CO Witte D. P.SCHÜ üff ADRES Ii..v Fa. GEBR. ESSELBRUGGE - AXEL Wij bereiden al-Uw Dierhuiden 25 cent Fa. I. C. VINK voor Stichting Ze JEAN AN ALBEF en PIETE Uit onze omgeving. Ook ruime 6- en 7-persoons Wagens Pelsveredefin.gsbedrijf „PELVE", op in de ChristeN Aft Het proflramiPi HAYDN, CHABRIEI Kaarten voor lerit voor jengdleden AXELbil J. C. TERNEUZFNbij Scl SAS VAN GENTI Wij kunnen U Tevens ontving1 FANTASIE-S DAMESTRIC FLUWELEN HERENPANT OVERHEMDI In Petten heb Wij b( specia 'even onder een regering, die hoofdzakelijk steunt op arbeiders. Dit is een vaststaand feit en het is logisch, dat die regering sterk de sociale kant uitgaat. Er werd nog opgemerkt, dat de industrie meer kan voteren om goede krachten aan zich te binden, omdat zij nagenoeg vrij zijn in de verkoop van hun producten. Op een desbetreffende vraag zeide de alg.-secr., dat de Protestantse bid- en dankdagen kunnen worden beschouwd als snipperdagen. Industrialisatie-plannen in Z.-Vlaanderen. Uitvoerige discussies volgden naar aan leiding dezer plannen. De arbeiders daartoe benodigd, 'zouden dan uit de landbouw moeten komen. Hoe staat de Z.L.M. daar tegenover De alg.-secretaris antwoordde, dat er een bevolkings-overschot is in alle andere delen van Nederland. Er is een sterk streven naar industrialisatie. De groot-bedrijven constateren thans dat het economischer is hun bedrijven te spreiden. Opgemerkt werd, dat hier een synthetisch wereldbedrijf bestaat, dat destijds door hogere Ionen onze arbeiders heeft weggelokt. In de toekomst zal zich dat bij normale gang van zaken herhalen, omdat bedoeld bedrijf een wereldbedrijf is en voor onze regering een ideale deviezenbron vormt. De vraag werd gesteld of de Stichting v.d. Landbouw voldoende diligent is om te voor komen, dat dergelijke bedrijven in de toe komst weer lonen zouden betalen en arbeids voorwaarden scheppen, die veel hoger en beter zijn dan in de landbouw. Wanneer de regering deze industrie zou toestaan van de loonstop af te wijken, waar blijft dan de gelijkstelling waarvoor de Stichting van de Landbouw zozeer heeft geijverd? Mr. Schlingemann antwoordde, dat de industrie-arbeider niet alleen door aanlokke lijker werkzaamheden een voorsprong had. Ook het hogere loon vormde inderdaad een zeer belangrijke factor. Na de oorlog heeft de industrie de arbeiders beter aan zich kunnen binden door meer aanlokkelijke toestanden op sociaal-hygiënisch terrein. Op een vraag of het bij een komende industrialisatie verantwoord is, dat de land bouw zich laat verdringen, antwoordde mr. Schlingemann, dat wanneer er een produc tieve en rendabele industrie wordt gevestigd, hiertegen geen bezwaar kan bestaan. Later komt misschien door Benelux een pracht- gelegenheid tot vestiging van industriën, waarbij een opmerking wordt gemaakt, dat de prijzen der landbouwproducten dan zo danig zouden dienen te worden verhoogd, dat men kan concurreeren. Ook vrërd opgemerkt dat 20 pet. onder- nemersloon voor een boer te laag is, omdat ook het risico daarin is begrepen. Als basis wordt genomen een gemiddelde van 10 jaar. De reacties t.o.v. de prijzen zijn in verschillende deelen des lands sterk uiteenloopend. Dit geldt ook voor akker- bouw-streken. Een prijszetting, die iederen Nederlandschen boer zou bevredigen, is niet mogelijk. Dhr. Haak concludeerde tenslotte, dat er nog zeer veel moeilijkheden te overwinnen zullen zijn. Aan de kwestie der industrialisatie-plannen zal alle aandacht geschonken worden. Daarna werd de vergadering gesloten en vereenigde men zich aan een gezellige koffietafel, die verzorgd werd door Z.P.M.- sters. Na afloop hiervan werd vertoond de tentoonstellings-film over de groote landbouwtentoonstelling te Goes gehouden in 1946. Per advertentie waren de leden van den bond van Plattelandsvrouwen uitgenoodigd de vertooning van deze film bij te wonen. In de advertentie was door misverstand een fout geslopen, die, naar we hopen, aan de belangstelling geen afbreuk heeft gedaan. Het L.J.G.