Fr«*nkeerlng bij abm-nr-merit, Axol. ZATERDAG 10 JANUARI 19^8 62 J AAK GANG N\ 25 geven, dat zij de aanspraken op 3000 ha. grond in de N.O.-polder ten behoeve van de boeren, die in verband met de herver kaveling van Walcheren zullen moeten ver trekken, niet op wensen te geven. Zij be ogen de grond in het Zuid-Sloe te reser veren voor jonge boeren, die op Walcheren, ondanks de herverkaveling nog geen arbeids veld zouden kunnen vinden. De minister overweegt, aan een aantal boeren op Walcheren, voor wie verplaatsing naar de N.O.-polder bijzonder bezwaarlijk moet worden geacht, voor zover mogelijk, grond in het Sloe te geven. Bovendien kunnen de Sloegronden geöruikt worden ter vergroting van boerenbedrijven in de om geving, die te klein zijn, waarbij ruiling van grond plaats zou kunnen hebben. Voorkeurs rechten zullen evenwel, naar de minister heeft medegedeeld, niet verleend worden, omdat de oppervlakte aan nieuwe grond hiervoor te gering is. Hier raakt de minister Mansholt een pro bleem, dat voor Zeeland van het hoogste belang is. Er is namelijk niet alleen in het Zuid Sloe grond, die rijp is voor inpoldering. Het Noord-Sloe blijkt in tegenstelling tot hetgeen steeds door de Rijkswaterstaat is beweerd, uitstekende cultuurgrond te zijn, zodat ook hier inpoldering mogelijk is. De grond in de Braakman verzandt; goede landbouwgrond wordt hier zienderogen vai mindere kwaliteit en de Braakman schreeuwt dus als het ware om ingepolderd te worden. Ook het land van Saeftinge, de schorren ten Zuiden van Kreekrakdam en het ver dronken land van Zuid-Beveland is rijp voor bedijking. Al deze grond kan voor het geboorte overschot van Zeelands landbouwende be volking van grote waarde zijn en verdere inpoldering is voor Zeeland daarom een levensbelang. Vermoedelijk zal in 1949 met de Braak man begonnen worden. Met klem dient er echter bij het Rijk op aangedrongen te worden, dat het daarbij niet blijft. Het Rijk treedt bij de Sloe-inpoldering als ondernemer op. Volgens de uit 1904 date rende wet op het ondernemen van droog makerijen en indijkingen kunnen deze slechts uitgevoerd worden uit hoofde van een door de Kroon na advies van Ged. Staten ver leende concessie. Tot dusver werden dan ook steeds aan derden dergelijke concessies verleend. Ditmaal echter zal het Rijk zelf als ondernemer optreden, hetgeen een verstandige oplossing schijnt te zijn. Het mag immers de vraag worden ge acht, of er in het verarmde Zeeland instan ties te vinden zijn, die de inpoldering voor hun rekening zouden kunnen nemen zonder dat het Rijk toch voor de fiianciën moet zorgen. Dit is echter van bijkomstig belang. Hoofdzaak is, dat eindelijk met de inpol dering een begin wordt gemaakt en dat Zeeland er weldra waardevolle, vruchtbare landbouwgrond bij zal krijgen. Distributienieuws. BON VOOR EEN El. In de bonnenlijst, die op 8 Januari aanst. gepubliceerd wordt, zal een bon worden bekend gemaakt, die voor alle leeftijds groepen recht geeft op het kopen van een ei. De op 21 September 1947 ingegane verhoogde winterprijs voor kippeneieren, die tot 3 Januari 1948 van kracht zou zijn, wordt na laatstgenoemde datum voorlopig gehandhaafd. WEER 20 TEXTIELPUNTEN AANGEWEZEN. Wederom zijn 20 punten op de textiel- kaarten VA 705 aangewezen. Met ingang van 1 Januari 1948 zijn geldig verklaard de bonnen gemerkt: „textiel G één punt", „textiel G vijf punten", „textiel H één punt" en „textiel H vijf