Frankeerlng bij abonnement, Axel. ZATERDAG 10 JANUARI 1948 62 JAAFGANG N\ 25 Biljartprijskamp. Aan de Zondag jl. in het café bij A. Hil- laert gehouden biljartprijskamp werd door 21 spelers deelgenomen. De uitslag was als volgt: le Alb. Dhert—Jan de Nijs, 2e Alb. de la RuelleAlb. Pieters, 3e Gerard de la Ruelle—Henri Audenaerd. Hoogste serie: le ronde: Gerard de la Ruelle, 18 car., 2e rondeAlbert Dhert, 31 car. Verre groet. Dezer dagen werd een brief ontvangen van de Eerw. Zuster Eliana Pollet van Overslag, welke thans in Congo missie-werk verricht. Belanghebbende vroeg uitdrukkelijk aan alle vrienden en kennissen de beste groeten over te brengen. WESTDORP E. Heden herdenkt het echtpaar R. van Mol- Schijven de dag waarop zij voor 40 jaar in het huwelijk traden. Het zal hun vandaag dan ook niet aan belangstelling ontbreken. DE „BRESKENS I" VERGAAN Schipper met 3 zoons aan boord. Wederom heerst te Breskens grote onge rustheid over het uitblijven van een vissers boot. De „Breskens 1" is n.l. Vrijdagmorgen uitgevaren ter haringvangst en is nog niet teruggekeerd. Aan boord bevinden zich de schipper Jan v. d. Heuvel en zijn 3 zoons Joost, lzak en Marinus, resp. 26, 22 en 14 ja ar oud en voorts de matroos P. de Bath, gehuwd doch zonder kinderen. Hoewel bij velen nog de hoop leeft, dat de „Breskens I* één of andere haven is binnengelopen, zijn de Breskense vissers er van overtuigd, dat het schip met man en muis is vergaan en dat een nieuwe ramp Breskens heeft getroffen. Waarschijnlijk op onverlicht wrak gevaren. Hoewel het niet met zekerheid te zeggen valt, heeft de ramp zich waarschijnlijk als volgt afgespeeld. De „Breskens 50" met aan boord een broer van schipper v. d. Heuvel, n.l. Jacobus, was Zaterdagavond evenals de „Breskens 1" de haven van Zeebrugge binnengelopen. Zondagmorgen vroeg verlieten beide schepen deze haven op weg naar Breskens. Er was veel haring gevangen. Bij het verlaten van de haven kreeg de „Breskens 1" een kor in de schroef, doch men wist deze er uit te ver wijderen. Beide schippers fakkelden elkaar toe, tot alles in orde was. De „Breskens 50" voer voorop, toen plotseling een wrak werd ontdekt, waarbij de gasboei niet brandde. Met moeite werd het gevaar nog juist op tijd ontweken. Da „Breskens 50" is daarop rechtstreeks naar Breskens gevaren en aan boord heeft men de „Breskens 1" uit het oog verloren. Bij aankomst te Breskens verwonderde men zich erover, dat de „Breskens 1" nog niet binnen was, omdat het een zwaardere motor heeft en sneller loopt. Toen het schip een uur later nog niet was binnengekomen, is de „50" opnieuw uitge varen om te zoeken, maar men heeft niets kunnen ontdekken. Het vermoeden bestaat thans, dat de „1" op het onverlichte wrak is gevaren, dat de ,50' nog juist heeft kunnen ontgaan, en lek gestoten, waarop zij met man en muis zou zijn vergaan. Zondagavond, na terugkeer van de „50", heeft men onmiddellijk verschillende havens w.o. Zeebrngge en Ostende opgebeld, doch nergens was iets van de „Breskens 1" bekend. Trouwens, wanneer het schip een andere haven zou zijn binnengelopen, zou de schipper zelf wel een levensteken hebben gegeven. (P. Z. Crt ~dë~nïeuwe regeling van het MUNTWEZEN. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen de M. v. A. betreffende de nieuwe regeling inzake het Nederlandse muntwezen. Daaraan is het volgende ontleend De wijzigingen in ons muntstelsel, zoals in het onderhavige wetsvoorstel neergelegd, zijn van vrij ingrijpende aard. Het zilveren dubbeltje en kwartje zullen noodgedwongen moeten worden vervangen door nikkelen munt, de overige wijzigingen in de samen stelling en het uiterlijk der muntcirculatie werden door overwegingen van practisch- rationele aard ingegeven. Van de munten met wettige betaalkracht zijn het slechts de zilveren gulden en rijksdaalder die geheel onveranderd gehandhaafd blijven. Mocht op de duur blijken dat de alge mene economische omstandigheden hier te lande en in de wereld als geheel niet zo danige verandering ondergaan, dat tot het weder iri omloop brengen van zilveren guldens en rijksdaalders kan worden beslo ten, dan zullen uiteraard de wenselijkheid en de mogelijkheid van de vervanging van zilver door nikkel opnieuw onder ogen moeten worden gezien. In antwoord op de desbetreffende vraag kan de minister me dedelen, dat het niet in de bedoeling van de regering ligt, nieuwe rijksdaalders en guldens te doen slaan met een gehalte, dat afwijkt van de thans uitgegeven munten van deze grootte. URK TABOE VOOR AUTO'S EN MOTOREN. Nu binnenkort de weg van Emmeloord naar Urk gereedkomt, wordt het eiland over land bereikbaar. Ongetwijfeld zullen er automobilisten zijn, die de sensatie willen beleven om naar het eiland te rijden, doch de Vroede Vaderen van Urk hebban bij voorbaat deze vreugde reeds onmogelijk gemaakt, door te bepalen, dat het gehele dorp voor auto's en moter- fietsen is afgesloten. Alleen voor plaatselijk vervoer wordt een uitzondering gemaakt. Wel een opmerkelijk besluit in deze „motorische" tijd! SPORTNIEUWS. Voetbal. HULST—AXEL 1 1. Fortuinlooze oranjeploeg had verdiend te winnen. Niemand van de vrij talrijke toeschou wers had wellicht vermoed, dat deze eerste wedstrijd in dit jaar zoo duidelijk het ver rassende element, dat in voetbal zoo'n groote rol speelt, zou worden gedemon streerd. Opvallend was hier ook het groote ver schil in de beide speelhelftende eerste, waarin oranje over alle linies domineerde, de tweede, waarin Axel zich door de blauw- hemden liet overspelen en de hard wer kende bezoekers, technisch volkomen supe rieur, door pech met een gelijk spel genoegen moesten nemen Het begin was alleszins bevredigend en hoopgevend. De oranjeploeg trapte af met den wind dwars over het veld en nam het spel dadelijk geheel in handen. Geestdrif tige aanvallen, met volle inschakeling van de vleugels, zoodat doelman Kramer over gebrek aan werk niet te klagen had. Door buitenspel ging een prachtige scoringskans verloren, waarna keeper Kamer aan ver schillende gevaarlijke situaties het hoofd kon bieden. De beweeglijke oranje-voorhoede stelde de Hulstersche verdediging voor lastige problemen en toen de H.-rechtsback royaal miste, zette Dobbelaar die o.i. in deze helft opviel prachttg voor, doch de bal werd over doel gewerkt, jonkman forceerde een corner, maar Kramer voorkwam onheil, waarna de oranje-voorwaartsen herhaaldelijk door buitenspel schaakmat werden gezet. Tallooze malen bestormde oranje de Hulster sche veste, o.a. toen onze midvoor een voorzet van den linksbuiten listig liet loe pen, doch Deij schoot over. Slechts spora disch wi3ten de blauwen aan den Axe!schen druk te ontkomen, doch de achterhoede waarin de Jager, ook door prachtig kop- werk, opviel stond haar man. Critieke momenten ontstonden, toen na een te zwak schot van Jonkman doelman Kramer was uitgeloopen, de bal corner gewerkt werd en een schermutseling Axel nog geen doel punt bracht. Zoo benauwend was de druk, dat een der H.