AXELSCHE m COURANT I Beatrix Wilhelmina Armgard [1 938 - 1 948. Fiankeering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1948 62e JAARGANG No. 36. Frankeering bij abonnement, Axel. ZE ZATERDAG 31 JANUARI 1948. 62e JAARGANG No. 34- V NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Aan het einde van de maand Januari 1938 leefde het Nederlandse volk in grote spanning. Ons volk stond een gewichtige gebeurtenis te wachten. Een zéér blijde gebeurtenis. En juist op de laatste dag dier maand, 31 Januari 1938, ging één jubelkreet over ons vaderland „Een Prinsesje is qeboren." "Mochten velen ook hebben gehoopt op de geboorte van een Prins, de vreugde en de dankbaarheid waren er niet minder om. Zij kende geen grenzen. Alom wapperde de driekleur en ondanks de koude heerste overal een ongewone drukte en feestelijke stemming. Moeder en Kind waren kerngezond. Hoe zou het Prinsesje heten Wilhelmina? Emma? Het duurde tot de volgende dag eer de nazm bekend werd gemaakt. De eerste naam luiddeBeatrix. Wel een beetje vreemd klonk deze naam in onze oren. De gelukkige vader Prins Bernhard ver klaarde bij de geboorte-aangifte „Wij hebben deze naam gekozen, alleen om de schone betekenis. Beatrix, zij die gelukkig maakt." En hoe vertrouwd is de naam Beatrix geworden, ondanks 5 jaren van scheiding? Prinses Beatrix is een der onzen. Gedurende Haar ballingschap leefde Zij voortdurend in onze herinnering en na Haar terugkomst in het vaderland genoot zij met Haar Zusjes ons aller belangstelling. Prinses Beatrix viert thans reeds haar tiende verjaardag, Het Prinselijk gezin werd sedertdien nog driemaal gezegend met de geboorte van een prinsesje. En Prinses Beatrix heeft aan haar zusjes gezellige kameraadjes, een gelukkige jeugd, te midden van andere kinderen, omringd door de zorgen van Haar Ouders en Haar Koninklijke Grootmoeder. God geve, dat dit nog vele jaren zo moge blijven. 1648—1948 VREDE VAN MUNSTER. SLOT-APOTHEOSE IN DEN VRIJHEIDSSTRIJD DER NEDERLANDEN. De voorwaarde voor den onafhankelijken Nederlandschen Slaat. Het jaar 1948 is in drie-voudig op zicht jubileum-jaar. Ie. door de her denking van het 3e eeuwfeest van den Munsterschen vrede (1648); 2e. door dat vóór 100 jaar Nederland een cor- stitutioneele monarchie werd (1848)en 3e door het gouden regeeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina (1898 —1948). De vrede van Munster waar zooals bekend, in hetzelfde jaar ook den vreoe werd gesloten, die een eind maakte aan den 30 jarigen godsdienst-oorlog in Duitsch- land bt eindigde den 80 jarigen strijd onzer voorvaderen om de vrijheid en onaf hankelijkheid En al heeft de cff c'ëele ratificatie door de betrokken regeeringen eerst ir Mei 1648 haar beslag gekregen, toch wordt 30 Januari van dat jaar, toen de op het raadhuis te Munster gehouden onderhandelingen lot een gunstig resultaat hadden gevoerd, als her denkingsdatum aanvaard. Het komt ons voor, dat de historie-mir.- nende mensch in Nederland nooit die liefde kan koesteren voor de oudere geschiedenis en die der middeleeuwen natuurlijk voor zoover het dan de historie van eigen volk en bodem betreft dan die hij gevoelt voor de lijden sinds de 16e eeuw. Immers, de Hunebedder-tijd, de Batavie ren, de Romeinen en de daarna volgende middeleeuwen met hun ridder-wezen en feodale structuur, met een bevolking in uiteindelijke onderhoorigheid aan en afhan kelijkheid van vreemden levende kan o.i. voor geschiedvorschers stof te over leveren, doch kan den bfwusten Nederlandschen mensch nooit die bekoring geven, die de vaderlandsche historie krijgt in de 16e eeuw Na de uitvinding van de boekdrukkunst, de ontdekking van Amerika en de Kerkher vorming, waren de fictoren voor het inlui den van een nieuw tijdperk in de wereld geschiedenis in ruime mate aanwezig en geen wonder dan ook, dat de historici het jaar 1492 (ontdekking van Amerika) als een overgang hebben aangemerkt van het 2e naar het 3e hoofdtijdperk in de wereld historievan de Middeleeuwen (402—1492) naar de Nieuwe Geschiedenis (14921789). Het lag voor de hand, dat bovengenoemde drie factoren een geweldige evolutie zou den teweegbrengen, wier invloed op gees telijk, maatschappelijk en cultureel terrein nog heden ten dage van zeer groote betee- kenis is, en dat die niet dan met geweldige schokken tot stand zou komen en in de lage-lander.