B philiShaveI daarvoor vastgestelde regels onder een drulc van 8 tot 10 atmosferen In Ijzeren ketels met de bereidingsstcf wordt geïm pregneerd. Enkele dezer inrichtingen heb ben ook een kyaniseerinrichiing, waar het hout met kwikzilverchloride (sublimaat) in open bakken wordt behandeld. De subli maat, die zeer giftig is voor de houtver nielers, tast echter het ijzer aan en kan dus niet onder druk worden toegepast. Hier geschiedt de bereiding echter onder vak kundig toezicht en tracht men de best mogelijke resultaten te bereiken. Verder bereidt men in ons land vooral met creosootolie en wolmanzouter, w. arvan het eerste in ors land uit de steenkolenteer wordt gedistilleerd. De beide andere b"- reidingsmiddelen moeten u't het buitenland worden ingevoerd. Een ervaring van meer dan 100 jaren heeft bewezen, en dit blijkt uit ons ter beschikking staande gegevens van de grote houtverbruikers uit alle landen der wereld, dat creosootolie voor verduurzamen van hout niet te overtreffen is. Voor goed ge- creosoteerd hout kan men op een lever.s- duur van minstens 25 jaren reker 5P| mechanische slijtage natuurlijk uitgesloten. Er zijn gevallen, waarin het gebruik van creosootolie minder wenselijk is en wij dei - ken hierbij aan broeikasaer, bonenstaken, mijnhout, hout dat geschilderd moet worden. Dan zal men een der andere bereidings middelen moeten toepassen, doch ook in deze gevallen zal het verstandig zijn, zich hierover met een der houtbereidingsinrich- tingen in verbinding te stellen, Dan heeft men zekerheid van een houtbereiding, die goede resultaten geven zal. Uren, die maar duren en Uw bed wordt een pijnbank... U kent dat. Door die zangerige Rheumatische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aanNeem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn.1. M. Uit onze omgeving. HERVORMDE ZONDAGSCHOOL. Onder presidium van dhr. P. J. van Ben- degem werd Woensdagavond in de consr- storikamer der Ned. Herv. kerk de jaarver gadering gehouden van de Hervormde Zondagschool. Na opening op de gebruikelijke wijze, wees de voorzitter op de geringe belang stelling, die hier te constateeren viel. Hij dankte het personeel voor de getrouwe vervulling van hun taak met opoffering van veel tijd en hoopte dat men in de toekomst ook dezelide toewijding zal tconen. In het jaarverslag werd bij monde van den secretaris, dhr. H. Smies, gerappor teerd, dat het aantal schoolgaande kinderen steeds groeit. Was dit in den bezettingstijd 140, thans bedraagt dit meer dan 200. Het aantal leden der Zondagschoolvereeni- ging, dat 240 bedraagt, blijft stationnair. Dhr. Smies roemde ook de vlijt van het personeel en de goede verstandhouding der leerkrachten en leidinggevenden met het bestuur. De leerlingen hadden vorigen zomer een prettigen Zaterdagmiddag te Roode Sluis. Dhr. Smies memoreerde ook het uit stekend geslaagde Kerstfeest. De personeels bezetting is beter dan voorheen. Het financieel verslag, uitgebracht door dhr. J. Meeser, vermeldde f1144,60 aan inkomsten en f 908,29 aan uitgaven, alzoo een batig saldo van f236,31. In tegenstel ling tot vorig jaar was er dus geen nadee- lig saldo, doch voor de restauratie van het Zondagschool-gebouw zal veel noodig zijn. Bij de gehouden bestuursverkiezing wegei.s periodieke aftreding van de h.h. H. Smies en J. Meesen werden deze beide heeren met groote meerderheid herkozen. Dhr. Joh. Huissen gaf een financieel ver slag van de Kerst-viering. Hiervoor was ontvangen f589,91, en uitgegeven f 540,82, alzoo een batig saldo van f 49,09, wel een bewijs, dat het jaarlijks weerkeerend hoogte punt in het Zondagschoolleven groote be dragen vordert. ü*Mej. Flipse gaf een uitvoerig jaaroverzicht van den Zondagschool-arbeid. De minimum- let f tijd voor de leerlingen is vastgesteld op 4 jaar, hetgeen wel een nuttige maatregel lijkt. De kinderen ontvangen regelmatig belooningskaarten voor hun vlijt en