-orkest zorgde voor de muzi kale opluistering en de heer Haak heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. De film die uit drie deelen bestond en door den algemeen-secretaris der ZL.M. werd vertoond laten wij hier nog even de revue passeeren. Het eerste deel behelsde de voorbereiding voor de expositie, de indrukwekkende eeuw feest-vergadering, waarbij o.a. minister Mansholt, de Commissaris der Koningin, Ir. Geuze en de h.h. Zwagerman en Cappon aanwezig waren. Verder bevatte dit deel opnamen van een voetbalwedstrijd tusschen een elftal van Wageningsche studenten en de v.v. „Goes', de aankomst van het vee en verdere voorbereidingen. Daarna het overstelpende bezoek, de aankomst van H. M. de Koningin, de opening door minister Mansholt en enkele opnamen van de stands der Z.L.M. In het tweede gedeelte werden vertoond: diverse opnamen van de tentoonstelling, een gymnastiek-demonstratie voor H.M. de Koningin door alle Goessche schoolkinderen, paarden- en rundvee-keuringen, gevolgd door uitreiking van fraaie bekers aan de prijswinnaars, fragmenten uit het openlucht spel „Zeeland leeft weer." Daarna volgden opnamen van de geëxposeerde landbouw machines (tractoren, combines, de modernste aardappel- en bietenrooi-machines, enzen als tegenstelling de oude landbouw-werk- tuigen van honderd jaar geleden. De voor uitgang op dit gebied bleek wel zeer groot. Het derde deel bevatte opnamen van het groote concours-hippique, hindernis-rijden, vlucht- en drafkoersen, mooie staaltjes van paarden-dressuur, hoogeschooi-rijden, nog maals prachtige opnamen van de Z.L.M.- stands, waarmede het einde dezer filmver- tooning over de tentoonstelling: „100 jaar Z.L.M.1843—1943", die door allen aan dachtig was gevolgd, was aangebroken. Tot slot dankte dhr. Haak allen voor hun medewerking en werden met orkest-bege leiding twee coupletten van het „Wilhelmus" gezongen. BEGROETINGSAVOND VAN DE UIT NED.-IND1Ë TERUGGEKEERDE MILITAIREN. Donderdagmiddag werden op de bovenzaal van Hotel „Het Gulden Vlies" alhier een 20-tal Axelse gerepatrieerde militairen van Land-, Zee- en Luchtmacht en K.N.I.L. door het gemeentebestuur officieel ontvangen. Op gezellige, intieme wijze onderhielden de jongens, die uiting gaven aan hun erken telijkheid voor de spontane ontvangst, die hun op de dag van hun thuiskomst ten deel was gevallen, zich gedurende enkele uren met hun gastheren, waarbij hen op gulle wijze verversingen werden aangeboden, terwijl het ensemble der Axelse Padvinders o.l.v. van Mej. Esselbrugge voor de vrolijke noot zorgde. Des avonds volgde een begroetingsavond vanwege de Band Nederland—Indië, afd. Axel, in „Het Centrum". Uit geheel O. Z,-Vlaanderen waren de gerepatrieerden en verlofgangers uit Indië, met hun familieleden opgekomen, tot bij woning van deze plechtigheid, waardoor „Het Centrum" geheel was gevuld, ja enkelen moesten zich zelfs met een staanplaats tevreden stellen. Uit den aard der zaak werd het grootste gedeelte van de avond in beslag genomen door toespraken. Ook nu bracht het Pad vinders-ensemble tot grote voldoening der aanwezigen een aangename afwisseling. De aangebrachte versieringen met bloemen en vlaggen maakte een feestelijke indruk. De bijeenkomst werd geopend door een korte, doch zeer hartelijke toespraak van de voorzitter van de Band, dhr. B. J. Knieriem, die het geluk mocht smaken, dat één zijner zoons, die geruimen tijd ten gevolge van een opgelopen verwonding in het hospitaal had gelegen, in het ouderlijk huis was teruggekeerd. Van de Commissaris der Koningin, van kapitein Fassaert en enige andere genodigden was bericht ontvangen, dat zij tot hun spijt verhinderd waren tegenwoordig te zijn. voor alle gewenschte ritten. Vraagt prijs. - Wij verzorgen gaarne Uw vacantietrips. B*l«efd aanbevelend TELEFOON 21. op vakkundige