-bij-de-zee allesbehalve onge merkt voorbij zou gaan. integendeel, de komende periode bracht de bewoners der Rijn- Maas- en Schelde- delta, via hun bevrijdingskamp, in een storm- en-drang-tijdperk, dat kenmerkend is voor ontwakende volken en dat gezien in het kader va-" de geringe bevolkingsdichtheid, een unicum in de wereldhistorie genoemd kan worden en terecht de diepe bewonde ring van den nazaat verdient Hun offers en strijd waren tevens van fundamenteele be- teekenis voor de ontwikkeling en lotsbe stemming van het geheele Dietsche ras voor eeuwen. De aanleiding. De Nederlanden, in die dagen door vor- sten-huwelijken aan de Spaansche monar chie verbo-iden, waren alzoo deel van het machtige Spaansche wereldrijk, waarin de zon nooit onderging. De Kerkhervorming, overal in Europa, maar in het bijzonder In alle Nederlandsche gewesten vrij grooten aanhang vindend, had in de heerschende dynastie een vurig be strijdster gevonden, die voor geen middelen terugdeinsde om haar macht te consolideeren en de „rye leere" te onderdrukken. Hoewel de ontevredenheid over deze ter reurdaden reeds onder de regeering van Keizer Karei V bedenkelijke vormen had aangenomen, spit'te dit zich toe na Karel's troonsafstand in 1555, toen zijn zoon Philips 11 het schip van staat ging besturen. Deze man in tegenstelling tot zijn vader, die in Gert eeboren was Span jaard in hart en nieren, kon en wilde de wenschen en verlangens van het Neder- landsche volk van die dagen nu eenmaal niet begrijpen. Het volk verzette zich tegen 's konings despotisme plakkaten, irqui- sitie enz. en toen een smeekschrift der edelen onder wie Willem van Oranje in 1565 geen resultaat had, kwam als reactie in 1566 de „Beeldenstorm*. Philips, geschokt door zooveel Holland- sche hardnekkigheid, besloot toen blijk baar alle middelen faalden de Neder landers voor hun opstandigheid te straffen. Hij zond daartoe In 1567 een Spaansche legermacht naar deze landen, hetgeen het begin inluidde van tachtig jaren van heroïschen strijd bij Kou, Griep, Pijn - En zoo ving in de Nederlandsche gewesten een strijd aan tegen onderdrukking, gewel denarij en terreur, zooals de wereldhistorie nog slechts zelden beleefd had. De Nederlanders in die dagen, voor een groot deel van het goed recht van dien strijd overtuigd, zulks niet alleen om reli gieuze redenen, doch ook door de opge legde fiscale straffen ten zeerste verbolgen, stelden zich te weer, maar na aanvankelijk succes (bij Heiligerlee, 1568), schenen hun kansen te keeren, ook al omdat de vreemde huurlegers niet tegen de goed bewapende Spaansche troepen waren opgewassen, zoo dat de positie der vrijheidminnende Neder landers critiek werd. De rol van Oranje. De bezielende kracht en de centrale figuur in het verzet was prins Willem van Oranje, die, ofschoon Duitscher van ge boorte, aan het hof van Karei V in Brussel opgevoed, zich van meet af aan met hart en ziel inzette voor de Nederlandsche zaak. Dit blijkt ook door een uitlating van Philips II, bij diens definitief vertrek naar Spanje, toen nij te Vlissineen Prins Willem toe voegde „Neen, Oranje, niet de Staten, maar gij, gij, gij 1" Inderdaad, Willem van Oranje, die zich door zijn verdraagzaamheid bij Protestant en Katholiek bemind maakte, gaf zijn groote intelligentie en zijn materieel bezit, om de Nederlanders in hun strijd te steunen en zijn kloeke houding is van ont zaglijke beteekenis geweest voor de volhar ding der Nederlanders. Niettemin was de situatie tengevolge van Alva's militaire overmacht allesbehalve roos kleurig, toen in 1572 een verrassende gebeur tenis plaats vond. De Watergeuzen nemen den Briel. In de donkerste dagen van den schier hopelozen strijd van een klein volk tegen een wereldmacht nam een zwakke vloot Watergeuzen bij list en verrassing den Briel. Dit was het sein voor een algemeenen op stand in Holland en Zeeland. Vijf dagen na den Briel volgde Vlissingen (6 April), en daarna Alkmaar, Enkhuizen, wear men zich overal voor den Prins van Oranje verklaarde. De