a TETT Frankeering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 14 FEBRUARI 1948. 62e JAARGANG No. 38 dan 74 schutters deelnamen. De uitslag was: Hogevogel, Leonard Buijsse, 1ste Zijvogel, idem, 2de Zijvogel, A'bert Velde- man. Ingezonden stukken. Geachte Redactie. Vriendelijk verzoeken wij U, in verband met de advertentie Indische Militairen", voorkomend in Uw blad van heden, ter toelichting, een plaats in Uw blad. Het ligt voor de hand dat familieleden van hen die terugkeren zeer gaarne hun verwanten willen tegemoet reizen naar Perkpolder of Kruiningen om hun daar te verwelkomen. Om echter alle oponthoud te voorkomen, heeft het gemeentebestuur van Axel gemeend een regeling te moeten trtffen, die elke nodeloze vertraging zal vermijden. Immers, als we er rekening mee houden, dat ruim 100 militairen uit Z.-Vlaanderen op Perkpolder aan land zullen stappen en elke militair daar verwelkomd zou worden door één of meer familieleder, kan dit voor het vlotte verkeer een belemmering vormen van niet geringe betekenis. Wij raden de familie daarom ook aan ,Blijf rustig thuis, en uw man, zoon, broer I of verloofde is minstens een uur eerder op I zijn plaats van bestemming". En waar kunt u ze beter en hartelijker ontvangen dan Thuis". Zoals o.m. uit de advertentie blijkt, is de begroetingsavond vastgesteld op 26 Februari a.s. De organisatie van deze avond is in handen van de Band Nederland Indië, met medewerking der plaatselijke Thuisfronten. Het spreekt vanzelf dat deze begroetings avond bedoeld is voor alle militairen die in Indië hebben vertoefd en op dien datum thuis zullen zijn, hetzij gedemobiliseerd of demobiliserend, of zij die met verlof hier vertoeven, of reeds eerder, om welke reden dan ook, uit Indië terug gekeerd zijn. Om nu geen enkele militair te vergeten, worden familieleden of de militairen zelf, die reeds thuis zijn, dringend verzocht zich vóór 15 Februari op te geven bij dhr. Jac. de Ruijter, Nieuwstraat, alhier. Het Bestuur vertrouwd, dat aan dit verzoek door allen gevolg zal worden gegeven, opdat straks niemand zal kunnen zeggen dat hij vergeten is. Ten overvloede vestigen wij voor de dames van het Niwin-Comité, de aandacht op de vergadering van 12 Februari, die zeer belangrijk is met het oog op de ontmoetings avond. Er is voor dien avond neg heel wat werk te verzetten en te regelen. Wij kunnen uw medewerking hiervoor niet missen. Niemand der dames blijve dus achter. Met dank voor de plaatsing. Het Bestuur Band Nederland—Indië. SPORTNIEUWS. H O NT E NIS SE—AXEL 1-2. Spel der kampioenen stelde teleur. In een wedstrijd waarin het peil beneden de middelmaat bleef, is de oranjeploeg er in geslaagd door een kleine zege op de blauwhemden de overwinningenreeks voort te zetten. Nadat door de v.v. „Hontenisse" aan de kampioenen bloemen waren aangeboden, welke attentie door den voorzitter der v.v. „Axel" met een korte speech werd beant woord, liet scheidsrechter Kouwijzer uit Terneuzen de ploegen aantreden. Axel trapte af tegen den sterken wind en voorzoover de slechte conditie van het veld hiervan in het bijzonder de beide doelgebiedengeen handicap was, dan was het zeker wel het feit, dat de bal van zelf op de Axelsche speelhelft terugwoei, terwijl de bal vaak in de hoogte, inplaats van langs den grond werd gespeeld. Daar kwam bij, dat de gastheeren van meet af aan vinnig op den bal zaten, zoodat onze j heele verdediging onmiddellijk in actie moest komen. Nadat Dieleman reeds enkele malen door actief ingrijpen dreigende gevaren had bezworen, o.a. bij een duel met den H.- midvoor, werkte de Jager den bal corner, waarna Kint na een kirte schermutseling het leder in het net deponeerde (1—0). De thuisclub hield nog geruimen tijd, door den straffen wind gesteund, het spel in handen, doch de orarje-defensie hield stand. Toch was het geluk aan de Axelsche zijde, war.t hoewel de oranjeploeg zich langzaam aan loswerkte Verpoorte's schot ketste af en 'n schot van v.d. Velde werd gestopt rolde aan de overzijde het leder tot twer- maal toe langs Dieleman's verlaten doel. Nogmaals werd de Axelsche verdediging in het nauw gebracht, doch uitloopend kon Henk zijn doel zuiver houden. Axel wist het spel te verplaatsen, en nadat beide vleugels in diverse aanvallen waren betrok ken en een hoekschop was geforceerd zette P. Verpoorte voor en kwam van den voet van v.d. Velde, na een korte schermutseling de gelijkmaker (1 1). Hoewel de thuisclub zich niet onbetuigd liet, wisten Sijs en de Jager en in laatste instantie Dieleman door resoluut wegwerken cn goed ingrijpen de blauwhemden te wetrstaan. Ondanks de tegenwind waren nu de oranje-aanvallen het talrijkst en gevaarlijkst. Hoewel een pracht-aanval, geleid door Jonkman, bene vens een hoekschop en 'n kogel van onzen midvoor werd gestopt, wist na een aanval door Jonkman, v.d. Velde uit een duel met den H.