AXELSCHE 31 COURANT Verlovingsringen O BE W.VAN HILTEN Stationstr i Axel Frank eeting bij abonnement, Axel. ZATFRDAO 20 DECEMBER 1947 62- JAARGANG Ni. 20. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM V. Ga je mee een bioscoopie pikke Oa je mee een bioscoopie pikke Het 200 een gevleugelde uitdrukking in het /hoderne amusementsleven geworden, dat \j'e het zijn gaan aanvoelen als iets heel Jsïwoons, dat op elk uur van den dag kan ibeuren. Er kunnen zich echter omstan- gheden voordoen, dat aan die vraag niet o eenvoudig is te voldoen. Neem bijvoor- eld onze soldaten, die maanden achtereen een frontpost zitten en voor wie het iar zeer zelden mogelijk is naar de naast gelegen stad te gaan. Daarom worden Ike soldaten vindingrijk. Nu hebben de mannen van een der mderdeelen in het Pasoeroeansche het nog liet zoo slecht getroffen. Zwemmen, tennis- en, voetballen, kortom voor alle takken fran sport was een voorziening te trtffen. /Last not least kon men daar de bergsport m Tosati nog bijvoeger, met als hoogte- punten tochten te voet of te paard naar de (beroemde zandzee en het schitterend taft- \reel van de Bromo. I Verder zijn er de N.I.W1.N.-gezelschap pen en een eigen cabaret clubje, die regel- nat/g optreden in de cantine, maar list, dat is het. Zoo ineens bekruipt de idaat den lust om tot zijn slapie te zeg- „Ga je mee een bioscoopie pikke?" aar het landschap met zijn onaandoenlijke Imen houdt hem vast en staat niet toe, dat zich een oogenblik verliest in de won- ilijke imaginaire wereld van het witte jek, Soerabaja is onbereikbaar. Het was in ook een logisch gevolg, Jat men eens ng onderzoeken hoe het er in Pasoeroean ijstond met de bioscopen. Twee zalen haren er, maar de ééne werd al dadelijk ^geschreven, omdat daar niets bruikbaars aanwezig was. I De andere, gelegen aan een van Pasoe- woean's ruime pleinen was het eigendom Van een Arabier, de heer Olgadrie, die irect belangeloos zijn volle medewerking ezegde. Er was een projectie apparaat nwezig en de zaal, die plaats bood aan 600 personen, was geheel intact. De groote -poeilijkheid was het verkrijgen van elec- ^■■kiciteit. Het lichtnet van Pasoeroean was ^^lireliswaar weer te gebruiken, maar dat /pve'de alleen gelijkstroom. Oak hiervoor '/werd een oplossing gevonden. Personeel El, /fan Welfare, Verbindingsdienst en Motor- transport sloegen de handen ineen. Q^eral '"erd geneusd naar stroom-omvormers, in alang, Lawang en Soerabaja. Tenslotte ilaagde men er in, twee omvormers op den '/kop te tikken,' die te zwak bleken. Bij een nieuwen ontdekkingstocht vond et®en in een fabriek een wisselstroom- t>gregaat, juist zooals men noodig had. Een 'gedemobiliseerde adjudant der Mariniers, werkzaam op deze fabriek, die zich nog '1 voldoende herinnerde om begrip te hebben voor de moeilijkheden van het soldaten- j lieven, wist het agregaat te verkrijgen, jj Nu kon dan eindelijk korporaal D. Groe- neveld, afkomstig uit Rotterdam, de handen /uit de mouwen steken. Grondig werd het /agregaat gereviseerd en na een week kon getest worden. Luitenant P. van Eek, van de verbindingsdienst, stond direct toe, dat eenige van zijn mannetjes de overige JIÜCrEIIwerkzaamheden voor hun rekening namen. Soldaat 1ste klas Matthijsen uit Bergen op andereiZoom zorgde er met den Rotterdammer H. IgemeniNagelkerken voor, dat de lichtleidingen houden werden aangelegd, en de 1ste klasscr J. J. en RaaiBerkhof uit Utrecht maakte de geluids installaties in orde. A Zoo in enkele woorden gezegd, klinkt 'alles heel simpel, maar het kostte in wer- v0 kelijkheid heel wat transpiratie. Zoo brak dan, na veel ploeteren de dag namldaan, dat de bioscoop in gebruik kon wor- 4, vooiden genomen. Luitenant Walther Boer had van de Welfare Soerabaja een film gekre un, met de toezegging, dat er elke week voor een nieuwe zou worden gezorgd. |Om drie uur 's middags stroomden de taannen van alle kanten toe. •Ga je mee een bioscoopie pikke?" Het tan weer in Pasoeroean. id ;c. 15 >0. Bentheimeen