f Verkoudheid 22 Rechtszaken. rechtbank te middelburg. Zitting van 19 Dec. 1947. Een oplichter van groot formaat Een 30-jarige handelaar In zaaigranen en pootaardappelen uit Axel, L. Bthans sinds 11 Juli 1947 gedetineerd in het Huis van .Bewaring te Middelburg, had in de maanden 'October en November 1946 op listige, val- selijke wijze een verhaal verzonnen en dit aan zekere F. J. Schauwaert medegedeeld >m van deze persoon geld los te krijgen, letgeen hem uiteindelijk ook mocht gelukken. ,jij deelde aan S. mede, dat hij geld nodig bad om verplichtingen aan landbouwers van wie hij a contant goederen had betrokken, Ie kunnen voldoen. Voorts vertelde B. dat hij diverse vorderingen had op groothande laren in Holland, welke voortvloeiden uit door hem aan die firma's geleverde goederen. Geld moest er komen dacht B. en vertelde aan S., procuratiehouder van de Incassobank te Axel, dat hij vorderingen had uitstaan op de gebr. Vreeswijk te Utrecht groot f 3260,44, op van Stolk te Rotterdam a f4832,29, op J. Romijn U Zierikzee f 7453,02 en op N. G. J. Schouten te Giessen f2772,17 en dat hij deze vorderingen zou laten overmaken op het bijkantoor van de Incassobank te Axel. B. wist dat hij niets meer had te vorderen en dus niets had over te laten maken. Hij wist echter f 18 000 lo« te krijgen van S. Ook O. Boogaert te West- dorpe wist hij te bedriegen en maakte deze persoon f2500 afhandig. Met dit geld loste hij een andere crediteur af, die hem te dik wijls had aangemaand om te betalen. Onder valse voorwendsels kreeg hij van bakker iKalle f 1000 los. Tegenover de fa. Augusteijn uit Axel was tij ook niet geheel eerlijk geweest. Toen lij op een dag in November 1946 bij A. :wam, stond B. er finantieel zeer slecht voor. lij had zelfs met moeite een faillissements- lanvraag in October 1946 nog weten in te rekken. Bovendien liet B. aan A. de balans van zijn zaak zien, welke was opgemaakt door de accountants M. en de J. te Terneuzen. B. wist dat die balans niet deugde, omdat de accountants waren uitgegaan van de door hem verstrekte onjuiste en onvolledige ge gevens. De vorderingen, die B. de fa. A. bij de verschillende geldleningen in onderpand gaf, bestonden wei, maar hij liet na aan de debiteuren mede te delen, dat die vorde ringen niet aan hem, maar aan de firma A. moesten worden betaald, zodat er van die hele overdracht niets terecht kwam. Zijn broer Piet ontving soms geld van die debiteuren. Van een overdracht aan A- wist Ideze niets af. Verdachte zelf had ook een enkele keer de voldoening van zo'n aan A. overgedragen vordering geaccepteerd. Op 7 Dec. 1946 leende B. van de fa. A. contant f 6200 en vertelde dit geld te willen ge bruiken om peulvruchten te kopen en deze als onderpand te geven voor het geleende geld. In werkelijkheid kocht B. met dat geld geen peulvruchten, want dit geld had hij dringend nodig om andere schuldeisers, die dreigden zijn faillissement aan te vragen, te betalen. Tenslotte stopte hij willens en wetens enige ongeldige postchèques in handen van A., om hem enigszins gerust te stellen omtrent zijn credietwaardigheid voor Ide aflossingen. Door al deze voorwendsels heeft B. kans gezien in 2 jaar tijds zich met f meer dan f 120.000 te verrrijken en speelde dit klaar door leugens en bedrog. Ter zitting gaf verdachte alle feiten toe. Hij heeft het eene gat gestopt met het anderp. De firma A. te Axel komt 40 a 50 duizend op hem tekort. De Officier van Justitie zegt in zijn requisitoir, dat hem 2 oplichtings- misdrijven ten laste zijn gelegd, n.l. Schau waert f 18.000 en Boogaert f 2500. Beide oplichtingen zijn bewezen. De dagvaarding is echter slechts een illustratie van de vele