AXELSCHE M COURANT Frasering hij abornntient, AxU. ZATERDAG 24 JANUARI 1948 62e JAARGANG Nn. 32 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Hoe bouw ik een huis Benelux niet te verwerkelijken (Van onze bouwk. medewerker) Voor de ooriog was het laten bouwen van een huis een eenvoudig zaakje. Men zocht een aannemer op, Het hem een bestek maken, kocht een geschikt stukje grond en als het weer wat meewerkte was de woning binnen drie maanden kant en klaar te be trekken. Het ingestoken kapitaaltje bracht dan doorgaans tussen de 4 en 5 pet. rente op, zodat men niet mocht mopperen over ruik een solide belegging van de spaar- centjes- Vandaag aan de dag is dat anders. Al hoewel het hele land sr.akt naar woonruimte, zijn er weinigen die het aandurven op eigen rekening te laten bouwen. Dat komt van wege de laaggehouden huren en de hoge bouwkosten. Vroeger zou een huis van b.v. 110000 gemakkelijk f400 's jaars kunnen maken, nu nog geen f 200. M.a.w. het houwen is niet meer rendabel. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen heeft de rege ring vorig jaar een ingewikkelde wet tot simid gebracht, die de bedoeling heeft om do or een gunstige financieringsregeling het particuliere bouwen aan te moedigen. In het kort komt deze regeling hierop neer. dat men uitgaat van twee bestanddelen van de bouwkostende zg. rendabele en onrendabele. Een huis, dai nu kant en klaar f 20.000 kos», zal jaarlijks op zijn hoogst f350 opbrengen. Er is dus maar een ge deelte van de totale bouwsom rendabel, nl. ongeveer f 8.500. De rest is dood kapitaal. Nu heeft de regering gezegdvan dat onrendabele gedeelte zal ik de rente ver. goeden. Heb je geen geld, nog geen bezwaar, tvetm een hypotheek, de staat zal gedurende tien jaar de hypotheekrente betalen. De staat gaat zelfs nog een stapje verder. Van'de totale bouwkosten behoeft de adspi- rantbouwer slechts 15 pet. te bezitten. De andere 15 pet. schiet de staat renteloos voor. Van de resterende 70 pet. kan de bouw- liefhebber een hypotheek nemen, waarvoor de rente door de staat zal worden betaald. Men zou zo zeggen, dit is een grandioos aanbod, ledereen zal nu wel gaan bouwen. Maar zoals altijd is ook hier de theorie anders dan de praktijk. Wat is namelijk het geval Vier muren en een dak De Regeering is in haar plan uitgegaan van zeer eenvoudige huisjes, zonder de minste luxe. Alleen op dergelijke huisjes wil ze die gunstige bepalingen toepassen. Nu wil iedereen wel eens een klein bietje „fraaiigheid* aan z'n woning zien. Huizen bouwen is nu eenmaal niet een zaak van alle dag. Maardan zal hij de rest zelf moeten bijpassen. Bijvoorbeeld. Een zeer eenvoudige wo ning vier muren, een dak er op, wat deu ren en ramen, zal nemen we aan 112.000 kosten, Hiervan is f 5.100 rendabel. De staat zorgt dus, dat de resteerende f6.900 te zijnen laste komen. Maar nu wil de adspirant-eigenaar (die misschien een paar jaar met vrouw en kind op twee bedompte achterkamertjes heeft gewoond) wel wat meer hebben dan vier muren met een dak er op. Een waschtafel extra, groote ramen, solide voordeur, enz. Zoo'u verlang lijstje komt gauw op f 2000 extra te staan. Daar komt dan nog bij de grond, zeg i 1500. Dat wordt dus samen f3500 plus plus f 12000 (voor de minimum-prijs*) is f15.500 De staat blijft evenwel aan die 16900 vasthouden. Bovendien vervalt door die „luxe* dat voorschot van 15 pet. (de man heeft het, gezien zijn luxe-aanleg immers nog zoo slecht nietzoodat de huiseigenaar zelf f 15,500 min f6900 Is f 8.600 moet fourneeren. Van dit bedrag moet hij wellicht een deel in den vorm van een minimaal 4 pct.