AXELSCHE SE COURANT MIJMHARDT Frankeering bij abonnement, Axel ZATERDAG 14 FEBRUARI 1948. 62e JAARGANG No. 38 V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Gemeenteraad van Axel. ZITTING VAN DINSDAG 10 FEBRUARI 1948. Afwezig dhr. P. A. Wondergem. Als naar gewoonte houdt de voorzitter, i verband met het feit, dat dit de eerste raadszitting is in 1948, een Nieuwjaarsrede. De voorz. wenscht de leden en hun ge- iisnen een welgemeend „veel heil en zegen". Ij hoopt op een hartelijke samenwerking, kider de problemen, waarvoor ons land [ti thans geplaatst ziet, is dat der huis- vesting wel een der meest actueele. Dat er aan een concrete, op de gemeenschap ge lichte politiek, nog niet veel gedaan wordt, omt hierin wel tot uiting. Op dit terrein a er een vastloopen in discussies en bureau- ptie. De materieele voorwaarden voor een [tionde gemeenschap liggen op het terrein dti volkshuisvesting. Jonge menschen willen tta gezin stichten. Doch het is alsot de «Ischappij hen toeroept: „Er is voor u «n plaats." Er zijn moeilijkheden met de «menwoning en de intimiteit van het gezin rordt aangetast. De bouwplannen, benoo- om de vraag naar woonruimte op te leien, vergt minstens 10 jaar, hetgeen veel lang is, zulks tot schade voor gezin en naatschappij. Dit probleem, dat te verge- ijken is met de vroegere werkloosheid, noet vlugger op te lossen zijn. Het woningvraagstuk voor Axel. Dit probleem, dat ook voor onze gemeente iter nijpend is, werd door het gemeente- Muur zoo energiek mogelijk aangepakt en resultaten met betrekking tot de nieuw- touw zijn, vergeleken met andere plaatsen, eer goed te noemen. Spr. geeft hiervan het volgende beeld Op de lijst van aanvragen om een woning Haan 268 aanvragen waaronder 103 van wonende gezinnen (dit aantal was blijkens uitkomsten van de volkstelling 178) en van 24 personen, die willen trouwen. De verdeeling naar de gezinsgrootte is i aanvragen van 2 personen, 135 van lezinnen van 3 tot en met 5 personen, 30 ran 6 of meer personen en 24 personen, die willen gaan trouwen. In 1947 konden slechts 47 vergunningen worden verleend tot het in gebruik nemen van een woning of woninggedeelte. Drie nieuw gebouwde woningen konden in gebruik genomen worden. toestand der huis vesting verslechterd. De toestand van de huisvesting Is in den loop van het jaar slechter geworden. De nood, vooral onder de gezinnen die moeten tamenwoner, is grooter geworden en in veel gevallen ten gevolge van den langen duur meer ondragelijk. Feitelijk zijn er in gemeente weinig huizen geschikt voor samenwoning en behooren de aanwezige men echter op den woningnood let gaat de bouw lang niet hard genoeg. Moeilijkheden werden ondervonden: le met het loodgieterswerk. De aannemer van Rijn heeft groote moeite gehad de materia len voor het werk bij elkaar te krijgen. Ook de personeelsvoorziening liet te wenschen over. 2e. Alle deuren zijn zonder sloten afgeleverd. Na herhaalde navraag deelde de fabriek mede, dat de sloten in den loop van deze maand zullen worden afgeleverd, waarna de woningen kunnen worden afge schilderd. Aangenomen kan dus worden, dat de eerste woningen omstreeks de eerste week van Maart gereed zullen zijn. In plan-Oost zijn 38 woningen onder de kap, waarvan 4 op loodgieterswerk klaar zijn en 8 afgetimmerd en in de grondverf. Bij het loodgieterwerk werden dezelfde moeilijkheden ondervonden als in de Bylocyuestraat. Daar de loodgieter niet aan zijn verplichtingen voldeed, is deze het werk ontnomen en is dit opgedragen aan een andere firma, welke reeds met 4 man is begonnen. De eerste woningen zullen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, binnen drie weken gereed zijn. Het aftim meren van de andere woningen heeft goede voortgang. Deze kunnen tusschen half Maart en eind April gereed zijn. In plan-West zijn de fundeeringen van 4 woningen gereed. Het grondwerk voor 8 woningen is aangevangen. Ten gevolge van den hoogen waterstand en