desillusie. De agitatie, ontketend door het „Bent- heimer grenscomifé", dat zijn activiteit uit strekt over een aantal „Landkreise* in Duitschland, stond dezer dagen min of "teer in het centrum der belangstelling. Als antwoord óp den eisch der Neder- 'andsche regeering tot grenscorrectie waarover te Londen werd beraadslaagd heeft dit comité brutaalweg geantwoord: „Zevenaar en Sittard behooren Pruisisch te zijn." Zoozeer werd het verbluffende in deze uitspraak tot het overwinnende land ge richt, aangevoeld, dat een parlementslid bereids de regeering ts Den Haag hierop heeft gewezen en er bij het landsbestuur op heeft aangedrongen te Londen een woord van protest te laten hooren. Deze brutaliteit en typisch Duitsche aan matiging is als uiting dgr ideeën ook na de catastrofe die het Duitsche volk trof aan de overzijde onzer oostgrens, niet nieuw 1 Destijds werd reeds door Kurt Schuma cher tijdens diens verblijf te Londen ver klaard, dat Duitschland dezen annexatie- eisch niet kon accepteeren, omdat die in verband met den desolaten toestand van zijn land en volk ondraaglijk was en ook later ontoelaatbaar zou zijn. Dit was de hoofdinhoud van het wel zeer eenzijdige bejoog. Over den economischen toestand van het door de nazi's zoo grondig uitgeplunderde Nederland, over de groote en met echt- Duitsche stelselmatigheid voltrokken ver nielingen, waardoor het Nederlandsche volk alleen nog maar materieel bezien 1 door hen aan den rand van den afgrond werd gebracht, geen wo<>rd 1 Ook t.o.v. de kolenlcveranties een bijdrage tot Neer- land's herstel hadden de Duitschers slechts protesten. Deze houding die mogelijkerwijs slechts getemperd wordt door de onmacht van dit ooget blik, moet wel lichtelijk desillusion- neeiend zijn voor de velen, die na de capitulatie vai het Derde Rijk optimistische verwachtingen hadden ten aanzien van een een geestelijke vernieuwing van het Duit sche volk Hoe hebben wij b.v. Engelschen zien spreken met den gloed der hoop in de oogen over „a new education of the ger- man youth." Als de Duitsche jeugd echter volkomen negatief zou leeren staan tegenover alles, wat door de Geallieerden t.o.v. hun land beraadslaagd en besproken wordt, als men voorbij Zevehaar niet zou willen begrijpen, dat ook de regeering te Den Haag verant woordelijk is voor de bestaansmogelijk heden de welvaart en de toekomst van het Nederlandsche volk en de jeugd, dan zou zulks inderdaad zeer ontmoedigend zijn. Terwijl ois land in zijn eisch tot een compensatie van de 25 miljard oorlogs schade, rustig afwachtt», sprak uit het volk, dat Nederlands bsstaans- en toekoimt- mogtlijkheien op ingrijpende wijze beknotte, een houding, die sterk doet denken aan: „Recht ist, was dam deutschen Volke nutszt." (Zoo men weet, pleitte de Franschman Bidault krachtig voor de Nederlandsche belangen, waarmede Engeland instemde, terwijl Amerika een commissie van onder zoek wenschte). Van een beslissing over dit vraagstuk is uiteraard niets definitiefs bekend, en het is zeer twijfelachtig, of er wel ooit een practisch resultaat in deze materie zal wor den bereikt. De vraag in hoeverre hierdoor aan Neder land een mogelijkheid tot een bescheiden compensatie voor zijn geknakte volksbe staan zou worden onthouden, blijve hier in het midden. Evenals de vraag, of dit dan de erkentelijkheid zou zijn voor Neerland's effectieve bijdrage in den gemeenschap- pelijken strijd en voor de geallieerde sym pathieën hier te lande, die velen spontaan en moedig hun leven deed inzetten. Bentheim leert echter, dat over onze oostgrens, nog steeds anderer belangen worden genegeerd, Jaren geleden was er een Nederlandsch politicus, die men toch zeker niet van bekrompen chauvinisme kon verdenken, en die zich eens aldus uitliet„Een Duitscher blijft een Duitscher." Die politicus wasW. H. Vliegen. Bentheim stelt hem ook na zijn dood in het gelijk. De zaak Dieleman. Tribunaal wil slechts ontzetting uit het recht om openbare ambten te bekleden. Het Tribunaal te