yjccra .it aai.P'c Er lm Lanc 4 ki faViuerJMe fcaVisser-koolc 2512 3112 3712 4312 0 1 des Zai Fa. VAN D! Fa. Gebr. I HET CEN Zaterdag 7 Zondag 8 Zondag 8 1 Er is altijd meer dan U denkt bij Fa. J. C. VINK, Markt 12 Door i aan he hebber klanter montei auto-te hierme bilister FEBRl MADELEINE S Een film vol Een adember biyspel en o Een film van VICTOR Mc L Een grote at verklaarden. Een bultengei Ieder die heeft me dat eindij kunnen v Aan de b Ook de k nummers worden z opgeroept VERGADERING AFD. AXEL DER Z. L. M. Naar aanleiding van de door mr. J. F. Q. Schlingemann, alg. secr. der Z.L.M., gehou den lezing over„indrukken over Frankrijk, in vergelijking met den landbouw in Neder land" volgden uitvoerige discussies, waaraan wij het volgende ontleenen. Inzake de contributie wordt opgemerkt, dat deze voor andere vakgroepen gemak kelijk te verhoogen is, omdat men de meer dere onkosten verdisconteert in den ver koopprijs. Bij de agrariërs is dat niet mogelijk. Mr. Schlingemann autwoordt, dat de contributie ook voor andere vakgroepen zeer hoog is. Alles is momenteel duur en er moet veel worden afgedragen. Uitvoerig bepleit spr. verder een sterke landbouw organisatie om staande te blijven. Op een vraag of Frankrijk nog afzetge- gebied kan zijn voor landbouwproducten uit ons land, antwoordt de alg. secr., dat hij zulks wel mogelijk acht voor pootgoed en zaaigranen, doch niet voor rundvee. Er zijn nog steeds deviezenmoeilijkheden, waardoor ruilhandel noodzakelijk is, doch ook deze vorm van exporteeren is lar.g niet altijd gemakkelijk. Toch geiooft spr. dat nog veel producten uit Nederland naar Frankrijk zullen gaan. De devaluatie van den franc is geschied om de export-mogelijkheid ts vergrooten. Hoe dit onze export zal beïnvloeden, is nog niet bekend. Een waarschuwend woord werd gespro ken om het buitenland niet teveel in te lichten door onze deskundige menschen. Op een vraag waarom de Fransche land bouw ondanks slechtere organisatie toch betere prijzen weet te bedingen, antwocrdt mr. Schlingemann, dat de lage prijzen der landbouw-producten hun oorzaak niet vin den in het Iandbouw-°conomisch instituut, maar in de politiek der regeering, die er naar streeft de kosten van levensonderhoud laag te houden. Zonder dit instituut zouden de prijzen nog veel lager zijn. Prijsvast stelling is in Nederland een moeilijk pro bleem. Tcch gelooft spr. dat geen Hollaed- sche boer met een Fransche collega zou willen ruilen. Wanneer men immigreeren wil, dan dient men zulks voorzichtig aan te doen, vooral wanneer men als enke ling gaat. Beter is, dat emigratie in den vorm van kolonies plaats heeft. In verband met het feit, dat de Ftarsche boer ondanks geringere ortwikkeling dan zijn Nederlandsche collega, toch betere prijzen maakt, wordt de vraag gesteld of er bij ons niet teveel gejakkerd wordt voor diploma,!, terwijl misschien de jonge boer zelf de handen niet meer uit de mouwen kan steken. Mr. Schlingemann deelt deze meening niet. Bij de rondvraag besprak dhr. Abr. Haak de landbouw-positie en het protest aan de Tweede Kamer en alle ministers, alsmede de motie's Vondeling en Groen. De motie Groen heeft destijds de la dbouwpolitiek van minister Mansholt. Zonder Stichting voor de Landbouw kunnen wij geen invloed meer uitoefenen. De regering betaalt f50 per 100 kg. buitenlandse tarwe, de Neder landse boer krijgt ruim f 20. Er is ook grote ontevredenheid over de controle door ambtenaren. (Wie meer dan 10 kippen houdt, krijgt een proces-verbaal). Er zal getracht worden, hierin enige soepelheid te verkrijgen. De Benelux zal volgens mr Schlingemann voor de landbouw geen radelen opleveren, wel voor de