AXELSCHE e COURANT Frankeering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 17 JANUARI 1948 62e JAARGANG No. 30 Frankfering bij abOrRement, Axel. WOENSDAG 14 JANUARI 1948 62e JAARGANG No. 2g NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere 5, VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Zeeland in den Patriottentijd. Bij de Firma O osterbaan en Le Cointre is verschenen „Zeeland in den Patriottentijd", door A. M Wessels, conservator aan het Goesche museum. Het boekje dat ruim 250 bladzij ien telt, wijdt een tiental bladzijden aan „De gebïfte Oranjeslaaf uit Axel." Deze gebefte oranjeslaaf was de welbekende Ds. Jan Scharp, die op 10 December 1780, nog slechts 24 jaar oud, als predikant te Axel werd bevestigd. Vele Axelaren zullen gaarne iets meer omtrent zijn persoonlijkheid vernemen. In dit boek leeren we ds. Jan Scharp kennen als een vurig „Orangist", die zich fel keerde tegen de Patriotten. Hij wordt genoemd de leider der Oran gisten in Axel en omstreken, evenals zijn collega dominé van Oeveren het was in de N.SB.-dagen van 1940—'45. In de dagen van verdeeldheid, toen Prinsgezinden en Patriotten als heftige partijen tegenover elkander stonden, speelde Zeeland een zeer beduidende rol. Wie het tijdperk 1780 1795 vergelijkt met 1935—1945 zal tref fende overeenkomsten constateeren. Vele inleresante hoofdstukken alshet verraad van Jacob de Witte, dat zich in Brouwershaven afspeelt, Oostenrykï aanslag op Zeeuwsch domein (de strijd om de Schelde), de troebelen te Veere en het beleg van Sluis, zullen den lez r boeien. De schrijver heeft in dit werk voor ons een weinig bekend, doch belangwekkend onderdeel van onze rijke Zeeuwsche ge schiedenis onthuld. Moge dit boek de belangstelling genieten, die het verdient. Verkrijgbaar voor den prijs van f 5 bij Fa. J. C. Vink, Boekhandel, Axel. slagen. De gemeente Amsterdam heeft in de strijd een grote ro' gesp°eld. Het bestuur van onze hoofdstad heeft het Dam- plantsoen ter beschikking van de Nationale Monumenten Commissie gesteld en dit Damplanlsoen, dat uit 12 millioen vierkante centimeters bestaat, wordt aan het gehele Nederlandse volk op symbolische wijze verkocht. Het kleinste kind en de oudste man of vrouw kan voor 50 cents een certificaat kopen voor één van die vierkante centi meters. Honderdduizenden hebben dit reeds gedaan. Een industriële onderneming te Amsterdam heeft alleen reeds voor f 100.000 aan vier kante centimeters gekocht. Meerdere bij dragen van deze omvang en groter zijn toegezegd. Het is dus prachtig dat klein en groot, ieder naar draagkrach', meewerken. Familie van een bij een bombardement aan de overkant van het IJ omgekomen zoon heeft door hem gespaarde koperen centen in certificaten omgezet. Te zijner nagedïchtenis. Er zijn moeders, dia certi ficate! hebben gekocht voor kinderen, die binnenkort eerst het levenslicht zullen zien en er zijn 700 ouden van dagen in Amster dam, waaronder bijna honderdjarigen, die dubbeltjes en stuivers bij elkaar hebben gebracht om voor een bedrag van f225 aart certificaten te kunnen kopen. Zo zijn er honderden voorbeelden. Het zijn ont roerende voorbeelden, die navolging ver dienen. Nederland moet zijn doden een door de nabestaanden van zorgen te vrij waren. Dit is geen liefdadigheid noch een dure plicht. Het is de plicht van iedere Nederlander Het is plicht dat iedere Nederlander Het is de plicht van iedere Nederlander, dat hij zich schaart achter de actie van de Nationale Monumenten Commissie, welke actie 1 Februari a.s. aflodpt. Iedere Neder lander mag eenvoudig de vijf zware oorlogs jaren van '40—'45 niet vergeten. Die jaren liggen nog te vers in ons geheugen. Hon derden prachtige vaderlanders zijn door de Duitsers tegen de muur gezet. Duizenden zijn in de concentratiekampen om het ieven gekomen. Het zijn barre jaren geweest. Wij hebben dat stuk voor stuk al te duide lijk ondervonden. Er zijn diepe wonden in ons volk geslagen en aan de heling kunnen wij allemaal mee doen. Vergeten is men selijk en begrijpelijk. Onmenselijk en on begrijpelijk zou h^t echter zijn, wanneer wij hen zouden vergeten die zich spontaan en zonder bedenken voor Nederland, voor ons dus, gaven. Zij haalden de kastanjes der vrijheid uit het Duitse vuur. Zij, jonge en oudere vrouwen en mannen hebben nabe staanden achtergelaten, die voor de toekomst op hen hadden gerekend. Zij mogen niet onverzorgd worden achtergelaten. Dat zou een schande voor het gehele Nederlandse volk zijn en hun offer, een offer waardoor wij nu weer vrij kunnen ademen, zou geheel tfvergeefs zijn gebracht. De Nationale Monumenten Commissie heeft een grote landelijke actie opgezet, want door het gehele land zijn er slacht offers gevallen. Elke stad, elk dorp of gehucht heeft meegewerkt om Nederland weer Nederland te doen zijn, een vrij land wars van vreemde ideologiën. Daarom moet de actie van de genoemde commissie WAAR zit het OUDE PAPIER Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft enige weken na het begin van de papierinzamelings-actie door de school jeugd, bekend onder de naam J.A.P.I., onderzocht in welke gezinnen men wel of niet oud papier over houdt, waarvoor het alzo gebruikt wordt enz. De eerste vraag, die het N.I.P.O. daartoe aan een nauwkeurige steekproef uit het gehele volk gesteld heeft, luidt „Houdt u (uw vrouw) in uw huishouding geregeld oud papier, oude krantpn e.d.*over of wordt al het papier door u zelf (uw gezin) opgebruikt 35 pet. houdt geregeld papier over, 60 pet. niet, 5 pet. weet het eigenlijk niet. Niet bij elk huis zal de schooljeugd, die om oud papier komt vragen dus geregeld succes kunnen hebben. Maar 35 pet van de volwassen bevolking betekent toch altijd nog 800 000 h 900 000 gezinnen waar men wèl kan aankloppen. Wanneer wij nog een advies mogen geven „Ga vooral ook naar de betere buurten". Het overhouden van papier hangt n.l. samen met de welstand van het gezin, o.m. omdat mensen met hogere inkomens vaak meer kranten en tijdschriften lezen. Dat blijkt uit het volgende overzicht Van de gezinnen met de laagste inkomens houdt 26 pet. regelmatig papier over, 68 pet. niet, 6 pet. geen oordeel. Voor gezinnen met lage inkomens zijn de percentages resp. 32, 64 en 4. Voor de m'dd'nklasse resp. 50, 44 en 6. Voor de welgestelden ten slotte zijn de percentages resp. 50, 43 en 7. Waarvoor de mensen hun oude kranten en ander oud papier gebruiken, blijkt uit de antwoorden op N.l P.O.'s vraag „Waarvoor worden bij u in de huishouding oude kranten e d. gebruikt?" 72 pqt. van het publiek gebruikt oude kranten e.d, om de kachel aan te maken; 35 pet. als pakpapier (voor boodschappen, boterhammen, enz.20 pet. als closetpapier 11 pet. legt het op kastplanken, kelder planken, enz 5 pet. om er iets mee schoon te maken (petroleumstellen, pannen, enz. 4 pet. om er huisvuil in te pakken, vuilnis emmers mee te „voeren" e.d.; 2 pet. om aardappels, fruit e.d. af te dekken1 pet. om eten warm te houden, pannen af te dekken e.d. en 16 pet. noemt nog een grote verscheidenheid van andere toepassingen. De ophaling heeft dus heel wat concur renten, maar hoe meer er opgehaald wordt hoe eerder wellicht boterhammenpapier, kastpapier e.d. in grotere hoeveelheden beschikbaar zullen zijn. Ten sloite informeerden de Gallup- enqueteurs „Geeft u wel eens oude kranten en oud papier aan anderen; zoals de Voddeman, met de vuilnisman mee, aan de slager of groenteboer voor verpakking e.d. Aan wie Groentenboer, voddeman en vuilnisman blijken de ernstigste concurrenten voor de J.A.P.I.-ophalers te zijn, want de antwoorden luiden 7 pet. aan de groentenman, 4 pet, aan de voddeman, 3 pet. vuilnisman, 2 pet. visboer en 3 pet. aan andere leveranciers. De concurrenten van J A P I. nemen dus 19 pet. voor hun rekening en er werd geconstateerd, dat 35 pet. geregeld papier over houdt. Er rest dus nog 16 pet., die als volgt verdeeld zijn 4,5 pet- voor de papierinzameling (in het algemeen), 3 pet. voor liefdadige instellingen, 1,5 pet. voor de schooljeugd, 1 pet. noemt J.AP1, 3 pet. diverse anderen en 3 pet. geen antwoord. J.A.P.I.-jongens én -me'sjes zouden dus moeten proberen om vis- en groenten- leveranciers (die het papier voor nieuwe fabricage onbruikbaar maken) vóór te zijn. En er is nog iets waar zij op zouden kunnen letten. Menige ondervraagde huls vrouw klaagt er over dat er wel gezegd wordt dat men oud papier behoort te be waren, maar er is niemand die het regel matig bij ze afhaalt. Vaste afhaaldagen af spreken en steeds op tijd terug komen om het papier dan ook werkelijk mee te nemen zal door menige huisvrouw gewaardeerd worden. Nieuwe industrie in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. VERWERKING VAN HOUTAFVAL TOT BOUWMATERIAAL. Waar gehakt wordt, vallen spaanders en