Burgerlijke Stand. Frankeering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 17 JANUARI 1948 62e JAAKGANG Ni. 30 DE BETEKENIS VAN SCHIPHOL IN HET EUROPESE LUCHTVERKEER. Welke een grote betekenis deLNederlandse burgerluchtvaart heeft wordt wel duidelijk aangetoond door het feit dat Schiphol met plm. 74 landingen en opstijgingen per dag (dit cijfer geldt alleen voor verkeersvlieg tuigen) op één na het drukst bevlogen vliegveld van Europa is. Het vliegveld van Kopenhagen, Kastrup, staat bovenaan met p!m 76 landingen en opstijgingen per dag, de drie vliegvelden van Londen Heath Row, Northolt en Croydon hebben tesamen een gemiddelde van plm. 153 pïr dag, de lucht havens van ParijsLe Bourgtt en Orly, samen plm. 79. Het hoge gemiddelde van Kastrup moet., worden toegeschreven aan het grote aantal korte luchtlijnen in Skari- diuavië, waar het luchtverkeer grote voor delen biedt als gevolg van de omstandig heid, dat dit gebied uit eilanden en schier eilanden is samengesteld, zodat andere goede verbindingen over lange afstanden ontbreken. Het burgerluchtverkeer op Schiphol wordt voor ruim 76 pet. uitgemaakt door de K.L.M., in tegensteliing^met dat op andere Europese vliegvelden, waar de activiteit door verschillende maatschappijen wordt gedeeld. En al heeft men wel eens gehoord.dat Schiphol één der modernste en besCge- outiileerde luchthavens van Europa is, wist u, dat de 2350 meter lange hoofdstartbaan (trouwens ook de andere landingsbanen) is berekend op geregelde landingen en op stijgingen met vliegtuigen die een totaal gewicht hebben van 150 ton? Een Lockheed Constellation L-749 heeft een maximum-gewicht van 46 ton. Behalve deze hoofdstartbaan, die in de richting N.O.—Z.W. loopt, wordt thans gewerkt aan de verbeiering van de N.W.Z.Ó.-startbaan, die In April ot Mei 1948 gereed zal zijn en dan een lengte zal hebben van 1800 meter en van de OW- baan, die eveneens in het vooijaar gereed is en een lengte krijgt van 1650 meter. Als ook met de opening van den zomerdienst 1948 het nieuwe stationsgebouw van Schiphol gereed zal zijn, waarmee een groot gedeelte van de thans bestaande barakken kan worden opgeruimd, zal ook het aanzien van onze wereldluchthaven in overeenstemming zijn met haar beteekenis. Nederland heeft dan een luchthaven, die in geen enkel opzicht voor eenig ander vliegveld in Europa onderdoet, GEMEENTE WESTDORPE. Burgelijke Stand en Loop der Bevolking over de maand December 1947. Huwelijksaangiften Eduardus S. van Waes, 23 j. en Simonne A. de Craene, 21 j., Alphonsus J. Geijsels 25 j., en Paula L. ten Haker, 22 j. Huwelijksvoltrekkingengeene. Geboorten 2 Frits R z. van Gerardus P. van den Abeele en van Elza E. Dumez, 13 Marie E„ d. van Gerard H. E. M. van Waes en van Germaine I. van Acker. 20 Maria L., d. van Gerard van Vooren en van Anna C. Suij, geboren te Terneuzen, 21 Marie L, L. Q.„ d. van Marcd Wijne en van Maria M RemerjJ. Overleden. 