tuinbouw. De paardenfokkerij zal zichzelf wel beperken ia verband met de lage prijzen. Aangaande een klacht over het egalisatie fonds, dat grote offers vraagt, zei dhr. Haak dat deze apparaten zeer duur zijn (f 250 op 40 H.A.Mr. Schlingemann zegt dat de drie landbouw-organisaties ieder f 60.000 betalen en de Stichting voor de Landbouw en andere organisaties hier ook nog veel in bijdragen. Ook hij bepleitte de nood zakelijkheid van deze organisatie. Hierna kwam de motie aan de orde, die wij reeds in ons vorig nummer uitvoerig vermeldden. Uit onze omgeving. UITVOERING VAN DE GIDSEN. Zondagavond gaven de gidsen uit de R.K. padvindersbeweging ren uitvoering in het Gezellenhuis. De avond werd gevuld met korte tooneelstukjes, die goed ingestudeerd bleken en verder met declamatie. De ver loting, aarlokkelijk gemaakt -door fraaie prijzen, werd een waar succes. Ter afwis seling we'd accordeormuziek gegeven. De avond werd besloten met een kampvuur. Het publiek, dat de zaal geheel vulde, had een amusante en gevarieerde avond. ONZE INDIË-VAARDERS OP THUISREIS. De ,Johan van Oldenbameveil' is thars veilig en wel in eigen land teruggekeerd. Dinsdagmiddag is zij de sluizen te IJmuiden binnengevaren en Prins Barr.hard en ock onze nieuwe commissaris der Konirgir, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, als hoogste gezagdrager uit onze provincie, hebben de jongens aan boord opgezocht. Woensdagmorgen om 9 uur begint de debarkatie en daarna worden allen zo snel mogelijk naar huis gebracht. Voor de Z. Vlamingen wil dit zeggen, dat zij allen, het zijn er ongeveer 85, met autobussen naar Kruiningen-Veerhaven worden gebracht, waar zij per extra boot zullen oversteken. Welke boot hiervoor beschikbaar zal worden gesteid is niet bekend, vermoedelijk zal het echter de „Koningsplaat" of de „Prinses Irene" zijn. Burgemeesters uit de diverse gemeenien, alsmede de Commissaris der Koningin en genodigden zullen deze overtocht meemaken. Men hoopt om 1 uur van Kruiningen te vertrekken, maar wij vrezen dat alles daartoe wel heel erg op rolletjes zal moeten gaan en dat het wel tussen 3 en 4 uur zijn zal, eer de jongens hun eigen landje zullen binnenrukken. Op Perkpolder zullen auto's en bussen gereed staan voor de verschil lende gemeentenwaardoor allen zo snel mogelijk en zonder oponthoud thuis zullen zijn. Wat Axel betreft vernamen wij nog dat een Z.V.T.M.-bus plus een vervoermiddel voor de bagage in Perkpolder klaar zullen staan. Hiermede is dan de thuisreis volbracht, al hebben wij wel de indruk dat in gezin nen en buurten nog flink gewerkt wordt om de thuiskomst op feestelijke wijze te vieren. De officiële verwelkoming van allen die nu terugkeren of reeds teruggekeerd zijn zal, zoals men elders in dit blad kan lezen, plaats vinden op Donderdag 26 Februari a.s. in „Het Centrum". Een eerste welkomstgroet. Reeds vorige week is als een eerste be groeting vanuit Axel het volgende telegram verzonden Commandant Bataljon Zeeland, a.b. van de „Johan van Oldenbarnevelt". De afd. Axel van de Band Nederland— Indië groet u allen hartelijk en wenst u goede reis en behouden thuiskomst. De Ruijter, secr. Sociale verzorging. Het kantoor Soc. Dienst van het min. van oorlog te Goes zal van 16—28Febr. alleen geopend zijn voor de met dit schip repa triërende oorlogsvrijwilligers. ISKAR ARIBO IN TERNEUZEN. A.s. Donderdagavond zal onder auspiciën van de Alliance frangaise de bekende pianist Iskar Aribo in Terneuzen een pianovoor dracht houden. Aribo, die 10 jaar te Parijs heeft doorgebracht, en zich daar "speciaal op de vertolking van de moderne Fransche muziek heeft loegelegd, vierde voor den oorlog