-leening opnemen, ter wijl zijn 18 600 hoogstens 2Vs PCL cpbren- gen. Het is te begrijpen dat dit voor den kleinen man veel te onvoordeelig is. Hij wil natuurlijk graag een woning hebben, maar zijn moeizaam vergaai do spaarcenten öf in een beter soort noodwoning steken, óf bij het bouwen van een solied huis iljn kapitaaltje te zien bevriezen, daar voelt niets voor. „Financieringsregeling 1947* ziet er op het oog aantrekkelijk uit. Maar de praktijk blijkt voor de massa toch te onvoordeelig. Geen wonder, dat er nog zoo weinig wordt gebouwd Over het doel van de Benelux zijn ge durende de laatste dagen weer prachtige woorden geuit. Hoopvolle woorden en hoopgevende. Het was al samenwerking en vrijheid wat de klok luidde. Daarnaast bleek er ruimte te zijn tot het berijden van stokpaardjes. De Belgische stokpaardjes deden het in onze ogen het beste. De Belgische premier Spaak bijv. hield een pleidooi voor een terugkeer naar de voor oorlogse geheime diplomatie, die efficiënter kon werken, omdat zij gemakkelijker op foutieve uitlatingen kon terugkom n, zorder het gezicht ti verliezen. Hij vond het een fout, om pers en publiek toe te laten tot de diplomatieke keuken. Geen enkel restaurant zal ooit bereid zijn, zijn bezoekers in de keuken te ontvangen en hen daar de vuile schotels laten zien, aldus de Belgbche premier. De Belgische oud-mirJster Herman Vos hield in zija Rotterdamse rede een pleidoot voor Benelux-senheid door ver scheidenheid en voor een gezonde concur rentie tussen de beide wereldhavens Rotter dam en Antwerpen. Ons land heeft reeds veel aan België te danken gehad gedurende de laatste jaren. België is een zeer goede buur en een nabije vriend gebleken. België heeft .ons land genereuss steun verleend in de Veiligheids raad, waar wij ons door weifelachtigheid en halfslachtigheid zelf in een hoek hadden gemanoeuvreerd t.a.v. de Indische kwestie. België probeert onze progressieve regering bovendien mat geduid een beter begrip voor de vrije economie bij te brengen. In zijn hiervoren genoemde Rotterdamse rede heeft oud-minister Vos hiertoe nog weer eens een fijnzinnige poging gedaan. Hij wees er nl. op, dat voor de Tol-unie, maar meer nog voor de Economische Unie, grote verschillen in de structuur en de wetgeving van België en Nederland blijven bestaan. „Het zal de taak voor morgen en over morgen zijn', zo zcide hij, „indien wij de toenadering willen bevorderen, deze ver schillen op doelmatige wijze zoveel mogelijk weg te werken. Maar voorshands bestaan zij nog'. Het zou echter wel een wonder zijn, ais één onzer Ministers de mogelijkheid tot een hoffelijk antwoord had aangegrepen. Mini ster Lieftinck heeft nl. zojuist in een onder houd met Brlga verklaaid, dat Nederlard wel zeer dankbaar is voor de belangrijke credieten, die België aan ons lard heeft versterkt, maar dat een ruimer kapitaalver keer tussen de beide landen voorshands niet mogelijk is, omdat de deviezenrestric- ties met kracht gehandhaafd moetan blijven. De Minister klaagde er over, dat Nederland meestal contant betaalt voor de inporten doch dat België ruimere betalingscondities prefereert. Dat lijkt ons nogal begrijpelijk. Nederland kan zijn geleide economie nu eenmaal niet opdringen aan andere landen. Bovendien zijn de resultaten van het progres- sieve beleid niet zodanig, dat het buitenland er in bewondering voor kan geraken. Onze Regering schijnt maar niet te kunnen besluiten, de ogen van de masja te openen voor de juiste stand van zaken. Wij leven op crediet, verwachten steeds alle hulp en medewerking van andere landen, doch wan neer onze vrienden in andere landen eens voor hun belangen opkomen, zetten wij een keel van belang op. Dat Nederland voorlaan voor het bunkeren in Nederlandse havens door buitenlandse schepen geen betaling in guldens meer zal accepteren, doch slechts in deviezen. Het moet ons van het hart, dat wij kort zichtigheid en eenzijdigheid tentoongespreid hebben, door te klagen, dat wij riet voort kunnen gaan met de overdracht van goud en deviezen aan België. Maar laat ons eens beder.ken, dat België niet kan blijven doorgaan ons crediet te verlenen, waar