Ik verkoos de vrijheid w* „M Wa Meer verantwoord Imkeren. Fa. I C. VINK, Boekhandel, Markt 12, Axel Wi Fa. J. C op D01 in Voor Fa. J. Geci Uit onze omgeving. H. H. Bijenh, Fa J. C. Vink Boekhandel Axel De Hand van het Gezag. IQ Jaarbo f 2.1 Boekhandel Onze nieuwe De avonden zijn nog lang, Stichtiii door 1 Toegangspa niet 1( Kt AXEL Fa. J, HULST Muz KOEWACHT SAS VAN GEI SLUISKIL M TEENEUZEN Busverb v. Hulst (Ma Koewacht (d t. Terneuze Westdorpe 1 Sluiskil bru( Opgave v< aan bovenst Actetas! V Vulpotk voor palt palen, scl behande een door een piloot]gevlogen lange-afstands- bommsnwerper vervaardigd is, in staat om Yaeger's vlucht in zijn klein toestelletje na te doen. Want Yaeger's vlucht heelt aan getoond, dat een vliegtuig, in staat om een atoombom te vervoeren, en gevlogen te worden door een piloot naar zijn doel, vliegend met een snelheid, die van de grond af ternauwernood kan worden waar genomen, nu practische werkelijkheid is. De technici speculeren nu in volle ernst op het gebied van het mogelijke gebruik van een door een piloot gevlogen sneller-dan- het-geluid-vliegtuig als een herder, die een kudde van niet-gepiloteerde sneller-dan-het- geluid-projectielen naar hun doel geleidt. De mensen in de luchtmacht beschouwen de pub'icatie van de feiten van Yaeger's vlucht als de roodlottigste barst in de veiligheid, welke in jaren geconstateerd is. Dat op zichzelf illustreert reeds het vreemde dilemma waarin de wereld zich bevindt in het jaar 1948. Want de ontwikkeling van een wapen als het sneller-dan-het-geluid- (super-sonic)-vliegtuig, eist onverbiddelijk een waarachtig wereld-gezag «een wereld* Maar de na-oorlogse Sowjet- politiek'heeft «één wereld", een wereld eenheid, onmogelijk gemaakt. En terwijl de wereld in tweeën gespleten is, moeten de Verenigde Staten op hun veiligheid passen door de geheime wedloop, welke als prijs heeft het perfecte wapen voor massa ver nietiging^^^^^______i_________ TRIBUNAALLID IN VRIJHEID GESTELD. Naar wij vernemen is het Tribunaallid G. W t£ Axel die in arrest was gesteld in verband met de beschuldiging, dat hij ge tracht zou hebben voordeel te trekken uit de tribunaal-zaak tegen de ex-directeur van de N.V. De Hoop te Terneuzen Maandag jl. op last van de officier van justitie in vrijheid gesteld. Eveneens is op last van de officier in vrijheid gesteld de commissionnair D., die bij deze affaireieen bemiddelaarsrol gespeeld zou hebben. SOLISTENCONCOURS TE KLOOSTERZANDE.; Onder grote belangstelling werd dit concours, georganiseerd door de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, Zaterdag j.L in Hotel „Van Leuven" te Kloosterzande gehouden. De voorzitter van de Bond, dhr. P. ücke sprak het openingswoord, terwijl in de namiddag de officiële toespraak van het gemeentebestuur van Kloosterzande piaats vond. De beste wensen voor de groei en bloei en grote waardering voor de culturele taak van de Bond werden hierin uitge sproken. Ook het 80-jarig jubileum van oe harmonie .St. Cecilia* te Kloosterzande werd gememoreerd en ter gelegenheid hiervan werd dit concours alhier gehouden. Als jury fungeerde dhr. P. van Mever, de eminente 2e dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. De beoordeling van de solisten geschiedde in zeven rubrieken. t.w. opvatting, zuiver heid, klankgehalte, nuancering en fraser ng, rhytmiek, techniek en houding v. d. solist. De uitslag is als volgt Vierde Afdeling. J. Hamelink, Terneuzen, clarinet, 43 p., 3e prijs. Derde Afdeling. E. Jonkheijm; Hontenisse, bugel, 46 p., 3e prijs. Tweede Afdeling.' A. van Meurs Sr., Axel, helicon, 2e pr.H. v. d. Berge, Axel, tuba, 3e pr. P. van Hoorn, Axel, clarinet, 48 p., 3e or. P. Verijzer, bariton, 44 p., 3ei pr. mej. L. de Krijger, Biervliet, alt-sax., 52 p., 2e pr. FPfaet' Clinge, bugel, 57 p., Ie Dr.P. Houg, Zaamslag, trombone, 50 p., 2e or H. Overdulve, Zaamslag, sax., 45 p., 3e Dr.'