-backs den bal bijna zelf in het doel werkte, waarna Jonkman hard over kogelde. Eindelijk had oranje succes, toen v.d. Velde uit een voorzet van Dobbelaar Kramer van dichtbij wist te paiseeren (1—0). Vele aanvallen ondernam de technisch zoo veel superieure oranjeploeg, doch v d. Velde schoot in de handen van den keeper en den Engelsman kogelde naast. Ook na een magnifieke aanval wist Dobbelaar het net niet te vinden. Hulst trachtte het spel te verplaatsen, doch Cornelisse werkte resoluut weg. Axel bleef het veid beheer- schen, doch hoe de achterhoede en halflir.ie den bal naar voren stuwden, hoe onze vleugels ook zwoegden, voorzetten en scho ten, de rust brak aan meteen poovere 1-0- voorsprong voor de bezoekers, waarmee de gastheeren gezien het groote krachts verschil meer dan tevreden konden zijn. Bij de hervatting bleek v.d. Velde door een blessure te zijn uitgevallen. Jo Deij be zette nu de midvoorplaats en P. Verpoorte nam Deij's plaats als rechtsbuiten in. Onmiddellijk bleken de bordjes te zijn verhangen. Hulst was nu veel agressiever en uit een snellen aanval over rechts ont stond een misverstand, waaruit Dieleman door den H.-rechtsbinnen werd gepasseerd (11). De gasten wisten toch nog eenige gevaarlijke momenten te rcheppen, o.a. toen Kramer reeds was uitgeloopen en een der backs den bal maar juist uit doel kon kop pen. Hulst drong nu meer op en dwongen enkele corners af, waarna hun voorhoede de kans van den dag miste. Het spel golfde weer op en neer en aan weerszijden waren hoekschoppen het gevolg, waarna Verpoorte en Deij tevergeefs het net zochten en aan de overzijde verschillende aanvallen der blauwhemden strandden op buitenspel. De hard werkende oranje-defensie met de Jager aan het hoofd stuwde het leder naar voren en de blauwe backs en Kramer werden her haaldelijk in het nauw gebracht. Jonkman deponeerde den bal in het net, doch het doelpunt werd geannuleerd. Nieuwe span nende situaties ontstonden bij snelle aan vallen via de Hulstersche vleugels, doch tot tweemaal toe bracht Sijs redding, de laatste maal toen Die'eman reeds geslagen was. Na enkele Axelsche aanvallen, waarbij het Hulstersche doel nog danig in het nauw werd gebracht, kwam het einde. Naast de pech van Axel dankte Hulst den gelukkigen afloop grootendeels aan doelman Kramer, die vele malen op het juiste moment op doeltreffende wijze ingreep. Hij was met rechtsbuiten Neefs een der opvallendste spelers bij de blauwhemden. Scheidsrechter van Gassen uit Roosen daal toonde zich een man, bij wie de lei ding in uitstekende handen was. HULST II—AXEL II 0-5. Een sterk Axelsch reserve-elftal, dat reeds onmiddellijk een groote veldmeerderheid aan den dag legde nam de leiding uit een hoekschop, waarna de rechtsbinnen den voorsprong vergrootte (0—2). Onze reserve's deden tallooze aanvallen, doch doorslechte afwerking in de voorhoede gingen vele kansen teloor, zoodat de rust kwam met 0—2-stand. Spoedig na de thee vergrootte de rechts binnen den voorsprong (0—3). De thuisclub werd geheel op eigen helft teruggedrongen, en de rechtsbinnen bracht den stand op 0—4. Het Hulster-doel ontsnapte nog ver schillende malen aan een doorboring, doch in de laatste minuten bracht de rechts buiten den stand op 5—0 in het voordeel van Axel II. RAPENBURG II-AXEL III 3-2. Ondanks het felt, Axel's derde een zeer sterke ploeg der rood-witten tegenover zich vond, hadden zij aanvankelijk toch het beste van het spel en bij de rust een 2—1- voorsprong. Na de thee hadden de bezoe kers weinig succes en door eenige blun ders der Axelsche backs verloor de oranje ploeg tenslotte met 3—2. Koewacht 3—Hulst 4 7—1. De benjamins van v.v. Koewacht zorgden Zondag voor een leuke verrassing door Hulst 4 met niet minder dan 7—1 te ver slaan. We wachten op een dergelijke ver rassing van Koewacht 1. RS 'enbergsche Hoek—Ter- :lke smal en bochtig is el ongevallen zijn ge- openstelling van dezen r het doorgaand verkeer worden. De A.N.W.B. dat de wegwijzers aan :ijn aangepast. TE UTRECHT. van 1948 