w(jze in zeer spoedige tyd. Vraagt vrijblijvend inlichtingen aan Dut jendrechtsohekade 17a, Amsterdam, Tel. 50687. -O or Toen hierna het doek opging, stonden de mannen en jongens, die ver van hen, die hun dierbaar waren het leven voor vaderland veil hadden, in militaire houding op het versierde podium. Spontaan werd hun door de aanwezig het eerste en zesde couplet van ons volks lied toegezongen. Als eerste spreker voerde hierna hel woord de burgemeester van Axel, de heei P. L. D. J. van Oeveren. In zijn toespraak werd niet alleen de aan wezige militairen een welkom toegeroepen, doch in de eerste plaats werden herdacht „zij die vielen" en die hier door de aan wezige familieleden zo node werden gemist, doch naar wie aller gedachten nu uitgingen Spr. dankte de jongens voor hetgeen zjj in dienst van het vaderland hadden verricht, niet alleen hen, die na de bevrijding waren vertrokken, maar ook hen, die reeds meer dere jaren, nog kritieker dan de laatste, Indië hun soldatenplicht hadden vervuld, Spr. wees ook op de moeilijkheden, dii voor sommigen nog stonden te wachten b hun terugkeer in de burgermaatschappi doch al het mogelijke zal worden gedaan om hen hierin behulpzaam te zijn. Door één der militairen werd na het be ëindigen van de rede aan burgemeester m Oeveren een fraaie foto van hun aankomit op Z.-Vlaamse bodem aangeboden. Thans was het woord aan de voorzitter, van de Band Nederland—Indië, die eei overzicht gaf van het onvermoeide werk dev afd. Axel, die een zo schitterend voorbeelt had gegeven van het medeleven met dtl jongens overzee en door oprichting van afdelingen in verscheidene audere plaatsen! een schitterend resultaat heeft bereikt. Ook hij herdacht degenen, die het niet was gegeven in het vaderland weer te keren en die thans voor eeuwig rusten onder dtj palmen. Hij wekte allen op, de Band tt blijven steunen in het belang van hen, dit nog in Indië vertoeven ot nog daarheen zullen vertrekken. Ook luit.-kol. van 't Noord, die als com mandant van het Zeeuwse bataljon lief ei leed met de jongens had gedeeld, herdacte Rinus, Kees en Piet, die hij en meer nog de nabestaanden hier misten. Hij herdacht de hechte kameraadschap, die tussen de jongens had bestaan en achtte zich gelukkig, aan het hoofd dezer jongent te hebben gestaan. Spr. dankte voor hel medeleven, dat steeds door de Band en dt Niwin was betoond. Met een korte maar piftige toespraak ver welkomde de voorzitter van het Axelse Niwin-comité, dhr. P. J. Olyslager, de terug gekeerden, waarbij hij de bekende zinsnede van Prins Bernhard: „Wij zijn niet tevreden, zolang nog één gerechtvaardige eis onzer jongens niet in vervulling is gegaan", naai voren bracht. Oqk luit. Dankers, die steeds met alle krachten ten allen tijde voor deze mannen gereed staat en zo intens met hen meeleeft, sprak een hartelijk welkom. De heer E. v. d. Berg, lid van de afdeling Axel „Katholiek Thuisfront" schetste dt thuiskomst als een joyeuse entrée", huldigde de veteranen, die de strijd tegen Japan en de bezettingstijd hadden meegemaakt en liel eveneens zijn gedachten uilgaan naar dt verre stille graven. Als laatste spreker voor de pauze voerdt nog het woord de heer de Witte uit Vlaar- dingen, als lid van het hoofdbestuur vandt Niwin. Hij sprak zijn grote tevredenheid uit over de enthousiaste ontvangst in Zeeuwsch-Vlaanderen en wekte op tot voort durende steun aan Niwin en Band Neder- land-lndië. Na de pauze volgde als attractie een I verloting, die als gewoonlijk gretig aftrek vond. De toepasselijke declamatie van de heer I Adri de Feijter genoot als gewoonlijk de volle aandacht van het publiek en oogstte een hartelijk en welverdiend applaus. Hierna bood het toneel een smaakvolle I aanblik in de vorm van een tableau, een vergrootte reproductie van een tegel, die aan BOEKHANDEL - MARKT 12 - AXEL 03 03 Ui O 03 03

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2