dit gebruikt wordt voor de Nederlandse kiezers van de Geleide Econo mie en ter versluiering van de werkelijke onbevredigende gang en stand van zaken. Zomin als Amerika er iets voor gevoelt Rusland door credieten te steunen, zomin zullen op den duur landen, die een vrije economie voorstaan er veel voor gevoelen de Geleide Economie in Nederland tot hun nadeel met huip en steun in het leven te houden. Hoffelijkheid en goede wil hebben hun grenzen. G. Z. Met de „Ganisa" naar „boven". Welke natuurliefhebber kent niet de boeken van Bengt Berg, waarin deze ver telt van zijn zwerftochten langs den Nijl. Ook de Indische Archipel heeft z'n Bengts Bergde militairen van het Korps Water- transport, die met hun landingsbootjes de geweldige Moesi bevaren. Zij zien de flora en fauna van het Sumatraansche land en schrijven er ook over, zij het dan alleen in brieven naar huis. Daar s'aat er een achter het groote rad in de stuurhut van de „Ganisa". Een zwarte rookwo'k brengt een laatste groet aan de stad Palembang. Het water wordt met kracht in een draaikolk gesmeten en dan zet de korporaal Deenen uit Heerewaarden bij Zaltbommel de motor op full speed. „Daar gaan we dan weer voor aen paar daagjes", zegt hij. Deenen vertrok, na Malakka, als O.V.W.- Stoottroeper naar Banka. Daar kwam de oproep„Schippers gevraagd.* Nu staar hij daar, breeduit, groene pet boven een vierkante, gezonde snuit. Tweehonderd kilometer verder ligt Sekajoe, waar vierhonderd jongens 'wachten op ver zorging. Aan weerszijden van de „Ganisa" wr<rdt een dekschuit gesleept, afgeladen m"t kisten en zakken levensmiddelen, vrachtwagens, en een dynamo-wagen, die op de buitenpost de oliepitjes gaat vervangen en de radio in bedrijf zal stellen. Het is warm. Inheemsche militairen zitten op den rand van de eene dekschuit te rooken. Ze gaan builerspost-menschen af lossen. Op het achterdek van de andere schuit is een 7 December-Divisie-man bezig z'n body met een laag zeepschuim te bedekken. Geen dames in de buurt en de erkele aap langs den oever mag wel kqkert. li de cabine van de „Pechvogd* zitten soldaat Dickers uit Eindhoven en Wiggemar.sen uit Rhtnen naast-een kindergramofoonije. „Toch is het oude ding je wat waard", zegt Deckers. „Want eiken avond opnieuw worden de tien plaatjes voor het wachthuis van de buitenpost afgedraai f." Anderen zitten op de voorplecht en laten hun armen neerhangen in het bruisende Moesiwater. Zoo verglijdt de middag in stilte. Tegen den avond wordt het natuurbeeld betoo- verend. Breede, bruine waterspiegel met dikgroene franje omzoomd. Aan het eind van de riviercorridor de dalende zon. Dan nog een e..kcle Indonesiër in zijn prauwtje. Werp een blik door de scheepskijker en ge voelt U als een commandant die een woudreuzen- en dwergenparade afneemt. Als op een film doemen voortdurend nieuwe beelden op. Een enkele aper familie en een paar luid klepperende neushoornvogels. Andere dieren ziet men practisch niet. Die hebben zich dieper in het woud verborgen. Daar onder het donkere bladerdak leeft hij nog, Shere Khan, Harimau of Matjan, zoo als de Indonesiërs de tijger noemen en ook de olifant. De zon blinkt in de voorruit van de hul en op de schubben van de luchthappenae vischjes. Ongerepte natuur. Geen bosschen zooals in Nederland, waar gerooid en aan geplant wordt. In deze onmetelijke jungle dreunt zoo'n machtige reus oud en afge leefd Ier aarde, waar hij snel door slinger planten is overwoekerd. Na jaren is de stam vergaan en rieuw leven schiet op uit de oude boomruïne. De kringloop van het leven. Zon, water en aarde houden dat door de eeuwen heen in stand. Altijd weer nieuw, welig, groen leven op de oude aarde. Voor korporaal Deenen is echter het moois er zoo langzamerhand af. Hij geeft het stuur over £n daalt het trapje af. Later vind ik hem op het achterdek. Gejatse piepers en gesneden uien wachten op