RUWE HAHDEH Groote estafette-loop vanuit Axel naar H. M. de Koningin. Uit onze omgeving. SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING. Dinsdagavond 7 uur vergaderde de ge meenteraad van Axel» met als enige agen dapunt een voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening, groot f 400.000 - voor het tijdelijk financieren van de bouw van 36 woningen; en tot het te zijner tijd aangaan van een geldlening groot f 400.000.- voor de bouw en exploitatie van de bovenge noemde woningen, af te lossen in 50 jaren, tegen een rente van 3 pet. gedurende de eerste 10 jaren en 3V, pet. gedurende de overige jaren. Het voorstel werd na voorafgaande be spreking in besloten zitting z.h.s aangenomen. De reden van dit besluit is een komende nieuwe financieringsregeling die ongunstiger is dan de tot dusver bestaande regeling en waardoor de bouw van 66 woningwet wo ningen en 40 middenstands woningen niet door kan gaan. Bij de rondvraag wees de heer v. d. Berg op de last die men aan de Kanaalkade ondervindt door stroomafname van de zagerij. Met de P.Z.E.M. is deze zaak van gemeen tewege reeds besproken, doch thans is hieraan niets te doen, wegens materiaal- schaarste. In de toekomst zal de P.Z.EM. hierin wijziging brengen. Dhr. Scheele vraagt of reeds iets bekend is omtrent wederopbouw boerderijen. Naar de voorzitter mededeelt ressorteert dit onder een zelfstandig bureau. Enkele bedrijven zullen worden herbouwd, doch welke is nog niet bekend. De gemeente zal dezer dagen over dit onderwerp nog bespreking voeren, doch kan weinig of geen invloed op de gang van zaken uitoefenen. Dhr. Sytema verzoekt tenslotte om de hoek Zeestraat Kanaalkade als entrée van Axel van gemeentewege wat op te knappen. De voorzitter deelt mede dat de eigenaar hier wil herbouwen, doch dat de gemeente voor de komende zomer het terrein zal egaliseren en van een eenvoudige beplanting zal voorzien. CHR. HARMONIE „HOSANNA., Bovengt noemde, muziekvereeniging hield jl. Dinsdagavond in „Het Centrum" voor een geheel bezette zaal haar 21e jaarver gadering. De voorzitter, dhr. J. Ie Feber, opende deze bijeenkomst, liet zingen Ps. 66: 14, en ging vervolgens voor in gebed, waarna hij allen 1 arte lijk welkom heette. Dhr. Ie Feber memoreerde verder de pres taties vat: „Hosanna" in 1947, waarvan naast diverse serenades en concerten de deelname aan de concoursen te Wemel- dinge en te Terneuzen wel de meest be langrijke waren. Beide malen wist „Hosanna" de eerste prijs te behalen. De harmonie telt 33 werkende leden en het aantal dona teurs is nog voor uitbreiding vatbaar. De donateurs bijdrage zal op f 2,50 worden gebracht, waarvoor dan twee uitvoeringen zullen worden gegeven. Tengevolge van de eervolle resultaten op de concoursen behaald, maakt „Hosanna" promotie en zal dit jaar in de eerste afdee- ling uitkomen. Een fraaie bloemenmand aan de harmonie geschonken door dhr. P, Scheele, sierde het tooneel. Het muzikaal programma bestond uit een nagenoeg geheel nieuw repertoire. Het op treden van de harmonie werd geopend met de pittige marsch ,Mooi Zeddam", terwijl verder o.a. de ouvertures „Après la Tour- mente" en „Badeloch" werden uitgevoerd, benevens het bruidskoor uit „Lohengrin". Hei concert werd besloten met de bekende marsch „Wien bleibt Wien." Wat de prestaties betreft, het is algemeen bekend, dal deze harmonie onder de zoo deskundige leiding van dhr. Brakman steeds crescendo gaat, wat ook nu weer duideiijk bleek uit het aantrekkelijke repertoire. Het grootste deel van het publiek apprecieerde dit concert dan ook ten zeerste, waarvan het applaus wel een duidelijk bewijs was. Evenwel niet de heele zaal stelde dit muzikaal programma op prijs. Vooral het balcon was dezen avond een voortdurende haard van lawaai en rumoer, zoodat de directeur om stilte moest verzoeken. De pauze bracht inderdaad een groote attractie, die nogal wat tijd vroeg, zoodat eerst vrij laat na het optreden van een instrumentaal kwartet de opvoering begon van het blijspel in drie bedrijven „Worst en aristocratie." De dochter van een worst-koning, die wel goed opgevoed, doch innerlijk een eenvoudig meisje is, verlooft zich met een adellijk jongmensch, hetgeen vooral de ijdelheid van de moeder van het meisje streelt. Bij een bezoek van de aristo cratische familie aan het slagersgezin vait de vader van het meisje