ook bij gelegenheid een verjaringskaart. Het perso neel heeft een uitbreiding ondergaan. Het Zondagschoolwerk te Kijkuit wordt gere- eeld verzorgd door één personeellid, het- geen ons geen last is, aldus mej Flipse. Zij memoreerde verder het goedgeslaagde Kerstfeest voor een volle kerk. Dhr. van Bendegem dankte mej. rllpse, niet alleen voor baar gedetailleerd verslag, maar ook omdat deze goede kracht wegens vertrek naar elders haar arbeid zal neer leggen. Zij heeft steeds voor dit werk een roote toewijding getoond Bltff rustig zitten! PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! De bijeenkomst werd hierna door den voorzitter met dankgebed gesloten. Wegens plaatsgebrek moesten verschil lende berichten blijven liggen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en ram. 2 30 ure Ds. Pennings. Gad. Kerk. Voorm. 10.30 ure en nam. 3 ure Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. D. J. Couvé\ Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. F i 1 m n i e u w s. DE SCHOENPOETSERTJES, (s c i u s c i a). pen weerklank vii.dt. In deze sfeer leeft de vriendschap tus- schen 0°roeg en hem. Maar het noodlottige verschil komt toch tot uiting. Het blijkt uit het geginnegap der inlandsche bidienden, uit de weerstand van den vader om zijn zoon tot „katjang" te laten verworden, uit de geringschatting van de Europeeeche schoolkameraden. En in de latere jeugd jaren gaat de verhouding f pannen, verschil len worden z'chtbaar, het leven diijft beiden een anderen kant op. En als de Hollander na de capitulatie van Japan in Indië, „zijn" land, terugkeert, ont moet hij Ofroeg als extremist, die de smartelijk uitgestoken hand botwrg afwijst. „Ga weg! Je hebt hier niets te maken!" Zoo is deze novelle, d^ortrild van smart om de kloof, die Oost van West scheidt, om de niet-vervulde broederschap Htt is de groote veidienste van een werkje als dit, geschreven in woelige tijden, dat het géén politiek bediijft maar slechts de algemeen merschelijke aspecten behan delt. De auteur is hierin uitstekend geslaagd. De figuren zijn schetsmatig gehouden, alleen de pleegmoeder Linda staat ten voeten voor ons uit. De beschrijving van het Indische landschap en leven toont de gevoelige be wonderaar en kenner van het eilandenrijk De prille jeugdjaren zijn het best geslaagde gedeelte, het best geslaagde gedeelte, het slot neigt tot melodramatiek. Maar de waarde van het boekje ligt in het mersche- lijk-warme pleidooi voor een algemeene broederschap. Slechts één opmerking moet ons van het hart. In de lijst van 19 auteurs, waaruit het publiek de schrijver moet raden, staan vele nagenoeg onbekenden. Wordt een dergelijke p'ij^vraag dan riet een tasten in de ruimte, waa-idoor haar paadahogische waarde bijna geheel verloren dreigt te gaan? L. B. van Ommen. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor onderstaande. COMEDIE. weet, en toch schijnt ieder het gewoon vinden, als dit stel misdadigers van ergste soort, weer vrij op strsat loopt, toch a's ieder eens goed na moest denk dan weet hij toch ook van wat voor mei liteit deze lui zijn, zo de wind draait draat mijn jasje. Dus, is het te verwonderen dat ze 99 p Communist zijn als ze uit het kamp kom Heeft het dan nog zin, om de mensen a- stig te maken voor het Communisme? Is dit geen groot toneelspel Jam dat in het voorspel zovele goede vaderla ders hiervoor het leven moesten geven, Met dank voor de plaatsing. J. R. I KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKi Burgemeester en Wethouders van j maken bekend, dat op Donderdag 4 Mi 1948 des namiddags 3.30 uur de gelegi heid zal zijn opergesteld tot kosteloze enting of herinenting tegen pokken vant die zich daartoe in de Openbare Laf School (irgang Schoolstraat), aanmeli De ouders worden verzocht trouwbo mede te brengen. Axel, 25 Februari 1948. Burgemeester en Wethouders voornoti De Secretaris, De Burgemeestei