AXELSCHE m COURANT êttd n\ b si - AXEie, XEL. Frankeering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 31 DECEMBER 1947. 62e JAARGANG No. 22 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De economische situatie rond de Wijnkoopsbaai. ■\UDEJAARSAVOND - /avond, die men instil voor velen een stilte wil doorbrengen, n^osTéens te overdenken wat het schei- fende jaar bracht: lief of leed, misschien [el beide; in elk geval een avond van ierinnering. i Het kan zijn herinnerings-zoethet kan »ok zijn herinnerings-leed. Degenen, die lich aan den avondstond van het scheidende 'aar dat veelal gesymboliseerd wordt foor een afgeleefde grijsaard aan herin- Jerings-zoet kunnen overgeven, zullen dank- [aar zijn voor het goede en den zegen hun oebedeeld, wat dan weer in velerlei vorm tan zijn en achteraf beschouwd toch de Vraag doet rijzen is het werkelijk voor mijn .innerlijk leven „goed" geweest? leder zal «hierbij zichzelf dienen te onderzoeken en de slotsom zal dan waarschijnlijk in vele gevallen zijn, dat er eigenlijk toch bitter weinig goeds in ons hart is geweest of overgebleven, en dat hetgeen ons als „goed toelachte, in werkelijkheid slechts schijn is jeweest. Want de wereld van thans we lehoeven om dit dagelijks te constateeren, [et zoo ver van huis te gaan is vol c h ij n, doch helaas zonder hou vast en nder ruggegraat. De menschen zijn als nke scheepjes op de onstuimige levenszee, e door de kolkende golven hei- en der aarts worden geslingerd menschelijker ijs gesproken zonder uitzicht op een veilige 1 rustige haven. Er zullen ook menschen zijn, die overladen iet zeer droevige herinneringen van het bude jaar afscheid nemen gezinnen waarin de dood zijn intrede deed, waarin moeilijk te heelen wonden geslagen werden her innerings-leed zij zullen in den Oude jaarsnacht hun leed in stilte uitschreien en de eenzaamheid zal hun goed doen en a J.pmisschien een wijle rust en bemoediging schenken op hun moeilijken en donkeren levensweg. i Er is wel eens gezegd, dat we ons niet 3UZete veel aan de herinnering moeten vast te 4 klampen en zeker niet aan droeve herinne ringen. Hierin ligt ongetwijfeld veel waars, laar toch zal het de meesten onzer moeilijk vallen op Oudejaarsavond de herinnering lan hetgeen voorbij ging, zonder meer weg bannen. Veel, zeer veel zullen we verkeerd gedaan ebben, veel leed zullen we misschien zonder het zelf te weten of te willen over medemenschen gebracht hebben. Mogen we dit aan onszelf ontdekken mogelijk dat we dan in het nieuwe jaar iets beters 2,90 zullen presteeren. En dan niet alleen, steunend op eigen zwakke krachten, doch 2,50 met en vertrouwend op Gods hulp. 1,3fl 1,2.1 \T1EUWJAAR Een onbeschreven blad- 'zijde ligt weer voor ons. De toekomst 0,75 is nog donkerook bij het begin van dit n nieuwe jaar, dat we toch zeker allen, met fee beste voornemens bezield, zullen willen - O 82linzetten' leder op eigen terrein, met de [hem gegeven krachten. 82 Zooals onze \oorvaderen steeds weer nieuwe dijken opwierpen en hun land wonnen - 0,75 en behielden, zoo moeten ook wij steeds weer nieuwe dijken opwerpen tegen de dagelijks aanstormende moeilijkheden en 0,50 teleurstellingen des levens. En dat is geen gemakkelijke taak, die bovendien nog be- 1,15 moeilijkt wordt door de onderlinge afgunst, die helaas nog op velerlei terrein heerscht en die een goeden en geregelden gang van ".aken belemmert. Het lijkt er voorshands nog niet op dat lit alles met een slag en een sprong ten goede zal keeren en we behoeven ons daai- omtrent dan ook geen illusies te maken. Dat zou struisvogelpolitiek zijn. I Laat ons echter trachten ieder voor zich en in eigen kring deze ommekeer ten goede tot stand te brengen, om dan 'gezamenlijk elkaar de hand tereiken. Eerst jdan, bij onderling begrijpen en vertrouwen, zullen allerlei kleinigheden, die zich nog als Öoote „sta-in-den-wegs" voordoen, in het "iet zinken en de weg gebaand zijn tot ee" werkelijk eendrachtige opbouw op alle gebied. Mogen we met deze goede voornemens van