Een gelnkï je.* gelnkkig GESLOTEN. BLEKE BET een g Sigan GELU Distributiekring Terneuzen. Uitreiking extra bonkaarten as, en ienge moeders een Naeye's M LAMBI voor 1948 ei WOENSDAG 31 DECEMBER in 't ai Wij ir te we: Wij h betere Wij w wenscht allen toegewenst Gr „DE Met dank vo» gedurende 194' Wij wensei VO' p. j. Dan) noten nieuw begonnen wenschen U een residentie van de Roemeense koninklijke familie, verlaten met bestemming Zwitserland. Ex koning Michaël en zijn moeder, reizen onder de namen van prins Michaël van Hohenzollern-Sigmaringen en hertogin van Sleeswijk-Holstein, zijn vergezeld van 30 leden van hun hofhouding, wier paspoorten alle ongeldig zijn voor de terugkeer naar Roemenië. Alleen de paspoorten van de ex-koning en zijn moeder verlenen hun deze mogelijkheid. Inmiddels zijn ongeveer 160 hoge officieren van het Roemeense leger per 1 Januari ge- pensionneerd. Onder hen bevinden zich 43 luitenant generaals.* Zes gewone generaals waren reeds eerder op pensioen gesteld. De koning mocht zijn persoonlijke eigen dommen behouden. KORT VERSLAG van de op 23 December 1947 gehouden vergadering van het Bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland. Verplichte bestrijding in Zeeland der tuberculose bij het rundvee. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag van de Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, sprak het Bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland zich uit voor de verplichte bestrij ding van de tuberculose bij het rundvee in Zeeland, met ingang van het volgende sei zoen. Dit besluit is gebaseerd op de directe schade veroorzaakt door de tuberculose zowel voor het rund als voor de mens, doch tevens op de overweging dat naarmate de verplichte bestrijding in andere provin cies voortgang vindt, de provincie Zeeland steeds meer de vergaarbak dreigt te worden voor z.g. reactiedieren met alle bezwaren daarvan voor de toekomst. Indien dit besluit ook de goedkeuring van de desbetreffende Minister verkrijgt wordt met ingang van het volgende seizoen iedere rundveehouder verplicht zijn dieren op tuberculose te laten onderzoeken. Een ver plichting die op Walcheren thans reeds bestaat. Het Bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland adviseert de veehou ders in Zeeland met de mogelijke verplich ting van de tuberculosebestrijding in het volgende seizoen reeds nu rekening te houden bij het aankopen van gebruiksvee en zich reeds nu zoveel mogelijk aan te sluiten bij de Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren. Wegverkeer. In verband mei het toenemend wegverkeer speciaal met zware vrachtauto's doet de Stichting voor de Landbouw in het belang van het veilig wegverkeer en met het oog op eigen veiligheid een dringend beroep op de landbouwers voor voldoende verlichting van hun voertuigen zorg te dragen. Hoewel deze aangelegenheid voor dezen winter niet zoo belangrijk meer is, wordt de landbouwers dringend aangeraden tijdig de voorbereidingen voor de a.s. herfst te treffen. Boerderijencommissie. Besloten werd tot het instellen van een boerderijencommissie welke zich bezig zal houden met de bestudering van het meest gewenste lype boerderij en boerenwoning en de inrichting daarvan in de verschil lende deelen van Zeeland. Ruilverkavelingscommissie Walcheren. Mededeeling werd gedaan over de bespre kingen met den Directeur-Generaal voor den Landbouw met betrekking tot de agra rische vertegenwoordigers in de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling op Wal cheren. Afsluiting wegen bij opdooi. Van Gedeputeerde Staten van Zeeland werd medewerking verzocht tot het nemen van maatregelen voor de wegen in