* P Gering, Huist, clarinet, 46 p., 3e pr.'; A. L. J. Fassaert, Hulst, trompet, 47 p., 3e pr.; J. van der W.ille, Hulst* clarinet, 45 p., 3e pr.G. Kint, Klooster zande, bas mi b, 47 p., 3e pr.D. Steijns, Kloosterzande, clarinet, 49 p., 2e pr.J. van Waterschoot, Lamswaarde, bugel, 54 p., 2e pr. en Iz. de Hullu, Nieuwvliet, trombone, 53 p., 2e pr. Eerste Afdeling. Adr. van Meurs Pz., Axel, alt-sax., 56 p., Ie pr.Adr. van Meurs Pz., trombone, 56 p., Ie pr.; Ach. de Krijger, Biervliet, bugel, 54 p., 2e pr.D. Schillf man, Bier vliet, trombone, 60 p., Ie pr.W. Bror, Groede, piston, 44 p., 3e pr.Alb. Maes, Hulst, tuba, 56 p., Ie pr.P. J. J. Willem- sen, Zaamslag, alt-sax., 47 p., 3e pr.J. Jonkheijm, Kloosterzande, trompet, 43 p.» 3e pr.; Alb. Rottier, Lamswaarde, piston, 59 p., Ie pr.M. v. d. Poel, Lamswaarde, tuba, 61 p., Ie pr.; D. Luteijn, Nieuwvliet, tuba, 59 p., Ie pr. en Jac. Heule, Nieuw vliet, bugel, 53 p., 2e pr. Afdeling Uitmuntendheid. A. v. d. Branden, Clinge, tuba, 62 p., Ie pr.J. Goossens, Kloosterzande, bariton, 49 p., 2e pr.P. Maes, Hulst, clarinet, 57 p., Ie pr.P. de Bruijn, Hulst, hobo, 57 p., le pr.; H. de Veij, Nieuw-Namen, bariton, 52 p., 2e pr.G. Pieters, Sas van Gent, trompet, 46 p., 3e pr. en A. C. de Koeijer, Sluiskil, clarinet, 53 p.j 2e pr. Ere Afdeling, M'j. Saartje Faas, Biervliet, sax-sopraan, 62 p., le pr.; H. de Gucht, Halst, trompet, 61 p., le pr.; Jac. de Hullu, Nieuwvliet, piston, 49 p., 2e pr.J. Meijers, Sas van Gent, sax-sopr,, 59 p„ le pr. en Alb. v. d. Kelen, Clinge, piston, 59 p., le pr. Duo's Tweede Afdeling. E. Steijns en J. Jonkheijm, resp. trombone en trompet, 53 p., 2e pr. Duo's Eerste Afdeling. Alb. v. d. Kelen en A. v. d. Branden, resp. piston en tuba, 65 p., le pr. Kwartet Eerste Afdeling. I. M. de Bruijne en P. Vercouteren, Cad- zand, beiden bugel en J. Basting en J. Basting-de Bruijne, Retranchement, resp. cor en alto, 56 p., le pr. Aan het slot werden nog begeesterende woorden gesproken door de voorzitter van het jubilerende „St. Cecilia" dhr. P. Kint te Kloosterzande en door de voorzitter, dhr. P. Ocké, die aan de jury en deelnemers hulde bracht. Ook de Bonds-pianiste en -pianist deelden in deze dank, zomede de andere pianisten, die de solisten hadden begeleid. Vooral het nu gevolgde systeem achtte de voorzitter het paedagogisch meest juiste. De 10 noemde hij naar het woord van zijn oude leermeester «Pro Deo' en dit sprak hier ditmaal duidelijk. Er was slechts éénmaal een 10- toegekend en dat was aan mej. Saartje Faas uit Biervliet. SLUISKIL. 50 p., 48 p., Toneeluitvoering. De tweede toneelavond in het nieuwe iaar werd Zondag verzorgd door de toneel- clup „Oranjekwartier* uit Terneuzen, dié in het parochiehuis het toneelspel in drie bedrijven, door Anloon Coolen „De klokken- gieter" kwam brengen. Na het sublieme spel door Sluis, viel deze uitvoering enigszins tegen. Er waren inderdaad goede momenten in. Zo was het spel tussen de zoon van de klokkengieter en diens pleegdochter, die een nobele liefde voor elkander hebben opgevat, goed uitgebeeld. De rustige huishoudster Barbara was ook op haar plaats, evenals de meestergezel Anselmus in zijn gemoede lijke rol. Wat ons tegenviei, was hel optre den van Meester Andreas, die meer geknipt is voor komische rollen. Wij hebben hem vroeger daarin op zijn best gezien. Het gehele spel door is hij zowel in zijn hard heid tegenover zijn zoon, als in zijn verdriet over de hem aangedane verminking, te pathetisch. Ook zijn liefdesbetuiging aan zijn pleegdochter kon op een rustiger wijze plaats hebben. Hoe het zij, er waren spel