naastenliefde en verdraagzaamheid de eerste wankele schreden zetten in het nieuwe jaar. F. >0 15 Aan de Zuidkust van West-Java ligt de Wijnkoopsbaai, een stuk tropisch natuur schoon. De baai is omzoomd door rotsen tn zwaar beboschte heuvels en op het smalle witte strand aan hun voet beuken de golven van den lndischen Oceaan zich tot schuim. Zooals bijna overal werd ook hier de bevolking in een zeer verwaarloosden en zorewekkenden toestand aangetroffen. De Japansche bezetting en later het Republikeinsche bewind hadden ook voor dit gebied nadeelige gevolgen. Een groot gedeelte van de bevolking uit deze streek verdiende vroeger het dagelijksch btood op de talrijke thee- en rubber ondernemingen. De rijst en de verdere noodzakelijke levensbehoeften werden door de ondernemers aangevoerd. De werk krachten betaalde men grootendeels in natura, zoodat de bevolking in dit rijstarme gebied niet3 te kort kwam. Sawahs vindt men alleen In een smalle kuststrook. Na de Japar.scbe inval was de aanvoer van voedsel en geneesmiddelen niet meer mogelijk, zoodat men was aangewezen op het weinige, dat de bodem ter plaatse opleverde. De gevolgen deden zich al spoedig gelden. De gezondheidstoestand ging met rassche schreden achteruit. Onge veer 80 pet. van de bevolking leed aan malaria. De vischvangst werd bijna onmo gelijk, doordat visschers door allerlei ziek ten niet meer in staat waren met de zei'- prauw het ruime sop te kiezen. Kortom, de bevolking ging den ondergang tegemoet. Na de politioneele actie nam men onmid dellijk maatregelen om het malariagevaar te bestrijden. Er werd een onderzoek inge steld naar de broedplaats van de malaria muskieten en de m'litaire artsen verstrekten kinine aan de bevolking. Regelmatig stroom den tallooze zieken naar de bevolkings poliklinieken, zoodat het gezondheldspeil sterk omhoog ging. De zeevisscherij is thans weer in vollen gang. Elke avond trekt de visschersvloot er tegen de sche mering op uit. Een groot aantal sierlijke prauwen metvierkante witte zeilen vaart dan de ondergaande zon tegemoet, om in de morgenuren met den zilverwitten buit weer thuis te komen. Vlak voor de kust strijkt men de zeilen en de ranke bootjes worden vanzelf door de branding op het strand geschoven. De visch rijgt men aan bamboelatten en wordt op den afslag te Palaboehan R*toe verhandeld. Het B.B. heeft reeds verschillende maatregelen ge troffen om dezen handel te bevorderen. Er bestaan plannen voor een regelmatigen ijsaanvoer, zoodat de versche visch ook naar de steden af;evoeid kan worden. Nu kan alleen de bevolking in den naasten omtrek van de versche visch profiteeren voor den handel verderop wordt de visch door enkele Chineesche handelaren in ge- droogden toestar d opgekocht. Natuurlijk is versche zeevisch meer waard, zoodat de uitvoering van dit plan een belangrijke verbetering betet kent. Men vindt hier ook nog de z.g. sirarcd- visscherij met werp- en sleepnetten, terwijl men in de buurt van Tjisolok z'ch bezig houdt met de zoutwinning. Een kleine zeer armoedige kampong is hier gebouwd op het smalle strandje achter een geweldige in zee uitsti kende rotspartij, die men de Heksenketel roemt omdat er een enorme branding staat. De toestar d is hier wel zeer armelijk. De hutten op bet mulle zand, van palm bladeren en bamboe gebouwd, zijn nog niet op manshoogte. In de meeste hutten virdt men niet eens wanden. H t heele verb'ijf beslaat slechts uit een afdak, dat alleen beschutting biedt tegen den regen. In een hoek van het vertrek is in het witte zand een kuil gegraver, waarin men een vuurtje slockt. Met bamboekokers schept men het zeewater, dat in platte metalen bakken boven het vuur wordt uit gedampt. De vrouwen sprokkelen het hout en onderhouden de vuurtjes. Op deze wijze vei krijgt m an het ruwe, grauwe zout, dat ii stukken en brokken wordt verhandeld. Men vindt hierin slechts een zeer armoedig bestaan. De bevolking is in lompen gehuld en vormt een groote tegenstelling met de mer.schen uit de omgeving van Palaboehan- Ratoe, waar men er met de UN.RR.A.