de overstrooming kan geen steen worden aangevoerd, zoodat niet met het metselwerk kan worden be gonnen. In plan-West staan nog 12 wonin gen op het programma, zoodat in totaal 82 woningen in dit jaar gereed zuilen zijn. Verder is het uitbreidingsplan in voor bereiding en zijn ten behoeve der uitbrei ding perceeien grond aangekocht, en er is goede vordering te constateeren in de aan gevangen straat aanleg in plan-Oost. Er zijn vele conferenties noodig geweest en tallooze moeilijkheden waren er te over winnen en tenslotte is dit het resultaat. Spr. dankt nogmaals voor de samenwer king in het afgeloopen jaar. Dit jaar is een zeer bijzonder jaar, zulks wegens het Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Spr. weet zich de tolk van den geheelen Raad, dat dit jubileum allen met vreugde zal vervullen. Dhr. Sytema beantwoordt den voorzitter. Ook de woorden t.o.v. de Voistin onder schrijft spr. ten volle. Ten aanzien van den woningbouw zegt spr., dat wij in Axel ten opzichte van dit nijpende probleem geen slecht figuur slaan. De notulen der vergaderingen van 30 Sept. en 25 Nov. 1947 worden onveranderd vastgesteld Naar aanleiding van een vraag van raads lid v. d. Berg, of de bewoners van de Kanaalkade grond van de gemeente achter hun woningen kunnen aankopen, delen B. en W. mede, dat te zijner tijd een voorstel aan de Raad zal worden gedaan tot verkoop van enige oppervlakte grond achter die samenwoningen grootendeels tot niet langer WOningen, wanneer alle bewoners-eigenaars Is bestendtgen noodgevallen gerekend te lorden, waaraan zoo spoedig mogelijk een linde gemaakt dient te worden. Daarnaast zijn er tal van woningen, die voor den oorlog niet best meer waren en tengevolge van de oorlogsschade thans zoo slecht zijn dat in de naaste toekomst hier voor andere gebouwd dienen te worden. Dil aantal wordt geschat op rond 150, waaronder 50 gevallen zijn, die terstond beëindigd zouden moeten worden omdat de bulsvesting hier ver beneden de redelijke elschen is. Het aantal aanvragen om een andere woning bedraagt 16 pet. van het totaaal aantal woningen, hierbij komt nog plm pet. van gezinnen die thans wonen in zen welke in de naaste toekomst behooren 'e worden afgebroken, wil men komen tot een huisvesting die voor alle gezinnen aan zedelijke eischen voldoet. De stand van den nieuwbouw. In de Byloquestraat zijn zes dubbele woningen gereed op afverven en sloten en azisluiting op het electrisch net na. In 8 oningen zijn de ambachtslieden bezig met le afwerking welke voor 85 pet. gereed ïn, terwijl 4 woningen nog 10 hui- i", waarvan 2 onder de kap. in aanbouw Gezien de Mum, waarop het werk werd aangevangen ljuni '47) en de prestaties in de naburige imeenten hoeft de voortgang van het werk 'Ut slecht genoemd te worden. Wanneer eenzelfde diepte wiilen kopen, dit ter ver krijging van een rechte grensscheiding tussen hun percelen en die der gemeente. Over prijs en oppervlakte zal dan kunnen worden beslist. De voorz. deelt nog mede, dat een boek werk is aangeboden door Commandant Szydlowski over de krijgsverrichtingen der le Poolse Pantserdivisie vanaf Normandië tot Wilhelmshafen. Dit boek is opgedragen aan de burgerij van Axel. Het is verlucht met tal van foto's, o.a. van de brug te Kijkuit, doch is jammer genoeg gedrukt in de Poolse taal. In de vacature ontstaan door het periodiek aftreden van dhr. Smies-Loof, als lid van het Burg. Armbestuur, wordt uit de voor dracht van de heren Smies-Loof en J. v. d. Velde-Roose, dhr. Smies-Loof herkozen met 8—4 stemmen. Dhr. Sytema acht het wen selijk dat bij de samenstelling van verschil lende college's, wat meer te denken aan de P. v. d. A., wat door dhr. C. van Bendegem nog nader wordt onderstreept. Het voorstel om de auto-monteur chauffeur C. Bakker in vasten dienst te benoemen, wordt z.h.s. aangenomen. Aan dhr. W. Lucieer wordt, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer bij het L.O. In overleg met de