De terugkeer van de D.V.W.-ers van 2-14 R.l. in Zeeuwsch-Vlaanderen. Burgerlijke Stand. De voorz. meent, dat de bewoners dan zelf ook initiatief moeten toonen en de hoofden eens bij elkaar steken. Dhr. Scheele herhaalt zijn eerder ge stelde vraag Inzake vergoeding van inge leverde vuurwapenen. De voorz. zal het onderzoeken. Dhr. de Feijter is niet te spreken over den Zaamslagschen weg. Er is indertijd gezegd, dat deze dijk een meter zou wor den afgegraven. Nu is na de afgraving er zooveel zand bij gestort, dat de afgraving ongeveer teniet wordt gedaan. Dhr. Pijpelink klaagt over het niet bran den van lichtpunten der P.Z.E.M. te Scha penbout. Dhr. Fanoy vraagt of B. en W. eens een ernstig onderzoek zouden willen instellen naar de mogelijkheid van electrische straat verlichting in de gemeente Axel. Voorts dringt sp'. aan op beter politie toezicht rp Zaterdag- en Zondagavonden. Dhr. Tollenaar bespreekt het parkeeren van voertuigen op Zaterdagen. Hoe moet dat met paarden en rijtuigen, in verband met het parkeerverbod op de Markt? De gewoonte is dat deze bij Schoof worden gestald. De voorzitter verklaart dat daartegen geen bezwaar bestaat. De vergadering wordt hierna gesloten. Dinsdag arriveerde de „Johan van Oiden- barnevelt" reeds vroeg in IJmuiden, doch het werd toch Woensdagochterd voor de jongens van boord mochten. Evenwel toon den reeds velen hun belangstelling en ver schillende autoriteiten, Prins Bernhard, de Commissaris der Koningin, Jhr. de Casem- broot, de reserve majoors Caspari en Koch e.a. zochten de jongens aan boord op. Eindelijk was het dan toch Woensdag om 9 uur zoover, dat ie debarkatie begon, en de Zeeuwsch-Vlamingen, die nog een verre" reis voor den boeg hadden waren eerst aan bod. Na in een groote hal verschillende formaliteiten te hebben ver vuld konden zij hun plaatsen in de wach tende buwen opzoeken en onder geleide van een Niwin-auto ging het zuidwaarts. Ondertusschen kwamen reeds vroeg ver schillende. autoriteiten te Perkpolder bijeen en om hrlf één gingen allen raar den over kant om daar de huiskeerenden aan boord van de Koningsplaat", die door de Prov. Stoombootdiensten voor deze overtocht ter beschikking was gesteld, een welkom toe te roepen. Ook Jhr. de Casembroot, en de griffier dt r Staten, mr. Tellegen, arriveerden vroeg in den middag. De Zeeuwsch-Vlamingen lieten echter nog lang op zich wachten en verschillende ge ruchten deden de ronde omtrent het uur van aankomst. Ook de „uitkijkpost" op den zeedijk maakte velschillende keeren loos alarm, alvorens zij met een kijker gewa pend op den rijksweg in de verte eenige groote donkere vlekken ontwaarden, waarin zij autobussen meenden te herkennen. Tenslotte arriveerden omstreeks 3 uur de heeren Caspari en Koch, die vertelden dat zij de bussen bij de Moerdijk-brug waren gepasseerd. Men kon dus nu omstreeks 4 uur de bussen verwachten, en inderdaad kwam toen de/ eerste bus opdagen met ruim twintig van de verwachte mannen. Voordien was ook reeds kapitein Fassaert gearriveerd, die ons verzekerde, dat allen in goede welstand verkeerden en de gehele reis vlot was verlopen. Als eerste zette soldaat Platjouw uit Strodorp voet aan boord, dra gevolgd door de anderen, waarbij een groot contingent Axelse jongens en het was een blijk van waardering voor het werk van deze jongens, dat men plots verschillende autoriteiten zag zeulen met koffers en pakken, om deze jongens toch maar van dienst te zijn. Enige tijd later arriveerden ook de andere drie bussen met de N!win-auto, die de leiding van dit gonvooi had en wanneer allen aan boord zijn, wordt de tros losge- smeten en de „Koningsplaat" doet zijn uiterste best om de overtocht zo vlug mogelijk te volbrengen. Op de Schelde roept jhr. de Casembroot de jongens een welkom toe en herdenkt met eerbied hen die nu niet terzgkeerden en het grootsle offer voor het vaderland brachten. De commissaris prees het uitstekende op treden van 2-14 KI- en bteindigde zijn korte toespraak met de verzekering dat de gedemobiliseerden op alle