- kleeding heel wat beter voor staat. Het mannelijk gedeelte tracht met werpnetten nog 'n enkel schamel vischje te verschalken. In vergelijking met de normale kampongs, die men overal elders aantreft, is de behui zing zeer slecht en het levenspeil laag. De passar te Palaboehan-Ratoe is echter weer vol bedrijvigheid. Naast visch worden hier weer allerhande waren uit den omtrek aangevoerd en ver handeld, vooral vruchten en groenten. Wellicht komt de tijd weer terug, dat de K.P.M.-schepen de baai weer aandoen om de vroegere bediijvigheid geheel en al terug te geven. Tot nu toe was het slechts heel spora disch een oorlogsschip, dat op deze plaats verscheen en voor korten tijd het anker op de reede uitwierp, zij het dan met een geheel arder doel. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS. Zoals in het vorige artikel is aangekondigd zal deze keer gesproken worden over de soort cursussen, die op een Landbouw- huishoudschool gevolgd kunnen worden. Er zijn allereerst de dagcursussen. Meisjes, die zes klassen van de lagere school doorlopen hebben, kunnen tot deze cursus toegelaten worden. Het is echter altijd toe te juichen, wanneer de ouders de meisjes 7 klassen op de lagere school laten volgen en dat zij daarna 2 jaar naar de landbouwhuishoudschool gaan. Op deze cursussen hebben de meisjes 25 uur per week les. Deze lessen worden In 4 of 5 dagen gegeven. Ze krijgen les in huishoudvakken (koken, behandelen van de was en huishoudelijk werk)de naaldvakken (patroontekenen, knippen, lingerie en cos- tuumnaaien, verstellen, haken en breien) en In algemeen vormend onderwijs (rekenen, taal, streekkennis, geschiedenis, zingen en gymnastiek). Na deze 2 jaar worden de meisjes in de gelegenheid gesteld een vervolgcursus te volgen. Afhankelijk van de streek en van de wensen der meisjes wordt op deze cursus, welke 1 a 2 dagen per week duurt, les gegeven in koken, naaien en kinder verzorging. Meisjes, die enige jaren middelbaar onder wijs hebben genoten, kunnen een 2-jarige landbouwhuishoudcursus volgen, welke 3 dagen (18 uur) per week in beslag neemt. Op deze cursus wordt n.l. tijd besteed aan huishoud- en naaldvakkenenige uren wordt aandacht geschonken aan literatuur, zingen en gymnastiek. Meisjes, die 16 jaar en ouder zijn, kunnen een 1-jarige landbouwhuishoudcursus volgen, welke 1 dag per week In beslag neemt. Deze meisjes krijgen les in koken en het verborgen van bloemen en groenten. Daar vele van deze leerlingen al naai-onderwijs hebben gehad wordt meestal geen naai- onderwijs gegeven. Inplaats hiervan wordt de kinderverzorging en opvoeding behandeld. Voor meisjes, die overdag een werkkring hebben, zijn de 1-jarige kook- en naai cursussen geschikt. Ze krijgen dan 3 uur (1 avond) per week les. Daar zij in één jaar nog niet volleerd zijn, volgen zij vaak deze cursus enige jaren achtereen. Vanzelfsprekend is het dat deze cursus dan als een vervolg gezien moet worden. In het volgend?, laatste artikel zal de opleidirg voor lardbouwhuishoudlerares besproken worden. DISTRIBUTIE VAN MEELPRODUCTEN. Na 1 Januari a.s. zullen meelproducten op enkele uitzonderingen na, weer alleen op bon verkrijgbaar zijn. Zoals reeds bekend is, worden de meelproducten binnen het raam van het broodrantsoen gebracht doordat elke week een daarvoor speciaal aangewezen broodbon voor 400 gram (keuzebon) desgewenst voor de aankoop van een bepaalde hoeveelheid meelproducten kan worden besteed. De bonaanwijzing zal na 1 Januari voor elke vier weken als volgt geschieden Personen van 21 jaar en ouder: le week 1800 gram brood plus keuzebon; 2e week 1600 gram brood plus keuzebon; 3e week 1600 gram brood plus keuzebon; 4e week 1800 gram brood plus keuzebon. Rijpere jeuRd (15 tot 20 jaar): le week 2600 gram brood plus keuzebon; 2e week 2400 gram brood plus keuzebor; 3e week 2400 gram brood plus keuzebor; 4e week 2600 gram brood plus keuzebon. Jeugd van 414 jaar: le week 2200 gram brood plus keuzebon; 2e week 2000 gram brood plus