nvri AXELSCHE H COURANT ixrmri r 18 FEBRUARI: Verjaardag van Prinses Marijke. Frankeering bij abonnement, Axel. /T ZATERDAG 21 FEBRUARI 1948. 62 IAAhOANQ N 40 A Frankeering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 62 JAARGANG Nn. 39 V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag y Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres-Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: C. VINK-van VESSEM een Wéér werd op Nederlandse bodem Prinsesje geboren en wel in een ouderwetse winter deed Prinses Marijke haar intrede in het 'even. Wéér dreunden 51 kanonschoten, om de geboorte van een Prinses van Oranje-Nassau te verkondigen. Wat een verschil nu met de geboorte van het voorlaatste Prinsesje, dat ver van huis en haard het levenslicht aanschouwde, terwijl het Vaderland bloedde uit vele wonden. Thans weer een vrij Nederland en een volk dat ongedwongen zijn vreugde kan uiten. En nu, een jaar geleden alweer, na een jaar van harde strijd op allerlei gebied, maar dan gelukkig een strijd zonder wapens, vieren wij vol goede hoop de eerste ver jaardag van ons Prinsesje. Wij wensen de Koninklijke familie van harte geluk met deze blijde dag. In Nederlands nieuwe provincie. FEITEN EN CIJFERS OVER DEN NOORDOOST-POLDER. Toen in het begin der dertiger jaren het machtige werk der inpoldering van den Wieringermeer zijn beslag kreeg, was daar mede een belangrijke schrede gezet op den weg der inpolderingsplannen zoo men weet het werk van dr. ir. Lely, wiens monument op den Afsluitdijk zijn nage dachtenis vereeuwigt. Voor duizenden agra riërs zoowel boeren als arbeiders benevens de noodzakelijke andere bevol kingsgroepen, als neringdoenden, enz., be- teekende dit, dat weldra een nieuwe toe komst voor hen zou zijn weggelegd. Men zag weldra de inpoldering van de Wierin germeer, welk reusachtig werk de aandacht der heele wereld trok, met succes bekroond en het nieuwgewonnen land werd onder deskundige leiding spoedig tot model en voorbeeld voor heel agrarisch Nederland en ver daarbuiten. Op 17 April 1945 gaf een gewetenloos bezetter dit schitterende product van Hol- landsch kunnen prijs aan de vernielende golven. Met groote voortvarendheid werd daarna de drooglegging aangepakt en er wordt sinds vorig jaar weer normaal geoogst, terwijl de wederopbouw van boer derijen, woningen en gebouwen in vollen gang is. De Wieringermeer heeft een oppervlakte van 22.000 H.A. Zij zal de kleinste worden van alle nog in te polderen gebieden rondom het IJselmeer. Zoo zal de Zuid-Oostpolder 96.000 H A. groot worden en Zuid-West polder 52.000 H.A. Waarmede aan de nijpende behoefte aan cultuurgrond voor onze jonge agrariërs eenigszins zal kunnen worden tegemoetgekomen en ook in de toekomst zeer zeker verbetering in de voed selpositie zal medebrengen. De Noord-Oostpolder. De drooglegging van dezen polder, welks enorme oppervlakte 48.000 H.A. beslaat, vond in 1941 plaats. De daartoe benoo- digde dijken waren reeds in 1937 aange legd. De omtrek beslaat niet minder dan 52 kilometer dijk. Het randgebied bij Over- ijsel en Friesland bedraagt 30 KM. Voor den waterafvoer zorgen drie gemalen, ieder met 3 pompen, nl. te Lemmer, Urk en de Voorst. De grondsoorten zijnlichte en zware zavelgrond. Bij Voorst wordt kleileem aan getroffen tot een oppervlakte van 400 H.A., die zal worden bestemd voor boschbouw. De kanalen, die men in den nieuwen pol der vindt, waren reeds voor de totale drooglegging gegraven. Thans is reeds 29.500 H.A. in cultuur geb'racht. Er zijn 48 boerderijen en 97 nood- boerderijen gesticht. Momenteel zijn 105 boerderijen voor pacht uitgegeven aan pachters-pioniers, welke boerderijen variee- ren in grootte van 12 tot 48 H.A. Zooals bekend, is door minister Mansholt 3000 H.A. cultuurgrond voor gedupeerde Wal- chersche boeren beschikbaar gesteld. In verband met de grondsoorten zal in dezen polder de akkerbouw het hoofdmid del van bestaan worden, terwijl op de lichtere gronden uiteraard gemengde bedrij ven zullen verrijzen. De centrum-plaats van den nieuwen pol der is Emmeloord, bedoeld als stad van 12.000 zielen, waar thans de middenstand zich reeds gevestigd heeft. Er wonen nu reeds 200 gezinnen. De plaats waar thans Emmeloord