AXELSCHE mCOURANT grrgg™ Biddag 1948, Nieuwe prijzen voor melk en akkerbonw-prodneten. Frankeering bij abonnement, Axel. r ZATERDAG 7 MAART 1948 62e JAARGANG No. 44. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM V. Onder alle volken is verband beseft tussen 3d en de natuur. Hoe vreemd ook de .bruiken waren bij zaaiï ig en oogst, in één nicht won de primitieve mens het van iig moderne: in off er en gebed erkende zijn volstrekte onafhankelijkheid van ger Machten. Men paste soms walgelijke eihoden toe om de vruchtbaarheid der [kers te verkrijgen, maar men wilde ten e weten: wij schepselen zijn in ons machteloos. Sedert de vlucht der techniek al hoger ging kalde het gevoel van afhankelijkheid, of- boon de mens het toch haast weten kon, hij met al zijn kunnen sterker is in erwoesten dan bouwen. Nu die techniek duizelingwekkende hoogte gestegen is, iert zij zich duidelijker dan ooit tegen de ens, als om opnieuw te doen beseffen hebt met al uw eigen wijsheid het tegen- il van geluk en blijvende welvaart bereikt, e hebt machten opgeroepen, die ge zelf iet meer weet te beheersen. Met uw lassa's zijt ge nog afhankelijker dan de rimitieve mens. Die had nog een uitweg de druk van familie of stam naar de elliger ruimte. Maar de hedendaagse cultuur mens, voor wie geen grenzen of afstanden meer zouden bestaan, blijkt eensklaps de evangene, de opgeslotene, slaaf meer dan Dit van zijn eigen uitvindingen, van eigen aal en macht. Wij kunnen er niet eens ïeer „van door gaan" en zouden toch ergens veilig zijn. De psalmist kon ragen: „Waar zou ik heengaan voor Uw eest? Nam ik vleug'len des dageraads, soonde ik aan het uiterste der zee, ook aar zou Uw hand mij geleiden". Doch e wijze van heden, die met zulke ver- uderde begrippen „gelukkig" heeft afge- tkend, moet zeggen„Waar zou ik heen- aan voor de atoombom Waar ik ook a of sta, overal dreigt hetzelfde ver- oestend gevaar". De wereld is niet zo slecht en onveilig, omdat we zo stokstijf aan het woord van (zus vast hebben gehouden. Omgekeerd, mdat wij het al meer verwerpen, daarom rordt Zijn profetie van toenemende ellende ipt aan ons vervuld Er is dus alle reden om ons in onze erzwaarde afhankelijkheid niet groter houden dan wij z ij n ellendige, chuldige mensen, allen met elkaar. En iet wordt tijd het oude gebed tot o ze 'ader die in de hemden is te herhalen: ,0ééf ons heden oas dagelijks brood Dit gaat de kerk allerwegen weer smeken op biddag-1948. Zij roept niet s'cchts haar eden, doch héél Axel opBidt mét ons, lér uw Rechter komt, uw Heiland om genade. Schone gewoonte: die bid-dag. Laat ons die dan niet doorbrengen met pret en lol. Anders deden we beter die ;anse dag hard te werken en 's avonds aam te komen toP gebed. Het is een gelukkige gedachte geweest an de Cttr. Bibliotheek Vereniging om aan e avond van die dag te doen optreden nrof. dr. M. J. A. de Vrijer, oud-Hoogleraar s Utrecht, met het voor die dag wel zeer lassende onderwerp„Het bevindelijke even.' Wie kent niet het elfmaal herdrukte boek 'an zijn ontslapen echtgenote: „Dertig aten domineesche" Dat boek vertelt van hel edel werk van deze Hervormde predikant onder de verschoppelingen van Amsterdam. Het zal de laatste lezing zijn in dit seizoen. Gelovigen van allerlei denominatie lezen traag zijn blad „Pniël", waarin hij de he iende dr. Gunning is opgevolgd. Was Het en prachtavond met ds. Overduir, het belooft thans vooral niet minder te worden. Donderdag 11 Maart om half acht heeft Oder opnieuw vrij entrée in de bekende raai aan ds. Jan Scharpstraat 