22. Lijda Augusta Sells, 24 j., echtg. van Florent de la Ruelle. Vertrokken personen: Alfred L. F. de Smet, naar Eindhoven. Juliara B. Schaut, naar Zuiddorpe. Nicolaas Dubbeldam en echtgenoote, naar Axel. Christina Schram, naar Llsse Gilbertus J. de Beleir, naar Amsterdam. Oscar L. Ver- st/aeten en gezin, naar Den Haag. SPORTNIEUWS. Ingekomen personen Maurice R. Veimeire, van Waterland- Oudeman. Leopolaus de Roek, van Rilland Bath. Johannes Lauref, van Sluis. Margriet A. M. van Waes, van Antwerpen. Anna C. Andriessen, van Etten ca. AXEL—SLUISKIL 8—0. Productieve 2e helft onzer stadgenooten. Deze ontmoeting werd weer een bewijs van de onberekenbaarheid van het spel van King Soccer. Want terwijl alle prognostici slechts "een kleine oranje-zege verwachtten, behaalden de leiders ofschoon niet in topvorm spelend in een ware doelpun- tenregen een groote zege op de blauw hemden, die in de tweede helft volkomen overspeeld werden. Als referee Van Luyk uit Goes de elftal len laat aantreden blijkt v.d. Velde absent te zijn en zijn plaats wordt ingenomen door Jonkman. Oranje trapt tegen den vrij straffen wind af en de blauwhemden verkennen de Ax' lsche speelhelft, doch het leder wordt door onze achterhoede geretourneerd, waarna een pracht-aanval via onzen linkervleugel door hands teloor gaat- Kort daarop neemt oranje de leiding, als ra schitterend combi natiespel onzer voorhoede uit een voorzet van Dobbelaar Deij met een juweel van een doelpunt van Hoeve weet te passeeren (1—0). Als Dieleman bij een aanval der blauwhemden het gevaar heeft bezworen, onderneemt de thuisclub een reeks aanval len, doch uit een schermutseling voor het S.-doel wordt de bal weggewerkt, waarna de S. keeper bij een nieuwen aanval het leder laat vallen, en de scoringskans jam merlijk verloren gaat. Bij een S.-aanval raakt onze doelman den bal kwijt, doch Sijs redt de situatie, waarna beide voorhoeden op buitenspel stranden en Roose het doel te hoog zoekt, jonkman breekt door, doch zijn schot faalt, waarna Cornelisse naast kogelt en Van Hoeve een hard schot van jonkman stopi. De gasten belagen de Axel- sche veste, maar de Jager werkt goed weg. Hoewel het spel somtijds snel op en neer gaat? zijn de aanvallen der thuisclub het talrijkst en het gevaarlijkst. Deze technisch beter verzorgde aanvallen stranden vaak op S.-back Smies, die met harde verre trappen het terrein zuivert, maar ook herhaaldelijk op buitenspel, en de beslissingen van den scheidsrechter in dezen worden langs de lijnen duchtig becritiseerd. Van Hoeve wordt danig aan den tand gevoeld en bij een S.- aanval mist hun linksbuiten. Verschillende malen wordt het S.-doel tevergeefs belaagd, waarna Henk in moeilijke situatie zijn doei zuiver houdt en een hoekschop wordt weg gewerkt. De oranje-voorhoede doet zich weer geiden en Van Hoeve moet herhaal delijk handelend optreden. Dieleman moet in actie komen, o.a. ais de S.-linksbuiten in bedenkelijke positie op het doel afstormt. In den stand komt geen wijziging en met een 1—0-voorsprong breekt de rust aan. Na half-time moeten beide doelverdedi- gers in actie komen, doch na plm. 10 min. werkt Smies onder drang van Deij en Jonk man den bal corner, die door, onze midvoor schitterend wordt ingekopt (2—0). In fraai combinatiespel brengt de oranje-voorhoede den bal in het doelgebied, doch Jonkman schiet naast. Bij een nieuwen aanval zet Dobbelaar voor, van Hoeve laat het leder vallen en Deij scoort (3—0). De thuisclub heeft nu het heft geheel in handen en het Axelsche aanvalsquiniet vormt een voort durende bedreiging voor van Hoeve's heilig dom. Als het S.-doel een reeks stormloopen heeft doorstaan, weet de thuisclub het net weer te vinden, doch het doelpunt wordt geannuleerd. De gastheeren zijn evenwel niet meer te bedwingen en nadat zij enkele hoekschoppen hebben afgedwongen, ketst een prachtschot af op den doelman, waarna Dobbelaar van dichtbij scoort (40). Een vliegend schot van Verpoorte treft geen doel, doch uit een vrijen trap ontstaat een hoekschop, waarna Walraven scoort (5—0). Zoo verstrijkt de tijd met de thuisclub in den aanval en slech's sporadisch weten de blauwhemden het spel te verplaatsen, waarna onze verdediging onmiddellijk het leder retourneert. Nadat een doelpunt van Deij is geannuleerd wegens hands, wordt het S.- doel geweldig onder vuur genomen en dwingt de oranje-voorhoede verschillende hoekschoppen af, zoodat van Hoeve handen vol werk krijgt. Weldra maakt Verpoorte het halve dozijn vol (6—0). Met kunst- en vliegwerk kunnen de tallooze aanvallen eenigen tijd worden afgeslagen, waarna Verpoorte no 7 scoort en Dobbeloar no. 8 in het net deponeert. Weldra komt nu het einde. Verdere uilslagen 3e klasse F. Clinge—IJzendijke 3—2, Steen—Hulst 4—0. Afd. Zeeland. Res. le klasse B. Steen II— Hulst II 3—0, Clinge II—IJzendijke II 3—2. 3e klasse C. Hulst IV—Rapenburg 111 4—0. De rest der wedstrijden werd afgelast. Bekendmakingen. BETALING LEVERANTIE'S, ENZ. Burgemeester en Wethouders van AXEL verzoeken hun, die wegens werkzaamheden er/of leveranties over het jaar 1947 nog gelden van de gemeente te vorderen hebben, hun rekeningen, voor zover deze rog niet zijn ingediend, alsnog vóór 29 FEBRUARI 1948 in te leveren ter gemeentesecretarie. Verzocht wordt, de rekeningen wegens* werkzaamheden en/of leveranties steeds zoveel mogelijk aan het einde van de maand, waarin het werk of de leverantie heeft plaats gehad, in te dienen. Bij niet naleving van bovenstaande ontstaat de mogelijkheid van vertraging der betaling. Axel, 8 Januari 1948. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, Van Oeveren. De Secretaris, Maris. PAARDENFOKKERIJ. Het hoofd van plaatselijke politie te AXEL herinnert er aan, dat het volgens artikel 8 der paardenwet 1939 verboden is een hengst van twee jaren of ouder te houden zonder fn het bezit te zijn van een bewijs van aangifte. De aangifte moet geschieden bij de stam- boekvereeniging, als de hengst in een stam boek is ingeschreven en anders bij het hoofd van plaatselijke politie der gemeente, waar binnen de hengst wordt gehouden. Deze verstrekt den aangever een bewijs van aangifte. Het bewijs van aangifte is slechts geldig voor den daarop vermelden houder, zoolang deze binnen de gemeente van aangifte is gevestigd, en voor den daarop vermelden hengst, zoolang deze binnen die gemeente ter dekking is gestationneerd. Indien een bewijs van aangifte niet meer geldig is, moet de houder het terugzenden aan de stamboekvereeniging of het hoofd van plaatselijke politie die het heeft ver strekt, onder opgave van de veranderingen, welke tot de ongeldigheid hebben geleid. De stamboekvereeniging of het hoofd van plaatselijke politie verstrekt een nieuw bewijs. Indien de veranderingen echter een'andere gemeente betreffen dan die van het hoofd van plaatselijke politie, die het bewijs van aangifte heeft verstrekt, doet deze van een en ander mededeeling aan het hoofd van plaatselijke politie van die andere gemeente. Formulieren voor het doen van aangifte zijn verkrijgbaar ter gemeente secretarie. Axel, 8 Januari 1948. Het hoofd van plaatselijke politie voornoemd, Van Oeveren, at voor ondergoed hij it is geen mens meer!", van zulk eer, werkdag uitgeputte en bezwete kleine episode uit die Marshall ook snel en en. John Foster Dulles andpunt der republi- tzake de onderhavige bespreking was afge- jn jas