een periode van opdooi, waardoor grote schade aan de wegen voorkomen kan worden. Toewijzing tractoren. Aan het Bureau Grondstoffen weid ver zocht om voor zover de invoer zulks toelaat, inplaats van lichte meer zwaardere in het bijzonder zwaardere rupstractoren voor Zeeland beschikbaar te stellen. Prijzen voor oogst 1948. Na uitvoerige besprekingen werd aan de landelijke Stichting verzocht er nogmaals bij de Minister van Landbouw op aan te dringen de prijzen voor de landbouwpro ducten van oogst 1948 spoedig bekend te maken. Uiting werd gegeven aan de toe nemende wrevel en teleurstelling in boeren- kringen om het uitblijven van enige be slissing inzake de prijzen der landbouw producten na het aannemen van de motie Vondelirg Groen in de Volksvertegenwoor diging. Het is volgens de mening van het bestuur onaanvaardbaar dat terwijl de regering bij de import van levensmiddelen deze zeer veel duurder betaalt dan de Nederlandse producent voor deze zelfde producten ontvangt, de regering in gebreke blijft tijdig een zodanige prijs voor deze producten vast te stellen, dat ook aan de ondernemers en arbeiders in de landbouw een redelijk bestaan wordt gewaarborgd. NIEUWE PRIJZEN VOOR CACAO- EN CHOCOLADEPRODUCTEN. Halvering van het cacaorantsoen. Zoals reeds is medegedeeld, maakt de stijging van de wereldmarktprijs van cacao bonen een herziening van de prijzen van cacao- en chocoladeproducten noodzakelijk. Doordat in ons land evenwel nog partijen cacaobonen aanwezig zijn, welke tegen lage prijs zijn aangekocht, behoeft door deze partijen tezamen met de duurdere bonen te verwerken de stijging van de binnen landse prijzen niet ever.redig te zijn aan die van de wereldmarktprijs. Hierdoor wordt de prijsstijging tot het uiterste beperkt. Met ingang van 5 Januari zullen de prijzen maximaal mogen bedragen per 100 gram cacaopoeder, los uitgewogen 24 cent 19cent) stukgoed (repen) ongevuld 36 cent (30 cent), gevuld 31 cent (27 cent); wichtgoed onge vuld 45 cent (35 cent), gevuld (bonbons, enz.) 35 cer.t (33 cent); chocoladekorrels, los uitgewogen 28 cent (22 cent) Tussen haakjes zijn de oude prijzen. Voorts zullen bij deze nieuwe prijsregeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwaliteitsartikelen met uitzon dering van repen en ander stukgoed tegen hogere prijzen mogen worden ver kocht en wel chocolade aan stukjes voor ten hoogste 60 cent (oude prijs 50.cent) en bonbons enz. voor ten hoogste 63 cent (oude prijs 60 cent) per 100 gram. In dit geval moeten de artikelen echter verpakt, dan wel uit z.g. toonbankdozen worden verkocht met vermelding van de prijs en de naam van de fabrikant op de verpakking. De prijsstijging van cacaobonen heeft, zoals men weet, '.evers ten gevolge, dat er bezuinigd moet worden op het binnenlands verbruik, zodat, zonder wijziging van het versnapeilngenrantsoen, in het versnape ringen-assortiment een verschuiving naar de suikerproducten zal optreden. Het cacao poederrantsoen zal binnenkort tot ongeveer de helft moeten worden teruggebracht. Uit onze omgeving. AXEL. BEGRAFENIS POOLSCHE GEVALLENEN. Naar men'ons van bevoegde zijde mede deelt, zullen vandaag de nog in onze ge meente op het strijdterrein begraven Pool- sche soldaten opnieuw ter aarde worden besteld op de Algemeere Begraafplaats. Voor deze zestien gevallenen (vijftien lagen tot dusverre begraven in het bouw land van den heer Verplanke, en de zes tiende bij het Poolsche Kruis aan den Kanaalweg) wordt een apart vak aangelegd op de Begraafplaats, waar zij allen een laatste rustplaats zullen vinden. Om 10 uur hedenmorgen zal in de R.K. kerk een rouwdierst worden gehouden voor deze gevallen Polen, waartoe