daarom een aanbevelend woord voor de dezen avond te houden collecte ten bate dezer instelling, die reeds millioenen ten zegen is geweest en dit ook zal blijven. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Jonkers, hoofdbestuurslid van het Neder). Roode Kruis, die in het kort wees op de strekking van deze films, waarna hij wees op de sympathie, welke de Zeeuwsche bevolking koestert voor het Roode Kruis. Spr. wees ook op het liefdewerk thans door het Ned. Roode Kruis in indië ver- ri ht en kondigde de groote campagne aan, die dezen zomer zal worden georganiseerd zoowel ter vergrooting van de populariteit, als ter versteviging van de financiëele positie. Tenslotte wees spr. er op, dat het Roode Kruis niet alleen in oorlogstijd actief is, maar ook een enorme vredestaak heeft en wekte allen op daaraan mede te werken. Lbonnements- prijst Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il 1.25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indié il. 1.55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. Purolin (verfijnd product voor moeder en kind). Doos 40 cent.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1