inspecteur van het L.O. wordt voorgedragen dhr. J. A. Tiersen te Brussel, met ingang van 1 Maart 1948. De voorz. zegt, dat er 10 sollicitanten waren. Er bleven er twee over, doordat de rest minder gewenst was, n.l. de h.h. Groen en Tiersen. Doordat dhr. Groen elders be noemd is, bleef alleen dhr. Tiersen over, waarover wij goede inlichtingen hebben verkregen. Na stemming blijkt dhr. Tiersen met alg. st. te zijn benoemd. Voorstel tot intrekking van het Raadsbe sluit d.d. 16 Juli 1946, inhoudende aankoop van grond in plan Oost. Aangezien bij de onderhandeling met de diverse eigenaars een andere prijs moest worden aangehouden (f0 75 en f0 80 per c.A.), oorspronkelijk f0.50 per c.A., wordt dit z.h.s. aangenomen. Een geldlening ten bedrage van f4900 zal worden aangegaan, teneinde een gelijk bedrag beschikbaar te kunnen stellen aan de Ver. van Geref. Schoolonderwijs te Spui, voor herstelkosten oorlogsschade. Het eerder genomen besluit tot een geld lening van f28.000 voor een nieuwe oven op de gasfabriek wordt ingetrokken, aan gezien de Energie-raad de bouw van deze oven niet toestaat. Een bedrag van f 12 000 zal thans worden geleend teneinde de noodzakelijke installatie aan te schaffen voor het vergassen van propaan, een vloeibaar afvalproduct van de olie-raffinaderijen te Pernis. Op deze wijze zal in de toekomst toch een voldoend grote gasproductie gewaarborgd zijn. Een lening ten bedrage van f 50 000 wordt nog aangegaan voor uitbreiding van het gasbuizennet in nieuwe straten in Axel en Terneuzen. Een voorstel tot het aankopen van grond gelegen achter de Zeestraat, eigendom van de Erven Wed. Ysebaert, wordt z.h.s. aan genomen. Op verzoek van G.S. zal aan de „Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk" en Economisch Technologisch Instituut, een bedrag van f 0,10 per inwoner worden beschikbaar gesteld. Een voorstel om de diverse tijdelijke ver hoogingen, inclusief overbruggingstoelage, voor het gemeente-personeel te totaliseeren in één bedrag, welke uitkomst ook als pensioensgrondslag zal gelden, een en ander ingaande 1 Juli 1947, wordt z.h.s. aange nomen. Dhr. C. van Bendegem zou ook aandacht besteed willen zien aan het salaris van den gemeente-opzichter en dat der gemeente werklieden. Spr. zou graag zien, dat er een vorm gevonden werd om een betere sala- riëering te verkrijgen, en dat bij een nieuw opgezette regeling meer rechtszekerheid zou worden verschaft aan het los-vaste perso neel. Voor de ontvangst der oorlogsvrijwilligers, die uit Indië terugkeeren, zal door de ge meente een zeker bedrag per militair be schikbaar gesteld worden. De voorz. deelt hierover mede, dat niet alleen zij, die het spit hebben afgebeten, maar allen een avondje zal worden aange boden in „Het Centrum*. Ook zij die eer der gerepatrieerd zijn, zullen hierbij worden uitgenoodigd. De gemeente wilde ook wat doen. Een voorstel tot herziening van de tarie ven der vermakelijkheidsbelasting overeen komstig de richtlijnen van den Minister werd na uitvoerige discussie aangehouden. Het voorstel luidde in groote trekken als volgt a. 20 pet. van concerten, zang- en muziekuitvoeringen, tooneel- en daarmede gelijk te stellen cabaretvoorstellingen, ballet, tentoonstellingen, lezingen, voordrachten, voetbal-, korfbal-, hockey- en athletiek- wedstrijden en dergelijke, welke naar het oordeel van B. en W. voldoende cultureele en/of opvoedkundige waarde hebben b. 35 pet. van bioscoop-voorstellingen, waarin tenminste 500 meter Nederlandsch journaal wordt vertoond c. 45 pet. van andere bioscoopvoor stellingen d. 50 pet. van bals, danspartijen, luna parken, kermisinrchtingen, circusvoorstellin gen, variété-voorstellingen, café-chantants en dergelijke, waarbij een cultureel of opvoedkundig element vrjjwel niet aan wezig en het zuivere vermaak de hoofd zaak is, sportevenementen, welke een over wegend sensationeel karakter dragen en waarbij de geldelijke uitkomsten hoofdzaak