AXELSCHE IS COURANT RUWE HAHDEM Frarkeerlng Mj abnrjifment, Axel. ZATERDAG 10 JANUARI 1948 62^ J AAK GANG N 25 Frankeering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 3 JANUARI 1948 62e JAARGANG No. 23 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: C. VINK-van VESSEM De pakkettenzendingen uit Indië. Naa; schatting zijn de laatste weken meer dan 200 000 geschenkpakketten door de militairen overzee naar Nederland gezonder, aldus deelde ons de zojuist in Nederland teruggekeerde NIWIN-vertegenwoordiger in Indië, Ltz. J. L. Grypma mede. In de maand December werden door de N.I.W I.N. in nauwe samenwerking met de K.L M. twee grote pakketzendingen verzorgd, resp. ter gelegenheid van St. Nicolaas en van Kerstmis. Daar met name voor de St. Nicolaas-zending de tijd van voorbe reiding zeer kort was slechts veertien dagerrl konden niet alle pakketten op tijd, d.w.z, voor St. Nicolaas en voor Kerst mis, in Nederland worden uitgereikt; niette min verwacht men, dat de laatste pakketten voor half Januari hun beslemming zullen hebben bereikt. De inhoud dezer pakketten, die kant en klaar vanuit Indië werden ver zonden, kon door de alzenders zelf worden bepaald, in tegenstelling tot de zgn. Nieuw jaarspakketten, waarvoor de N.LW.LN de goederen Indische producten in grote hoeveelheden naar Nederland verscheept. Deze goederen zijn een geschenk van de Indische ondernemers en de Indische bur gerij de werkelijke waarde van het pakket dat met medewerking van het Ned. Rode Kruis volgens een standaardinhoud in Nederland zal worden samengesteld is dan ook ruim 5 maal groter dan het bedrag, dat de soldaat ervoor heeft betaald. Deze pakketten, die ten getale van rond 100.000 als een Nieuwjaarsgroet van de militairen aan hun vrienden en verwanten gelden, worden volgens de verwachting tegen half Februari uitgereikt. Dat de grote belangstelling onzer militai ren voor het zenden van pakjes naar huis voor minder bonafide lieden de gelegenheid heeft geopend voor verwerpelijke praktijken, wordt bewezen door de zwendelaffaire van het „Verzendkantoor voor Geschenkingen van Militairen in Indonesië", waarvoor vele duizenden familieleden van militairen overzee tevergeefs wachten op een door deze militairen reeds betaald pakket. Thans is de N.l.W.I.N. door de Officier van Justitie en het Ministerie van Overzeese Gebieds delen aangezocht om de zakelijke afwikke ling dezer zwendelhistorie ter hand te nemen, zodat definitieve besluiten omtrent hetgeen er met de inbeslaggenomen enorme hoeveel heid producten zal geschieden, dezer dagen worden bekend gemaakt. Daar de adreslijsten in handen der justitie zijn, kan worden verwacht, dat velen der gedupeerden alsnog in het bezit der hun toekomende goederen kunnen worden gesteld. Overigens toont deze affaire nog eens duidelijk aar, dat het voor de militairen van groot belang is om hun geschenkzendingen alleen toe te ver trouwen aan de officie ële instanties, dje beschikken over een daartoe geëigend apparaat en een nauwgezette controle. Over de pakketzendingen van Nederland naar Indië deelde de heer Giypma ons nog mede, dat bij zijn vertrek uit Batavia plm. 9000 pakjes in de loodsen lagen opgesiagen. Het betreft hier vrijwel uitsluitend pakketten, die de soldaten bij hun vertrek uit Nederland zijl meegegeven met het verzoek die te overhandigen aan vrienden en bekenden „ergens in Indië". Een militair is echter niet vrij om te gaan waar hij wil en over het algemeen hoort hij in Batavia pas, welke zijn uiteindelijke bestemming wordt. Het gevolg is dan ook, dat veel der mee genomen pakjes in Batavia moeten worden achtergelaten, terwjjl tot overmaat van ramp de adressering vaak zeer onvoldoende is. Uit bijgesloten brieven tracht men thans de verblijfplaats der geadresseerden op te sporen, maar dikwijls lukt dit niet meer, ook al omdat bedorven artikelen de inhoud der pakketten hebben aangetast. Gerookte paling, potjes haring, zuurtjes en roomsoezen, om slechts een greep te doen, zorgen ge durende de wekenlange reis naar de tropen en het verblijf aldaar voor een grondig bederf van de gehele inhoud. Ook de verpakking is vaak zo, dat de C.C.B.M W. (Coördinatie Commissie Burger en Militaire Welfare) te Batavia nu reeds de zorg heeft voor meer dan f 100.000 aan waarde- artikelen, zoals ringen, gouden cigaretten- kokers, e.d., die door de slechte verpakking uit de pakjes zijn gevallen. Voorzover de adressen konden worden achterhaald, heeft de Niwin de kosten voor de