mogelijke mede werking en steun van de provinciale over heid kunnen rekenen. Een spontaan drie werf hoera voor de Koningin en voor de Com missaris der Koningin volgde op deze rede. Ook dokter Caspari sprak nog enkele woor den en dan naderde de .Koningspfaat" reeds Perkpolderhaven. Het groote moment was aangebroken en een geweldig aantal Zeeuwsch-Vlamingen verdrong zich aan de kade om mannen, vaders, verloofden te begroeten. De politiemacht kon de menigte bijna niet in bedwang houden, zoo enthou- eiast was deze ontvangst. Maar dan hebben spoedig allen elkaar gevonden, raken de auto's en bussen vol en zetten zich één voor één in bewcg ng, zoo alle gezamenlijk een indrukwekkende stoet formeerend, die als een slang door het polderland voort- schuif waar bij if der huisje menschen staar, wuiven en vlaggen wapperen ter be groeting. Tc Kloosterzande kwamen de burgemees ters en de commissaris nog even bijeen. De commissaris sprak hierbij zijn blijdschap uit over het feit dat hij deze ontvangst had kunnen meemaken en gewaagde van de ontroering die zich van hem had meester gemaakt bij het groote welkom van de be volking aan Perkpolderhaven. De stoet splitste zich steeds, bij iedere weg en ieder dorp werd hij kleiner, en zo bereikten tenslotte allen, zowel uit Sluiskil, Westdorpe, Koewacht, Zuiddorpe, Axel, als van Terneuzen, Zaamslag, Hulst en alle andere gemeenten hun huis, waar zij steeds door enthousiaste buurtgenoten en familie werden opgewacht. De hrren van de plaatselijke thuisfronten, de Band Nederland-Indië en de N.l.W.I.N. verdienen ongetwijfeld ook een woord van lof voor de zo uitstekende georganiseerde ontvangst op de;e dag, evenals burgemees ter van Hootegem van Kloosterzande, die de meer officiële ontvangst an de overtocht over de Schelde heeft voorbereid. Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kèn. Met dat luttele beetje Kruschen Salts, iedere mor,jen in Uw eer3te kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzui verende organen; 't bloed gaat weer sneller stromenonzuiverheden, die zich r.u vast zetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; uw levenslust keert weer, kortom ge voelt U allengs weer fit als vanouds. Rechtszaken. BIJZONDERE POLITIERECHTER. Zitting van 10 Februari. De 41-jarige groothandelaar in steenkool J. P. M. A. uit Terneuzen stond terecht wegens het afleveren van grote hoeveelheden steenkolen buiten de distributie om. Hij leverde 30 ton af aan de 30 jarige kolen- handelaar I. W. d:J. uit Terneuzen, die voor het kopen hiervan eveneens terecht stoud. Aan de 40-jarige vrachtrijder F. R. J. uit Terneuzen leverde hij 100 ton, waarvoor deze zich eveneens moest verantwoorden. Aan verschillende andere afnemers had deze groothandelaar in tot aal nog 30 ton geleverd. Het ging hier dus om een partij van 160 ton steenkool De chauffeur Q. H. F., 27 jaar, uit Ter neuzen kocht van De J. zonder bonnen of bescheiden 1800 kg steenkool, de 47-jarige landbouwer W. M. van D. uit Hontenisse kocht 1200 kg., terwijl de landbouwer J. D., 38 jaar, uit Biervliet 1000 kg. en een 43- jarige landbouwer uit IJzendijke 2000 kg. kochten. Als laatste afnemer, of liever af- neemster stond terecht de 33 jarige naaister E. L. E. L., wed. van F. M. te Hontenisse, die 750 kg. steenkool clandestien kocht. De vervoerders voor A, waren de 48 jarige A. T., vrachtrijder en de 30-jarige L. J., handelaar, beiden te Terneuzen, die, toen ze door de C.C.D.-controleurs werden aange houden. zeiden voor hun plezier een ritje te maken. Het onderzoek wees echter wel anders uit en als er maar eenmaal één gaat spreken, volgt de rest vanzelf. Een grote partij steenkool kon zodoende nog worden in beslag genomen. De straffen luidden thans als volgt A. T., 3 maanden gevangenisstraf voorw. met een proeftijd van 3 jaar en f 1000 boete subs. 2 maanden hechtenis L. J., zelfde straf als hierboven F R.J., 4 maanden gev. voorw. met 3 jaar proeftijd en f 1500 subs. 3 maanden hecht.; J. P. M. Af 4000 subs. 3 mnd. hecht. I. W. de J., 3 maanden gev. voorw. met 3 jaar proeftijd en f 700 subs. 2 mnd. hecht. O. H. F., f 120 subs. 30 dagen hechtenis W. M. van D f 60 subs. 20 dagen hecht. J. D., f 50 suhs. 20 dagen hechtenis A. Q. M. van W., f 100 subs. 30 dg. hecht.; E. L. E. Lf 75 subs. 30 dagen hechtenis. Hat een gemak! PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! Uit onze omgeving. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Talma en nam. 2,30 ure Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure cm nam. 2.30 ure Ds. D. Zemel. Qeref. Kerk. (Ds. Jan Sciiarpstraat 1), Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. D, J. Couvée (Zondag 36 Htid. Cat.) Qeref. Qemepnte. Voorm. 10 ure en nam 2.30 ure Leeskerk. GEVONDEN VOORWERPEN. Een portemonnaie met inhoud, Oudcweg 74, Axel. RECEPTIE COMMISSARIS DER KONINGIN. Ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaar ding zullen de Commissaris per Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot en Mevrouw de Casembroot- van der Feltz recipieeren op Zaterdag 21 Februari a.s., des nam. te 3 uur in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. SLUISKIL, Toneeluitvoeringen. In het Parochiehuis werd door de R. K. Toneelvereniging „Sempre Avaiti" op Zater dag en Zondagavond opgevoerd „De witte Non" toneelspel in vijf bedrij/en naar de bekende roman van Marion Crawford en de gelijkluidende film. Zondag was de jury aanwezig, daar toen werd gespeeld om de wisselbreker in het kader van het Z. VI. Toneelconcours. Alle medespeler.den deden hun best om een goed figuur te slaan en zijn hierin volkomen geslaagd. Zo was Angela echt natuurlijk in haar blijdschap als verloofd meisje en in haar smartuitingen bij het ver lies van haar vader en het vermeende over lijden van haar verloofde. Dez i laatste was op zijn beurt goed in zijn samenspel met Angele en later bij zijn ontmoeting met haar als witte Non. De vader had wederom een rol, waarin hij zich kon geven. De dochter uit het eerste huwelijk was fel in haar onbarmhartig optreden tegenover haar stief zuster. De dubb trol van de onfortuinlijke aanbiddei van' Angela welke jongeman later optreedt als rentmeester, werd uitstekend vertolkt; resp. door de gelatenheid bij de afwijzing en de valsheid als beheerder van de bezittingen. De huisdame gaf een vrien delijke, rustige vertolking van haar rol. De kunstschilder vertoonde goed spel in zijn hoffelijkheid en zijn amusant optreden. Later verzorgde hij ook goed de rol van soldaat. De geestelijke was waardig in zijn optreden. De dubbelrol van notaris en luitenant was in goede handen. De bediende k >n niet beter worden gekozen, daar hij zijn spel goed verstond. Rest no*jg te vermelden zuster Agnes en de Moeder-Overste, die beiden in de wachtkamer van het klooster optreden, ter wijl van verre het koor der nonnen zingt: een fijne scene. Er is gewerkt onder goede regie en aan het decor en de grime waren de beste zorgen besteed. De prachtige witte kleden waren afkomstig van de eerw. Zusters Dema- nicanessen uit Voorschoten. De heer de Rcy dankte allen die, op welke wijze dan ook hadden geholpen om deze avonden tot een succes te maken. In zijn dankwoord betrok hij speciaal de heer van Pamelen voor de uitstekende verzorging van grime en decor. Het woord is thans aan ue jury. Het tal rijke pudliek heeft al geoordeeld en de kan sen staan goed voor Sluiskil. [KOEWACHT. Teerdag biljartclub, 0? Deze weck werd door de biljartclub alhit in het Café bij A. van Hove een teerda gehouden. Daar de club pas vorig jaar opgericht was het thans de eerste teerdi welke evenwel buitengewoon goed is vei lopen en waarbij de leden zich kostelij hebben vermaakt. Na de koffietafel wei; een korte rondgang gemaakt door het dor waarbij de Cafe's werden bezocht van club. leden. Daarna ging de gezellige boel wee naar het lokaal waar zij zich tot laat inji avond gezellig hebben vermaakt. Nog een teerdag, De RK. Toneelvereniging „Tot Nut i Genoegen" hield in café Raes haar jaarlijks teerdag. Zo goed als haar spelende led: het