triomfen in verscheidene steden van ons land. De Alliance frargaise heeft ge meend ook niet-leden in de gelegenheid te moeten stellen dezen avond bij te wonen. Men zie de advertentie in dit blad. Actetassen, Zakportefeuilles, Wegenkaarten, Rijbewijsétuis, Vulpotloden, luxe Notitieboekjes, Zakagenda's, enz. KOEWACHT. Raad van Koewacht. Op de jongste Raadsvergadering waren alle leden aanwezig. Na de opening van de voorzitter en het voorlezen der notulen, komen eerst de inge komen stukken aan de orde. a Verzoek om subsidie voor Ronde van Nederland. Indien de route over Koewacht loopt wordt f 100,- toegestaan. b. Wethouder Polspoel vraagt in het belang der gemeente subsidie voor een wielerwedstrijd alhier. c. Verzoek om subsidie van kunstkring „Van den Vos Reinaerde". Afgewezen. d. Verzoek bijdrage B L O. Goedgekeurd. e. Verzoek tot lidmaatschap Brandweer- bond. Afgewezen. f. Verzoek bijdrage sociale gezinszorg. 10 Cent per inwoner toegestaan. g. Verzoek subsidie E.T I. Afgewezen. h. Van vermakelijkheidsbelastingheffing zal zo lang mogelijk worden afgezien. Grondaankoop en Nieuwbouw. Deze aangelegenheden woiden mgmaals in den brede besproken. B. en W. worden gemachtigd de lopende zaken af te hande len. De plattegrond wordt besproken. Dhr. Inghels vraagt wie de kosten dragen zal van de verplaatsing der hoge wip i.v.m. de vor dering van de grond. De Raad is van mening dat een schriftelijk verzoek met kostenberekeningen moet worden ingediend. Enkele verzoeken der betrokken eigenaars worden belicht. Van de eerste 12 woningen zijn de teke ningen en het bestek ter goedkeuring naar Den Haag gezonden. Aanbesteding zou binnen enkele weken moeten plaatsvinden gezien de woningnood- B. en W. drirgen in Den Haag op spoed aan. Rondvraag. Dhr. de Gronckel brengt de brandweer- affaire nog eens naar vo*en. Er zal worden overgegaan tot het* inrichten van ren tijde lijke droogmast. Dhr. Boddaert en Baert bepleiten de wa terlozing op het Kerkplein. Er zal spoedig een zinkput en een afwatering komen. Een verzoek van de bewoners der N. Karnemelkstr., inzake de bijdrage in de garantiestelling der P.Z.E M. wordt wegens ontbreken van gegevens als kennisgeving aangenomen. Wethouder Polspoel deelt mede critiek te hebben verromen in verband met de vernieuwing van het dak op het Gemeen tehuis en wenst Mpraan een einde te zien. Hij stelt voor om alle gemeentewerken welke volgens de begroting van de gem. arch, de somma van f 500,- te boven gaan, onder de plaatselijke vaklui te laten aanbesteden. Verder elk jaar de gemeentewerken beneden genoemd bedrag om de beurt te gunnen aan de plaatselijke zelfstandige ambachten. De Raad deelt dit voorstel bij algemene stemmen. Hierna wordt overgegaan tot een gesloten vergadering ter behandeling van de nieuwe salaris'egeling der gemeenteambtenaren. KOEWACHT. In beslag genomen. Rijksambtenaren alhier namen een partij aardappelen in beslag welke bestemd waren voor België. OVERSLAG. De plechtige H. Communie zal dit laar alhier worden gehouden op de Zondag van Pinksteren. De allereerste H Communie voor de kleintjes op de lste Zondag van Mei. Uitslag prijskaarting. In het café bij A. Hillaert alhier werd Zondag een prijskaarting gegeven voor wilde konijnen (9 stuks). Aan deze wedstrijd namjen 44 spelers deel. De uitslag was lste pr. A. Herman—H. Audenaerde, 2e pr. A. Dehoux—V. Bracké, 3e pr. O. de Nijs—C- Migom, 4e pr. L. de Baerdemaker— O. de Baerdemaker. Uitslag prijsschieting. Zondag had bij A. Hillaert alhier een prijsschieting plaats waaraan niet minder verschillende kleuren U zoekt, maar U vindt het bij w

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2