dat vele spaanders bijeen kunnen groeien tot massa's, waarmede men ten langen leste als het ware geen raad meer weet, daarvan kunnen de Oost Zeeuws-Vlaamse klompen makers, die gezamenlijk zo ongeveer de helft van de totale Nederlandse productie aan klompen voor hun rekening nemen, meepraten. Reeds lang zocht men naar een afdoend middel om de grote hoeveelheden houtafval, z.g houtmot, waa'over de klompenmakers ongewild de beschikking krijgen, te ver werken. Een d*el daarvan werd gebruikt voor ophoging van terreinen, demping van sloten enz., terwijl men voorts door ver branding trachtte dit „bijproduct* zoveel mogelijk kwijt te geraken. Dit alles baatte rt voor ondergoed hij it is geen mens meer van zulk een werkdag uitgeputte en bezwete kleine episode uit die Aarshall ook snel en in. John Foster Dulles andpunt der republi- izake de onderhavige bespreking was afge- jn jas aantrok, keek 3 scherp aan en zei graag willen dat u u". En zo gebeurde Marshall doet valt het van zijn opmerkelijkste ïh in stilte. Pas veel :11e betekenis daarvan is de reorganisatie an buitenlandse zaken se dienst. Van ouds- Amerika stiefmoeder- sa had geen ambities ed en dus had het inlandse dienst nodig, ras de salariëring van santen van dien aard, erzuchtige lieden zich - roorloven een dergelijk i verband met de rol, i in de wereldpolitiek end noodzakelijk, dat standen op dit gebied i geruimd. Daartoe uwe wet op de buiten omen. Nu kwam het juiste mensen op de :etten en dit is iets, .1 vanaf de eerste dag met geweldige ener- rmoeibare werker, is het besteden van zijn veinig op recepties en maar er gaat bijna of hij zit een uur of bij de haard of praat Hij rijdt paard, tennist n zijn tuin niet alleen iar ook omdat hij zijn kleine simpele dingen st vertoeft hij samen ijn boerderij „Dodona urg. Toen hij et om in zijn be ;de te Harvard het e kondigen, keerde hij zei schouderophalend minder lijd voor mijn gevatte kou UW KOLENBONNEN. 4oo is net toen maar je aeed toen een 'ed werk hier, dat zag je alle dagen om heen. Dan zou God je toch ook wel Schermen? God zou dat, wat wij hier r 0 '08n, toch wel erg edel en mooi vinden. LX Toen was Jaap gesneuveld, zijn beste FU Wend hier. Hij was der beroerd van ge pelt. Er moest dan toch iets niet in orde *c*en VJ En nu loop je patrouille, dag in, dag uit. Als je niet aj en toe verlof kreeg naar de •tad, waar je overigens ook met je ziel gewild had. Aanvankelijk had Marshall helemaal niet geschitterdhij was niet eens in het nette Westpoint opgeleid, maar op de tweede rangs militaire academie in Virginlë. Toen hij 36 jaar was, werd hij op de Philippijnen gestationneerd. Op dat ogenblik kreeg hij zijn grote kanshem werd opgedragen on middellijk een verdedigingsplan voor Manila te ontwerpen. Het plan, dat hij indiende, bezorgde hem een snelle bevordering en ook op dat van industrie, landbouw, stra tegie er werden landkaarten en statistieken, grafische voorstellingen enz. binnengebracht en vier weken lang verdiepte Marshall zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de economische problemen van Midden- Europa. Urenlang voerde hij besprekingen met mensen, die misschien in aanmerking kwamen om hem te vergezellen naar Moskou. Hij wilde zelfs een overzicht hebben van de weersgesteldheid in Moskou ten einde te ichten de Nationale sie en de Nationale zorging lndië (N1WIN) Jse voik. Zoals men rt begonnen met de geld, dat bij de aan- is betaald. Op twee TA 707 krijgen gezins gulden terug, terwijl TB 707 kamerbewo- 5,40. geschiedt aan de post- us op deze bonnen alleen geld. Dit heeft ïtionale Monumenten d tot een grote actie en, nagelaten betrek- 5 van oorlog en bezet- i.iairen overzee onder uw kolenbonnen tot hen, die op hun post .et instemming van de officieële autoriteiten sporen beide organisa ties alle landgenoten aan, het geld van de bonnen te besteden aan het bovengenoemde doel. In een drukwerkje, dar alle Nederlanders dezer dagen zullen ontvangen, vindt men alle gegevens over de wijze, waarop men aan deze actie kan deelnemen. De inzen ders van de bonnen ontvangen de bekende certificaten voor twee, drie of vijf vierkante centimeters Damterrein. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentièn iUiuximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. :Hets30ck ^MÊÊBM isiiawvii val suwt aai vav

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1