V.V.V.-AXEL. Dinsdagavond hield de Axelsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer een propa ganda-avondi die zeer matig was bezocht. Deze bijeenkomst werd mede gehouden ter gelgenheid van het feit, dat het dien datum 20 jaar geleden was dat konir klijke goed keuring op de statuten werd verkregen. De voorzitter, de heer A. van Maale, betreurde de zeer geringe interesse van diegenen, wier belangei in deze vereeniging worden behartigd. x Een uitvoerig verslag mo.st wachten tot het volgend nummer. De heer D. M. Zwanink, onderwijzer aan de Chr. School alhier, slaagde voor het door de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst ingestelde „Gehrelsdiploma voor musici." WEGVERBETERING IN ZEEU WSGH-VLAANDEREN. De A.N.W.B. heeft zich tot de bevoegde autoriteiten gewend en verbetering gevraagd van den in slechten toestand verkeerenden weg tusschen Stroodorpe en Driekwart. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zilveren armband, C. van Driel, Weststraat, Axel. Een portemonnaie met inhoud, Kijks- politiekazerne, £xel. Een damespolshorloge (verchroomd), Lip pens, Zeestraat, Axel. Een bruine glacé handschoen, den Hamer, Weststraat 67, Axel. Een shawl, Drieschouwen 27, Axe Een zwart gelakt kinderschoentje, H. Ver sprille, Singeiweg 26, Axel. n-,f<ir Twee schoenenbonnen, A. Loof, Uoster- straat 11, Axel. Een padvindersriem, M Loof, Piins Hen drikstraat 12, Axel. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Ke'k. Voorm. 10 ure Ds. P. J. Pennings en nam. 2 30 ure dhr. b. van der Meulen, van „Meer en Bosch (Voor deze inrichting wordt een collecte gehouden en hartelijk aanbevolen). Geref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. D. Ztmel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam, 2.30 ure en 6 ure Stud. F. Mallase van Rotterdam. KOEWACHT. Brand. Donderdagmorgen brak in de woning bij A B in de Tragelstraat brand uit. Spoed g werd' de brandweer verwittigd doch huip was niet meer noodig daar de brand door toegesnelde buren kon worden gebluscht. OVERSLAG. Toneeluitvoering. Zondag j.l. werd in de Parochiezaal een toneelavond gegeven door het meisjeszang- Na een kort openingswoord, uitgesproken door de Z.E.H. pastoor, werd de avond ir- gezet met een stukje getiteld: „Levens vreugde", gevolgd door „Een Mo.der Li dit nummer, dat bestond uJt zang en decla matie toonde vooral mej. Alma Noe haar groot declamatorisch talent. De klepperdans uitgevoerd door twaalf kleine meisjes viel bii het publiek zeer in de smaak. Ook „Het Kwezelken" werd uitstekend vertolkt door mej. Agnes Spiessens. Het blijspel „De Witte Vrouw" dat op gevoerd werd door R. Maas, L. Fierens, A. de Nijs en P. Acke stond op zeer hoog pol. Hierin blonk vooral uit H. de Nijs, die als dienstmeisje optrad. Haar spel was werke lijk subliem. Ze wist haar rol op een vol- komen aannemelijke manier te vertolken. De zeer gezellige avond werd besloten met een vrolijke potpourrie. u Deze toneelavond, ingericht door het meisjeszangkoor, is dus een Broo| succes geweest en het zal wel een grote stimulans zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. Er bleken onder de dilettanten, zeer goede krachten te schuilen. Ze moeten dus zeker niet bang zijn om eens een trapje hoger te klimmen en bijv. eens een niet al te zwaar drama in studie te nemen. Onder goede leiding zou succes bij voorbaat verzekerd zijn. - Op de beide Kerstdagen zal alhier in de zaal bij mej. N. van Hecke ten vooi- deele van de muziekvereeniging weer een tooneel-uitvoering worden gegeven. De rol len zullen hoofdzakelijk worden vertolkt door leden van de vereeniging. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Dinsdagmiddag had op het kruispunt Rapenburg-Tol een aanrijding plaats met doodelijken afloop. Een trailer met oplegger, geladen met 2 landbouwtractoien, komende van Ferk- polder, reed in volle vaart op een uit de richting Zaamslag komende personentram van de Z.V.T.M. Door den hevigen schok kwam één der tractors boventop de? cabine terecht, die hierdoor in elkaar werd geerukt. De chauffeur P. E. was onmiddellijk dood, terwijl de naast hem zittende be stuurder A, S. zwaar gewond naar het zie kenhuis te Hulst is overgebracht. Slechts nadat door middel van een andere tractor, die moest worden opgehaald, de over de cabine geschoven tractor was verwijderd, kon het slachtoffer uit zijn benarde positie worden bevrijd. De beide slachtoffers waren in dienst van de