punten". De bonnen „textiel G-reserve" en „tex tiel H-reserve" zijn derhalve niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. VOOR FIETSBANDEN NIEUWE BONNEN. Tot en met 29 Februari 1948 is op de bon D 46 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B 1 701 een toerbinnenband verkrijgbaar. Verder is eveneens tot en#met genoemde da'um op de bonnen A 04, *A 19 en A 23 van de inschrijving9bewijzeri voor eerste montage een buitenband en op de bonnen B 04, B 19 en B 23 van deze inschrijvings- bewijzen een binnenband verkrijgbaar. PRIJSVERLAGING FIETSBANDEN. Met ingang van 1 Februari a.s. worden de maximumprijzen voor fietsbanden van de meest gebruikeldke soort als vclgt verlaagd toerbuitenbanden van f3,85 op f3,60, binnenbanden van f 1,50 op f 1,35. GEEN VERHOGING PREMIE ZIEKTEWET. Raden van Arbeid over 1948. Voor het jaar 1948 zal de wettelijke al gemene premie van 3 pet. voor de Zieken kassen der Raden van Arbeid, ingevolge een besluit van de Minister van Sociale Zaken niet worden verhoogd, ofschoon de maxi male duur der uitkering van ziekengeld van 6 maanden op een vol jaar werd gebracht. Een naheffing zal over 1946 niet plaat3 hebben. Uiteraard blijven de voor sommige bedrijven wegens verhoogd risico vastgestelde bijzondere premiepercentages onveranderd van kracht. Het bovenstaande betekent, dat voor de zelfde premie meer wordt verzekerd, zodat door de Raden van Arbeid ten deze enige tegemoetkoming aan het bedrijfsleven kan worden geboden. VERVALSERS GEPAKT. Het gelukte aan ambtenaren van de C.C.D. in samenwerking met de politie en de Rijksrecherche, de hand te leggen op een aantal personen, die de laatste tijd valse toewijzingen voor boter en margarine in omloop hadden gebracht. Eén der beklaag den, de cliché-tekenaar B. uit Amsterdam verklaarde tijdens het verhoor dat hij voor het vervaardigen van de cliché's slechts f 1000 ontving. De drukkers V., P. en S„ van wie V. een oud S.S.-er bleek te zijn, rekenden voor een toewijzing van 100 rant soenen gemiddeld f 200. Duizenden van deze toewijzingen zijn in omloop gebracht, zodat met deze verval singen vele duizenden guldens zijn verdiend. De verdachten werden, in afwachting van hun berechting, in voorarrest gesteld. MAATREGELEN TEGEN SMOKKELEN VAN AUTOBANDEN. Door de Belgische douane is een nieuwe maatregel ingevoerd, waardoor het thans noodzakelijk is, dat alle automobilisten, die van Nederland naar België gaan thans op hun triptiek de nummers van hun auto banden en eventueele reservebanden laten aantekenen. Het oponthoud dat hierdoor wordt ver oorzaakt zal zeker niet gering zijn, om maar niet te spreken van de moeilijkheden bij de controle in de avonduren met be- modderde banden, nummers aan de binnen zijde, trailers met 4 of 6-wielige assen, enz. NATIONAAL COMITÉ ORGANISEERT FEEST 1948. Blijkens een rondschrijven van de minister van Binnenlandse Zaken aan de gemeente besturen zijn de voorlopige plannen inzake de voorbereiding van plannen voor de viering van het regeringsjubileum van H M. de Koningin en de 300-jarige onafhanke lijkheid van Nederland nader overwogen. Het ligt in het voornemen thans op korte termijn een Nationaal Comité in te stellen, dat door zijn brede samenstelling geacht kan worden het gehele Nederlandse volk te vertegenwoordigen. Als orgaan van het Nationaal Comité wordt' een uitvoerend comité in het leven egroepen, als volgt samengesteld Mr. A. J. d'Ailly, burgemeester