momenten* die met volle aandacht werden gevolgd. De heer de Roy wees er nog op, dat op 7 en 8 Februari de Sluiskilsche club „Sem- pre Avanti" het toneelstuk «De witte Non" gaat geven, hetwelk hij in belangstellng van het publiek aanbeval. Prijskaarting. In Hotel Jacobs werd Zondagavond door 48 spelers een prijskaarting gehouden, met al uitslag: le pr. L. de Wilde en P. Pienbroek, 2e pr. W. Gelderland en F. v. d. Hooft, 3e pr. C. v. d. Muren en F. Andriessen, 4e pr C. Wisse en E. Goedemondt, Extra-prijzen, twee tulbanden: Cl. Destombes en P. Gel derland. Het was een gezellige avond, waarop alles, zoals steeds, correct toeging. KOEWACHT. Eeckhout's accordeongezelschap. Zaterdagavond trad in Don Bosco voor een goed gevulde zaal het Hulsterse accor deongezelschap o.l.v. E. Eeckhout op. Over het algemeen genomen had men van dit gezelschap hoger verwachtingen. Canada-film. Zondag draaide in Don Bosco een film over het landbouwbedrijf in Canada. Interessant was het voor velen, diverse emigranten uit deze contreien op hun farms aan de slag te zien. Candidaat Tweede Kamer. De heer C. C. Devolder is alhier candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, WESTDORPE. Teerdag. Zaterdag j.l. hield de Bolclub „Ons Ver maak" haar jaarlijkse teerdag in haar lokaal bij Dhr. L. van Waes. Na de vergadering, waarin Dhr. R. Dumez tot hun nieuwe voorzitter werd gekozen, werd er een kof fietafel gegeven. Aan de Onderlinge Prijs- bolling was een eerste prijs verbonden van twee tulbanden die werden gewonnen doo\ de heren Alf. de La Ruelle en St. Quikel- berghe. Vergadering K.V.P. Zondag 25 Januari j.l. werd er in het Patronaatsgebouw om half twaalf een korte ledenvergadering gehouden in verband met de candidaatstelling voor de T weede Kamer verkiezing. Mede door gebrek aan belang stelling voor deze voor ons gewest zo belangrijke candidaatstelling, werd besloten a.s. Zondag 1 Februari nogmaals een leden- vergadering over dit zelfde punt te houden in de hoop dat de belangstelling dan groter is en dan wel tot een accoord kunnen. Want leden en niet-leden der K.V.P. afd. Westdorpe. beseft toch dat er voor ons gewest heel wat op het spel staat. Door het aftreden van Dr. Mess, ons thans zittend Zeeuws lid in de Tweede Kamer komt er een plaats vrij voor Zeeland. Komt daarom op ter vergadering a.s. Zondag om half twaalf. Katholieken het is een ieders belang. Toneel. Op Donderdag 5, Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari e.k, zullen de Ghesellen van de Schreyboom hun stuk „Maria Boodschap* van Paul Claudel uitvoeren. De belang stelling naar dit stuk is reeds nu zeer groot. Sociale School. Op initiatief van het bestuur der K A B alhier zijn pogingen aangewend om een Sociale School in eigen gemeente te laten lopen. Het Bestuur heeft hierin een groot vertrouwen dat deze cursus doorgang zal vinden. Het doel der cursus is de leden en vooral de jongeren meer begrip bij te brengen omtrent de toekomstige Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, zodat onze K.A.B. en KA.J. mannen dan niet met hun mond vol tanden behoeven te staan. Dus leden der K.A.B. en K.A.J. geeft U in grote getale op. Gedachten over moderne bjjenteelt eu hun practische uitwerking (door A. WEISS) f 1,90 Voorhanden bjj Prijs f 4,95. Wilt U zeker zj|n van een exemplaar 7 BESTELT HET DAN NU een golf van lachorkanen. tvangen, STAN en OLIE als straatvegers en studenten verOn oorzaken de gekste situaties. 1 Als bytilm Een cowboy van bijzonder gehalte. Toegang 14 jaar. i Mede Richard Flii Kees Brusse Adolf Rijkens üjiiitiiuimiiimiiiiiiimuii Wendt U vo v. Swaay Gipa' Hout Houtbereid Houtbereid Creosoteeri 1 Uuuwi %J itaunsb ou u.nui u>. f I*1 f.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2