Maris. Van Oeverer. In ons plaatselijk bioscoopgebouw vindt Zaterdagavond en Zondagmiddag de ver toning van dit filmwerk plaats. „Sciuscia" is in Italië de verzamelnaam voor de vele zwervertjes, die na de oorlog als schoenpoetsertjes de gelegenheid be nutten om zwarte handel te di ij ven. De film geeft een onopgesmukt relaas van deze practijken, waardoor de geest dezer jeugd wordt vergiftigd, hen op het slechte pad en ten slotte in de gevangenis brengt. Maar wie hebben deze jeugd zover gedreven? Het zijn de volwassenen, die al deze zwer vertjes aan hun lot overlieten; dezelfde mensen, die hen opsloten of lieten opsluiten, doch wier taak het had moeten zijn hen te begrijpen, te beschermen en voor te lichten. Overigens stelt het filmwerk ons voor een groot probleem: Wat moeten we doen om deze uit het lood geslagen j?ugd weer in het rechte spoor te krijgen en ze op te voeden tot eerlijke burgers Is de tot r.u gevolgde weg de juiste Zal de gevangenis niet funest zijn voor de goeden en zal zij bij de slechten het misdadig instinct niet aan wakkeren en tenslotte al het goede verstikken in de zielen van allen die daar binnen gaan De onverbloemde werkelijkheid en het urgente probleem in dit filmwerk gesteld, geven deze rolprent grote morele waarde. Het is zaak dat een ieder, niemand uitge zonderd, zich met dit probleem bezig houdt, vandaag meer dan ooit Boekbespreking. „OEROEG." Het geschenk van de boekenweek. Laat ons direct vooropstellende com missie voor de propaganda van het Neder- landsche Boek heeft met haar keuze een goede greep gedaan. De wijze van uitgave is verbeterd, het boekje is voorzien van een keurige, bandteekening van de hand van Doeve, slechts de kwaliteit van het papier laat te wenschen over. Een groote vooruit gang in vergelijking met vorige geschenken. Oeroeg* speelt zich af in Indië. In een zeer droomerige en subtiele sfeer wordt de vriendschap beschreven van „Oeroeg", een inlandsche volksjongen en een Hollandsche administrateurszoon, die gezamenlijk in de tropen opgroeien. De Hollandsche knaap voelt zich één met den inlander, het Indi sche leven en de natuur. Hij leeft in een harteloos tehuis met een vader, die hem niet begrijpt en een moeder, die door haar verloren huwelijksgeluk de belangstelling in haar medemenschen verloren heeft. Daar is Gerard, de hartstochtelijke jager, die de gelijkheid van alle menschen predikt, het geen in het reeds in die richting gedreven gemoed van den jongen Hollander een die- Woensdag 25 Februari maakte ik de zit ting m»e van het Hoger Gerechtshof te Den Bosch. Een precies verslag hiervan te geven is mij niet mogelijk, ik wil echter proberen U duidelijk te maken hoe een grote comedie er hier in ons Vaderland gespeeld wordt. Reeds vele teleurstellingen heb in sinds de bevrijding meegemaakt, maar hetgeen zich gisteren voor het Hof afspeelde," heeft mij alle hoop, dat de hand langers van de Moffen en de moordenaars van onze mannen en Vaders hun straf zullen krijgen, ontnomen. Terecht stond E. F. van Esbroek, be schuldigd de heer Post verraden te hebben, hij was vorig jaar tot 41/» jaar veroordeeld, nu volgde na 3 U uur comediespel vrij spraak- In deze zaak werden als getuige gehoord Smallegange, onzeN-S.B.-burgemeester, doch wie hem vroeger zag of nu, zal zich afvra gen, of dit diezelfde verrader en schurk is. In zijn getuigenverklarirg zegde hij o.a. ik wens van E. helemaal geen kwaad, deze man hoort in een gezin bij vrouw en kin deren, ja deze woorden zijn van P. Smal legange, hij die Axel tyranniseerde, die onze Vaders in concentratiekampen liet werpen waar ze van honger en ellende omkwamen, ja zo spreekt hij nu en staat daar als de m'skende onschuld. Hij vertelde steeds de draad kwijt te zijn en zich niets meer te kunnen herinneren. In het verhoor kwam de advocaat met de mededeling dat Smallegange een gelovig mens aan het worden if, dus als hij straks voorkomt