zakenman in hart en nieren danig uit den toon, niet alleen wegens zijn gemis aan goede omgangsvormer, maar vooral als hij een nieuwe worst-soort in een opgetogen bui bestempelt met den naam„aristocraat" 1 De „noblesse" ergert zich zeer aan het totale gemis aan „égards" bij dezen „Par venu" en als later het meisje in de adellijke woning logeert, wordt het standsversch'l haar door de aanstaande schoonmama duchtig voorgehouden. Er komt een breuk tusschen de verloofden en de jonge dame wil de adellijke woning verlaten. De vader van den hooggeboren jongeman ziet geen voordeel in een „distancieering", integen deel, hij probeert via de jongelieden de connecties met den worst-koning juist hechter te maken, teneinde met behulp van het mime geldsbezit van den „plebejer zijn zeer geschokte fioanciëele positie eenigszins voor een ineenstorting te behoe den. Ia het derde bedrijf blijkt, dat de worst-fabrikant hem evenwel „dooi" heeft en het listig opgezette verlovings-spel is uitgespeeld. De dochter wofdt r.u de ver loofde van den bedrijfsleider, die haar vaders rechterhand is. Inderdaadworst en aristocratie lieten zich hier niet samen verdragen 1 Deze drie-acter vermocht zeer zeker het publiek te boeien en de tegenstellingen tusschen het hautaine en sluwe gedoe der aristocraten familie en de ongemanierdheid en ongfdwongen eenvoud van den tijk geworden slager met al wat zich daar rond afspeelde was heusch wel het aan kijken waard. De dilettanten kunnen op een goeden avond terugzien. Zij bestonder, naast enkele bekenden, die reeds meerdere malen met succes op de planken verschenen, ook uit verschillende nieuwelingen, van wie som migen met die maatstaf gemeten geen onaardig debuut maakten. Jammer was, dat tijdens de opvoering van dit blijspel weer moest geconstateerd worden, dat epn deel van het publiek niet de zoo hoog noodige stilte wist te bewa ren en niet moede werd in de pogingen om door totaal onnöodig rumoer en gebab bel deze avond voor anderen ongenietbaar te maken. Niet alleen, dat de aanwezigheid van een betrekkelijk groot aantal school kinderen misschien nadeelig was vcor de stilte, ook de „rijpere" jiujü sloeg zulks vooral op het baiconeen sle.cht figuur en maakte door voortdurend heen en weer looren vaak een ongedisciplineerden indruk. Op nadrukkelijk verzoek maken wij van deze euvelen melding. Gelukkig was dit de eenige dissonant in dezen overigens zoo welgeslaagde feest avond, dia met de Avondzang besloten werd. ACTIE-COMITÉ VOOR VERKOOP VAN DAM CERTIFICATEN. In het kader der Nationale Actie van de Monumenten Commissie voor Oorlogs- gedenkteekens is door den burgemeester onzer gemeente een plaatselijk actie-comité opgericht, dat den verkoop van Dam-certi- ficaten te Axel krachtig ter hand zal nemen. Deze commiss'e is als volgt samen gesteld J. Fanoy, voorz., J, le Feber, seer., A. H. van der Lee, panningmen de h.b. J. Blok, Jac. de Putter en A. J. M. Kesbeke, Destuursleden. De certificaten zullen huis aan huis te koop worden aangeboden, terwijl de L R. „De Oranjeruiter." op Zaterdag 28 dezer op de markt op origineele wijze hun mede werking zullen vetleenen. i Zooals algemeen bekend mag worden geacht, is het houfddoel dezer inzamelings actie voor a. de oprichting van 11 oorlogsmonu menten (waarvan één bij Eede, waar H.M. de Koningin voor het eerst weer voet op vaderlandschen bodem zette) b. de verzorging Stichting voor de nage laten betrekkingen der slachtoffers van oor log en verzet; c. de oorlogsgravenstichting. De inzameling geschiedt onder auspiciën der Nationale Monumenten-Commissie, die onder bescherming staat van het Koninklijk Huis en waarin alle geledingen van het Nederlandsche maatrchappelijke leven ver tegenwoordigd zijn. De verdeeling van de opbrengst over de categoriën zal berusten bij den vice- president van den Raad van State, den president der Aigemeene Rekenkamer en den president der Nederlandsche Bank. De inzameling berust op de ten uitvoer legging van het denkbeeld, het Dam-p!ant- soen te Amsterdam, dat te zijner tijd het centrale monument zal dragen en vele millioenen vierkante centimeters groot is, ten bedrage van 50 cents per vierkante centimeter, op symbolische wijze te ver- koopen. Voor iedere verkoop worden certi ficaten afgegeven, doch ook het kleinste bedrag is welkom 1 Met deze actie wordt heden aangevangen. RECTIFICATIE. In