verstonden de aanwezigen op haar u voeringen te amuseren, zo goed verstond! zij het zich zelf gezellig te maken. Tarw$ afgenomen, Ambtenaren der Inv. en Acc. namen va een paar Belgen 200 kg. tarwe in besla OVERSLAG. Maandagavond^ heeft onze dorpsgsnoi Rob Dhert zijn eerste optreden gedaan het revuegezelschap Roger Piers van Ze zaete. De verschillende zangnummers welk; Rob ten hore bracht vielen bij de toeichou wers zeer in de smaak. Als zijn eersti optreden in een dergelijk gezelschap hij zijn avond als geslaagd noemen en de' komende revue,s met een gerust hart lege moet zien. 4, v. A. it Groi pentier-' Gehu Joban Maria A Overl Gebo Willy v. C; Gehu Overl Josep M. de 1 De I vergade des avt die mei ie eert van he der lan zorging slachtol onderhi Immi Di W Di DE REGERING EN DE GEORGANISEERKl LANDBOUW. De Regering heeft Dinsdagavond een aal vang gemaakt met het overleg met de geol ON ganiseerde landbouw, welke overleg ea Qnze uitvloeisel is van de parlementaire behand| jn ling van de vraagstukken in de landbou, Axej e. richt, c org Maai allen 1 ongste enkel maar ie bi* Van gebied aai de deti Irdfg' Engels* yofier op bes De s 'Cbrff3 Zij ko tifcfndi dcch -ei tra wil ni met r bouwk gebied een vi week dure helpen wil, n zelfs li als he aanges ;zoo De Maand aan di half ac We bereid spreke Vie 1 ia Dai Zelf wel c over d Zinn vooral weergi welkoi tijde'ns de Interpellatie-Vondeling en die; ter uitvoering van de bekende motie Groei De besprekingen, die gehouden werdi in het Kabinet van de Minister-Presider t aa het plein 1813, stonden onder leiding va Dr. L. J M. Beel, terwijl de Regering verde vertegenwoordigd was door de Minista Ma"Sholt, Drees en Lieftinck. Voor de ganiseerde landbouw trad het Dagclijki Bestuur van de Stichting voor de landbour op, bijgestaan door de voorzitters der com missie, die de Stichting voor de ondersctie dene argrarische sectoren heeft ingesteld, De besprekingen, die van inleidende aan waren, zullen worden voortgezet. NIEUWE CONSUMENTENBONNEN. Da Directeur van het Centraal Bureai voor het consumentencrediet deelt ried!, dat met ingang van 9 Februari 1948 waardebonnen 11, 14 en 15 van het cot' sunierztei.crtdiet zijn geldig verklaard. RIJDEN MET AUTO'S OP ZONDAG BEPERKT. ,J De chef van de verkeerspolitie te Amstei d?m heeft gisterenmorgen medegedeeld, dt 26 Januari j. 1. do w^t houd Tide tijjelij regeling personenverkeer met m itoriijiuigei in werking is getreden. Dit houdt in, da een jrridische basis is gevormd voor be: verbod van rijden op Zondag met motorrij tuigen. Van nu af zal door het gehele lan de politie een strenge controle toepassen Tevens deelde hij mede, dat indien ee automcb'list op Zondag rijdt zonder daarvoor vereiste vergunning hij de kans loop niet alleen een bekeur!, g te krijgen, do dat bovendien het motervoertuig zo nod in bewaring wordt gesteld, dus tijdelijk beslag wordt genomen. Op 1 April 1948 zullen alle vergunning» om op Zondag te rijden hun geldlghei verliezen. De R. V. I. zal nieuwe vergunnin gen uitreiken, welke tevoren schriltelil moeten worden aangevraagd WIE EEN RUSSIN TROUWT IS AAN S. U. GEKLUISTERD. De met buitenlanders gehuwde.Russischi vrouwen bezorgen vele politici op het ogen- blik grijze haren. Donderdag heelt [lord Vansittart in [hel Engelse Hogerhuis voorgesteld, de vrouw» en kinderen van Russische ambtenaren teru te sturen, indien de Sowjet Unie geen acht slaat op de laatste aanmaning, om 14 Rui siche vrouwen van Britten toestemmirg geven, zich in Engeland bij hun echtgeno ten te voegen. De lords namen met alge- mene stemmen een motie an om maatregelen te nemen. Een ijsrevu deze de sc vervaa staan Vmor ijshocl Dit [Huziel een KOEWACHT. Geboren. £2 Denise. d. v. Edmond van den Broecke» I De Kousemaker, Wim z. v. R. Geerards-Scholle'i I frêles: Eduardus, z. v. A. Suij-Audenaerdt, Maria» ich Geen zeep Geen mes Geen kwast Geen ergernis Vraag Uw handelaar demonstra tie met een Philips electnsch droogscheerapparaat N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2