oplichtingen die B. heeft gepleegd. Ver dachte heeft volgens de stukken ongeveer f 70.000 door oplichtingen verkregen en gaf ongedekte cheques uit tot in de tienduizenden. Hij is een oplichter van groot formaat, die °p zeer slechte wijze zaken deed en veel te luxeus leefde. Een uitgebracht voorlichtings rapport ziet er ook al niet rooskleurig uit. Gezien en gelet op alle omstandigheden acht de Officier een gevoelige straf op zijn plaats en eiste 21/, jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. G. Tichelman, raadsman van verdachte, nam hierna het woord en beschouwde het geval ongelukkig gekozen en vraagt zich af of hier niet moet worden gesproken van een zich laten bedriegen. B. stond finantiëel als volkomen onbetrouwbaar bekend. S. gaf geld zonder geschrift, nam geen zeker heid en informeerde zelfs niet of de vorde ringen bestonden. Pleiter vindt heel erg wat B. deed, heel slecht en misdadig. Hij is geen oplichter van groot formaat, maar hij is een zakenman van niets. Koopt duurder in dan waarvoor hij verkoopt. Geen blind paard kan bij hem thuis schade doen. Sluit zich verder aan bij het voorlichtings rapport en vraagt dus een gedeeltelijk voor waardelijke en een gedeeltelijk onvoorwaar delijke straf. De geëiste straf vindt pleiter te zwaar. W.J P. M. V., 20 jaar, wonende te Vogel waarde, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, nam in Augustus 1947 te Vogelwaarde f200 weg, welke toe behoorden aan zijn grootvader, zekere P. A., alwaar hij in huis was, Er viel overigens nog meer aan het gedrag van V. aan te merken, want bedreigingen in de vorm van doodslaan en de boel in brand steken aan het adres van zijn grootvader waren aan de orde van de dag. Eis: 1 jaar gevangenis straf met aftrek voorarrest. Dood door schuld. K. de B., een 27-jarige chauffeur uit Ter- neuzen, reed op 30 September 1947 als be stuurder van een auto over de rijksweg Terneuzen—Sas van Gent in de richting Terneuzen. Op een weggedeelte dat blijkens de geplaatste borden „Langzaam rijden", in staat van herstelling verkeerde, wilde hij op roekeloze en onvoorzichtige wijze en met veel te grote snelheid een in dezelfde richting rijdende auto passeeren. Hierbij kwam hij met de linkerwielen in aanraking met enige hopen teer en grint, die daar op de wegberm lagen en is voorts tegen een boom gebotst, waardoor de zich in de cabine van de auto bevindende W. F. K een zware hersenschudding opliep, tenge volge waarvan deze is overleden. Eis f 150 subs. 50 dagen. Uitspraken in alle zaken 31 December a.s. SPORTNIEUWS. Voetbal. AARDEN BURG—AXEL 0—2. In een ontmoeting, waarin de thuisclub door geestdriftig aanvalsspel de bezoekers trachtte te overrompelen, behaalden de leiders, die technisch superieur waren, een verdiende 20-zege. Onmiddellijk ontwikkelt zich een snelle strijd, waarbij de groenhemden den bal herhaaldelijk voor doel brengen en aan de overzijde schoten van onzen midvoor en rechtbinnen worden gestopt. Hoewel onze jongens wel wat gehandicapt zijn door de minder gunstige terreinomstandigheden, bouwen zij verschillende mooie aanvallen op, doch een hoekschop, zoowel als een schermutseling voor het doel der gastheeren brengen geen resultaat. Nadat beide doel- verdedigers eenige malen handelend heb ben moeten optreden, heeff een Axelsche aanval succes. Terwijl de doelman is uit- geloopen schiet Jonkman een voorzet van Dobbelaar in, die door een der Aarden burg-backs nog verder in eigen doel wordt gekopt (0—1). De thuisclub onderneemt verschillende snelle aanvallen, doch een hoekschop en verschillende schoten leveren geen resultaat, mede omdat Dieleman steeds op kordate wijze ingrijpt. Als Deij naast het