Goes deed Dinsdagmorgen uitspraak in de zaak tegen mr. P. Dieleman, oud wnd. Commissaris der provincie Zeeland en adviseerde tot de navolgende maatregel Ontzetting van het recht om openbare ambten te bekleden. Beschuldigde was r.iet verschenen, doch werd vertegenwoordigd door mr. Anne Bolk. Aan de strafoverwsgingen ontlenen wij het volgende Het Tribunaal acht bewezen dat beschul digde zich omstreeks Mei 1941 als begun stiger heeft aangesloten bij de Nederlandse S.S. en dat hij in zijn hoedanigheid als wnd. Commissaris der provincie Zeeland omstreeks Mei 1941 aan de Beauftragte des Reichs- kommissaris Münzer, heeft medegedeeld, dat de - griffier van de Staten van Zeeland, dr. B. D. H. Tellegen niet voldoende contact onderhield met de Duitsche overheid en zijn plicht tot loyale samenwerking verwaar loosde. Onaannemelijk. Het verweer van be»ch. dat hem in Mei 1941 niet bekend was, dat de Nederlandse S S. een nat. soc. organisatie was, komt het Tribunaat onaannemelijk voor. Erkennende dat besch. zich vóór 1940 zeer verdienstelijk voor Zeeland heeft gemaakt en dat gedurende de bezetting zijn bestuursbeleid erop gericht is geweest de kwade gevolgen van de oorlog voor Zeeland zo gering mogelijk te doen zijn, waarin hij stellig ten dele is geslaagd, kan het tribunaal toch niet voorbij zien, dat mr. D. tijdens de bezetting zulks heeft bereikt door zich te nauw met de vijand te verbinden. Besch. heeft volgens het tribunaal ook op geen enkele wijze aannemelijk gemaakt, hoe hij de belangen van het Nederlandse volk dacht te dienen door zijn bewezen verklaarde mededelingen inzake mr. van Zanten en dr. Tellegen. Als zeer ontwikkeld man moest besch., naar de mening van 't tribunaal, hebb 'n geweten, dat mr. van Zanten en dr. Tellegen tengevolge van zijn mededelingen moeilijkheden zouden kunnen ondervinden van de zijde van de vijand of diens handlangers. Afkeurenswaardig. Ten aanzien van het zich inlaten met de S.S., het publiceren van artikelen in een vijandelijke soldatenkrant en de brief aan Miiizër, is het Tribunaal van oord el, dat een van zijn waardigheid als Nederlander bewust ambtenaar en zeker een vooraanstaand ambtenaar al| besch., van dergelijke afkeu- renswaardigefmiddelen nimmer gebruik had mogen maken en dat hij had moeten begrq- pen, dat hij, door zich zo tegenover de vijand te vernederen, 's lands belangen geenszins diende, doch integendeel de vijand steunde. Door zijn schrijven van 4 Juli 1944, dat mede tot doel mo°t hebben gehad het plegen van verzet door ambtenaren tegen te gaan en .de brief van 26 Juni 1940, waarin aan de Duitsers kenbaar werd gemaakt, dat Caullier een tegenstander was van leveranties naar Duitsland, acht het Tribunaal de be slissing gerechtvaardigd, dat besch. geacht moet worden desbewust afbreuk te hebben gedaan aan het verzet tegen de vijand. Ten aanzien van zijn gedragingen in de zaak-mr. van Zanten, zóu het Tribunaal de maatregel van ontzetting van het recht om het beroep van advocaat en procureur uit te oefenen, hebben opgeiegd, ware het niet dat besch. n.a.v zijn brief betreffende mr. van Zanten reeds in hoogste instantie is veroordeeld tot schrapping van het tableau der advocaten en procureurs, weshalve het Tribunaal aan besch. deswege geen maat regelen wenst op te leggen. Tenslotte verklaart het Tribunaal besch schuldig aanals begunstiger zich aange sloten hebben bij een nat. soc. organisatie en openlijk hebben doen blijken van inge nomenheid met de vijand en hulp verlenen aan deze, waardoor hij geacht moet worden zich desbewust te hebben gedragen in strijd met de belangen van het Njd. volk of des bewust afbreuk te hebben gedaan aan het verzet tegen de vijand en diers handlangers. P. Z. Crt. HET NATIONALE MONUMENT. Zaterdagmiddag hebben de Commissaris sen der Koningin van de elf provincies op plechtige wijze de urnen, gevuld met aarde verzameld uit de plaatsen, waar gedurende de oorlog in ons land verzetstrijders gefu silleerd zijn of waar de bevrijdingsstrljd