zijn de völ- 'astgesteld il te Utrecht, van 10 tot van 12 tot 27 April te .ei tot 17 Mei te Parijs, Mei te Londen, van 31 Toronto. najaarsbeurs zal worden 1 16 September. Op de tan 6 tot 15 April zal leelntmiog wederom een memen. Behalve talrijke uit verschillende landen, eds vast dat collectieve es landen de aandacht van België, Frankrijk, o-Slowakije, Zuid-Af'ika tar, Britsch-Indië). Met en loopen nog onderhan- :tieve deelname, n Tsjecho-Slowaaksche igen zullen elk een der ag nemen, die voor dit irg zullen worden opge- gen van Zuid-Afrika en ïeld op het thans reeds p tot prigen. rectoraat-generaal van de prijzen zijn iastgesteld. Daarom worden zij dan ook de ateliors en pottebakkerijen weinig of t geheel niet geproduceerd. Vermelding '-'dient, dat ook voor den oorlog de prijzen '3,! dit ha dwerk natuurlijk veel hooger Varen dan die, welke berekend werden ►oor op machinale wijze vervaardigd ser- """Roed. Aangezien er thans allerwege 8»viesgoed voor zwarte prijs te verkrijgen derdduizenden Nederlanders hebben wel, door radio of pers, het een en ander over het Amsterdamse Damplantsoen gehoord, dat aan het gphele Nederlandse volk wordt aangeboden, maar zij wetea niet precies wat deze symbolische verkoop inhoudt. Zij hebben wel horen verluiden dat men bij honderden plaatselijke comité's certificaten van één tot tweeduizend vierkante centime ters Nederlandse grond kan koper, zelfs in de toekomst deel uitmaken van het nieuwe autosnelwegennet. Ten einde te bereiken, dat de weg zoo spoedig mogelijk voor het verkeer kon worden vrijgegeven, zal in verband met het nog niet voitooid zijn van het gedeelte ten Noorden van de spoorlijn Lage ZwaluweRoosendaal het verkeer geleid worden langs de daar gele gen Paralelweg. Dit betreft een lengte var, ongeveer anderhalve km. De oude verbin- je een paar dagen wat met weinig trek om aan Het vervolg wa° een dat je op een morgen e deed kruipen, in plaats :ollega's naar Soerzbaja n en ander te halen. De 2 griep en het medicijn ine, ging er bij behoos- in, met alle tran«piree- i dien. De dokter vond jat die koorts niet weg- i 7-daagsche te zijn, die l geen zeven, doch acht e. Het zal wel aan den legen, die vroeger ook ers deed dan een ander, het duurde lang, en je Uiikijk* zonder uitkijk, cpannen eu vier telefoon- ;nde acht dagen eindelijk in de zon zitten zonder iingsrantsoenen, prikkel- eldbedden. Na een paar het werk maar dat ging iet vacantieoord Prigen ifte en ratelde ce master oes naar de bergen van r. En hoe is het daar d verwelkomd door een toffie, soms met cake en van alles voorzien. Ook ima: je zit gezellig aan soen'ijk bord, mes, lepel elegenheid is netjes ver ier bed met lakens, sloo- a's. Zij, die er nog niet n vragen „en wat moet /elru moeten moet je er op tijd eten en liefst je wandeler, zwemmen, den en natuurlijk ook toel zitten lezen lectuur ischen maar genieten van dschap bij een lekker s Avonds kun je net om berg op een afstand van rhten van Soerabaja zien. hebt een wandeling te ïr een van de veie berg- ge watervallen in Tretes n dan langs den rijweg dspirart cavaleristen kun- n een pony ophaler, die ke lichaam de beroerdste weggetjes volgt cn de berijder onder het hotsen en springen flink door elkaar ram melt zoodat je de volgende dag een lek kere spierpijn in je dijen hebt. Doch onder- tusschen geniet je van het mfer dan mooie natuur-fchoon.... Aan alles komt een eind lekker is maar een vinger lang, en voor je er op verdacht bent zit je weer In Malarg, om met nieuwe kracht je taak voort te zetten. i. ZIJ UU»CII UC ITO, UICII, UIC UUUI 1ICI rui nvii. aan iici puvui ia w

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 3