doel gekogeld heeft, moet Dieleman weer ingrijpen, waarna verschillende oranje- aanvallen en een hoekschop tegen de groen hemden zonder gevolg blijven, onderbreekt Cornelisse op resolute wijze een aanval der gastheeren en twee hoekschoppen op de oranje-veste brengen geen resultaat. Na een hoekschop tegen de thuisclub moeten beide doelverdedigers nogmaals hun talen ten toonen, doch de rust komt met een 10-voorsprong der bezoekers. Na de hervatting domineert Axel voor- loopig en het doel der thuisclub doorleeft diverse gevaarlijke momenten. Als Dieleman zijn heiligdom weer met succes verdedigd heeft, schiet Daij in, doch de doelman stopt, en even later kogelt Dobbelaar naast. Na een nieuwe save van Dieleman breekt Jonkman door, de doelman werkt onvol doende weg en v.d. Velde scoort (0—2). De groenhemden komen nu gevaarlijk opzetten, doch onze verdediging is paraat en weldra werkt Axel zich los, waarna de oranje-voorhoede een zwaren druk uitoefent en schoten van Jonkman en v.d. Velde als mede een hoekschop geen resulaat brengen. Een corner op het Axel-doel wordt weg gewerkt, waarna de doelman der gastheeren een schot van Deij en een kopbal van v.d. Velde stopt. Bij een Aardenburg-doorbraak appelleert onze doelwachter voor buiten spel, doch het schot gaat naast. Na een nieuwen aanval der groenhemden, die met een save van onzen doelman eindigt, valt J. Verpoorte uit, die door Heerspink wordt vervangen. Axel dwingt een hoekschop af en de doelman der thuisclub maakt verschil lende schoten onschadelijk, terwijl Jonkman over de lat kopt. Nadat enkele snelle uit vallen der thuisclub, die via hun vleugels worden ondernomen, door Sij» en de Jager worden onderbroken, breekt Jonkman door, doch kan den bal niet meer bereiken. De oranje-aanvalslinie zwermt nogmaals voor het doel der gastheeren, waarna Aardenburg een hoekschop forceert, doch alles zonder resultaat. Met Axel in den aanval komt het einde. AARDENBURG II-AXEL II 0—4. De oranje-reserve's hadden in dezen voor-wedstrijd reeds bij de thee een 3-0- voorsprong. Bij het einde was het 4—0 in het voordeel der bezoekers. SLUIS II—AXEL III 2—2. Axel's derde doet het niet slecht. Reeds met de rust hadden onze stadgenooten een 20-voorsprong. In de tweede helft wist de rood-witte ploeg, door ontactisch optre den der oranje-backs, de partijen op gelij ken voet te brengen (2—2). Goed werk van den doelman behoedde Axel III voor een nederlaag. SUPPORTERS-VEREENIGING GROEIT GESTADIG. De voetbal-supportersvereeniging „A.S.V.* alhier, die enkele maanden geleden werd opgericht met 30 leden, mag zich in een voorspoedigen groei verheugen. Het leden tal bedraagt thans meer dan 60. PER AUTO NAAR HET BUITENLAND. In verband met controle op en vernieu wing der Nationaliteitsbewijzen voor auto mobielen, deelt de K.N.A.C. ons mede, dat zij die hun nationaliteitsbewijs moeten inleveren en daardoor kans loopen eenige dagen dit bewijs te moeten missen, ten kantore van de Invoerrechten een voorloo- pig bewijs kunnen krijgen, waarmede men zich zonder moeilijkheden naar het buiten land kan begeven. Indien zulks mogelijk is, wordt voor de gevallen, waarin de houder van een natio naliteitsbewijs naar het buitenland moet, direct het nieuwe nationaliteitsbewijs uit gereikt. gezamenlijk elkaar de hand te reiken. Eerst dan, bij onderling begrijpen en vertrouwen, zullen allerlei kleinigheden, die zich nog als ?