het verslag van de rede van ris. Over- duin in het vorig nummer is door het weg vallen van enkele letters een zin met sto rende fouten ontstaan. Zoo stond er„Wij moeten boeken naar doel en waarde van het geven". Hier was bedoeld„Wij moeten zoeken naar doel en waarde van het leven." SCHITTEREND INITIATIEF VAN „O L YMPI A." Ter gelegenheid van het aanslaand Regeerings jubileum. Inderdaad een lumineus idee wai het, dat ontsproot in het brein van het „0'yfnpia"-besfuur, cm via een estafette loop vanuit Ax^l aan H.M de Koningin bij Haar RegeeringsjubileunFeen^oorkonde aan te bieden namens de burgerij van Axel. We hadden Donderdagavond, na een ledenvergadering, waarin het desbetreffende voorstel met aigemeene stemmen werd aan genomen, een onderhoud met het,voltallige „0'ympia"-bestuur, dat hoewel op beschei den wijze, toch vol verheugend enthousiasme een en ander omtrent dit grootsche plan med 'deelde. Da actieve voorzitter, de heer M. J. Markusse, zeide ons daarover het volgende „Ons bestuur had dit denkbeeld reeds vorig jaar geopperd en dit voornemen nam steeds vasteren vorm aan. Reeds eaniger. tijd geleden werd het plan allereerst voorgelegd aan den burgemeester van Axel, die onmiddellijk zijn volle mede werking toezegde en op zijn aanwijzing werd gecorrespondeerd met burgemeester d'Ailly van Amsterdam, voorzitter van hit „Feestcomité Nederland" en met het kabinet van Hare Majesteit. Na eenige briefwisse ling met het kabinet der Koningin, had een onzer bestuursleden een onderhoud met den particulieren secretaris van Hare Maje steit, den heer Kohnstam. Daarbij bleek, dat men ten paleize Noordeir.de zeer sympathiek tegenover dit idee van „Oiympia" stond. Tevrns kwam vast te staan, dat onze ver- eeniging de eerste was, die een concreet plan mat betrekking tot de a.s. jubileum feesten had. Vrij spoedig daarna ontvingen wij een schriftelijke toestemming om de oorkonde der Axelsche burgerij te overhan digen aan H.M, de Koningin." PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds Pennings en nam. 2 30 ure Ds. Soetekou, Qeref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2.31 ure Ds. D. Zemel. Oeref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. D.1 Couvée. Qeref. Gemeente. Voorm. 10 ure ei nam. 2.30 ure Leeskerk. Dit fxeur: De: dhr. t Voi ste lc De opzet van het plan. „Ons voornemen is", aldus vervolgde d*. heer Markmsse, „om ue afstand r aar de plaats van overreiking der oorkonde te doen loopen, zulks met 25 a 30 deelnemers. Elk deelnemer zal ongeveer drie maal drie KM. moeten loopen met een snelheid van 12 kilometer per uur, hetgeen als een be hoor ijke sportprestatie mag worden aange merkt, zoodat een intensieve training een noodzakelijke voorwaarde is, hetgeen reeds genomen trainingsproeven hebben aange toond. Met deze trainining zat in Mei wor den begonnen. Tot het welslagen van dezen tocht zijn nog vele moeilijkheden te overwinnen en alierha de dingen te regelen, maar hierbij wordt ook gerekend op volle medewerking van het gemeentebestuur, van een eventueel feestcomité en van de burgerij. U begrijpt, dat ons heele bestuur zeer verheugd was de officïëele toezegging te mogen ontvangen en verder-verkeert ons plan in een stadium van voorbereiding, waaraan intensief wordt gewerkt." „Dit is wel zeker* aldus verklaarde onze zegsman „dat het plan doorgaat en dat wij zullen trachten door een per fecte- organisatie van den tocht niets aan het toeval over te laten. Verdere mededeelingen ku inen wij thans nog niet doen. Wanneer de tijd voor de publicatie van de details vaa dit plan rijp is, zullen wij u graag van dienst zijn." Wij complimenteeren „Oiympia" met dit inderdaad prachtig initiatief. Want niet alleen dat zij in Den Haag de primeur had, doch èn in Axel èn in Zeeuwscl -Vlaanderen is voor zoover ons bekend op dit ge bied en op deze schaal nooit iets dergelijks georganiseerd. Drze jonge en zoo levers- krachtige sport-organisatie, die zich reeds herhaaldelijk o.a. door haar wandel tochten in het middelpunt der belang stelling wist te plaatsen, heelt door dit lof waardig streven wederom getoond met beide beeneu in dezen modernen tijd te staan. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat wanneer dezen zomer het prachtige plan werkelijkheid zal worden en waarvan hoogstwaarscnijrilijk heel Nederland oor getuige zal zijn, aan ieder rechtgeaard stad genoot^) zoowel om het nationale als om het sportieve element intensief met deze plaatselijke sportvereniging mee zal leven. „Oiympia", alle succes toegewenscht 1 Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neen regelmatig Kruschen Salts iedere morgei in Uw eerste kopje thee en ge voelt I al gauw een heel ander mens. Dat dot de wetenschappelijke samenstelling va Kruschen zes minerale zouten. Di wekken de bloedzuiverende organen wet op tot jeugdig krachtige werking. Ook Ui organen hebben die opwekking nodi Waarom zoudt ge ze die dan niet gevet met Kruschen Salts onder Uw bereik en rat het vooruitzicht weer helemaal de oude worden, fief en fit en tot het verzetten va bergen in slaat? Kruschen Salts wori over de hele wereld verkocht. I.M. KOEWACHT. Officiële ontvangst uit Indit vaa teruggekeerde militairen Woensdagavond werden alhier de uitIndrë teruggekeerde militairen officieel ten gen»' tehuize ontvangen. De raadzaal was voor deze gelegenheid feestelijk ingericht. Ooi de ouders der militairen en verdere famtlir leden waren voor deze gelegenheid urti nodigd. De burgemeester heette namens gemeentebestuur de militairen een harte welkom en feliciteerde hen en hun oud voor de behouden thuiskomst. Hij wees op dat hij trots op hen was en uat zij ti mochten zijn daar zij trouw hun plichr jege het vaderland hadden vervuld. Ook de aas wezige leden van het thuisfront sprak tl een woord van dank toe, en in het bijzo: der de heer Dekkers voor alles wat zi] voo onze militairen hadden gedaan en voor hetgeen wat zij nog moesten doen voor ht die nog in lndie vertoefden. De heer de Koeijer welke alhier evene tegenwoordig was namens h.t 14e R 1. n hierna het woord en heette eveneens oi jongens hartelijk welkom. Na een korte te- schouwing van hun diensttijd doorgebraci in Indië waar zij plezier en leed hadae gekend en trouw hun plichten hadde vervuld schetste hij daarna de toestand het vaderland met de woorden dat lia misschien wel het één en ander was teget gevallen. Niet overat, zo sprak hij, zint de rechte personen voor de hun toevertrou* de functie's. Daarom wordt met man t macht ge we'kt om onze O. V. W. een behooi lijke piaats te kunnen geven in de burgei maatschappij. Ook de Eerw. Heer Pastoor, alsmeó wethouder Polspoel namen hierna het wooi en drukten de wens uit dat zij allen nutti leden mochten worden in de maatschappt Zij weten wat plicnt is en laat ons dan ot hopen dat zij ook dit hier nn niet zulk vergeten- Daarna namen de heren, Dekkers, Mi seghera en Wijuacker tiet woord welke teruggekeerde militairen uit Indië het meenrebestuur en het thuisfront dankte vot hetgeen zij voor hen hadden gedaan. drongen er tenzeerste op aan de nog» Indië aanwezige militairen bijzonder te wil len bijstaan en hen voornamelijk goed' willen voorzien van lectuur. De heer Wijnacker m-.ende dat de bevo king van Koewacht toch nog meer sten kon verlenen dan dat zy tot nu toe haddei gedaan. Aan lectuur, zo sprak hij, woi- ginds vrijwel de meeste aandacht beslet' Namens soldaat de Wolf welke niet op dei avond aanwezig kon zijn werd door z! moeder een woord van dank gebracht. - Na al deze toespraken dankte de Hei Burgemeester nogmaals allen die voor oni jongens hadden gewerkt alsook zij die hac den mede gewerkt om deze avond zo aan genaam mogelijk te maken. Ook de spreke dankte hij ten zeerste voor hun medewerkm Aan alle genodigden werden tension enige glazen porto, alsmede een rokertje versnaperingen aangeboden, zodat nog en' uurtjes gezellig onder elkander werdt doorgebracht. Diefstal. Landbouwer de M. (of zijn echtgenol had wat te veel vertrouwen in de mensne en liet de was aan de drooglijn hangt toen de duisternis over de aarde kwam volgende morgen was èn wasgoed lijn beide verdwenen. Oud-leerlingen vergaderen. In Don Bjsco kwamen de oud-leerling der Eerste Zeeuwse Vlassersschool in a'8 mene vergadering bijeen. - Viasmeester v. d. Remorlel uit Standaa buiten hield een causerie over de algen: toestand van het vlas. In Zond was 1st raanc v. d. A. dt Bij krent M mei bie del me< flin has zij ma om is tl zie om l ge so: ke al; on w< za ge k za ds in ge gt ni jn hangt wam. n i èn droogt ruwe huid: Purol 30 ct. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 40 ct. i

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2