AXELSCHE II COURANT Zeeuwsch-Vlaamsche landbouwers zien de toekomst donker in. RUWE HANDEN IFflT r» jO| Frankeering bij abonnement, Axel. f ZATERDAG 7 MAART 1948 62e JAARGANG No. 44. /TZ Frankeering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 3 MAART 1948. 62e JAARGANG No. 43 "N NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: Adres Redactie en Administratie Drukker-Uitgeefster Firma J. C. VINK T. C. VINK-van VESSEM AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ In een zeer druk bezochte vergadering van den Kring Axel der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, die jl. Vrijdag in „Het Centrum* gehouden werd en waarbij agra riërs uit het heele Land van Axel aanwezig waren, kwam uit de gehouden redevoerin gen, zoowel als uit de gevoerde discussies weer tot uiting, dat de heerschende meening der landbouwers is, dat hun belangen en positie steeds meer in de knel komen. Na een kort welkomstwoord van den Kringvoorzitter, hield deze functionaris, de heer A b r. Haak Czn., een openingsrede van den volgenden inhoud Mijne Heeren 1 Het jaar 1947 met zijn strengen winter en buitengewoon drogen zomer ligt weer achter ons. Bijna alle tarwe was bevroren, waarvoor andere producten werden ingezaaid. De werkzaamheden in het voorjaar verliepen goed. Daar er weinig regen viel, verliepen de werkzaamheden gemakkelijk, maar hoe verder men naar den zomer ging, des te grooter werd het verlangen naar regen. Hoe wel er eenige ongerustheid bestond, dacht bijna iedere boer aan het spreekwoord „Een droog jaar is voor een boer een goed jaar.* Mijne Heeren, dit spreekwoord is niet in vervulling gegaan. Vooral de op brengst is tegenvallen, speciaal wat betreft de overgebleven tarwe, vlas, maanzaad en bieten. Da voederpositie voor ons vee was slecht en heeft menig landbouwer geld en zorgen gekost. 1947 bracht verlies. Gezien de hooge lasten, die op onze bedrijven drukken en de matige en slechte opbrengst, moeten wij helaas constateeren, dat 1947 voor velen een verliesgevend jaar zal zijn. Activiteit van het Kringbestuur. Mijne HeerenHet bestuur heeft iedere maand vergaderd en de vele moeilijkheden, die zich voordeden, besproken. Ons eerste streven was voortdurend gericht op ver hooging der prijzen en op beter en vlugger hulp aan oorlogsgedupeerden, op zoo groot mogelijken uitvoer van paarden en kalfvee, en op vrije afslachting van oude paarden. Ook de kwestie der centrale huisslach ting had onze volle aandacht. Voortdurend werd de volle aandacht geschonken aan de nieuwe reeks belastingen, aan de hooge sociale lasten en andere voor onze bedrijven zoo belemmerende bepalingen. De leden zullen begrijpen, dat dit alles veel werk heeft geëischt, waarvoor ik mijn mede-bestuurders, die kosteloos zich voor dit alles hebben ingezet, dank moet zeggen. Wat zal de toekomst brengen? Zoo staan wij weer aan het begin van een nieuw jaar en nu vragen wij ons af: wat zal de toekomst brengen? In dit op zicht ben ik niet gerust. Misschien ben ik te pessimistisch, als ik zeg, de toekomst van den landbouw donker in te zien. Wij moeten helaas constateeren, dat deze regee ring de landbouw niet erg gezind is en wij van onze landsbestuurders niets te ver wachten hebben. Ik wil probeeren bewijs hiervan te leveren. De boeren wachtten af. Maanden geleden is door de landbouw organisaties en de Slichting van den Land bouw den noodtoestand in den landbouw aan de Eerste en Tweede Kamer bekend gemaakt, met als gevolg de bekende inter pellatie-Vondeling en de motie-Groen in het parlement. Die motie hield in, dat de regee ring -werd opgedragen de tot nu toe ge voerde landbouwpolitiek te herzien en hier over nader overleg te plegen met de volks vertegenwoordiging en de Stichting van den Landbouw. Dit hield in, dat het beleid van den huidigen minister van Landbouw werd af gekeurd en bedoelde motie werd aangeno men met algemeene stemmen. Maandenlang hebben wij niets gehoord; de departemen tale molen schijnt buitengewoon langzaam te draaien en de onrust en ontevredenheid in den landbouw worden hierdoor steeds grooter. Enkele weken geleden hebben wij kunnen lezen dat de