1. d.j. c. Uitgaande van een aanstaande verhooging der basis-uurloonen van 64 tot 68 cent en een tegelijkertijd in te voeren verlaging der tariefl jonen, waarvoor het Cjllege van Rijksbemiddelaars nadere voorstellen zal doen, zijn nu definitieve prijzen vastgesteld voor melk en voor de akkerbouwproducten van den oogst 1948. In verband met het feit, dat sommige prijzen, onder meer de rogge- en melkprij zen, zoo zijn vastgesteld, dat onder de tegenwoordige omstandigheden van de min der goede productiegebieden een voldoerd netto bedrijfs-overschot niet kan worden verkregen, heeft de regeering zich voorge steld boven deze prijzen nog exlra-loes'agen te verleenen, welke toeslagen dan in het bijzonder ten goede zouden moeten komen aan bepaalde gebieden of bepaalde bedrijfs- typen. Voorstellen tot financiering van deze toe slagen zuilen door den Minister van Finan ciën aan de Staten-Gem raai worden ge daan. Na goedkeuring van deze voorstellen zullen de toeslagen worden uitgekeerd op basis van in overleg met de georganiseerde landbouw vast stellen normen. Akkerbouwptijzen. Rekening houdende met de invoering van de beoogde wijzigingen in de landarbei- dersloonen en zich onder meer baseerende op de kostprijsberekeningen van het Land bouw-Economisch Instituut, heeft de regee ring de in onderstaande kolom genoemde richtprijzen voor de akkerbouwproducten vastgesteld. (Alles per 100 kg.) Product Richtprijzen Richtprijzen 1948 1947 Tarwe 21.— 20.— Rogge 21.- 20.— Gerst 19.- 19.— Haver 17.50 1750 Groene erwten 30 50 26.— Schokker 31— a*39 50 31.— a 35 Capucijners 42.50 Grauwe erwten 50.- Bruine boonen 45.- 45 Witte boonen 50.— Veldboonen 21.— 21.— Waalsche boonen 21.— Duiveboonen 21.—a 25.— Koolzaad 70.— 50 Bauwmaanzaad 70.— a 80.— Karwijzaad 50 a 75 Lij "zaad 45- 50 Geel mosterdzaad 35 a 55.— Bruin 80.— Kinariezaad 25.— a 40. Fabrieksaardapp. 4.75 475 Suikeibieten 32 34.— de regeering heeft overlegd met DE ORGANISATIES. Financiering van toeslagen vraagt 85 millioer. Naar aanleiding van de in het najaar '947 in de Tweede Kamer d»"r Staten- ueneraal behandelde moties betreffende de P'ijzenpolitiek in den landbouw heeft de ''geering thans na overleg met vertegen woordigers van den georganiseerden land bouw eenige beslissingen genomen. Deze cijfers zija bedoeld per 1000 kg. Voor de consumptie-aardappelen ligt het in de bedoeling te komen tot eenigszins lager algemeen prijspeil, echter met dien verstande, dat wijzigingen van de prijsver houdingen en van de bewaarioonen warden voorbehouden. In afwijking van de calculaties van het Landbouw-Economisch Iistituat, welke cal culaties een geringere verlaging van de kostprijzen der meeste akkerbouwproducten aantoonden, zijn de richtprijzen voor de broodgranen een weinig,verhoogd. De regee- ring lost hiermede haar toezegging in, dat het prijsverschil tusschen broodgranen en voedergranen in den komenden oogst groo- ter zal worden dan het thans bestaande verschil, terwijl de op basis van de calcu laties van het Landbouw-Economisch Insti tuut verlaagde richtprijzen voor suikerbieten en aardappelen, een juistere verhouding scheppen tusschen de prijzen van de broodgranen en de hakvruchten. Zooals uit het bovenstaande blijk), zijn voor een aantal producten voor den komen den oog3t geen richtprijzen vastgesteld. Het ligt niet in de bedoeling de prijsvorming dezer producten, door bepaaide maatregeien, eventueeie voorschriften voor den afzet in binnen- of buitenland uitgezonderd, te binden. De nieuwe melkprijs. Voor de melk, waarvoor sinds