w i Uit onze omgeving. Maandag a.s. viert ons derde Prinsesje Margriet haar vijfden jaardag. We wenschen de kleine Prinses een prettige dag en nog vele gelukkige onbezorgde jaartjes. OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Het Axels lid van de Zeeuws Vlaamse kamer van het tribunaal te Goes, de heer W. is Zondag op last van de justitie gearres teerd. De heer W. is naar Middel )urg overge bracht. De arrestatie is verricht door den adjudant van de Rijkspolitie te Middelburg. Omtrent de redenen van deze arrestatie kan thans nog niets naders worden medegedeeld in verband met het onderzoek. UITVOERING K.T. C. Voor de tweede uitvoering van de K.T.C. in dit seizoen bestond grote belangstelling en het dient direct gezegd, dat het Donder dagavond in „Het Centrum" vertoonde spel, die grote (en aandachtige) belangstelling ten volle waard was. De heer A. van Riel Sr. sprak een kort openingswoord, waarbij hij dankte voor de steun en de grote belangstelling en het vriendelijk verzoek tot de aanwezigen richtte om zich tijdens het spel stil te houden. Hij sprak de hoop uit, dat zijn stem ditmaal niet als die eens roependen in de woestijn zou klinken. Gelukkig, deze woorden zijn ter harte genomen en de grootst mogelijke stilte is tijdens het spel betracht. De goede weg is blijkbaar gevonden. Moge het zo blijven voortgaan Opgevoerd werd ditmaal„Wilde Roze», een spel van leed en hartstocht in drie bedrijven, door Joh. van Eekelen. Een stuk met een diepe en ontroerende achtergrond, dat goed ingestudeerd bleek en ook wat de fijne nuance's op toneelgebied betreft, prachtig werd vertolkt door de dames en heren van K.T.C. Zo b.v. de meesterlijk gespeelde rol van dokter Coen contra Holthuizen, zijn oude studiemakker, de latere boemelbaron. Maar ook de overigen wisten door hun spel het publiek te boeien en als het ware tot stilte en soms diepe ontroering te dwingen onbewust maar toch zo innig menselijk. Wanneer er aanleiding was tot een traan, het kwam in hun spel tot volle uiting; het publiek voelde dit aan en het leefde mee met dit spel: m.a.w. het gedroeg zich zoals het behoort op een uitvoering en dat was mede een stralend lichtpunt op deze avond. We -zouden, wat de loop van het stuk betreft, voort kunnen gaan met grote waar dering over het vertoonde spel te spreken. We zullen dit niet doen; immers goede wijn behoeft geen krans. Er zat gevoel in dit spel, zoals de verschillende situaties dit eisten, er zat ook diepe ontroering in en er zat ook veel opvoedkunde in voor onze tegenwoordige jeugd, zoals dokter Coen dit zo treffend schilderde na zijn bezoeken aan de diepgezonken slachtoffers. En die slacht offers, om slechts te noemen Loes en Dolf, ze speelden hun leed zo ontroerend en met diep gevoel uit. Al dat leed leidde er ten slotte toe dat hun levens aaneengeklonken werdentwee leven3, twee karakters, die bij elkaar horen. En zo verging het ook de hupse Ina en de adelborst Bob. Een prachtig slot: twee gelukkige paartjes en een gelukkige familie. Nogmaals, een avond van goed toneelspel, een avond van voorbeeldige stilte en orde in de zaal, waarbij dan nog tot slot een gezellig bal. In de pauze was er voor velen nog een aangename verrassing op de koop toe. AMUSEMENTS-AVOND BUURTVEREEN1G1NG „JULIANA." fs De buurtvereeniging uit de Julianastraat organiseerde Donderdag een uitstekend ge slaagde ontspanningsavond, waaraan