van Am sterdam, voorzitter, mr. A. J. M. van Dal, secretaris, leden: mr. dr. F. J. M. A. H. Houben, commissaris der Koningin in de provincie Limburg; mr. H. P. Linthorst Ho- man, commissaris dn Koningin in de pro vincie Friesland; mr. P J. Oud, burgemees ter van Rotterdam; O. F. Overhoff, dr. M. J. Prir.sen, secretaris genenal van hpt de partement van Binnenlandse Zaker; mej. A. C. Schippers, president van de Nationale Vrouwen Raad en mr. J. Visser, burgemees ter van 's-Gravenhage. Dit uitvoerend comité aldus het rond schrijven heeft naast de voorbereiding van eventuele nationale manifestaties, tot taak, de verschillende plannen voor de herden kingen in 1948, voor zover deze van meer plaatselijk belang zijn te coördineren en als adviserend orgaan op te treden. DE BALANS VAN TWEE JAAR WEDEROPBOUW IN DE WIERINGER- MEER. Moge dit verslag een bijdrage zijn om een groot deel van het Nederlandsche volk een juister begrip te geven van de ramp, welke zich op 17 April 1945 over den polder voltrok. Vanaf 8 Aug. tot 11 Dec. 1945 werd 600 millioen kubieke meter water weggepompt. Op 11 Dec. 1945 waren verwoest: 400 boerderijen, 1000 woningen, 7 scholen, 2 kerken en vele pakhuizen. Zwaar of licht beschadigd werden: 150 woningen, 100 boerderijen en 7 kerken. Verloren gingeneen te velde staande oogst van 20 000 H.A., landbouw-inventa- rissen en huisraad, terwijl 1500 gezinnen werden geëvacueerd. Op 11 Dec. 1947, dus 2 jaar later, was de stand van de wederopbouw in den Wieringermeer-polder aldus Herbouwd of hersteld werden130 boer derijen, 160 woningen, 3 scholen, 3 kerken en bijna alle pakhuizen. In aanbouw zijn60 boerderijen, 300 woningen, 2 scholen, 2 kerken en vele winkelpanden. Gebouwd werden4 werkkampen en 500 noodwoningen. De oogst van 1946 en van 1947 waren normaal. Gereëvacueerd werden 800 gezinnen, F i 1 m n i e u w s. ACHT PROFS EN EEN MEISJE. Dit product van Samuel Golwyn, de man van succesfilms draait vanaf hedenavond tot morgenmiddag in „Het Centrum". Samuel Goldwyn heeft weer eens raak geschoten. Billy Wilder en Charles Bracket schreven een scenario, dat tegelijkertijd vol eerlijk sentiment en vol dwaasheid is. Het verhaal van een onhandige professor, die alles weet van dode talen en niets van levende meisjes, totdat een nachtclub danseresje de muren van zijn vrijgezellen- huis omver haalt en regelrecht zijn hart binnen rumba't. In deze uitgezochte „cast" spelen de ge liefde acteurs Barbara Stanwijck en Gary Cooper de hoofdrollen, terwijl de boogie- woogie- en swingliefhebbers plezier zullen beleven aan enkele goede opnamen van Gene Kupra en zijn band, waarbij de „Drum- boogie" een unicum is. GEVAARLIJKE VRIENDEN. Dit is de titel van de film voor Zondag en Woensdagavond op het programma staat. In het leven van een huishoudster speel den vijf mannen een belangrijke rol. Het zou te veel ruimte vergen om deze rollen persoonlijk te beschrijven en daarom vol staan we hier met te vermelden dat dit een kostelijke geschiedenis is vol humor, maar ook vol spanning en sensatiedaarvoor zorgen een paar gangsters. enbergsche Hoek—Ter- Ike smal en bochtig is el ongevallen zijn ge- openstelling van dezen het doorgaand verkeer worden. De A.N.W.B. dat de wegwijzers aan ijn aangepast. ?S TE UTRECHT. van 1948 zijn de vol- astgeste ld 11 te Utrecht, van 10 tot van 12 tot 27 April te ei tot 17 Mei te Parijs, Mei te Londen, van 31 Toronto. najaarsbeurs zal worden 16 September. Op de an 6 tot 15 April zal eelneming wederom een nemen. Behalve talrijke uit verschillende landen, eds vast dat collectieve ■s landen de aandacht van België, Frankrijk, 3-Slowakije, Zuid-Af'ika ar, Britsch-Indië). Met :n loopen nog onderhan- tieve deelname. 