November 1947 een voorloopige prijs was vastgesteld, is thans de definitieve prijs bepaald en wel op 18,2 cent per kg. melk van 3,3 pet. vet. Dit zal beteekener, dat de winterprijs op 20 cent gehandhaafd blijft, doch dat de zomermelkprijs, welke ongeveer eind April ingaat, op 17,5 cent per kg. melk van 3,3 pet. vet zal worden vastgesteld. Tenslotte zal de bestaande toeslag voor de in het Westen des lands voor directe consumptie geleverde melk met ongeveer 0,5 cent per kg. melk worden verhoogd. Ook bij deze prijsvaststelling is rekening gehouden met de in te voeren verhooging der basif- uurloonen. Toeslagen ad 85 miilioen. Naast deze prijzen in het bijzonder ten behoeve van bepaalde melkveehouders en van bedrijven op de lichtere gronden de volgende toeslagen gedacht a. Een toeslag van 17 miilioen gulden als compensatie voor de in den zomer van 1947 voor vele gebieden, mede door de bijzondere weersomstandigheden onvol doende geldelijke uitkomsten van de melk veehouderij b. Een toeslag van 40 miilioen gulden als compensatie voor de in 1947 onvoldoende bedrijfsuitkomsten van bepaalde bedrijven op de lichtere gronden c. Een toeslag van 11 miilioen gulden voor 1948 als compensatie voor de ook in dat jaar nog te verwachten onvoldoende uitkomsten op de li htere gronden d. Een toeslag van 18 miilioen gulden ter ondersteuning van de voor vele bedrij ven op de lichtere gronden onvoldoence melkprijs in de periode Novtmber 1947 tot eind October 1948. De wijz3, waSrop deze totaal 85 miilioen gulden vragende toeslagen zullen worden besteed, zal na overleg met de Stichting voor den Landbouw worden bepaald. Op den wensch van den georganiseerden landbouw om ook nog een toeslag te ver leenen ten behoeve van het kleine-bedrijf op de lichtere gronden ter compensate van de naar hun meening onvoldoende bedrijfs uitkomsten in 1946, heeft de regeering ge meend afwijzend te moeten beslissen. Evenmin acht de Regeering voldoende gronden aanwezig om over te gaan tot een u'tbreiding van de vergoedingsregeling voor groenten, welke in 1947 heeft gegolden. Een nabetaling zal dus niet volgen. RODE KRUIS-N.1.W.I.N.-PAKKETTEN. Op 25 Februari j.l. is een begin gemaakt metde uitreiking der Rode Kruis-Niwin- pakkelten Het be(uft hier pakketten, die door de militairen in Indië dark zij de Indische burgerij in samenwerking met Niwin en Rode Kruis tegen zeer lage prijs konden worden aangekocht. De voor deze 100.000 pakketten benodigde goederen (koffie, thee, suiker, rijst, zeep, vet en specerijen) werden in een hoeveelheid van 450 ton per schip naar Nederland vervoerd, terwijl de door de militairen ingevulde adres-et»keiten per luchtpost wer den nagezonden. Het verpakken der artikelen /werd hier te lande verzorgd door de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties te Rotterdam, die tevens de distributie der pakketten op zich he£ft genomen. Via de coöperatie-winkels zullen rond 60.000 pak ketten hun bestemming bereiken, terwijl de overige 40.000 door de P.T.T, worden bezorgd. Verwacht word', dat in ongeveer twee weken alle geadresseerden hun pakket lullen hebben ontvangen. Kruis-gedachte geldt, brengt de toeschouwers tot ontroering. De film werd het vorig seizoen reeds in enkele afdelingen vertoond met een buiten gewoon groot succes. Voor personen boven 17 jaar is de toegang vrij. Daar het niet de bedoeling van het Rode Kruis Kan zijn om onkosten te maken die alleen ten laste van haar kas komen zal een collecte worden gehouden tijdens de voorstelling. Wij wekken ieder bezoeker op om