vele amateur-artisten alle uit de buurt zelve die zoowel in aantal ais in hoedanig heid bleken toegenomen, hun medewerking verleenden en door een cabaretprogramma, wat de specialiteit dezer buurt blijkt te zijn, het publiek inderdaad een amusante avond hebben aangeboden. De bovenzaal van hotel „'s Lands Wel varen" bij dhr. C. H. Jansen was nagenoeg geheel gevuld met buurtgenooten, toen de voorzitter, de heer P. J. van Bendegem, in een krachtige openingsspeech wees op het bestaan dezer buurtvereeniging sedert de bevrijdingsfeester, en op de eenheid, die deze vereeniging kenmerkt zonder onder scheid van rang of stand. Hij memoreerde ook de verschillende ontspanningsavonden, reeds door Juliana" georganiseerd en, zoo zeide spr., wij willen ook wat doen ter gelegenheid van het a.s. regeeringsjubiieum van H.M. de Koningin. Na de acteurs en actrices succes te hebben toegewenscht, gaf hij de leiding over aan den heer H. J. Lensen, die dezen avond behalve in een uitgebreid repertoire ook als spel leider optrad, terwijl de technische verzor ging berustte bij dhr. Kaptejjn, die, in zijn vele bijdragen, een zeer verdienstelijk debuut maakte. Na dit openingswoord werden 2 couplet* ten van het „Wilhelmus* gezongen, met accordeon-begeleiding van Bora Lindhoud! Het 11-jarige kind voelde 't tempo heel wat beter aan dan de ouderen, ze hield dit ook goed aan. Aldegonde's schoone hymie is nu eenmaal statig! Dit meiske trad diverse malen met groot succes op en het was leuk te zien, hoe ongedwongen en ambitieus de kleine Bcra haar liedjes zong, zichzelf begeleidend op de accordeon. Haar repertoire bestond o;a. uit: een Hawaï-lied, „Mijn duivenplaije" en aan het einde met een voortreffelijk ge speeld „Cheerio," door allen meegezongen. Ook de andere jeugdige accordeonnist, de kleine Bennie Sorber, trad zoowel voor als na de pauze op met verschillende liederen met accordeon-accompagnement, hetgeen stemming in de zaal teweeggebracht, en „community-singing* veroorzaakte. Bennie, wiens technische vaardigheid steeds toe neemt, speelde o.a. een prachtige wals- melodie en later een goed uitgevoerde „Cadettenmarsch." Vanzelfsprekend oogstten deze twee sterren-in-wording een daverend applaus. De meest komische nummers van het uitgebreid repertoire was ongetwijfeld het optreden van de heeren Lensen en Kapteijn als de clowns „Grompy en Carro." Het zou te ver voeren alles te memoreeren, doch de clownerie dezer twee heeren boeide het publiek van begin lot eind. De costumee- ring en vooral de voortreffelijke grimeeiing droegen daarbij veel bij. Hun optreden ver oorzaakte tallooze lachsalvo's, zulks speciaal bij het optreden van „Carro" als gewicht- hiffer en de daarna volgende komische manipulat.es veroorzaakten een ware sen satie in de zaal. Dhr. Lensen kweet zich op zijn bekende wijze van zijn taak. terwijl dhr. Kapteijn door spel en mimiek inder daad een waardige aanwinst bleek. Deze heeren zorgden ook voor de noodige variatie in de conference. Dhr. „Hendrico Lensofski" boeide de zaal in zijn gevarieerd goochelrepertoire. Ook het „cigaretten-mysterie" bleek hij nu onder de knie te hebben en verbaasde het publiek verder met kaart-trucs en wonder baarlijke handelingen met ring en koord. Later ontpopte „Hendrico Lensofski* zish als magiër en hypnotiseur in het „Taiza- wondtr" (de mysterieuze verdwijning van het medium uit de kist). Dit