Fordfabrieken te Amsterdam en onder weg naar Oostburg. AARDE VAN ZEELAND VOOR HET NATIONAAL MONUMENT. Heden zullen de Commissarissen der Koningin aarde uit hun provincie bijzetten in een urnenbewaarplaats op het Dam- plantsoen te Amsterdam, waar later het nationaal oorlogsmonument zal komen. Leden van het Koninklijk Huis zullen daarbij aanwezig zijn. Voor Zeeland zal deze plechtigheid worden bijgewoond door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die aarde zal bijzetten afkomstig van zeven bekende plaatsen in Zeeland. Daarvoor zijn aangewezen Vlissingei:, Westkapelle en Baarland, omdat daar de landingen plaats hadden, Renesse, waar de verschrikkelijke executies zich afspeelden, het eiland Tholen, dat zo zwaar geleden heeft, Oostburg, als centrum van het strijd gebied in West Z'.euwsch Vlaanderen e i Axel als centrum van de strijd in Oost Zeeuwsch Vlaanderen. De a.idete provincies leveren eveneens urnen met aarde van plaatsen, waar zich droevige, gedenkwaardige of roemrijke ge beurtenissen tijdens dc oorlog afspeelden. KAPELLE. PROPAGANDA-AVOND VAN N.I.W.I.N. EN BAND NEDERLAND—1NDIË. Met medewerking den Axelse afdelingen. Zaterdagavond werd te Kapelle een pro- paganda-bijeenkomst gehouden van de af delingen van de N.I.W.I.N en de Band Nederland—lndië aldaar. Na een kort welkomstwoord van de plaatselijke voorzitter, nam zijn collega dhr. Knieriem van de afd. Axel de leiding over. Deze dankte voor de ontvangen uitnodiging en zeide, dat daaraan graag voldaan was. Dhr. de Witte houdt vervolgens een korte inleiding over het Niwin-werk, dat onze lezers uit vorige verslagen ongetwijfeld reeds genoegzaam bekend is. Dhr. Adri de Feijter declameerde hierna „Ik sla de trom" van Jan Greshoff en „Vergeet hen niet". Het deciamatorium. Daarna werd door het Axelse gezelschap opgevoerd het deciamatorium „Onder de palmen het Kru's", zoals dit op 18 Sept. j.l. in „Het Centrum" werd opgevoerd. De proloog werd ook nu verzorgd door de schrijver, dhr. J. Dieleman Pz., terwijl ook de muzikale omlijsting, evenals te Axe door dhr. P. Brakman werd verzorgd. Hoewel de toneeliuimte beduidend kleiner was dan te Axel, had het decor hetzelfde als te Axel aan uiibeeldingskracht niets ingeboet. Alleen was de bloemenschat aan de voet van het verlichte kruis riet zo weelderig. Het deciamatorium bleek door onze stad genoten goed ingestudeerd en alles klopte tot in de details. De 200 aanwezigen, die de zaal geheel vulden, hoorden de realistisch- dramatische schets onder doodse stilte aan. Aan het s'ot werd, terwijl door de aan wezigen staande het Wilhelmus werd ge zongen, door lt. Dankers een krans gelegd aan de voet van het kruis. De voorz. Knieriem dankte daarop het publiek voor de betrachte stilte tijdens de opvoering van het stuk. Hij hoopt, dat de samenwerking tussen de Band Nederland— lndië en de Niwin bestendigd zal blijven. De voorz. der afd. Kapelle dankt de afd. Axel voor hetgeen in zijn gemeente door de Axelaars is gepresteerd. Axel kan op de medewerking van Kapelle rekenen. Lt. Dankers hield daarna een redevoering, waarin hij de gemoedsstemming van de jongens bij hun vertrek en thuiskomst trachtte weer te geven. Daar waren allereerst de O.V.W. ers; Z1 hadden groot idealisme voor de bevrijding van èns lndië van het Duitse en Japanse juk. Dit grote doel alleen hadden ze voor ogen. Zij werden al spoedig teleurgesteld door oponthoud in Engeland en later op Malakka. Door tegenwerking van niet aan te wijzer» machten werden zij ook ginder teleurgesteld. Toch hebben onze jongens zich in lndie gedragen als echte, onvervalste Nederlanders. Waar zij kwamen zag men geen onder scheid tussen blank en bruin. Hoe was de reactie bij velen in ons volk t Zij zijn uitgemaakt voor mensen met een immoreel gedrag, avonturiers, plunderaars en moordenaars. Met verontwaardiging en stemverheii ng roept spr. uit: „Dit was de dank voor de heldenmoed en de offervaardigheid van het eerste uurl" Terwijl een stervend soldaat zijn wapens overgeeft aan een makker, onder de woorden „Vecht door voor Koningin en Vaderland' werden zij voor misdadigers uitgemaakt. Wat geen U.N.O. en geen commissies konden bereiken, hebben onze jongens volbracht, (applaus). Dat was wat anders dan roven en moorden. De verantwoording van de be treffende bladen en hen die aan de ver spreiding dezer leugens hebben meegewerkt, zal zwaar zijn, zegt spr. met nadruk. Nu willen zij terug. En bij hun thuiskomst dient