voor het Ned. Rode Kruis, dat met voortvarendheid zoveel weik verricht, met milde hand te geven. DE ZAAK WEIJNS. Over de zaak tegen het Axelse tribunaal- lid Wcijns vernrmen wij, dat zij ihans in onderzoek is bij de procureur-ger.eraal, die uit zal maken of de beide beschuldigden al dan niet zullen worden vervolgd. GEVONDEN VOORWERPEN. Een blauwe overall, M. J. Wieland, Emmastraat 86. Een zwarte want, Prins Hendrikstraat 49. Een zak, inhoudende 11 pakjes tuinzaad; een ring met drie contactsleutels en een vilthoed, Rijkspolifie-kazerne. 1 zilverbon, J P. van Driel, Weststraat 52. Wit gebreid kinderwantje (geborduurd), J. Overdulve, Nieuwendijk 44. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure' Ds. J. Rijneveld van Bunschoten- Spakenburg. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. nam. 2.30 ure Leeskerk. 10 ure en Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd een Kruschen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kru3chen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, onzuiver heden kunnen zich niet meer vastzeiten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn. Weifel niet langerbegin Uw kuur dadelijk. Uit onze omgeving. FILMVOORSTELLING DOOR HET RODE KRUIS. Gaarne verwijzen wij naar de advertentie van de afd. Axel van het Ned. Rode Kruis, waarbij wordt aangekondigd dat door die afdeling een filmvoorsteiling wordt gegeven in „Het Centrum". Vertoond zal worden de film „De witfe Engel" (het leven van Florence Nightingale). Deze geschiedenis van de vrouw die door haar arbeid als een symbool van de Rode ZEELAND KRJJGT EEN OMROEPZENDER. Ter verbetering van de radioontvangst. Wanneer men met een ontvangtoestel het omroepgebied op de middengolf afzoekt blijkt, dat bijna geen enkele golflengte zon der stoornis is. Onze beide middengolven zijn niet in staat ^oor het gehele lar.d een begoorlijke ontvangst te verzekeren. Vandaar dat in enkele streken van ons land reeds hulpzenders in gebruik zijn. Om ook in Zeeland een betere ontvangst te verzekeren, zal op e n tirrein aan de nieuwe Rijksweg bij 's-Heer Hendrikskinderen een z. g. fre quentiemodulatie-zender gebouwd worden. COMMISSARIS DER KONINGIN BEZOCHT BRUGGE. De Commissaris der Koningin in Zeeland Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroof, bracht gis teren een bezoek aan Brugge, om kennis te maken met de Gouverneur van de provincie Wfs'-Vlaanderen. Binnenkort hoopt Jhr. De Casembroot ook een bezoek te brengen aan de Gouverneur van Oost - Vlaanderen, De Commissaris stelde na zijn ambtsaan vaarding pr ijs op een spoedig contact met zijn ambtgenoten in de aan Zeeland gren zende Belgische provincies, waarmede inde toekomst samensprekingen over verschillende gemeenschappelijke problemen nodig zuilen zijn. Ir. VAN AMERON NEEMT ONTSLAG. Naar wij vernemen zal Ir. A, C. Amerom. hoofd van het Steekbureau voor West Zeeuws Vlaanderen te Oostburg, me,t ingarg van 1 Mei a. s. uit deze functie treden. De heer Van Ameron treedt in dienst bij de N. V. Panagro, bouwonderneming te Warmond, welke momenteel in W. Zeeuw?. Vlaanderen verschillende werken uitvoert. BEVORDERING. Met terugwerkende kracht tot 6 Juli 1947 is de gerepatrieerde compagniescomman dant van het Zeeuwse vrijwilligersbataljon kapitein R. Fassaert te Huist bevorderd tot de rang van majoor. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom II 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. n<ot^n pijn verdrijvers I bij uitnemendheid

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1