Frankeering bij abornnnent, AxU. ZATERDAG 24 JANUARI 1948 62e JAARGANG No. 32 bij de internationale overeenkomst omtrent het goederenvervoer per spoorweg. Voorshands blijft de dienstregeling van de reizigerstreinen ongewijzigd. In de dienst regeling van de goederentreinen komt een kleine wijziging, die verder geen invloed heeft. De N.V- Nederlandse Spoorwegen en de S A. Internationale Spoorwegmaatschappij Mechelen-Terneuzen regelen de overneming van de exploitatie van de op Nederlands gebied gelegen spoorwegen in onderlinge overeenstemming. De N.V. Nederlandse Spoorwegen zal haar uiterste best doen om de belangen van het publiek te behartigen, zij zal met genoegen de relaties van de Spoorwegmaatschappij Mechelen Terneuzen met haar cliën'éle overnemen. Zij benoemt ingaande 21 Jan. a.s. als haar algemeen vertegenwoordiger de heer J. A. van Oortmerssen, Inspecteur, ter standplaats Terneuzen, die de leiding van de exploitatie van de bovengenoemde spoorwegen in Z.-Vlaanderen zal hebben. SLUISKIL. Thuiskomst uit Indië. Donderdagavond arriveerde hierdeO.V.W.- er Kees Sr.oeys, na 3 jaar diensttijd in Indië, de eerste jongeman die in ons dorp terug keerde. Toen hij 's avonds ruim 10 uur aankwam, wachtte hem een verrassingde vlaggen in de buurt waren uit en de ouder lijke woning versierd, terwijl verder nog voor een kleurige wegverlichting was ge zorgd en een luidspreker-installatie vanaf 8 uur reeds vrolijke marsen ten gehore bracht. Velen hadden zich bij de woning en op de Bovenweg opgesteld, die net een glimp konden zien van de uit de auto naar binnen springende Kees. Direct daarop kwam hij echter weer buiten en las de kleine P. Harms een gevoelig gedicht voor, gemaakt door dhr. Clemminck, waarna Nelly Egger- mont namens de buurt een prachtige fruit mand aanbood. Namens het R.K. Thuisfront sprak Fr. Mattheeuws enige hartelijke woor den van welkom, waarna Frieda Schelstraete een prachtig bouquet bloemen van het Thuisfront overhandigde. Kees was ont roerd door al deze spontane blijken van medeleven en dankte met een paar kern achtige woorden. Daarna werd hij wederom teruggegeven aan de familie, die de blijde thuiskomst naar waarde wist te vieren. Vrijdag was het de meer offxiëele feest avond voor de buurt. De trouwe leden der R.K. Harmonie waren door dhr. Colsen bereid gevonden een serenade te brengen. Dhr. Colsen hield een toespraak, die niet alleen bij de familie ontroering verwekte. De Harmonie speelde nog eenige nummers en Kees bedankte met enkele hartelijke woorden, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de verder nog terugkeerende zonen op dezelfde spontane wijze zouden worden binnengehaald. De lui 'sprekersinstallatie zorgde voor aanvullende muziek. Er was veel volk op de been. Tot diep in den nacht bleven familie en vrienden vereenigd, terwijl de harmonieleden elders het feest op krachtige wij re vierden. EEN NIEUWE Z.-VLAAMSCHE INDUSTRIE. In een vorig nummer plaatsten wij een artikel over een houtafval verwerkende industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Abusievelijk werd hierbij niet vermeld, dat dit ontleend was aan „De Vrije Zeeuw." NUMMERS SCHOENENBONNEN. In het tijdvak van 19 Januari tot 14 Maart za! een schoenenbon worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op 0, of op 54, 64, 74, 84, of 94, voorzoover de bon 612 nog aan het inlegvel zit. Tweede distri butiestamkaart en inlegvel meebrengen. Voor kinderschoenen volgt nog een nadere regeling. VLIEGENDE BRIGADE TEGEN FISCALE OVERTREDINGEN. Ia de provincie Zeeland is thans ook in navolging van andere grensgebieden een zogenaamde vliegende brigade ingesteld voor het opsporen van fiscale delicten. De brigade, die gemotoriseerd is, zalhaa' arbeid aanvangen, die voornamelijk zal lig gen op h-t gebied van invoerrechten, davie- zenovertredigen enz. Zij zal niet uitsluitend in de grensstreek werken, maar door geheel Zeeland optreden. NEDERLANDERS OP ROOF IN DUITSLAND. Verschillende leden van de Nederlandse commissie, welke destijds belast is met het onderzoek naar oorlogsmisdadigers in Duits land, blijken zich aan diefstallen op grote schaal te hebben schuldig gemaakt. Ten nadele van Duitsers werden vooral meubelen en kostbaarheden gestolen. De politie heeft tgeds 12 personen gearresteerd. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Verwacht wordt, dat nog meer arrestaties zullen volgen. LEVERT UW OUDE GIROGIDSEN IN. Op 16 Januari j.l. begon de Postchfque- en Girodienst met het verzenden van de nieuwe „naamlijst van de rekeninghouders bij de Postcheque- en Girodienst". In verband met de nog steeds nijpende papierpositie wedt het publiek verzocht de verouderde gidsen terug te gevem MEER DEVIEZEN VOOR BELGIË (van onze Haagse correspondent.) Uit bet'ouwbare bron vernpmen wij, dat er thans in het kader der Hénelus bespre kingen worden gevoerd over het beschik baar stellen van deviezen aan Nederlanders, die naar België willen reizen. Vele Neder- ders maken weer evenals voor de oorlog hun uitstapje naar Antwerpen en Brussel, om het klatergoud te aanschouwen in de Belgische étalages. Hun kooplust wordt evenwel automatisch tot een minimum be perkt omdat particulieren merendeels slechts 200 frcs deviezen krijgen, mits zij nog een invitatie hebben voor België. Speciaal in kringen der Antwerpse zakenlieden heerst hieromtrent ontevredenheid. Over het te verwachten resultaat der besprekingen wenste men zich niet uit te laten. OOK BELGISCHE DOUANIERS STRENGER. (van onze Haagse correspondent) Naarmate de Belgische deviezenkist leger wordt, is België genoodzaakt zuiniger te worden op de (clandestiene) uitvoer. Een gevolg hiervan is de strengere controle der Belgische douaniers op de bagage van naar huis terugkerende Nederlanders. Weliswaar blijft de bekende Viaamse gemoedelijkheid gehandhaafd, doch Brussel heeft nu eenmaal strengere maatregelen uitgevaardigd en daar kan de douanier niets aan veranderen. Oppassen is dan ook de boodschap. Men neemt nog steeds geen aanstoot aan een paar doosjes sigaretten, wat sinaasappelen en bananen plus enkele repen chocolade, maar zodra het totaal te veel is, krijgt men vast en zeker moeilijkheden. Vooral koffie en autobanden poogt men in het land te houden. Tot op heden was vrijwel alleen de Hol landse post een angstaanjagend instituut voor de reizigers, die juist „iets" te veel lekkers bij zich hadden. Rechtszaken. RECHTBANK TE MIDDELBURG. J. den E, een 25-jarige Amsterdamse schilder, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg had na zijn voor waardelijke invrijheidsstelling als „S.S.-er" werk gevonden bij het Technisch Bureau „De Combinatie", Weesperstraat 90 te Am sterdam, alwaar zijn vade'r ook werkzaam was. Als metaalbewerker verdiende verdachte daar f30,- per week. Op 3 December j.l. zou hij zich gaan verloven en nu moest een feestje op touw gezet worden. Geld bezat hij niet en om het feestje enigszins te doen slagen, trachtte hij toch wat geld bijeen te krijgen. Hij besloot daartoe een reisje naar Axel te maken en toen den E. aldaar op 2 December 1947 verbleef om zijn groot ouders wat centen te vragen, haalde ver dachte een strop, want deze mensen beschik ten niet over geld. Op weg naar huis in Terneuzen aangekomen, nam den E. echter op een onbewaakt ogenblik zijn kans waar en nam een rijwiel weg en verkocht dat later te Amsterdam aan een rijwielhersteller voor f 30.-. Het muisje had echter een staartje, want toen de po'itie er achter kwam zat den E. weldra in het gevang. Ter zitting gaf verdachte alles toe, en zeide, dat hij de opbrengst der fiets nodig had voor een verlovingsfuifje. Zijn strafblad is zeer ongunstig want meerdere veroorde lingen komen er op voor. De Officier van Justitie zeide in zijn réquisitor dat de feiten vast staan. Verdachte komt regelmatig met de strafrechter in aan raking, Eis1 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. Kurtz, raadsman van verdachte meerde dat aan de opvoeding var. verdachte veel heeft ontbroken. Een gevolg daarvan was ook, dat hij bij de S S. teruekwam Hij zat l/x3 in Dachau en 2VS jaar in een Interneringskamp in Nederlar d, hetgeen zeer demoraliserend heeft gewerkt. Raadsman vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke- en een gedeeltelijk onvoorwaardelijke straf met streng toezicht op te leggen. (De Stem.) SPORTNIFUWS. Biljarten. AXEL (Dommering B.C SELZAETE. De uitslag van de Zor dag j.l. gehouden biljartwedstrijd is als volgt Axel Aantal Aantal Hoogste caramb. beurten serie J. de Coninck 200 9 98 G. E. Mattheeuws 200 19 31 R. Dieleman 150 20 40 G.A. Mattheeuws 121 24 18 P. Leunis 120 17 29 C- de Coninck 47 31 10 P. Leunis 72 21 10 C. de Coninck 74 23 9 J. Lippens 150 24 36 F. Groothaert 44 18 11 M. Herrebout 32 23 5 Samen Selzaete M. Burggraeve J. Everaert O. Gijsel F. van Kerkhove J. Everaart O. Gijsel F. van Kerkhove A. van Hezel G. Rottiers A. van Hezel G. Rottiers 1210 caramboles. 