>toote „sta-in-den-wegs" voordoen, in het "iet zinken en de weg gebaand zijn tot ee" werkelijk eendrachtige opbouw op alle gebied. Mogen we met deze goede voornemens van naastenliefde en verdraagzaamheid de eerste wankele schreden zetten in het nieuwe jaar. F. gedampt. De vrouwen sprokkelen het hout en onderhouden de vuurtjes. Op deze wijze vei krijgt men het ruwe, grauwe zout, dat h stukken en brokken wordt verhandeld. Men vindt hierin slechts een zeer armoedig bestaan. De bevolking is in lompen gehuld en vormt een groote tegenstelling met de menschen uit de omgeving van Palaboehan- Ratoe, waar men er met de U N R R A.- kleeding heel wat beter voor staat. Het mannelijk gedeelte tracht met werpnetten nog 'n enkel schamel vischje te verschalken. 1800 gram brood plus keuzebon; 2e 1600 gram brood plus keuzebon; 3e 1600 gram brood plus keuzebon; 4e 1800 gram brood plus keuzebon. Rijpere jeugd (15 tot 20 jaar): le 2600 gram brood plus keuzebon; 2e 2400 gram brood plus keuzebor; 3e 2400 gram brood plus keuzebon; 4e 2600 gram brood plus keuzebon. Jeugd van 4—14 jaar: le week gram brood plus keuzebon; 2e week gram brood plus keuzebon; 3e week 4e week 2200 le we?k 1000 2e week 800 3e week 800 4e week 1000 le week 600 2e week 400 3e week 400 4e week 600 week week week week week week week 2200 2000 2000 ;euzebon; ceuzebor, -4 jaar: :euzebor ceuzebon; ;euzebon; :euzebon. i—l jaar teuzebon; jeuzebon; ;euzebon; :euzebon. te en derde week aange- ;n geven recht op het ;ram brood of 300 gram 'i, spaghetti, z.g.n. noedels, *1, alle soorten pudding- maizena, tarwezetmeel, oxydeerd aardappelmeel, lappeltapioca. of 400 gram rnge soepen, die of de (bben dan wel voor ten vermicelli bestaan), ede en vierde week aar- nen geven recht op 400 a. 280 gram beschuit (2 00 gram biscuits, of 300 ivuld), of 300 gram crac- m matzes, of 300 gram 1 speculaas, of 400 gram gram ontbijtkoek, of 560 560 gram Ams'erdamse ■am stroopwafels, dan wel gebak, waarin 280 gram iel is verwerkt, n en de in de eerste en wezen keuzebonnen (dus z.) zijn één week geldig, /oor biscuits enz. zijn na ze zqn bekend gemaakt eldig. 11 s z a k e n. POLITIERECHTER. 23 December 1947. >ote veesmokkelzaak in iuwsch-Vlaanderen. vorige behandeling in deze er grote fraudeurs berecht, „grote" overtreders aan ats de 48-jarige B. J. M. P., Iraauw, thans gedetineerd Bewaring te Middelburg 7. enlastelegging werd hij er dat hij le. P. Matthijsen, e aanwezig, binnen de runderen en paarden in ft laten vervoeren 2e. een hetzelfde liet doen en dus Ier de schermen fungeerde schot te blijven. Hij liet vee stallen bij de thans taande H. H. de W. en bediijven zijn gelegen net trook, wetende dat deze aren om rechtstreeks door laar België te worden uit te beschouwen als een der dit minderwaardig bedrijf, vengenoemd, een 53-jarige iraauw, is ten laste geleed it vee als bovenbedoeld en n de uitvoer, evenals reeds Been 51 jarige landbou- wiens tenlastelegging gelijk 4 H. de W. ijssen zegt ter zitting dat r keer kreeg. Verd. ontkent a aan de Waal te hebben eeft hij gezegd, waar het andere getuigen beweren te hebben vervoerd, zelfs dam, terwijl B. en de W. ie voor P. hebben gestald, tuks en de W. 4 vaarzen, le actieve C.C D.-controleur rklaringen. Er waren 82 /eest voor P. bij 4 boeren. De Officier "van Justitie acht de tenlaste legging tegen P. bewezen. Hij wordt wel de koning der smokkelaars genoemd. Hij eiste 1 jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. Mr. v. Son, raadsman van verdachte, zegt dat zijn cliënt voor de eerste maal in zijn leven terecht staat. Hij heeft veel tegenslagen gehad in zijn leven. Hij vraagt voor zijn cliënt onmiddellijke invrijheidstelling. Uitspraak 9 maanden gevangenisstraf met aftrek preventief. I iwrvrMpn a n 01 ixrrn»inrn no - I van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met JNHARDT ORANJEPLOEQ WAS NIET FORTUINLIJK. ën 1») nt.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 5