experiment verwekte een groote spanning en toen later het medium uit de gebonden kist was ver dwenen en op het tooneel verscheen, kreeg dhr. Lensofski een stormachtig applaus te incasseeren. Dhr. Kapteijn leverde verder goede bijdra gen in diverse schetsen, zoowel in het komische als in het dramatische genre. Hij deed de lachspieren werken in „De suf- fert" en onder doodsche stilte werd „Het jurkje* voorgedragen, waarbij de goede nuanceeringen opvielen, die dhr. Kapteijn in zijn voordracht wist te leggen. De oud-B B.C.-zanger Paddy Thompson werd reeds met applans begroet. Van zijn repetroire noemen wij„Moonlight Mayo* „Beautiful dreamer" en "Little drummer-boy" Paddy hetft aan vocale gaven en ook popu lariteit nog niets ingeboet. Verder traden hier nog opde dames B. en C. van Cadsand, in diverse liedjes, alle van bekende melodie en tekst; een zeer bekende Axelsche sportfiguur kwam eveneens voor het voetlicht, verschillende dames en heeren voerden een goedgespeeld tooneelstuk „Erfgenamen" op, terwiji mej. Blok—Ortelee in „De levenstrein" een fret tende symbolieK gaf met het menschenleven. Dit programma verzorgd door de buurt, die ongetwijfeld de meeste artistieke krach ten in onze gemeente he eft, werd een groot succes. De ververschingen, zoowel in vasten als in vloeibaren vorm, waren naar kwanti teit en kwaliteit „voor-oorlogsch." Na het slotwoord van voorzitter van Ben degem was er een geanimeerd bal. Voor de kinderen was een gezellige mid dag georganiseerd. GEVONDEN VOORWERPEN. Een shawl (khaki kleu') Singelweg 47. Op de weg tussen Axel en Kijkut een leren handschoen terug te halen bij M. C. de Bohx Zaamslag Kraag D32. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Vooim. lOureDs. P.J. Pennings en nam. 2.30 ure Ds. J. Talma, van Zaamslag. Geref. Kerk. Voorm. 10.30 ure dhr. J. de Feijter, theol. stud, en nam. 3 ure Ds. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds, D. J. Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. KOEWACHT. Ongeval. Het dochtertje van den heer Janssens kwam van een kar te vallen, met het gevolg dat het een arm brak. Biljartdemonstratie. Na zijn goedgeslaagde demonstratie in „Roode Leeuw" te Axel, gaf m*j. Schriers en prof. Pardon een biljartdemonstrath. De talrijke kunst- en fantasiestooten dwongen de bewondering af van de talrijke aanwe zigen. Mej. Schriers speelde een parlij tegen dhr. A. Rombout alhier, welke laatstge noemde eervol met 200—150 verloor. Auto botst op trein. Dhr. Lemseu (sinds eenige maanden woonachtig te Stekene) reed op den onbe- waakten overweg van het gehucht Bormte (Stekene) met zijn auto op een treir. Dhr. L. zal een arm moeten missen en heeft verder ernstige verwondingen opgtloopen. Blljartprijskamp. Aan den prijskamp op het biljart in café van Hove ramen 34 spelers deel. Uitslag: le. A. de Vos—C. Rombout, 2e J.deGuch- tenaire—A. v.d. Bilt, 3e A. Inghels—A. Rom bout. Hoogste serieA. de Vos, 21 car. Bestuursmutatii s. In de jongste vergadering van de R.K A B. hadden nieuwe bestuursverkiezingen plaats. Voor de de R.K.A.B. werd voorzitter J. v.d. Sijpt en secr.