worden er enige brieven van Geestelijke ter tafel gebracht in psycholoog er bij en Smallegange is vrij. Ja men is bang van het Communisme maar men spant zich in om ze met bosjes fn de maatschappij te schoppen, och het is zo gemakke'ijk om een briefje te schrijven, papier is zo geduldig. Toen onze mannen echter in kampen zaten gingen er geen briefjes uit om ze vrij te krijgen, nee toen zat er gevaar bij voor diegene die zich er voor inspande om een gevangene vrij te krijgen. Is het niet erg van onze mannen en Vaders die in de strafkampen van de Moffen door de schuld van die N.S.B.-ers, die landverraders om het leven zijn geko men. Is er daarom 4 jaar zo gestreden, en strijden daarom onze jongens in Indië Zouden onze O.V.W.-ers zich niet eerst nog eens bedacht hebben, als zij dit alles van te voren geweten hadden Is het voor hen ook geen tegenvaller, in het Vaderland terug te keren en dan een dergelijke toestand aan te treffen? Och ik kan me heel goed voorstellen dat het gros van de mensen die niets van de Moffen en hun handlangers aan de lijve ondervonden hebben, alles wat in de bezet tingstijd gebeurd is, makkelijker vergeten, doch er is toch niemand die niets rneer HET GEZINSHOOFD IS ZELFVERZORGER Nr. 1. De Directie van de Voedselvoomw. deelt mede, dat, hoewel de zelfverzorpi regeling voor vlees voor het seizoen 194 1949 in grote lijnen gelijk gebleven is, wijziging is aangebracht in de voorschi omtrent de gezinsleden, welke aanspi als zelfverzorger kunnen doen gelden, beperking van het aantal toeslagkaarten bijzondere arbeid is thans bepaald indien van een gezin enige leden ir zelfverzorging worden opgenomen, dit ii eerste plaats zal gelden voor het gezimtio Aan de betrokkenen wordt het verdero gelaten, uit te maken wie van de ove gezinsleden opgenomen zal worden, om vereiste aantal zelfverzorgers te verkrr Voor melkzelfverzorging is een üei| voorschrift overbodig, omdat hierbij gezinsleden (behalve die, geboren m December 1944) als zelfverzorgers - merkt moeten worden. Nieuwe bonnen. Voor het tijdvak van 29 Febr.—13 M Bonkaarten KA, KB, KC 802. 211 Melk 4 liter melk 213 Melk 7 liter melk 216 Vlees 100 gram vlees 217 Vlees 300 gram vlees 218 219 Boter 250 gram boter of margi of 200 gram vet 1600 gr. brood (tot 6 M 200 gr. brood 400 gram brood of 1 ranii puddingpoeder, vermicelli (geldig tot 13 Maart) 150 gram kaas of 1871/, korstloze kaas 125 gram koffie 50 gram thee 500 gram sinaasappelen (voorinlevering) 223 Reserve 800 gr. brood (tot 6 M 224 Reserve (bonkaart KB) 125 gr. citroi (voorinlevering) 227 Reserve (bonkaart KC) 125 gr. citroi (voorinlevering) 226 Reserve 400 gr. brood (tot 6 M Bonkaarten KD, KE 802. 234 Alg, 235 Alg. 236 Alg. 230 Alg. 237 Alg. 239 Alg. 238 Alg. 713 Melk 716 717 Vlees 718 Boter 719 Boter 734 Alg. 735 Alg. 736 Alg. 737 Alg. 738 Alg. 723 Reserve 724 Reserve 12 liter melk 100 gram vlees 250 gram boter of margi of 200 gram vet 125 gram boter of margi of 100 gram vet 400 gram brood (tot 6 200 gram brood 400 gram brood of 1 ranl puddingpoeder, vermlcel 125 gram citroenen (vooi 1 kg. sinaasappelen (vooi 400 gram brood (tot 6 J 100 gram kaas of 125 korstloze kaas Bonkaarten MA, MB, MC, MO MG, MH 802 (bljz. arbeid, a.s. moeders en zieken). 1073 Brood 800 gram brood 1078 Boter 250 gram boter of marga of 200 gram vet 1072 Marg. 250 gram boter of ma of 200 gram vet 1074 Kaas 200 gram kaas of 250 korstloze kaas 1079 Eieren 5 eieren 1077 Melk 5 liter melk 1071 Vlees 300 gram vlees 1076 Vlees 200 gram vlees De bonnen voor sinaasappelen en ci nen moeten op 6 Maart irgekver U hoeft er zelfs niet voor uit U w stoel te komenzó ge- makkelijk vliegt Uw baard er af met Philips „PHIL1- SHAVE", het electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demon stratie. H.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND. EINDHOVEN m—rii ii«

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2