er geen probiet m te zijn maar een taak. En geen waardering of medelijden, maar een daad. Uw zoon, ais 20 jarige jongen of jonger weggegaan, keert terug rijper als hier een van dertig. (Het gezelschap uit Axel verliet hierna de vergadering om de terugreis te aanvaarden.) Aan deze bijeenkomst was nog een tombola verbonden ten bate van het goede doel. DUIKER TE YERSEKE GEDOOD. Te Ierseke bad tij de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland een ernstig ongeval plaats. De 31-jarige duiker F. W. uit Rotterdam bracht een dynamietpatroon onder water aan, om een groote steen, die zich op den bodem van het kanaal bevond, op te blazen. In de veronderstelling dat hij de patroon onder water aan den steen had bevestigd, kwam hij weer naar boven en gaf het sein de lading tot ontploffing te brengen. Het schijnt echter dat de lont verward was getaakt in de duikerslang, zoodat de lont met de lading tegen het lichaam van den duiker was blijven vastzitten. Toen de lading dan ook tot ontpk ffing werd ge bracht, werd de duiker door de explosie op slag gedood. Zijn lichaam werd deerlijk verminkt. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Nieuwe bonnen. (voor het tijdvak van 14— 27 December 1947). Bonkaarten KA, KB, KC 713: 055 Alg 750 gr. suiker, öoterhamstroo;- sel, enz., of 1500 gr. jam, stroop, enz. of 750 gr. versnaperingen, 053 alg. 250 gr. zachte zeep. 052 alg. 2000 gr. brood (gel dig t.e.m. 20 December), 050 alg. 1 ei, 044 Reserve 800 gr. brood (geldig t.e.m. 20 Dec 045 Reserve 250 gr. c.troenen (reeds aangewezen voorinleveringsbor)047 Reserve 400 gr. brood (geldig t.e.m. 2d Dec). Bonkairten KD, KE 713: 555, 556, 557 alg. 250 gr. suiker, botet- hamstrocisei, enz., of 500 gr jam, stroop, enz. of 250 orarn versnaperingen, 553 alg. 500 gr. zach.e zeep, 552 alg. 800 gr. brood (oeldig t.e.m, 20 Dec.), 550 alg. 1 ei, 544 Reserve 400 gr. brood (geldig t.e.m. 20 Dec.) 546 R serve 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. Bonkairten MA, MB, MC, ML), JVJH 713 (bijz. arbeid, a s. moeders en zieken.) 1015 Suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. versnaperingen. Tabak- en versnaperingenkaarten, enz. (QA, QB, QC 711). T—01 T—02 Tabak 1 rantsoen cigaret- ten of kerftabak, T-03 Tabak 2 rantsoe nen cigaretten of kerftabak, T 01 Versna peringen 200 gr. versnap ringen, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, e iz. T-03 Versnaperingen 100 gr. versnaptri gen. of 109 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 December a.s. worden gebruikt. De reeds aangewezen bon 045 Reserve voor citroenen moet uiterlijk 13 Dec. bij een handelaar worden ingeleverd. De met- aangewezen bonnen van Serie R van de bonkaarten 711 kunnen worden vernietigd. Vooits zijn niet aangewezen en kunnen worden vernietigd van de bonkaaiten 713 de bonnen 029, 526 tot en met 529 alge meen, 010 tot en met 012, 018, 517, 518, Reserve, 002, 003, 503 Melk Filmnieuws. de VROUW IN HET VENSTER. „Het Centrum" vertoont tot en met Zon dagmiddag een der grootste films van de laatste jaren. De onovertrefbare regisseur Fritz Lang geeft met deze film wederom blijk van zijn absoluut meesterschap en schets in scherpe lijnen ccn vcrh33l van fantastische dreiging en spanning, eer» verhaal van ongekende geladenheid, een verhaal van menselijke onmacht en menselijke dwalingen. Deze meesterregisseur houdt twee simpele figuren in de greep van een onbarmhartige realiteit en confronteert twee onschuldige slachtoffers van omstandigheden met de naakte werkelijkheid van de electrische stoel. Een onschuldige kennismaking tussen eenzame mensen, een handeling, zo ou de wereld zelf, vormt de ouverture var sinistere treurspel. Dan komt het noo tussenbeide in de vorm van moord cn wanhoop ten prooi en door angst gek' vechten zij met de rug tegen de muur dit noodlot te overwinnen, maar de constrictor, die chantage heet, peist de la weerstand uit hun krachteloze lichar Ten slotte vermelden wij hier nop sterren die in dit filmwerk een hooi vervullen, filmsterren riiet klinkende nar Het zijn Joan Bennett, in de grofl weergave van de fatale vrouw in h?t vei Edward G. Robinson, in de magistral»» tolking van de eenvoudige proiessoi, doodde om zijn leven te redden; Raym Massey, de genadeloze officier van jusi Dan Duryea, de chanteur met zijn sappige afpersingsmethodes. vliegtuigdiefstal. Deze grootse vliegfi'm wordt Zon avond era Woensdagavond in hetze theater vertoond. