1. AXELSCHE IS COURANT „Soldaat Overzee" FrankeeHng Hj a^nrnfment, Ax l. ZATERDAG 10 JANUARI 1948 62.- JAAF GANG N 25 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM EN BIJ ZONDER BOEK Uitgave Drukkerij H. L. Smit Zr. Hengelo. „De beste ambassadeurs van Nederlard." „Klets niet" zegt de hospik, terwijl hij ijn gore verbandrolletjes voor de zoveelste [aai in kokerd water uitwast, „laat ze wat eer kinine en verbandrommel sturen voor lie arreme nikkers". Kijk, zo is de Hollandse soldaat in Indië. een flauwe sentimentaliteit, weinig roman- isch. Nuchter. Plichtsgetrouw. Door en loot Nederlands. I Dit ziet ge voor U in alle duidelijkheid, pntdaan van pathetische franjes, boeiend, fcoms amusant beschreven in het kort gele tien bij Smit in Hengelo verschenen boek- iwerk „Soldaat Overzee". I Drie naamlozen, door de tropenzon ge bruinde knullen, wellicht Uw vader, zoon of verloofde, verhalen hierin van het leven van Jan, Piet en Gerrit of hoe ze ook mogen helen. Vanaf de reis per troepen- transportschip tot aan sergeant „Lienlje* k/t Brabant, die met weinig kletsen, nog l/nder hulpmiddelen, maar met veel durf 'n taaie energie hele streken tot welvaart [acht. Zo, dat hij zelfs bij de T.N.l. :rd geroepen om te lateri vertellen hoe hij iets klaarspeelde. Het onopgesmukte re'aas wil geen mooie grappige verhalen geven. Het tekent de Ï'erkelijkheid. De vermelde feiten berusten len op de waarheid. Een vaardige pen kist ze aaneen te schakelen tot een mees- eilijke repoHage, de reportage van het leven van onze jongens overzee. Wie het werk uit heeft, zal veel begrijpen. En hij zal, naast een uiterst verzorgd en van een schat van foto's zo uit de veldkeu kens en voorposten gegrepen voorzien poek in de boekenkast, een warme en le vendige herinnering bewaren aan de uren pie hij ai lezende met onze jongens daar- Finder doorbracht. Er bestaat gien enkele twijfel, of dit v.trkja, samengesteld door N I W.l N. en Inderc thuisfront-organisaties, zal zijn weg naar de lezers wel vinden. Dan zullen ook ce baten vloeien, waarvan allereerst profi leren die duizenden raamlozen overzee. GEEN SERVIESGOED. D:zer dagen het ft prof. ir. W. Schermer- lom een rede gehouden, waarin hij o.a. het [kort aan serviesgoed hier te lande wilde kerklaren uit de zucht naar vrijheid bij de ondernemers. Deze ondernemers zouden zich liever toeleggen op de vervaardiging van meer lucratieve producten. Van des- kurdipe zijde wordt echter de aandacht gevestigd op het feit, dat in werkelijkheid IdPze zaak wat anders ligt. Koppen en schotels, producter, waarheen in dit verband prof. Sche'merhorns belang- stellirg spiciaal uitging, worden in s'rie vervaardigd en wel langs madrigalen weg. Er zijn'in ons land slechts enkele fabrieken pie deze producten kunnen vervaardigen er niet in die mate om thans tegemoet te kunnen komen aan de zeer groote vraag, die op dit gebied bestaat. Zijn ^ij wel •'■'gelicht, dan zijn er thans plannen in voorbereiding voor het hier te lande impor teren eener Amerikaaneche machine die «n buitengewoon groote capaciteit moet bezitten. Opgemerkt kan verder worder, dat pn zeer pront deel van de luxe producten PP keramisch gebied wordt vervaardigd in [leine ateliers en pottebakkerijen. Deze zijn PP een dergelijke productie nu eenmaal ingesteld en beschikken niet over een putillage om seriewerk te vervaardigen, atuurlljk is het mogelijk, hier ook het netwerksysteem ten aanzien van het ser- lesgoed toe te passen. Elke pottebakker lan koppen en schotels draaien. Doch van- afsprekend liggen de prijzen van deze landwerkartikelen vrij hoog. In ieder geval ''Wen zij boven de normen, die door het •rectoraat-generaal van de prijzen zijn astgesteld. Daarom worden zij dan ook I de ateliers en pottebakkerijen weinig of nb' t geheel niet geproduceerd. Vermelding v-'tiient, dat ook voor den oorlog de prijzen Va,; dit hardwerk natuurlijk veel hooger *s,en dan die, welke berek»nd werden Vw)r op machinale wijze vervaardigd ser- fiesgoed. Aangezien er thans allerwege s«viesgoed voor zwarte prijs te verkrijgen is, rijst de vraag, of men er rtfet beter aan zou doen, speciale nonnen vast te stellen voor he» verwaardigen van serviesgoed op de basis van handwerk. Hoe dit zij, liet is onjuist en onbillijk, om het ontbreken van serviesgoed te wijten aan de „zucht raar bandeloosheid en winst", die de onder nemers zou bezieler. GASTVROUWEN IN DE LUCHT. Wie kent de charmante gastvrouwen der K.L.M. niet Iedereen die wel eens met de vliegtuigen van onze nationale luchtvaartmaatschappij heeft eevlogen, heeft kunnen ervaren met hoeveel zorg en toewijding zij zich inzetten om deze reis voor de passagiers tot een genoegen te maken. In de geïllustreerde tijdschriften ziet men herhaaldelijk foto'3 van deze in keurig grijs uniform geklede meisjes, in gezelschap van een hoge auto riteit, van een wereldberoemde kunstenaar of sportsman, die zij gedurende enige uren onder hun hoede hebben gphad. O'.willekeurig zou men dan een soort van ontzag kunnen krijgen voor de meisjes, die in deze bevoorrechte positie verkeren, die met de grootsten der aarde omgaan, die vreemde landen en volken zien omdat zij naar alle hoeken der aarde vliegen. Men is geneigd te der.ken, dat deze meisjes wel grote uitzonderingen moeten vormen, om voor een dergelijk beroep te worden uitver koren en men maakt zich voorstellingen van stapels sollicitatiebrieven, waaronder er maar enkele te vinden zijn van meisjes die werkelijk over zulke uitzonderlijke gaven beschikken dat zij voor dit beroep in aan- merk'ng komen. Niets is echter minder waar dan dit. Een stewardess is een nor male Nederlandse jonge vrovw tussen de 22 en 30 jaar met middelbare opleiding, begrip van goede omgangsvormen en, wat het voornaamste is, een juiste opvatting van haar dienende taak. Vele meisjes zullen zich dan ook geroepen voelen tot dit bij uitstek vouwelijke beroep, waarbij men hoog boven de aarde zorgt voor 30 tot 40 mensen van allerlei nationa liteit, zakenlieden, kunstenaars, staatslieden en sportmensen, maar ook moeders met kinderen, ja soms zelfs hele gezinnen. Het is de taak van de stewardess al deze men sen, die dikwijls met een vreemd, onwennig gevoel aan boord stappen, door haar zorg en toewijdidg op hun gemak te stellen. R gelmatig worden door de K.L M. nieuwe stewardessen in dienst genomen; de eerste zes weken brengen zij door in het K.L.M - internaat in Wassenaar, waar zij op hun toekomstige taak als gastvrouwen van de lucht worden voorbereid en zij bekend worden gemaakt met enige elementaire begrippen op luchtvaartgebied, ais route- kennis, passaeiersafhandefine, dienstregelin gen, vliegtuigkennis, enz. Na d-ze zes weken gaan zij naar Schiphol, waar zij op de grond en op de binnenlandse lijnen onder leiding van een oudere collega hun werk in de practijk leren kennen. Na enige tijd worden ze dan „losgelaten" en gaan ze alleen op reis, eerst op het binnenlandse net, later op Europa en tenslotte op de intercontinentale lijnen. Een mooi leven begint dan, waartoe ieder Nederlands meisje zich zeker aangetrokken voelt. De Nederlandse stewardessen hebben zich een zeer goede naam verworven. Een Amerikaan heeft hen eens typerend geroemd „Ambassadors of Goadwill". Deze naam hebben zij weten te verkrijgen, omdat zij de beste eigenschappen van de Neder landse vrouw in practijk brengen Eenvoud, bescheidenheid en doortastend heid. KOOPT NEDERLANDSE GROND VOOR EEN GROOTS DOEL Er zijn millioenen Nederlanders die weten,, dat er op het ogenblik een grootscheepse landelijke campagne gehouden wordt, waar aan het plicht is mPd* te werken. Hon derdduizenden Nederlanders hebben wel, door radio of pers, het een en ander over het Amsterdamse Damplantsoen gehoord, dat aan het gphele Nederlandse volk wordt aangeboden, maar zij wetea niet precies wat deze symbolische verkoop inhoudt- Zij hebben wel horen verlulden dat men bij honderden plaatselijke comité's certificaten van één tot tweeduizend vierkante centime ters Nederlandse grond kan koper, zelfs vierkante meters, maar ja, wat betekent dit ru eigenlijk allemaal. Wat b doelt de actie Wat wordt er met het geld gedaan? Er zijn toch twaaif millioen vierkante centimeiers op dat Dam plantsoen. Een vierkante centimeter kan men tegen vijftig cents bemachtigen. Dat betekent dus zes millioen gulden. Wat gaat er met een dergelijk groot bedrag gebeuren? Er zijn vele vragen die zich opdringen omdat dit een actie is, waaraan geen enkele Ne derlander, groot en kleir, jong en oud, zich als deelnemer mag onttrekken. De campagne duurt tot I Februari a.s. en penieder heeft ruimschoois tijd om zijn of haar vierkante centimeter bij te drager. Ons volk heeft een dure plicht tegenover hen die vielen in de strijd om de vrijheid in de barre jaren 1940—1945. Het in die vijf jaren over ons gebrachte leed mogen wij niet vergeten. In de nabije toekomst zal een reeks nationale gedenktekens in verschillende delen var. ons land de herin nering bewaren aan hen, die voor ons hun leven gaven. Het oprichten van gedenktekens, d'e sober gehouden moeten worden, mag niet nummer één zijn. Zij die zich vi ij willig gaven in de strijd tegen de onderdrukker hebben er op vertrouwd dat voor hun naaste verwanten zou worden gezorgd op precies dezelfde wijze als zij het zelf gedaan zouden hebben. Ongeveer tweederde van de op brengst van de te verwachten zes m.llioen gulden komt aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van oorlog er bezetting ten goede. De Nationale Monumenten Commissie, die de actie in gang heeft gezet werkt ten nauwste samen met de Verzor gingsstichtingen waaronder de Stichting 1940—1945 en de Oorlogsgravenstichting. Een juiste verdeling van de gelden zal geschieden door een daartoe benoemde commissie, waarin o.a. de President van De Nederlandse Bank en de Voorzitter van ae Algemene Rekenkamer zitting hebben. De verzorgingsstichti gen en de Oorlogs- gravenstich ing hebben dus gelijkelijk belang bij het welslagen van deze actie. Het Natio nale Monument zai in het hart van Nederland worden neergezet. Dat is het Damplantsoen te Amsterdam. Een bepaalde gemeente kan op dit centraal nationale gedenkteken geen aanspraak maken, le'dere stad, ieder dorp of gehucht heeft een bijdrage geleverd in de strijd en deei gehad aan de offers. Niemand zal ontkennen dat de Dam het centrum van Nederlands leven is. Daar pleegt het nationale hart, niet alleen dus van de Amsterdammer maar van het gehele Nederlandse volk, zich uit te storten. Zoals wij reeds eerder meldden hebben op 13 D cember j.l. de Commissarissen der Koningin uit alle psovircies urnen in een voorlopige bewaarplaats bijgezet. H.M. de Koningin en het Prinselijk Paar waren hierbij tegenwoordig. De actie van de Nationale Monumenten Commissie kari pas volledig geklaagd heien, wanneer over enige tijd niemand in Neder land meer landgenoten kan aanwijze die, omdat hun natuurlijke verzorger hun in oorlogstijd ontviel, achters'aan bij degce^, wie deze smart bleef bespaar^. Certificaten zijn bij plaatselijke comité's te verkrijgen. Zij kunnen ook besteld worden bij het Centraal Bureau van de Nationale Morumerten Commissie. V ss us- straat 27, Amsterdam Z. Giro No 463.000. Het Duitse barbarendom heelt er voor gezorgd, dat duizenden van onze beste Nederlanders er niet meer zijn. Zij hebben vrouwen en kinderen, vaders en moeders achtergelaten, die op hun steun waren aangewezen- Die mogen niet aan hun lot worden overgelaten 1 DE RIJKSWEG BREDA-MOERDIJK. De rijksweg Breda— Moerdijk, die ork van veel beteekenis zal zijn voor het auto verkeer van en naar Zeeland, is gisteien opengesteld. Deze nieuwe weg, waarvan één riibaan voorloopig in gebruik genomen wordt, zal in de toekomst deel uitmaken van het nieuwe autosnelwegennet. Ten einde te bereiken, dat de weg zoo spoedig mogelijk voor het verkeer kon worden vrijgegeven, zal in verband met het nog niet voltooid zijn van het gedeelte ten Noorden van de spoorlijn Lage ZwaluweRoosendaal het verkeer geleid worden langs de daar gele gen Paralelweg. Dit betreft een lengte van ongeveer anderhalve km. De oude verbin ding MoerdijkZevenbergsche Hoek—Ter- In yden—B^eda, welke smal en bochtig is en waar reeds veel ongevallen zijn ge schied, zal door de openstelling van dezen nieuwen weg door het doorgaand