aantrok, keek s scherp aan en zei graag willen dat u u". En zo gebeurde Marshall doet valt het van zijn opmerkelijkste ch in stilte. Pas veel ?lle betekenis daarvan t is de reorganisatie an buitenlandse zaken se dienst. Van ouds- Amerika stiefmoeder- <a had geen ambities ed en dus had het mlandse dienst nodig, 'as de salariëring van tanten van dien aard, erzuchtige lieden zich - roorloven een dergelijk a verband met de rol, i in de wereldpolitiek end noodzakelijk, dat standen op dit gebied i geruimd. Daartoe uwe wet op d« buiten omen. Nu kwam het juiste mensen op de :etten en dit is iets, .1 vanaf de eerste dag met geweldige ener- rmoeibare werker, is het besteden van zijn veinig op recepties en maar er gaat bijna of hij zit een uur of bij de naard of praat Hij rijdt paard, tennist n zijn tuin niet alleen ar ook omdat hij zijn kleine simpele dingen st vertoeft hij samen ijn boerderij „Dodona urg. Toen hij et om in zijn be éde te Harvard het e kondigen, keerde hij zei schouderophalend minder lijd voor mijn gevatte kou UW KOLENBONNEN. Zoo is het toen 7 Maar je aeea toen een )ed werk hier, dat zag je alle dagen om heen. Dan zou God je toch ook wel thermen? God zou dat, wat wij hier oef, toch wel erg edel en mooi vinden. Toen was Jaap gesneuveld, zijn beste "'end hier. Hij was der beroerd van ge- "eeit. Er moest dan toch iets niet in orde En nu loop je patrouille, dag in, dag uit. Als je niet af en toe verlof kreeg naar de ■lad, waar je overigens ook met je ziel gewild had. Aanvankelijk had Marshall helemaal niet geschitterdhij was niet eens in het nette Westpoint opgeleid, maar op de tweede rangs militaire academie In Virginië. Toen hij 36 jaar was, werd hij op de Phiiippijnen gestationneerd. Op dat ogenblik kreeg hij zijn grote kanshem werd opgedragen on middellijk een verdedigingsplan voor Manila te ontwerpen. Het plan, dat hij indiende, bezorgde hem een snelle bevordering en ook op dat van industrie, landbouw, stra tegie er werden landkaarten en statistieken, grafische voorstellingen enz. binnengebracht en vier weken lang verdiepte Marshall zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de economische problemen van Midden- Europa. Urenlang voerde hq besprekingen met mensen, die misschien in aanmerking kwamen om hem te vergezellen naar Moskou. Hij wilde zelfs een overzicht hebben van de weersgesteldheid in Moskou ten einde te ichten de Nationale sie en de Nationale zorging indië (N1W1N) Ise voik. Zoals men rt begonnen met de geld, dai bij de aan- is betaald. Op twee TA 707 krijgen gezins- gulden terug, terwijl TB 707 kamerbewo- 1,40. geschiedt aandepost- us op deze bonnen alleen geld. Dit heeft ïtionale Monumenten d tot een grote actie en, nagelaten betrek- j van oorlog en bezet- Jairen overzee onder uw kolenbonnen tot hen, die op hun post .„et instemming van de officieële autoriteiten sporen beide organisa ties alle landgenoten aan, het geld van de bonnen te besteden aan het bovengenoemde doel. In een drukwerkje, dar alle Nederlanders dezer dagen zullen ontvangen, vindt men alle gegevens over de wijze, waarop men aan deze actie kan deelnemen. De inzen ders van de bonnen ontvangen de bekende certificaten voor twee, drie of vijf vierkante centimeters Damterrein. ;hels30ci lamucii cu mei ui uc uainaii) *.vaia viiuivuut gvui%u f hu vhiihimiiu was uoivimjn j maai mvuuwii wii «jiuuij*

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 3