molen in beweging gebracht zou worden en dat er overleg gepleegd zou worden door de ministers Beel, Mansholt, Drees en Lieftinck met de Landelijke Stichting van den Landbouw. Het resultaat was nihil. Na al hetgeen hieraan voorafgegaan is, zit de landbouw in spanning en verwacht niets anders dan hoogere prijzen voor zijn producten, opdat daardoor eenige verlich ting tot stand zou komen. Doch voor zoo ver het mij bekend is, moetik u tot mijn spijt teleurstellen, want het resultaat was nihil en de prijzen zijn allerbedroevendst. Ik meen hiermede aangetoond te hebben dat de landbouw bij deze regeering niet goed aangeschreven staat en niets te ver wachten heeft. De Z.L.M. groeit. Tot mijn vreugde kan ik mededeelen.dat onze organisatie steeds groeit en de 400 leden reeds belangrijk heeft overschreden. Ik wil een beroep doen op eensgezindheid. Want door eendracht wordt de macht gevormd, die wij meer dan ooit noodig hebben om onze boerenbelangen zoo goed mogelijk te be hartigen.. Na goedkeuring der notulen deelde dhr. Haak mede, dat de alg. voorzitter der Z L M., Ir. M. Geuze, tengevolge van een auto-ongeval niet aanwezig kon zijn. Spr. hoopte dat de alg. voorz. door een voorspoedig herstel zijn werkzaamheden weldra zal kunnen hervatten. De Kring-secretaris, dhr. M. Boogert, con stateerde in zijn jaarverslag o.m. dat de moeilijkheden in de landbouw nog steeds toenemen. Wij willen evenwel gaarne mee werken, wanneer het landsbelang en het boerenbelang gediend kunnen worden. Tot 2e secretaris werd benoemd dhr. F, de Kubber te Zaamslag. Aangedrongen werd op subsidie voor polderwegen. Er werd een cursus gehouden in waterstaatkunde. Franse boeren bezochten ons gewest. Een excursie werd gemaakt naar de jaarbeurs te Utrecht. Wij hebben veel teleurstelling ondervonden, aldus spr., doch wij gaan moedig voorwaarts. Er wordt gesold met de boeren-belangen. Weer werd in het achter ons liggende jaar geconstateerd, dat er gesold wordt met de belangen der boeren. Doet aan ont wikkeling, bezoekt vergaderingen en zet u in, opdat wij erkend worden als een vol waardig volksdeel. Dhr. Haak deelde mede, dat de melkprijs is verlaagd en is vastgesteld op 18 ct. Het financieel verslag vermeldde f 2484,65 aan inkomsten en f 1030,38 aan uitgaven, zodat het batig slot f 1454,27 bedroeg. Aanneming concept-statuten. Daar de huidige statuten zeer verouderd waren, werden er door het bestuur nieuwe ontworpen, die nu aan de vergadering werden voorgelegd ter goedkeuring. Hierbij werd gevraagd om het aantal Kringbestuurders der afd. Axel te verhogen van 2 tot 3, hetgeen niet wenselijk werd geacht. Thans vaardigt iedere afd. 2 per sonen af naar het Kringbestuur, dat uit 10 personen bestaat voor plm. 450 leden. Na uitvoerige discussie hierover werd het voor stel tot goedkeuring der concept-statuten aangenomen. Zij zullen in druk verschijnen en de leden worden toegezonden. Als afgevaardigden naar het Hoofdbestuur der Z.L.M. werden herkozen de h.h. Abr. Haak en W. Koster Jz. De plaatsvervangende leden, de h.h. F. de Kubber en Jac. de Regt, beiden te Zaamslag, werden ook herkozen. Dhr. mr. Schlingemann, alg.-secretaris der Z.LM. kwam thans ter vergadering. Bij de omvraag werd een klacht geuit betreffende de schat ting van rundvee. Dit geschiedt tot schade der landbouwers. Deskundigen zeggen, dat deze schatting elders hoger is dan hier. Ook»het gebruik van identiteitskaarten voor paarden is volgens de huidige voorschriften in de praclijk onuitvoerbaar. Dit is zelfs erkend door mr. van Dijk, hoofd van de C.C.D., die in een onderhoud een meer soepele houding toezegde. Dit geldt ook voor de kippentelling. In uitvoerige discussie werd geconstateerd dat zonder de Stichting v. d. Landbouw de agrariërs generlei invloed kunnen uitoefenen. Protesten werden geuit tegen het voor nemen om de vacantie aan de landarbeiders des zomers verplicht te stellen en om dan ook nog reisgeld te betalen. Verschillenden verklaarden zich sterke tegenstanders van geleide economie. Ook werd opgemerkt, dat bij de vaststelling der prijzen nimmer rekening wordt gehouden met misgewas, waarmede ieder landbouwer toch