ligt, is voor de drooglegging uitgebaggerd en vol zand gestort, in ver band met de voor het bouwen ongeschikte veenbodem. Verder komen er nog 6tdorpen van ieder ongeveer 6000 inwoners. Schokland ligt nu in den polder en Urk is met het vasteland verbonden en blijft visschersdorp. In 1880 is Schokland ont ruimd. De kerk en de pastorie staan er nog aan de zuidpunt, waar vroeger het dorp Ens lag. Waar voorheen Emmeloord lag, staan thans nog twee woningen. In den Noordoostpolder wordt door de pachters-pioniers veel coöperatief gewerkt met betrekking tot het aankoopen van land bouwmachines. Er zijn 2 particuliere gras drogerijen, te Ens en te Markenesse. Het werk wordt in hoofdzaak verricht door ongeveer 5000 arbeiders, die in 22 arbeidskampen zijn ondergebracht. In den winter worden er in de kampen cursussen gegeven, waarvan door de boerenzoons veel gebruik wordt gemaakt, om zich verder te ontwikkelen, bijv. in landbouwbedrijfs economie, motorenkennis, paardenkennis, enz. Door de cultureele commissie worden ontspanningsavonden georganiseerd, waar voor f 50 000 is uitgetrokken. Velerlei film voorstellingen worden hier gehouden, en regelmatig bezoeken muziek-, tooneel- en cabaretgezelschappen de werkers in deze groote nieuwe polder, welks vruchtbare grond straks een waardevolle aanwinst zal zijn, niet alleen als nieuwe levensmogelijk heid voor tallooze agrariërs, doch ook als voorwaarde voor de verbetering der Neder- landsche voedselpositie. Emigratie van Nederlandse landbouwkrachten in Zuid-Afrika. Naar aanleiding van een artikel in de .Cape Times" van de hand van Prof. J. H. W. Th. Reimers ie Stellenbosch (Zuid-Afrika). In het Zuid-Afrikaanse blad de „Cape Times" van 12 December 1947 stond ver meld, dat Generaal Smuts verklaarde „Een aantal goedgeschoolde landbouw krachten zal verkregen worden uit Nederland en de Scandinavische landen en het Gou vernement zal voortgaan haar aandacht aan deze landen te schenken, waartegen raar gebleken is geen bezwaren bestaan Prof. Reimers merkt naar aanleiding hiervan op, dat het woord „voortgaan" met een korreltje zout moet worden genomen, aangezien oordelende naar zijn eigen ondervindingen in Nederland en Denemarken opgedaan nog geen begin is gemaakt met het ontwerpen van een schema voor de emigratie van landarbeiders dan wel van boerenzoons in Zuid-Afrika. Voorts schrijft hij in het blad „Afgezien van de ietwat kortzichtige houding van een gedeelte onzer (Zuid- Afrikaanse) landbouwers ten aanzien van de emigratie van goedgeschoolde landbouw krachten en kleine boeren in de toekomst, moet iedere Nederlandse of Scandinavische landbouwer wel gek zijn om naar ons land te emigreren om de volgende redenen 1. Het loon in hun geboortelanden va rieert van 3 tot 4 pond steriling per week met daarbij inbegrepen een huis, een tuin en veelal een zeker percentage van de be drijfsopbrengst, in het bijzonder van de melk. 2. Hij werkt op een jaarcontract, terwijl de minimum- en maximumlonen door de Regering zijn vastgesteld. 3. Hij is lid van machtige organisaties. 4. In gevallen van meningsverschillen tussen werkgever en werknemer over. het arbeidscontract, het werk, vacantiedagen, verzekeringen etc. is hij gerechtigd arbitrage in te roepen. 5. Hij heeft altijd de kans na jaren van hard werken een kleine zelfstandige boer of tuinder te worden. Vergelijk dit met de zeer labiele positie van de blanke boerenarbeider of blanke bedrijfsleider op onze boerderijen, die vaak per week of per maand betaald en ontslagen kunnen worden, en die gelukkig genoemd mogen worden, indien zij een maandloon ontvangen van 12 pond sterling met een huis, zonder een organisatie te hebben, die hun belangen behartigt. Voeg daarbij, dat noch het Departement van Landbouw, noch het Departement van Grondbezit tot op heden enige voorziening heeft getroffen om deze mensen tenminste te helpen aan kleine stukken land, geschikt voor intensieve bewerking, voor welk doel deze goedgeschoolde landbouwkrachten uit de genoemde landen om begrijpelijke redenen zeer geschikt zijn. In dit verband is het eenvoudig te ver klaren, dat de landbouwkundige expert van het Emigratie-comité voor Holland, België, Frankrijk en Scandinavië enige tijd geleden naar de Unie werd teruggeroepen, iets wat zeker niet 't geval zou zijn geweest, indien op dit terrein voldoende mogelijkheden aan wezig waren. Zolang geen verbetering is bereikt in de emigratie-voorwaarden ten aanzien van landaibeiders en boerenzoons van de betreffende landen is het goed de Nederlandse en Scandinavische arbeids krachten te adviseren naar landen te emi greren, die een betere toekomst garanderen dan Zuid-Afrika klaarblijkelijk van plan is te doen. EERVOL ONTSLAG A. CAPPON. Op zijn verzoek werd eervol ontslag ver leend aan de heer A. Cappon te Goes a's secr.