hevig heeft gewoed op de Dam te Amster dam bijgezet. Voor de plechtigheid bij het tijdelijk mo nument was er een bijeenkomst in de N. Kerk. Aanwezig waren o.a.Z.KH. Prirs Berrhard, de burgem. van A'dam, de heer d'AIIIy, ge neraal Winkelman, It. adm. G. I. Helfrich, lt. gen. Kruis. gen. maj. H. Kloot, en verder GOUD en ZILVER Vijf jaar garantie een groot aantal burgemeesters uit verschil lende plaatsen des lands en de minister van Binnenlandse Zaken mr. dr. P. J. Witteman. Om drie uur plaatsten de Commissarissen der Koningin, der elf provinciën, in tegen woordigheid van de Koningin en het Prin selijk Paar de urnen in de daarvoor be stemde nissen van het tijdelijk monument op het midden Damterrein. Gedurende de tij-I, dat de urnen geplaatst warden, speelde het carillon van het kon. paleis. Na de bijzetting der urnen hesen twee mariniers onder de plechtige klanken van het Wilhelmus de vlag in de mast, die voor het tijdelijk monument is opgericht. De Koningin legde een krans bij het mo nument. Ook de Prirses en de Prins legden een krans, waarna minister Witteman tenslotte namens de regering een derde krans plaatste. Daarna volgde de overdracht van de aarde uit de elf provincies aan de burgemfeester van Amsterdam. Zoals wij reeds meldden in ons vor'g nummer is ook uU Axel aarde in de Zeeuwse die in het monument is geplaatst, ten- urn einde ook de strijders die in Oost Zeeuws- Vlaanderen zijn gevallen, te eren. Burge meester Van Oeveren was, met de burge meesters der andere Zeeuwse plaatsen waarvan aarde is verzameld, als vertegen woordiger van Oost Z. Vlaanderen bij de plechtigheid aanwezig. De aarde uit onze gemeente is afkomstig van het strijdgebied nabij Kijkuit; uit de omgeving van de boerderij van de heer Verplanke. Als'n kou U overvalh COMMISSARIS DER KONINGIN GAAT HEEN. Naar wij vernemen is bij Koninklijk Be sluit met ingang van 1 Februari 1948 eervol ontslag verleend als Commissaris der Ko ningin in de prov. Zeeland aan jbr. mr. J. W. Quarks van Ufford wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, onder dankzegging voor de vele door hem be wezen diensten. Jhr. Johan Willem Quarles van Ufford werd 7 April 1882 te Loosduinen op Oud-Rozen burg geboren. Nadat hij het gymnasium had bezocht, studeerde hij rechten te Leiden. Daar promoveerde hij in 1906 tot doctor in de rechtswetenschappen. Van 1907 tot 1910 was hij commies-redacteur op de ge meente-secretarie van Rotterdam. In het laatstgenoemde jaar werd hij benoemd tot chef van een afdeling der provinciale griffie van Overijssel te Zwolle. In 1917 werd jhr. mr. Quarles van Ufford griffier der Provinciale Staten aldaar. Deze functie bekleedde hij, lot hij met ingang van 1 Mei 1921 benoemd werd tot Commissaris der Ko ingin in Zeeland. In September 1940 werd hij door de Duitsers uit zijn ambt ontzet en uit de provincie verbannen. Na de bevrijding was hij wederom Commissaris der Koningin. Van de werken, die gedurende de ruim 26 jaar van zijn ambtsvervulling tot stand kwamen, kunnen worden genoemd de elec- trificatie van grote delen der provincie. Bijna overal in Zeeland werd eïectriciteit verkregen. Voorts kwamen er de Provinciale Stoombootdiensten. De aanleg van de drink waterleiding vorderde en de landwegen werden voortdurend verbeterd. In 1940 werd zoals bekend de strijd tegen de bezetter in Zeeland langer voortgezet dan in overig Nederland. De inundatie van Walcheren en de landing op dat eiland ter beveiliging van de Schelde ligger, nog vers in het geheugen. Jhr. mr. QuaMes van Ufford is Groot- Officier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Grootkruis der Orde van Leopold II van België, Groot Off cier der Orde van de Kroon van België, Commandeur lo klasse der Orde van de Poolster van Zweden, Ereridder le klasse in die Orde en Ereridder der Ballijen Brandenburg der Johaniterorde. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. id. Doos 6 cachets 3Qcb

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1