54 9 31 138 19 30 70 20 18 150 24 27 150 17 49 75 31 12 150 21 39 75 23 14 95 24 19 75 18 22 100 23 12 Samen 1132 caramboles. caramboles. Axel Selzaete Winst Axel 1210 1132 78 A X E L—O O S T B U R G 3-0. De Oranjeploeg speelde een zeer matigen wedstrijd. In een ontmoeting, waarin het Axelsche team geen grootschen indruk maakte, werden de Oostburgsche roodhemden met 3—0 geslagen. De gasten trappen af met den sterken wind dwars over het veld en na eenig heen en weer trappen is de eerste aanval voor de thuisclub, waarna de bezoekers het net zoeken en een hoekschop afdwingen, doch onze doelman is op zijn hoede. De oranje- ploeg ontketent dan een reeks aanvallen en forceeren een corner en blijven nog eenigen tijd voor het doel zwermen, evenwel zonder 'resultaat. Als een attaque der bezoekers is afgeslagen, nemen de leiders het spel weer in handen, waabij v.d. Velde's schot de lat scheert, Deij naast schiet en bij een schot van Dobbelaar de O.-doelman maar nauwe- J belemmerd. De schroef is ons convooitje op de deine prooi in het mach- ior naad en dekzeil, s is alles weer vergeten, bij. Zorgeloos lachen ze ich over den effen water- nofoon schettert, ende buitenpost gaan som- Schipper Deenen is den jeweest, maar toch is hij De vorige avond nog wat gepraat. Nu sta ik aan Ik kom je nog wel eens :mbang."Deenen lacht. mt weer op. erd kilometer verder, ij, maar vóór Maart, want iten." oogenblik, demobilisatie, van vele jongens nu de ind toeven kersen eten uit zijn heer- if en wrijf ISTRIBUT1E-ARTIKELEN 4DER BON. streng wordt gestraft. nwinkels te Sas van Gent veek op een avond zeer oende met veikoopen van )on aan Russische schepe- veg waren met hun schip iaar Gent (België) en in ouden bij de kanaaisluizen. ter met haar man werden trapt, toen zij met een 6- let onderhandelen waren paren schoenen, stonden op de toonbank inderhandelingen werden Russisch gevoerd (de :r had deze taal geleerd sen havenstad met inter- iren van de Prijsbeheer- rzen die de winkel waren en blijkbaar ook Russisch n het gesprek afgeluisterd. die onraad vermoedde, isen den volgenden dag waarna de schoenen weer t verdwenen. ambtenaren echter zeer hand van hetgeen zij ge- de winkelierster en haar nis te brengen van hun met schoenen. Zij ver enen tegen een prijs die dan de geoorloofde. Deze zij voor de bon, die de niet hadden, Ze bekenden tigtal schoenenbonnen te voor f5,— per stuk van landelaren. den Tuchtrechter voor de deze verdachten 173 paar heele winkelvoorraad) in c— GEWONDE SOLDAAT. wil natuurlijk graag een woning hebben, maar zijn moeizaam vergaaido spaarcenten óf in een beter soort noodwoning steken, öf bij het bouwen van een solied huis lijn kapitaaltje te zien bevriezen, daar voelt hij niets voor. „Financieringsregeling 1947" ziet er op het oog aantrekkelijk uit. Maar de praktijk blijkt voor de massa toch te onvoordeelig. Geen wonder, dat er nog zoo weinig wordt gebouwd verlenen, waar dit gebruikt wordt voor de Nederlandse kiezers van de Geleide Econo mie en ter versluiering van de werkelijke onbevredigende gang en stand van zaken. Zomin als Amerika er iets voor gevoelt Rusland door credieten te steunen, zomin zullen op den duur landen, die een vrije economie voorstaan er veel voor gevoelen de Geleide Economie in Nederland tot hun nadeel met hulp en steun in het leven te houden. op een rueuiiuua tumc ui uci uanje uraau- vet. „Ik lust graag rijst", zegt hij, „maar zoo'n bordje petatten smaakt als oliebollen op Oudejaarsavond". Het mooie Is voorbijDonkere wind strepen over de rivier. De zon verdwijnt en dan wordt alles grauw. De regen plenst.... De avond valt. Bedden zijn er niet aan boord. Ieder zoekt zich een zoo beschut mogelijk plekje. Maar de regen striemt en an de NIWIN-actie voor irsinstallaties, bestaande uit ijf luitsprekers, honderd 3, een gramofoon met pick up, een vioerstanef en een microfoon, is door de N1WIN aan het 50 ste Veldhospi taal, dat op 23 Januari per S. S. „Waterman" naar Padang vertrekt, een dergelijke instal latie, compleet met radio, ter beschikking gesteld. Het hospitaal werd tevens uitgerust met een hoeveelheid gramofoonplaten en een bibliotheek. Ook hei 51 ste Veldhospitaal en het 30 ste en 31 ste Basishospitaal, die binnenkort vertrekken, zullen van een com plete versterkersinstallatie worden voorzien. judheid van neus, borst weg met DOOS 60CT I I

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 3