1 Tsjecho-Slowaaksche igen zullen elk een der ig nemen, die voor dit rg zullen worden opge- gen van Zuid-Afrika en :eld op het thans reeds prectoraat-generaal van de prijzen zijn pstgesteld. Daarom worden zij dan ook de ateliers en pottebakkerijen weinig of het geheel niet geproduceerd. Vermelding r-'flient, dat ook voor den oorlog de prijzen I3" dit ha; dwerk natuurlijk veel hooger rafen dan die, welke berekend werden v°nr op machinale wijze vervaardigd ser viesgoed. Aangezien er thans allerwege serviesgoed voor zwarte prijs te verkrijgen derdduizanden Nederlanders hebben wel, door radio of pers, het een en ander over het Amsterdamse Damplantsoen gehoord, dat aan het gphele Nederlandse volk wordt aangeboden, maar zij wetea niet precies wat deze symbolische verkoop inhoudt. Zij hebben wel horen verluiden dal men bij honderden plaatselijke comité's certificaten van één tot tweeduizend vierkante centime ters Nederlandse grond kan koper, zelfs in de toekomst deel uitmaken van het nieuwe autosnelwegennet. Ten einde te bereiken, dat de weg zoo spoedig mogelijk 'voor het verkeer kon worden vrijgegeven, zal in verband met het nog niet voitooid zijn van het gedeelte ten Noorden van de spoorlijn Lage ZwaluweRoosendaal het verkeer geleid worden langs de daar gele gen Paralelweg. Dit betreft een lengte van ongeveer anderhalve km. De oude verbin- p tot prigen. je een paar dagen wat met weinig trek om aan Het vervolg wa» een dat je op een morgen s deed kruipen, in plaats ollega's naar Soerzbaja n en ander te halen. De griep en het medicijn ine, ging er bij behnor- in, met alle tran«piret- dien. De dokter vond lat die koorts niet weg- i 7-daagsche te zijn, die geen zeven, doch acht Het zal wel aan den leger, die vroeger ook ers deed dan een ander, het duurde lang, en je Uitkijk" zonder uitkijk, ipannen eu vier telefoon- inde acht dagen eindelijk in de zon zitten zonder lingsrantsoenen, prikkel- ddbedden. Na een paar net werk maar dat ging iet vacantieoord Prigen fte en ratelde ce master res naar de bergen van r. En hoe is het daar d verwelkomd door een luffie, soms met cake en van alles voorzien. Ook maje zit gezellig aan soeniijk bord, mes, lepel elegenheid is netjes ver- er bed met lakens, sloo- a's. Zij, die er nog niet ti vragen „en wat moet 'elnu moeten moet je er op lijd eten en liefst je wandelen, zwemmen, ten en natuurlijk ook toel zitten lezen lectuur schen maar genieten van dschap bij een lekker Avonds kun je net om berg op een afstand van hten van Soerabaja zien. hebt een wandeling te ir een van de ve-le berg- ge watervallen in Tretes 3 dan langs den rijweg ispirart cavaleristen kun- i een pony ophalen, die ke lichaam de beroerdste weggetjes volgt cn de berijder onder het hotsen en springen flink door elkaar ram melt zoodal je de volgende dag een lek kere spierpijn in je dijen hebt. Doch onder- tusschen geniet je van het mfer dan mooie nafuur-ïchoon.... Aan alles komt een eind lekker is maar een vinger lang, en voor je er op verdacht bent zit je weer In Malarg, om met nieuwe kracht je taak voort te zetten.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 3