-penningmeester A. Buijs voor de Landarbeiders voerz. Ch. üe Schepper, ster. E. de Schepper, penningm M. v. Pot- telberghe voor de Fabrieksarbcidersbond voorz. J. Wouters, secr. R. Waumans, penn. J. Mar.ens. WESTDORP E. Thuiskomst. Na een 9-jarig verblijf in Ned. indië arriveerde dezer dagen onze dorpsgenoot sold. L. Remery. Hierbij werd door de buurtbewoners een fraaie bloemen mand aangeboden. Het muziekgezelschap „Eikels worsen Bom*n* bracht een serenade, waarbij hij met hartelijke en ontroerende woorden een „welkom* werd toegesproken door de voorzitter dhr. G. Dehulsters. Hierna dankte vriend Leon voor de hem gebrachte hulde. K.A.J.-avond. Evenals vorig jaar geven de Kajotters in samenwerking met het K.A.J.- ensemble hedenavond een bonte avond. De toegang is gratis en gezien hetgeen zij vorig jaar ten beste gaven, belooft dit een avond vol genot te worden. Toneel. Onder regie van dhr. R. Plas- schaert studeert de toneelver. „De Ghesellen van de Schreyboom" een zeer z\vaar stuk in, n.l. „Maria Boodschap" van Paul Claude!. Met dit stuk zal ook worden deelgenomen aan het toneelconcours. Wij hopen dat zij hiermee een groot succes mogen boeken. Biljarten. Reeds enkele weken is de kampioenscompetitie van de biljartclub „Tot Nut en Genoegen" aan de gang. Wij hebben de lijst der gespeelde partijen eens bekeken en er is bij de meeste leden vooruitgang te bespeuren. BRUG BIJ TEMSCHE. De brug over de Schelde, die de ge meenten Bornem en Temsche, d.w.z. de provincies Antwerpen en Oost-Vlaanderen met elkaar verbindt, zal worden herbouwd. Volgens plan wordt het een brug van 13 meter breed, met tweerichting-verkeer voor auto's* wielrijders en voetgangers. De kos ten worden op 15 miljoen francs gerarmd. Het werk wordt dit voorjaar begonnen en zal over vier jaar klaar zijn. HERSTEL EN SANERING VAN WALCHEREN. Herverkavelingscommissie en raad van beroep bij Koninklijk Besluit benoemd. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft te Middelburg de Raad van Beroep" en de Herverkavelings commissie,. ingesteld bij de op herstel, cultuurtechnische en bedrijfstechnische sane ring van Walcheren gerichte Herverkavelingf- wet Walcheren geïnstalleerd. De Herverkavelingscommissie wordt belast met de uitvoering van de Herverkavelings- wet Walcheren en haar zijn grote bevoegd heden toegekend. Boven de commissie staat een tweede, onafhankelijke instantie, de Raad van Beroep die in hoogste ressort beslist na afweging van de bezwaren der belanghebbende tfgen de motieven der Herverkavelingscommissie. Thans zijn bij Koninklijk Besluit de leden, zowel van de Herverkavelingscommissieals van de Raad van Beroep benoemd. De Raad van beroep is als volgt samen gesteld: Voorzitter: Jhr. Mr F.J.M. van Nispen tot Zevenaer, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, lid van de Nederlandse Pacht- raad en Centrale Grondkamer, te Arnl em. Leden: Ir M.A. Geuze, voorzitter Zeeuwse Landbouw Maatschappij, landbouwer en fruitteler, te Poortvliet, A. Minderhout), directeur van het Landbouwbedrijf „de Wilheiminapolder* te Wilhelminadorp, Mr W. Rip, lid Eerste Kamer der Staten-Gene- raal secretaris Christelijke Boeren en Tuin- dersbond in Nederland te Voorburg (Z.