smeulende haard van verzet was een onbluschbaar vuur geworden, en hoewel Alva's legers een geweldige revanche namen en Haarlem, Leiden en Alkmaar een ver schrikkelijk lot wachtte, Holland gaf zich niet meer gewonnen. Spaansche troepen konden de verschrikkelijkste terreur-metho- den toepassen (in Zutfen en Naarden bur gers in kerken verzameld en daarna deze arden. Niet zoo, dat elk ortie krijgt, welke de houding veel zwaarder drukken, maar naar e billijkheid e i s c h t .Weg griep ipirin e belasting is onbillijk 1 e verdeeling der lasten et. Die twee milliard vandaan komen. Zoo- n den belastingbetaler, huuibelasting op niet- (opbrengst f 75000 000 a personeele belasting r jaar, idem voor ver inkomstenbelasting van oen gulden per jaar en >ing der omzetbelastiag lan f115 millioen per ggen, dat deze extra- ciaal de meergegoeden etbelasting bijvoorbeeld assa en zeker de kleine jroote moeite heeft om e komen. Niet zoo dat te portie krijgt de n immers naar verhou- st op zijn schouders ir draagkracht verdeeld, il toch de huurder n opbrengen, komt dus hierop neer, kant geld wordt toege- den anderen 'kant weer wat de Tweede Kamer v. A. afsluitbomen en »vingslichten. NED. SPOORWEGEN. de afsluitbomen van er aangereden. Dit is enken geeft. Zodra de et wegverkeer wettelijk i. De 248 keer dat de moesten ontgelden, lag h dus bij de wegge- it niet weg, dat de het werk zullen stellen jdingen zoveel mogelijk emeen kan worden ge- t verkeer op de weg in r de oorlog aan veilig- t. Er waren in 1947 die geopende overweg- tgeen toch wel wijst in p zijn zachtst gezegd, omstandigheden vlas zwaar ge hangen. Er kunnen n.l. b.v. wanneer het /egerd is en kris kras door elkaar heen ligt dat het onmogelijk is met de machine te enken. Een dergelijk gewas vormt echter en uitzondering. We kunnen er trouwens ;lf ook wel iets aan doen om dit te voor- r-4 Komen, n.l. door niet te royaal met stikstof la zijn. Meestal zal dit ook de kwaliteit van het vlas ten goede komen. De neiging om met de st'kstof de opbrengst zo hoog mogelijk op te schroeven, is bij vlas trou- 'rtil worden, n.l. wanneer het wieden te veel tijd in beslag zou nem#n. In dit verbaud wil ik nog even wijzen op de mogelijkheid aardvlooien en thrips beide belagers van de jonge vlasplantjes met chemische middelen te bestrijden. Uit verschillende proeven is gebleken, dat thrips met succes bestreden kan worden door be stuiving met z.g. 666-producten. Men heeft ongeveer 2540 kg. per ha. nodig al naar gelang de lengte van het vlas. Meestal is het voldoende een brede rand van het eigen schade moeten besteden. We krijgen dus niets anders dan een „afkappen van kapitaaltoppen, welke op anderen worden overgeplant. Het spreekt vanzelf, dat we ook bij dit systeem ontevredenen overhouden. Doch dit is niet zoo erg. Het geld moet immers ergens vandaan komen en men kan toch moeilijk verlangen dat de massa van niet- bezitters hiervoor moet opdraaien. Neder land is als land in zijn geheel armer geworden. Uiteindelijk moet dus dit door ennen voor de oplossing robleem, want het is probleem uitgegroeid, 1, n.l. het geheel laten kvloerse kruisingen van met de spoorweg. De zoveel omhoog worden rkeersweg er onder door of omgekeerd. Dat dit iiedenis wordt, spreekt vegen hebben de kosten allerbelangrijkste wegen te passen, beraamd op Weliswaar komt slechts kosten ten laste van de het Rijk, de provincies Iragen hiervan een deel. :ijn de finantiële posities echter niet rooskleurig, an op het ogenblik aan itgave dan ook niet worden gedacht. De onbewaakte overwegen zullen voor zover dit mogelijk is en voor zover dit verantwoord is tegenover de kosten van de technische inrichting, worden beveiligd door automatische flikkerlicht-installaties. Van de 42 tijdens de oorlog beschadigde installaties van het model zoals bij Steenwijk het eerst werd gebruikt, zijn er 40 hersteld en weer in gebruik genomen. Twee nieuwe instal laties werden in werking gesteld, één bij Rijswijk en één bij Zalné. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. 30 jaren lang is eerd geneesmiddel. !5 tabletten 40 ct. In th. en Drogisterijen. IJ?

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1