een roemloos einde in het bakje braad vet. „Ik lust graag rijst", zegt hij, „maar zoo'n bordje petatten smaakt als oliebollen op Oudejaarsavond*. Het mooie is voorbijDonkere wind strepen over de rivier. De zon verdwijnt en dan wordt alles grauw. De regen plenst.... De avond valt. Bedden zijn er niet aan boord. Ieder zoekt zich een zoo beschut mogelijk plekje. Maar de regen striemt en het zicht wordt belemmerd. De schroef staat stil en dan is ons convooitje op de groote rivier een kleine prooi in het mach tige natuurweb. Water sijpelt door naad en dekzeil. Maar 's morgens is alles weer vergeten. De nacht is voorbij. Zorgeloos lachen ze weer hun jonge lach over den effen water spiegel en de gramofoon schettert. Bij de eerstvolgende buitenpost gaan som migen aan wal. Schipper Deenen is den heelen nacht opgeweest, maar toch is hij ook nu present. De vorige avond nog wat gezellig met hem gepraat. Nu sta ik aan wal en roep„Ik kom je nog wel eens opzoeken !n Palembang."Deenen lacht. De „Ganisa" stoomt weer op. Moet nog honderd kilometer verder. „Okee", roept hij, maar vóór Maart, want i anders ben ik pleiten." Dat ichoone oogenblik, demobilisatie, waar de gedachten van vele jongens nu de laatste maanden rond toeven Kan hij weer kersen eten uit zijn heer lijke Betuwe Snuif en wrijf VERKOOP VAN DISTRIBUTIE-ARTIKELEN ZONDER BON. Een euvel, dat streng wordt gestraft. In eenige schoenwinkels te Sas van Gent was het vorige week op een avond zeer druk. Men was doende met veikoopen van schoenen zonder bon aan Russische schepe lingen, die op weg waren met hun schip van Terneuzen naar Gent (België) en in Sas werden opgehouden bij de kanaaisluizen. Een winkelierster met haar man werden op heeterdaad betrapt, toen zij met een 6- tai Russen aan het onderhandelen waren over even zooveel paren schoenen. De schoenen stonden op de toonbank uitgestald. De onderhandelingen werden uiteraard in het Russisch gevoerd (de schoenwinkelierster had deze taal geleerd in een caié in een havenstad met inter nationaal verkeer). Eenige ambtenaren van de Prijsbeheer- sching uit Terneuzen die de winkel waren binnengekomen (en blijkbaar ook Russisch verstonder.) handen het gesprek afgeluisterd. De winkelierster, die onraad vermoedde, verzocht de Russen den volgenden dag terug te komen, waarna de schoenen weer onder de toonbank verdwenen. Het gelukte de ambtenaren echter zeer spoedig, aan de hand van' hetgeen zij ge hoord hauden, de winkelierster en haar man tot bekentenis te brengen van hun zwarte-practijken met schoenen. Zij ver kochten de schoenen tegen een prijs die f 5,— hooger lag dan de geoorloofde. Deze f5,— berekende zij voor de bon, die de Russen natuurlijk niet hadden, Ze bekenden tevens een twintigtal schoenenbonnen te hebben gekocht voor f5,— per stuk van reizende bonnen-handelaren. In overleg met den Tuchtrechter voor de Prijzen zijn bij deze verdachten 173 paar schoenen (de geheele winkelvoorraad) in beslag genomen. c— VOOR ZIEKE EN GEWONDE SOLDAAT. jj In het kader van de NIWIN-actie voor hospitaal-versterkersinstailaties, bestaande uit een versterker, vijf luitsprekers, honderd kussenluidsprekers, een gramofoon met pick up, een vloerstatief en een microfoon, is door de N1WIN aan het 50 ste Veldhospi taal, dat op 23 Januari per S. S. „Waterman* naar Padang vertrekt, een dergelijke instal latie, compleet met radio, ter beschikking gesteld. Het hospitaal werd tevens uitgerust met een hoeveelheid gramofoonplaten en een bibliotheek. Ook hei 51 ste Veldhospitaal en het 30 ste en 31 ste Basishospitaal, die binnenkort vertrekken, zullen van een com plete versterkersinstallatie worden voorzien. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië il. 1,55. Buitenland fl. 2, Ad vertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met MIJNHARDT DOO

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1