-H), W.P.J. Staal, landbouwer te Vogelwaarde. De Herverkavelingscommissie bestaat uit de volgende leden: Voorzitter: Mr A.J. van der Weel, lidvai Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Middel burg. Leden: Ir C.W. C. van Beekom, Rijks landbouwconsulent voor de Zeeuwse Eilan. den en Goeree en Overflakkee, te Kruinin gen, A.W. Cevaal, landbouwer te Grijpskerke, A. Geschiere Jhzn. landbouwer te Grijpskerkt lr R. van Hees, Rijksconsulent voor Grom en Pachtzaken in Zeeland te Breda, lr Th, Heyblom. Hoofdingenieur-Directeur van ütl Rijkswaterstaat in Zeeland te Middelburg,V D. Kasse, landbouwer te Veere, D. Kodde, burgemeester van de gemeente Zoutelandt en landbouwer te Zoutelande, Mr Dr R.VI, Graaf van Lynden, griffier van de polder Walcheren en grondeigenaar te Oostkapellt, P. Ovaa landbouwer te Ritthem, W. Ovaa tuinder te Koudekerk?, Ir H. D J. Swaters Hoofdingenieur van de Provinciale Water staat in Zeeland te Middelburg, P. Verhage landarbeider te Westkapelte, Ir. de M. Vink Directeur van de Provincie Planologische Dienst in de provincie Zeeland te Middel burg, C. Zwagerman Rijkszuivelconsulem voor Zeeland, tevens belast met veeteeltaam gelegenheden te Middelburg. ER KOMEN WEER EIEREN. De tegenwoordige eierproductie recht' vaardigt de verwachting, dat in de komendt periode aan alle leeftijdsgroepen acht eieren verstrekt kunnen worden. I Onder voorbehoud van onvoorziene om standigheden zal de verstrekking als volgt plaats hebben: Op 22 Januari wordt een bon voor 1 el aangewezen, op 12 Februari eveneens ei bon voor 1 ei, op 26 Februari een bi voor 2 eieren. Op 11 Maart wederom ei bon voor 1 ei en ten slotte op 18 Ma; (ruim een week voor Pasen) een bon voi 3 eieren. Nieuwe bonnen. voor het tijdvak van 18 t.e.m. 31 Januari '48. Bonkaarten KA, KB, KC 802 129 Boter 146 Alg. 148 Alg. 149 Alg. 133 Res. 134 Res- 136 Res. 121 Melk 4 liter melk 124 Melk 6 liter melk 125 Melk 6V, liter melk 126 Vlees 100 gr. vlees 127 Vlees 300 gr. vlees 128 Boter 250 gr. boter of margarine 200 gr. vet. 250 gr, margarine of 200 gr.vi 100 gr. kaas of 125 gr. kon looze kaas. 1600 gr. brood (geldig tot (met 24 Januari a s.) 3 400 gr. brood of 1 rantsi vermicelli e.d. (geldig t.e, 24 Januari a.s.) 200 gr. kaas of 250 gr- koi iooze kaas. 800 gr. brood (geldig t.e.o 24 Januari a.s.) 400 gr. brood (geldig|t.e.i 24 Januari a.s.) Bonkaarten KD, KE 802: 624 Melk 625 Melk 626 Vlees, 627 Vlees 628 Boter 10 liter melk 11 liter melk 629 Boter 648 Alg. 649 Alg. 633 Res. 635 Res. 100 gr. vlees 250 gr. boter of margarine 200 gr. vet. 125 gr. margarine of 100 gr. ve 400 gr. brood (geldig t.e.m 24 jan. a.s.) 400 gr. brood of 1 rantsoe vermicelli, e. d. (geldig Ui 24 januari a.s.) 400 gr. brood (geldig t.e,i 24 Jan. a.s). 100 gr. kaas of 125 gr. kon looze kaas. Si_ Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, M( MH 802 (bijz. arbeid, a.s. moeders zieken). 1043 Brood 800 gram brood 1048 Boter 250 gr. boter of margari of 200 gr. vet. 1042 Magarine 250 gr. margarine of 2C0 g» vet 200 gr. kaas of 250 gr. kon looze kaas 5 eieren 5 liter melk 300 gram vlees 200 gram vlees Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 16 Januari worden gebruikt, uitzondering van de bonnen voor me waarop eerst op Maandag 19 januari a mag worden gekocht. Een rantsoen vermicelli e.d. bedraagt: 300 gr. vermicelli, macaroni, spaghel noedels, mie, maizena, tarwezelmeel. aai appelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, aai appelsago, aardappel'apioca, puddingpoedj custard, tarwegriesmeel of 400 gr. ver" cellisoep (d.i. droge soep, waarvan minste 75 pet. uit vermicelli bestaat of vermicellivorm heeft). Men doet verstandig door bovenstaanf opgave uit te knippen en te bewaren 1044 Kaas 1049 Eieren 1047 Melk 1041 Vlees 1046 Vlees I I

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2