keuzebon; 3e week 2000 gram brood plus keuzebon; 4e week 2200 gram brood plus keuzebor, Kinderen van 1—4 jaar: le week 1000 gram brood plus keuzebor; 2e week 800 gram brood plus keuzebor; 3e week 803 gram brood plus keuzebon; 4e week 1000 gram brood plus keuzebon. Kinderen van 0—1 jaar: le week 600 gram brood plus keuzebon; 2e week 400 gram brood plus keuzebon; 3e week 400 gram brood plus keuzebon; 4e week 600 gram brood plus keuzebon. De voor de eerste en derde week aange wezen keuzebonnen geven recht op het kopen van 400 gram brood of 300 gram vermicelli, macaroni, spaghetti, z.g.n. noedels, mie, tarwegriesmeel, alle soorten pudding poeder, custard, maizena, tarwezetmeel, aardappelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca. of 400 gram vermicelli-soep (droge soepen, die of de vermicelli vorm hebben dan wel voor ten minste 75 pet. uit vermicelli bestaan). De voor de tweede en vierde week aan gewezen keuzebonnen geven recht op 400 gram brood of ca. 280 gram beschuit (2 hele rollen) of 300 gram biscuits, of 300 gram wafels (ongevuld), of 300 gram crac kers, of 300 gram matzes, of 300 gram foasf, of 400 gram speculaas, of 400 gram koekjes, of 560 gram ontbijtkoek, of 560 gram taai-taai, of 560 gram Ams'erdamse korstjes, of 600 gram stroopwafels, dan wel een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is verwerkt. De broodbonnen en de in de eerste en derde week aangewezen keuzebonnen (dus voor vermicelli enz.) zijn één week geldig. De keuzebonnen voor biscuits enz. zijn na de week, waarin ze zijn bekend gemaakt nog vier weken geldig. Rechtszaken. BIJZONDERE POLITIERECHTER. Zitting van 23 December 1947. Groote veesmokkelzaak in Zeeuwsch-Vlaanderen. Werden bij de vorige behandeling in deze zaak de wat minder grole fraudeurs berecht, thans waren de «grote" overtreders aan de beurt. In de eerste plaats de 48 jarige B.J. M. P., veehandelaar te Graauw, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg sinds 14 Mei 1947. In een lange tenlastelegging werd hij er van beschuldigd dat hij le. P. Matthijsen, thans als getuige aanwezig, binnen de grensstrook vele runderen en paarden In zijn opdracht heeft laten vervoeren 2e. een of meer anderen hetzelfde liet doen en dus z.g. als man achter de schermen fungeerde om zelf buiten schot te blijven. Hij liet paarden en rundvee stallen bij de thans eveneens terechtstaande H. H. de W. en R O. B., welker bediijven zijn gelegen net buiten de grensstrook, wetende dat deze dieren bestemd waren om rechtstreeks door de grensstrook naar België te worden uit gevoerd. Hij is te beschouwen als een der hoofdmannen In dit minderwaardig bedrijf. H H. de W bovengenoemd, een 53-jarige landbouwer uit Graauw, is ten laste geleed het stallen van dit vee als bovenbedoeld en het meehelpen aan de uitvoer, evenals reeds genoemde R. O. Been 51 jarige landbou wer uit Graauw, wiens tenlastelegging gelijk is aan die var, H. H. de W. Getuige Mattheljssen zegt ter zitting dat hij f50 a f55 per keer kreeg. Verd. ontkent echter opdrachten aan de Waal te hebben gegeven. Wel heeft hij gezegd, waar het vee stond. Ook andere getuigen beweren echter vee voor P. te hebben vervoerd, zelfs wel vanuit Rotterdam, terwijl B. en de W. zeggen dat zij vee voor P. hebben gestald. B. ougeveer 30 stuks en de W. 4 vaarzen. Getuige Brasser, de actieve C.C.D.-controleur blijft bij zijn verklaringen. Er waren 82 stuks gestald geweest voor P. bij 4 boeren. De Officier van Justitie acht de tenlaste legging tegen P. bewezen. Hij wordt wel de koning der smokkelaars genoemd. Hij eiste 1 jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. Mr. v. Son, raadsman van verdachte, zegt dat zijn cliënt voor de eerste maal In zijn leven terecht staat. Hij heeft veel tegenslagen gehad in zijn leven. Hij vraagt voor zijn cliënt onmiddellijke invrijheidstelling. Uitspraak 9 maanden gevangenisstraf met aftrek preventief. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië II. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1