verkeer vermeden kunnen worden. De A.N.W.B. heeft zorg gedragen dat de wegwijzers aan deze nieuwe route zijn aangepast. DE JAARBEURS TE UTRECHT. In het voorjaar van 1948 zijn de vol gende jaarbeurzen vastgestfld: Van 6 tot 15 April te Utrecht, van 10 tot 20 April te Bazel, van 12 tot 27 April te Brussel, van 1 Mei tot 17 Mei te Parijs, van 3 Mei tot 14 Mei te Londen, van 31 Mei tot 12 Juni ie Toronto. De Uirechtsche najaarsbeurs zal worden gehouden van 7 tot 16 September. Op de jubileumjaarbeurs van 6 tot 15 April zal de buiterlandsche deelneming wederom een belangrijke plaats innemen. Behalve talrijke individueele firma's uit verschillende landen, staat het thans reeds vast dat collectieve inzendingen uit zes landen de aandacht zullen vragen, t.w. van België, Frankrijk, Zwitserland, Tsjocho-Slowakije, Zuid-Af'ika en Mysore (Hindostan, Britsch-Indië). Met eenige andere landen loopen nog onderhan delingen over collectieve deelname. De Fransche en Tsjecho-Slowaaksche collectieve inzendingen zullen elk een der paviljoens in beslag nemer, die voor dit doel op het Vreeburg zullen worden opge richt. De inzendingen van Zuid-Afrika en Mysore zijri ingedeeld op het thans reeds aanwezige paviljoen. Van griep tot prigen. Het begon met je een paar dagen wat rillerig te voelen, met weinig trek om aan het werk te gaan. Het vervolg wa» een lamlendig gevoel, dat je op een morgen weer op je tampatje deed kruipen, in plaats van voor je frontcollega's naar Soerzbaja te rijden om het een en ander te halen. De dokter constateerde griep en het medicijn aller kwalen, aspirine, ging er bij behoor lijke hoeveelheden In, met alle trarwpiree- rende gevolgen van dien. De dokter vond het maar vreemd, dat die koorts niet weg ging. Het bleek een 7-daagsche te zijn, die voor de verandering geen zeven, doch acht maal 24 uur duurde. Het zal wel aan den patiënt hebben gelegen, die vroeger ook alles net even anders deed dan een ander. Om kort te gaan, het duurde lang, en je ligt maar in „de Uitkijk" zonder uitkijk, behalve dan de dakpannen eu vier telefoon draden. Na de liggende acht dagen eindelijk van bed en wat in de zon zitten zonder gepuzzle van voedingsrantsoenen, prikkel draad en kapotte veldbedden. Na een paar dagen weer aan het werk maar dat ging niet door want het vacantieoord Prigen werkte. En zoo tufte en ratelde ce master jeep van Tom Poes naar de bergen van Prigen nabij Treter. En hoe is het daar? Werkelijk schitterend verwelkomd door een fatsoenlijk kroesje koffie, soms met cake en de car.tine is ruim van alles voorzien. Ook het eten is er prima: je zit gezellig aan lange tafels met fatsoenlijk bord, mes, lepel en vork De slaapgelegenheid is netjes ver zorgd met een lekker bed met lakens, sloo- pen en modelpyama's. Zij, die er nog niet zijn gewerst, zullen vragen: „en wat moet je er nu doen?" Welnu moeten moet je er niet veel, behalve op lijd eten en liefst veel. Verder kun je wandeler-, zwtmmen, tennissen, paardrijden en natuurlijk ook rustig in een luie stoel zitten lezen lectuur volop! En ordertusschen maar genieten van het prachtige landschap bij een lekker gezond klimaat, 's Avonds kun je net om het hoekje van een berg op een afstand van plm. 55 Km. de lichten van Soerabaja zien. Als je de moed hebt een wandeling te maken, kun je over een van de veie berg paadjes via prachtige watervallen in Tretes terecht komen, om dan langs den rijweg terug te kuieren. Adspirart cavaleristen kun nen hun hart aan een pony ophalen, die met zijn taaie, sterke lichaam de beroerdste weggetjes volgt en de berijder onder het hotsen en springen flink door elkaar ram melt zoodat je de volgende dag een lek kere spierpijn in je dijen hebt. Doch onder- tusschen geniet je van het mfer dan mooie natuur-schoon.... Aan alles komt een eind lekker is maar een vinger lang, en voor je er op verdacht bent zit je weer in Malar g, om met nieuwe kracht je taak voort te zetten. N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié il. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiên ^maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1