-doelman zijn ploeg de leiding te geven "(12). Uit diverse aanvallen wist Delj te scoren, doch het doelpunt werd geannuleerd. Oranje schiep een critiek moment en een ernstige overtreding werd door de referee niet geconsteerd. Zoo brak dc rust aan met 1— 2-stand. In de tweede helft waren de kampioenen, met den wind in den rug, heer en meester. Vrijwel onmiddellijk moest de H.-doelman zijn kwaliteiten toonen voor een schot van onzen midvoor, waarna een doelpunt van Jonkman werd geannuleerd. De algemeene verwachting, dat de oranjeploeg profi- teerend van het windvoordeel de score hoog zou opvoeren, werd niet bewaarheid- Wel domineerden de gasten gedurende deze periode, doch het vertoonde spel was alles behalve van superieur gehalte. Hoe onze backs en halflinie ook het leder voorwaarts stuwden, de vleugels voorzetten en het oranje-binnentrio tallooze malen in het doelgebied der gastheeren opereerde, zoo dat de H.-verdediging ettelijke hoekschop pen moest toestaan waarvan er meer voor dan achter het doel belandden gescoord werd niet meer. Behalve door onfortuinlijkheid gingen ook vele kansen door slecht schieten verloren, Doch de Hontenisse-doelman, die vele malen op het juiste moment ingreep, alsmede het goede backwerk van ,de motor" waren belang rijke factoren, die meewerkten tot deze zoo kleine zege der kampioenen. Gelukkig kwamen de puntjes mee naar huis. Een verheven en blijvenden indruk maakte deze ontmoeting die gezien het spel der kampioenen, dat zeker een klasse beneden hun kunnen was bepaald niet. Twee overtuigingen hebben wij ten op zichte van onze vertegenwoordigende ploeg. Ten eerste, dat zij in de komende wed strijden een beter spel zullen moeten demonstreeren. Ten tweede, dat zij dit ook kunnen. HONTENISSE II-AXEL II 2-6. De oranjehemden waren technisch supe rieur en behaalden weer een groote over winning. De midvoor en de linksbinnen doelpuntten ieder tweemaal, de rechtsbinnen en -buiten ieder eenmaal. Bij de rust was de H.-doelman reeds 5 maal gepasseerd, terwijl de gastheeren door een blunder in de oranje-verdediging de eer wisten te redden. Terwijl alzoo de rust intrad met een 5—1-voorsprong voor de bezoekers, speelde Axel II na half time tegen wind en wist nog eenmaal het net te vinden. Ook de doelman der oranjehemden werd nog eens gepaeseerd, zoodat de eindstand 26 werd. De uitslag gaf de krachtsverhouding niet weer, daar de Axelsche reserve's door loopend meer dan een klasse sterker waren. AXEL [III- KOEWACHT II 1-0. Koewacht had voor half-time een gering windvoordeel en was gevaarlijker voor doel. De rust kwam met dubbel blat ken stand, doch na ongeveer 20 min. maakte de links binnen der orar jehemden met pen keihard schot het eenige doelpunt in de?e ontmoe ting. Overige uitslagen in de 3e klasse F BiervlietHoofdplaat 11, ClingeAarden- burg 3—1, Sluiskil—Oostburg en Corn. BoysIJzendijke afe. Afd. Zeeland: Ria W.—Zuidzande afg., Corn Boy 11IJzendijke II afg.. Sluiskil II Oostbnrg 11 afg, Ria W. IITerneuzen lil afg., T meuren IVSluiskil III afg. Rapen burg III K'uiningen IV Hulst III Koewach'1U 7—0, Hulst IV—Steen III 0—3. BILJARTEN. Zondag jspeelde onze stadgenoot dhr. J de Conirck te Selraete een tweetal wed strijden, nl tegen de b.h. De Schuytter te Gent en Christians te Assenede. De uitslag was als volgt: Cadre 35—2. pnt. brt. h.s. gem. De Coninck 250 12 61 20 83 De Schuytter 181 11 62 16,45 Vrijspel. De Coninck 219 15 73 14,6 Christiaans 300 15 95 20,— Officiële publicatie. KUNSTMEST. Landbouwers van wie het teeltplan 1948, in gunstigen zin, zeer belangrijk afwijkt van het teeltplan 1 9 4 6 kunnen nog voor een aanvullende stikstoftoewijzing in aanmerking komen. Aanvragen moeten schriftelijk worden ingediend vóór 15 Maart 1948 onder opgave van het volledige teeltplan 1948 bij den Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland, Groot Markt 28, Goes. afd. Kunstmest. Bekendmaking. DIENSTPLICHT. U'tspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aar- vraag om vrijstelling van den dienstplicht, welke uitspraak is gedagtekend 4 Februari 1948, ter secretarie van deze gemeenie voor een ieder ter inzage is gelegd, Tegen elke uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na de dag van deze bekend making in beroep worden grkomen a. door de Ingesctirevene, wien de uit spraak geldt, of door diens wettelijke ver tegenwoordiger b. door elk der overige voor deze ge meente en voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettelijke vertegen, woordiger. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burge meester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, in het buitenland woonplaats heeft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van 10 dagen genoegtn worden genomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 7 Februari 1948. De burgemeester, P. L. D. J. van OeverenJ wordt alles over één men bedenke b.v. welk aat tusschen „Mrs. Min- fants du Paradis" zulks cowboy-films, waarvan gaan. Zou dit niet tot t alleen maar minder den worden vertoond e plaats de geldelijke, gevolgen ziet spr. en zeer sterk tegenstander, an de overige films (45 lat de Minister in prin- erhooging der vermake ed te keuren. I dat Zeeuwsch-Vlaan- k wordt bedeeld met er op sporadisch voor- ssen als de kersl-uit- en de muziekavonden Ten opzichte van de it gebied zeer veel ont- irom voelt spr. er niets belastingverhooging het meer te beknotten. Ook 20 pet. vindt spr. nog iViVmi ven Uw zenuwen legem onderschiijft wat ïn Fanoy zeggen over ergflijking met de stad ts. Alleen een boeren- espreekt de belastingen inden als hier bedoeld >og al eens gehouden, ten kring, b.v. bij de tegenstander van zwaar- it onschuldige vermaak, is niet bedoeld een bal ïaar de dancings in de iter wenscht het woord Spr. vindt het verkeerd ■1de verhooging mee te platteland wordt schro- steld. Het wordt hoog at de klasse-indeeling hebben hier geen stra- itige personen en wijken ambtenaren, die deze kunnen .betalen, maar ente, die t.o.v. de stad :hter gesteld. Wanneer 1 worden gelijkgesteld uitenwijken van water- enz. worden voorzien, leente worden geëischt, sting betaalt als de stad. eit samenwerking van ideren in deze materie, alleen. Daarin moeten de hand reiken, indien er samenwer- andringen op verlaging utter vindt een nader >tn aanhouding van dit t ook, dat dit voorstel 2 paarden achter den lijkt wel gewenscht, dat mderen in dezen een gemeenten moeten vrij iselijke omstandigheden It besloten het voorstel egrootingswijziging over ngenomen. de desbetreffende rap- nmissiën tot onderzoek er 1946. worden deze eld, nadat de heeren aar mededeelen ieder alles in orde te hebben In de Byloquestraat zijn zes dubbele (Woningen gereed op afverven en sloten en aansluiting op het electrisch net na. In 8 lwoningen zijn de ambachtslieden bezig met lfe afwerking welke voor 85 pet. gereed [ijl, terwijl 4 woningen nog In aanbouw |i", waarvan 2 onder de kap. Gezien de latum, waarop het werk werd aangevangen lluni *47) en de prestaties in de naburige jtaeenten hoeft de voortgang van het werk Utt slecht genoemd te worden. Wanneer nog nader wordt onderstreept. Het voorstel om de auto-monteur chauffeur C. Bakker in vasten dienst te benoemen, wordt z.h.s. aangenomen. Aan dhr. W. Lucleer wordt, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer bij het L.O. In overleg met de inspecteur van het L O. wordt voorgedragen dhr. J. A. Tiersen te Brussel, met ingang van 1 Maart 1948. gen, variété-voorstellingen, café-chantants en dergelijke, waarbij een cultureel of opvoedkundig element vrjjwel niet aan wezig en het zuivere vermaak de hoofd zaak is, sportevenementen, welke een over wegend sensationeel karakter dragen en waarbij de geldelijke uitkomsten hoofdzaak zijn. Dhr. Kesbeke vindt 35 pet. van de toe gangsprijs voor films een eignnaardige maatstaf. Tusschen films bestaat een groot Rondvraag. Dhr. C. van Bendegem wijst op de hooge ligging van de tramrails in de straten. Ver der bepleit spr. een betere verlichting der buitenwijken, inzonderheid de Sassing. Dhr. Scheele klaagt eveneens over de tram lijn. Het rijden gaat gepaard met geweldige schokken, die de woningen doen daveren en waardoor de modder tegen de ramen spat. Spr. vraagt verder verbetering van den Singelweg.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 3