doorzending der pakjes op zich genomen. Afzenders in Nederland, die niet hebben vernomen, dat hun pakje te bestemder plaatse is gearri veerd kunnen schrijven aan bovengenoemde C.C-B M.W., Goenoeng Sahari 66, Batavia, met gegevens omtrent de inhoud van het pakket. Op deze wijze zal getracht worden alsnog het pakje aan de geadresseerde te doen toekomen. Waar is die jongen van Meyer „Na afloop dansen", staat in Nederland te lezen op het aanplakbiljet van elke toneelvoorstelling. U moet u eens indenken wat dat betekent aan heel gewone genoeg lijkheid.... Voor ons betekent dat niet alleen het „dansen". Het betekent ookeindelijk weer eens een gesprek niét over dienst. Eindelijk je cigaret aftippen in een asbak. E ndelijk weer eens iets met de rechterhand aangeven en vijf volle zinnen zeggen zonder één krachtterm „Na afloop dansen". Bij de St. Nicolaas- viering van 2—1 A.A.T.... Het is waar: de A.A.T. soldaat aan wie door de generaal gevraagd werd waar zijn jas, zijn hemd en zijn veldpet waren, leek inderdaad héél weinig op een militair. Daarom antwoordde hij ook op de tweede vraag: „Bèn je eigenlijk wel militair?" „Ja eh, néé generaal, ik ben van de A.A.T „Na afloop dansen". Vijftig meisjes tussen een zaal vol A A T.'ers. Dienst is dienst maar feest is feest. Een zaal vol keurige, correcte A.A.T.'ers, in broeken met scheermesplooien, met gekamde haren en zo schoon mogelijke nagels. Op de eerste tonen van het uitstekende bandje waren alle meisjes op de vloer. Vanzelf. Er werd goed gedanst. Het was genoegelijk. Bij de aftikdansen tikten alle rangen eikaar lustig af.... Ik vond het jammer, dat dat cynische kennisje van me uit Holland hier niet bij was, met haar nog cynischer ex-verloofde. „Kijk daar 's Is daar wat gebeurd Er staan een hoop jongens bij de deur. Dan gaan er enkelen iets opzij, en dan komt met waardige tred.... St. Nicolaas naar voren De zwarte Pleten één van twee meter (vol) en de andere van anderhalf (nog maar rèt) zijn verrukt bij het zien van de fleurige meisjesrokjes. De korte klimt tegen zijn collega op, en fluistert hem iets in het oor. Gelach.... Dan roept de Sint: „Meyerl Waar is die jongen van Meyer?" „Meyer". Daar komt hij, bescheiden, naar voren. „Zo, dus jij bent Meyer?" „Jawel Sinterklaas". „Kan je je niet behoorlijk melden „Jawel Sinterklaas". En dan meldt zich „die jongen van Meyer".... „Majoor Meyer, Sinterklaas. Commandant van 2—1 A.A.T. 1" „KERMIS" IN TJIKARANG. Neen, geen draaimolen of een walsmelo- dieën vermoordend orgelgeen nougat en zuurstekken. geen waarzeggers en „Hoofd van Jut". Slechts één allesomvattend ver makelijkheidsapparaat een gecombineerde „dolie-auto-cakewalk-caroussel". Iets, dat schudde, wipte, gleed en schoof. Dat een zeer sterk gevoel van machteloosheid gaf, van overgeleverd zijn aan willekeur. Organisatie en constructie heel simpel een jeep op een modderige Indische binnen weg. „Weg" is hier meer aanduidend dan beschrijvendhet woord „pad" is nog te weids. Een langgerekt lint van bruine brei waar je doorheen ploegt met je voertuig om een opdracht te gaan vervullen. Van rijden is geen sprake, sturen is er niet bij. Als je je stuur naar rechts draait, heb je niet de verwachting, doch slechts de hoop, dat je ook inderdaad die kant op zult gaan. De richtingbeheersende factor is het com plex kuilen en groeven, onzichtbaar in de chocolakleurige „prut". Daarbij komt dan een geheel onregelmatige, onbeheerscht ver ticale beweging, overeenkomend met het begrip „door elkaar schudden". De stukken modder vliegen je om de oren. maar daar geef je allang niet meer om. Zo vaak zit je onder de modder en regen je doornat. Af en toe loopt de jeep vast. Dan even vooruit en achteruit wiebelen en opeens schiet je weer met een ruk voorwaarts als de wielen plotseling pakken. Er moet heel wat gebeuren, voordat een jeep werkelijk onwrikbaar vastzit. lntusschen „scheurt" de chauffeur de wagen er doorheen. Hij is wel gewend aan zulk rijden en brengt ons op tijd op de verlangde plaats. En dat is de hoofdzaak. DE VLIEGVELDEN IN ZEELAND. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting 1948 van verkeer en waterstaat deelt de minister ten aanzien van de vlieg velden in Zeeland o.m. mede, dat er naar gestreefd wordt elk aan te leggen luchtvaart terrein onder te brengen In een N. V., waarin zowel de overheid als het gewest deelnemen. Van de aangevraagde 20 mil- lioen gulden zal voor Haamstede besteed worden f 150,000, voor VI issingen f 100,000. Voor voorbereidend werk in Zeeuwsch- Vlaanderen is f 20 000 uitgetrokken. Het vliegveld Haamstede zal een afmeting krijgen van 100 H.A. (vroeger was het 33 H A. groot) het vliegveld Vlissingen van 86 H.A. (vroeger 55 H.A.) Het luchtvaartterrein op Walcheren zal komen ten Oosten van Oost Souburg en ten Noorden van Ritthem. Waarschijnlijk kan in 1948 een begin worden gemaakt met de uitvoering van dit plan. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen wordt thans een plan uitgewerkt voor een vliegveld in de Wijckhuisepolder. enbergsche Hoek—Ter- Ike smal en bochtig is pl ongevallen zijn ge- openstelling van dezen het doorgaand verkeer worden. De A.N.W.B. dat de wegwijzers aan ijn aangepast. JS TE UTRECHT. van 1948 zijn de völ- astgesteld il te Utrecht, van 10 tot van 12 tot 27 April te ei tot 17 Mei te Parijs, Mei te Londen, van 31 Toronto. isjaarsbeurs zal worden 16 September. Op de an 6 tot 15 April zal eelneming wederom een nemen. Behalve talrijke uit verschillende landen, sds vast dat collectieve :s landen de aandacht van België, Frankrijk, D-Slowakije, Zuid-Af'ika an, Britsch-Indië). Met :n loopen nog onderhan- :tieve deelname. Tsjecho-Slowaaksche gen zullen elk een der ig nemen, die voor dit rg zullen worden opge- gen van Zuid-Afrika en :dd op het thans reeds rectoraat-generaal van de prijzen zijn •gesteld. Daarom worden zij dan ook de ateliers en pottebakkerijen weinig of het geheel niet geproduceerd. Vermelding -'iient, dat ook voor den oorlog de prijzen 3" dit har dwerk natuurlijk veel hooger dan die, welke berekend werden 0(lf op machinale wijze vervaardigd ser- üsgoed. Aangezien er thans allerwege "viesgoed voor zwarte prijs te verkrijgen derdduizanden Nederlanders hebben wel, door radio of pers, het een en ander over het Amsterdamse Damplantsoen gehoord, dat aan het gphele Nederlandse volk wordt aangeboden, maar zij wetea niet precies wat deze symbolische verkoop inhoudt. Zij hebben wel hozen verluiden dal men bij honderden plaatselijke comité's certificaten van één tot tweeduizend vierkante centime ters Nederlandse grond kan koper, zelfs in de toekomst deel uitmaken van het nieuwe autosnelwegennet. Ten einde te bereiken, dat de weg zoo spoedig mogelijk voor het verkeer kon worden vrijgegeven, zal in verband met het nog niet voltooid zijn van het gedeelte ten Noorden van de spoorlijn Lage Zwaluwe—Roosendaal het verkeer geleid worden langs de daar gele gen Paralelweg. Dit betreft een lengte van ongeveer anderhalve km. De oude verbin- p tot pngen. je een paar dagen wat net weinig trek om aan Het vervolg wa° een dat je op een morgen i deed kruipen, in plaats oüega's naar Soeribaja n en ander te halen. De i griep en het medicijn ine, ging er bij behoor- in, met alle tran«piree- dien. De dokter vond iat die koorts niet weg- 7-daagsche te zijn, die geen zeven, doch acht Het zal wel aan den egen, die vroeger ook ers deed dan een ander, het duurde lang, en je Uitkijk" zonder uitkijk, ;pannen eu vier telefoon inde acht dagen eindelijk in de zon zitten zonder lingsrantsoenen, prikkel- ildbedden. Na een paar iet werk maar dat ging iet vacantieoord Prigen fte en ratelde ce master jes naar de bergen va« r. En hoe is het daar? d verwelkomd door een iuffie, soms met cake en van alles voorzien. Ook maje zit gezellig aan joen'ijk bord, mes, lepel elegenheid is netjes ver- er bed met lakens, sloo- a's. Zij, die er nog niet n vragen „en wat moet 'elnu moeten moet je er op tijd eten en liefst je wandelen, zwemmen, ien en natuurlijk ook toel zitten lezen lectuur schen maar genieten van dschap bij een lekker i Avonds kun je net om berg op een afstand van hten van Soerabaja zien. hebt een wandeling te ir een van de vele berg- ge watervallen in Tretes i dan langs den rijweg Ispirart cavaleristen kun- i een pony ophalen, die ice lichaam de beroerdste weggetjes volgt cn de berijder onder het hotsen en springen flink door elkaar ram melt zoodat je de volgende dag een lek kere spierpijn in je dijen hebt. Doch onder- tusschen geniet je van het mfer dan mooie natuur-schoon.... Aan alles komt een eind: lekkpr is maar een vinger lang, en voor je er op verdacht bent zit je weer In Malarg, om met nieuwe kracht je taak voort te zetten. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum B regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. ruwe huid: Purol }0 ct. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 40 ct.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1