jaarlijks te kampen heeft. Mr. Schlingemann zeide, dat het onjuist is te menen, dat de landarbeiders in de Stichting v.d. Landbouw alles te zeggen zouden hebben. Tot hun ere dient gezegd, dat zij ons overal steunen in onze verlangens t.o.v. de prijzen. Men vergete niet, dat de landarbeiders veel beter georganiseerd zijn dan wij. Zij hebben zgn. „vrijgestelden", die dagelijks hun be langen bestuderen en behartigen. Door de actieve secretaris der Vereniging „Werkgevers belangen" uit het Kon. Ned. Landbouw comité, dis. Vaandrager, wordt veel en goed werk gedaan. Door intensief aanpakken is bijna een evenwicht ontstaan. Buitengewone krachtsinspanning wordt aan de dag gelegd door grote bedrijfsgroepen in ons land om de Stichting v.d. Lanbouw uit elkaar te scheuren. Doch wij mogen blij zijn, dat na de oorlog onze belangen zo goed verdedigd woeden. De enige mogelijkheid om ons te doen gelden is onze belangen zo krachtig mogelijk te doen verdedigen. Wij irengt de toeschouwers 'orig seizoen reeds in oond met een buiten- s. »ven 17 jaar is de iet niet de bedoeling Kan zijn om onkosten en laste van haar kas cte worden gehouden r. bezoeker op om voor at met voortvarendheid et milde hand te geven. WEIJNS. het Axelse tribunaal- wij, dat zij thans in rocureur-generaal, die leide beschuldigden al rt vervolgd. rym Financiering van toeslagen vraagt 85 millioer. Ntar aanleiding van de in het najaar '947 in de Tweede Kamer der Staten zaal behandelde moties betreffende de P'ijzenpolitiek in den landbouw heeft de 'geering thans na overleg met vertegen- 'oordigers van den georganiseerden land- loiiw eenige beslissingen genomen. is thans de definitieve priji bepaald en wel op 18,2 cent per kg. melk van 3,3 pet. vet. Dit zal beteekener, dat de winterprijs op 20 cent gehandhaafd blijft, doch dat de zomermelkprijs, welke ongeveer eind April ingaat, op 17,5 cent per kg. melk van 3,3 pet. vet zal worden vastgesteld. Tenslotte zal de bestaande toeslag voor de in het Westen des lands voor directe consumptie geleverde melk met ongeveer 0,5 cent per KUDt KRUIS. Gaarne verwijzen wij naar de advertentie van de afd. Axel van het Ned. Rode Kruis, waarbij wordt aangekondigd dat door die afdeling een filmvoorstelling wordt gegeven in „Het Centrum*. Vertoond zal worden de film „De witte Engel* (het leven van Florence Nightingale). Deze geschiedenis van de vrouw die door haar arbeid als een symbool van de Rode OORWERPEN. all, M. J. Wieiand, 'rins Hendrikstraat 49. Ie 11 pakjes tuinzaad intactsleutels en een ;azerne. n Driel, Weststraat 52. rwantje (geborduurd), ttdijk 44. TEN TE AXEL. Voorm. 10 ure en nnings. irm. 10 ure en nam. veld van Bunschoten- Jan Scharpstraat 1). un. 2 30 ure Ds. D. J. Voorm. 10* ure en :erk. |n OMROEPZENDER. i de radioontvangst, een ontvangtoestel het middengolf afzoekt enkele golflengte zon- beide middengolven r het gehele land een te verzekeren. Vandaar van ons iar.d reeds uik zijn. Om ook in ntvangst te verzekeren, de r.ieuwa Rijksweg inderen een z. g. fre- ler gebouwd worden. DER KONINGIN r BRUGGE. er Koningin in Zeeland 3asembroot, bracht gf's- Brugge, om kennis te trneur van de provincie hr. De Casembroot ook :n aan de Gouverneur I, clde na zijn ambtsaan- i spoedig contact met de aan Zeeland gren- 'ircies, waarmede in de ngen over verschillende >roblemen nodig zullen NEEMT ONTSLAG. j zal Ir. A. C. Amerom. ireau voor West Zeeuws jrg, me,t ingarg van 1 rctie treden, ron treedt in dienst bij de N. V. Panagro, bouwonderneming te Warmond, welke momenteel in W. Zeeuw?- Viaanaeren verschillende werken uitvoert. BEVORDERING. Met terugwerkende kracht tot 6 Juli 1947 is de gerepatrieerde compagniescomman dant van het Zeeuwse vrijwilligersbataljon kapitein R. Fassaert te Huist bevorderd tot de rang van majoor. «.oonnements- i /a rijs rtöonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê il. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. ruwe huid: Purol 30 ct. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 40 ct: verd nenfl rijvers Iheid L/c. ununnuniiLo. x i «nni »wwiiww|ng*i uu L';

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1