het stoffelijk overschot van één hunner naar de kerk zal worden overgebracht. In tegenwoordigheid van autoriteiten zal het stoffelijk overschot dan naar de Algc- meene Begraafplaats worden vervoerd, waar alle zestien strijders worden begraven. Namens de gemeente Axel zal op de graven een krans worden gelegd, terwijl ook de Axelsche burgerij^zelve de gelegenheid za! worden geboden deze strijders door bloemen of anderszins de laatste eer.te bewijzen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar geelbruine sokken. Terug te bekomen bij: Schieman, Vaartwijk 17,Axel. Een glacé bruine handtchoer. Terug te bekomenOudeweg 68, Axel. Bij het examen|machineschrljven Pont- school behaalden het d'ploma de dames: M. D. K. Mieras—van Es te Axel, M. M. Aerfs te St. Jansteen, A M. Bours te Slulj. kil, C. J. M. vai Akkeren en C. M. de Bruij.re te Terneuzen, J. A. Dieleman, M. J. Hamelink en J. C. van Maelsaeke, allen te Zaamslag, en de heerenC. P. Nieuwe- link te Hoek, J. J. de Bokx en M. A. Kolijn te Terneuzen en G. B. de Jager te IJzendijke. Voor het examen Pont-practiik boekhou den slaagden de heerenW. Garskamp te Sas van Gent, J. Dieleman, P. W. van der Eist, C- de Kraker, P. J. Notebaart en W. Wieland, allen te Terneuzen. KOEWACHT. Parochienieuws. In den loop van '47 werden in onze parochie 36 kinderen geboren, 34 menschen stierven, 26 huwelijken werden gesloten. Ongeval, Doordat de vork van z'n rijwiel brak, kwam dhr. B. te vallen en liep vrij ernstige blessures op. Lang verhoopte thuiskomst. Na een bijna 3-jarig veibiijf in Australië en West-Ind<ë bij de mil. luchtvaart, hoopt onze dorpsgenoot sgt. A. Misseghers op 10 dezer alhier weer te keeren. Huizenbouw. Tereinde over te kunnen gaan tot aan bouw van een aantal woningen, ligt het in de bedoeling van het gemeentebestuur om diverse perceelen grond, gelegen in de Schoolstraat, aan te koopen. Diefstallen houden aan. Alweer werd aangifte gedaan var. diefstal. Ditmaal waren dhr. P. en diens kalkoenen het slachtoffer. Brand. Zondagavond brak brand uit in den zwingelstal van dhr. de P. Stal en inhoud gingen ondanks het blusschingswerk in vlammen op. Bi) jat tprijskamp. Aan de prijskamp op het biljart bij dhr. Misseghers namen 36 spelers deel. De uit slag was als volgt le E. de Schepper—M. Matthijs, 2e C. Meirvisch—J. de Guchteneire, 3e A. van Goethem—P. van Hove. 4e P. de Bock— E. Poppe, 5e J. Baert—A. v.d. Bilt. Series: F. d'Hollander 21, E. de Maeyer 17, E. Poppe 12 car. Als ambteraar der Inv. en Acc. werd alhier benoemd dhr. P. Rommers uit Roo sendaal. OVERSLAG. Loop der bevolking. De loop der bevolking van de Parochie Overslag voor het Ntderlandsch en Bel gisch gedeelte over het jaar 1947 is als volgt: geboorten 17, huwelijken 25, over- lijdens 13. Benoeming pastoor. Zooals wij reeds vroeger meldden werd de Zeer Eerw. Heer pastoor van Overslag als zoodanig benoemd te Wondelgem (Gent). Er is thans bericht ontvangen, dat deze benoeming thans niet doorgaat en de pas toor voorloopig op Overslag zal bljjven, De uitreiking extra bonkaarten a.s. en jonge moeders zat geschieden ais volgt Terneuzen, Sas van Gent en Philippine 5 .Jan. 1948 Westdorpe en Axel 6 Jan. 1948. Sluiskil 7 Jan. 1948. Zaamslag, Zuiddorpe en Overslag <s Jan. <j4ö. Hoek 9 Jan. 1948. is ons kantoor den geheelen dag Amsterdamsche Bank - Axel. DE GROTE H0LL1NDSE FILM met JQP1E KOOPMANS, F1ENTJE DE LA MAR, J0HAN HEESTERS, A*F B0UBER, SILVAIN P00NS, CORPJS VONK e.a- Komt deze echte Hollandse klucht zien. Toegang alle leeftijden. Küen l rectora astgestt 1 de a |het g Nient, tin dij varen »onr op 'ingoed rrrnrivw t rw

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2