zijn. Dhr. Keibeke vindt 35 pet. van de toe gangsprijs voor films een eigenaardige maatstaf. Tusschen films bestaat een groot verschil. Maar hier wordt alles over één kam geschoren. En men bedenke b.v. welk een verschil er bestaat tusschen „Mrs. Min- niver* en „Les enfants du Paradis* zulks in tegenstelling tot cowboy-films, waarvan er 13 in een dozijn gaan. Zou dit niet tot gevolg hebben, dat alleen maar minder waardige films zouden worden vertoond Niet in de eerste plaats de geldelijke, maar de cultureele gevolgen ziet spr. en daarom is hij een zeer sterk tegenstander. Ook de belasting van de overige films (45 pet.) is zeer zwaar. De Voorz. zegt, dat de Minister in prin cipe bereid is niet-verhooging der vermake lijkheidsbelasting goed te keuren. Dhr. Fanoy zegt dat Zeeuwsch-Vlaan- deren stiefmoederlijk wordt bedeeld met kunst. Hij wijst hier op sporadisch voor komende gebeurtenissen als de kerst-uit voeringen van „Asaf* en de muziekavonden in de Fröbelschool. Ten opzichte van de stad moet hier op dit gebied zeer veel ont beerd worden. Daarom voelt spr. er niets voor, om door deze belastingverhooging het cultureele leven nog meer te beknotten. Ook de categorie van 20 pet. vindt spr. nog te hoog belast. ZENUWTABLETTEN kalmeren Uw zenuwen j Dhr. C. van Bendegem onderschiijft wat de h.h. Kesbeke en Fanoy zeggen over deze kwestie. Dhr. FanoyIn vergelijking met de stad hebben we hier niets. Alleen een hoeren kamer. Dhr. v.d. Berg bespreekt de belastingen in categorie d Avonden als hier bedoeld worden hier toch nog al eens gehouden, ook wel in besloten kring, b.v. bij de katholieken. Spr. is tegenstander van zwaar dere belasting "van dit onschuldige vermaak. De voorz.Hier is niet bedoeld een bal na een uitvoering, maar de dancings in de stad. Ook dhr. de Feijter wenscht het woord over deze materie. Spr. vindt het verkeerd om aan de voorgestelde verhooging mee te doenhet geheele platteland wordt schro melijk ten achter gesteld. Het wordt hoog tijd, aldus spr., dat de klasse-indeeling wordt herzien. Wij hebben hier geen stra ten vol kapitaalkrachtige personen en wijken met goed betaalde ambtenaren, die deze belastingverhooging kunnen betalen, maar een plattelandsgemeente, die t.o.v. de stad in alles wordt ten achter gesteld. Wanneer loonen en salarissen worden gelijkgesteld met de stad, alle buitenwijken van water leiding, electriciteit, enz. worden voorzien, dan kan van de gemeente worden geëischt, dat zij evenveel belasting betaalt als de stad. Dhr. Fanoy bepleit samenwerking van heel Zeeuwsch-Vlaanderen in deze materie. Axel kan dat niet alleen. Daarin moeten Oost en West elkaar de hand reiken. Dhr. Kesbeke zou, indien er samenwer king komt, willen aandringen op verlaging van die 20 pet. Wethouder de Putter vindt een nader onderzoek en daarom aanhouding van dit voorstel wenschelijk. De voorz. meent ook, dat dit voorstel gelijk staat met de paarden achter den wagen spannen. Het lijkt wel gewenscht, dat heel Zeeuwsch-Vlaanderen in dezen een actie zou voeren. De gemeenten moeten vrij zijn om naar plaatselijke omstandigheden te handelen. Met alg. st. wordt besloten het voorstel aan te houden. Een voorstel tot begrootingswijziging over 1947 wordt z.h.s. aangenomen. In afwachting van de desbetreffende rap porten van ds commissiën tot onderzoek der rekeningen over 1946. worden deze voorloopig vastgesteld, nadat de heeren Scheele en Doeselaar mededeelen ieder in hun afdeelingen alles in orde te hebben bevonden. Rondvraag. Dhr. C. van Bendegem wijst op de hooge ligging van de tramrails in de straten. Ver der bepleit spr. een betere verlichting der buitenwijken, inzonderheid de Sassing. Dhr. Scheele klaagt eveneens over de tram lijn. Het rijden gaat gepaard met geweldige schokken, die de woningen doen daveren en waardoor de modder tegen de ramen spat. Spr. vraagt verder verbetering van den Singelweg. t Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1