-penningmeester van de prov. commissie tot bevordering der veefokkerij en van de ver. tot verbetering van het rundvee. Opvolger van de heer Cappon werd Ir. A. Bruyning, eveneens te Goes. sndeel, als na verloop oldoende trvarirg en t de ls'e man over waar hij van voren af ische van deze werk- le ploeg van 55 man type vliegtuig, waar- n door leert kennen. inspectie-slaat afge- staander zou nu den veer startklaar is. Dit I. De machine komt van den Proefdraai- DC-4 ploeg van 20 toestel nogmaals aan evings-staat, en indien proefvlucht gemaakt, ings-staat afgewerkt, titwaardigheidsverkla- g uitgeschreven en de en. Later, even voor de bemanning de de hand van de z g. fVeg griep ressant te weten, dat :r terugkeert van een ika en dus ruim 160 ;t, de zgn. „inspectie gebreider is dan een >che inspectie" en dag duurt. Op deze na 240 vlieguren .tbreide dagi lijksche guren „inspectie B", n "uitgebreide dage- 480 vlieguren zijn et vliegtuig in aan- ie C", de grondgste, lat en die ruim twee tslag neemt. Daan.a hoone lei. on en de Skymaster aatstaven. Zuo wer- ion ruim 60 ma en pas na 540 Uren e blauwe mutorloiry hei gcvaaite meu- n. Vracht, bagage en Door de lun spre- venslem „Willen de imenka zich,naar de e motoren slaan aan machine reeds over naar verre, vreemde 4UURVERHOOING VIST. correspondent) idersiuidende berich dagbladen circuleren zins bevoegde zijde, ?en kans bestaat op 30 pet. 1 de regering zelfs ing. Afgezien daar- genaren nog steeds luishuren. Mocht de ich binnen afzienbare n, dan wil de rege nader bezien. Ook tr uitgesloten dat de tisch zou zijn. ERT1EN DAGEN IQ. uit. Behalve landgenooten komen er V«1 buitenlanders regelmatig hun licht fken. t Instituut, dat onmiddellijk na de Iding werd opgericht, heeft al zooveel l'ns bij elkaar gebracht, dat de kasten ftn van de mappen en de mappen 'en van de documenten, heeft men onder meer: de volledige lingen van Radio Oranje (die nog aanzien van deze kwestie in ons raads- coilege een vrij grote eensgezindheid bestond. Niet alleen met betrekking tot de hoge procentuele heffing in bepaalde categoriën doch ook en zulks vooral werd bij voorbaat geprotesteerd tegen een gevreesde terugslag, die een eventuele verhooging zou teweeg brengen voor het culturele peil, dat in onze plattelandsstreek heus nog wel op hoger niveau mocht worden gebracht, omdat der. En zoo krijgen o m. de motoren, stuur inrichting, onderstel, het verwarmings- systeem, het hydraulisch systeem, de instru menten, electrische installatie, enz. enz. een grondige beurt. Aan elk systeem werken ongeveer drie tot vier man, die onder lei ding staan van een 1ste man en gedurende de inspectie regelmatig door controleurs worden gecontroleerd. Zoo'n ploepje blijft echter niet tot in den treure aan hetzelfde besprekingen gaande broodbonnen en over ebak en vermicelli, zullen blijven be ing der broodbonnen beslissing gevallen, en met irgang van innen één maal per ijzen. B:kencmaking uci uiuuuuuiiiicii «uui iwee weken tegelijk blijkt everwei nog zodanige bezwaren te hebben, dat van de zijde van het bakkerij- bedrijf verzocht is deze maatregel vooralsnog geen doorgarg te doen vinden. De keuzebon voor vermicelli zal evenals die voor gebak twee weken geldig blijven. Voorts zal er naar gestreefd worden de broodbonnen op zodanige wijze aan te wij zer, dat daarop steeds veelvouden van 400 gram verkrijgbaar zullen zijn. «.oonnements- I PriJ»: A Hv«riantU Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentièn (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. tabletten 40 ct In en Drogisterijen. .r«r««n 1

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1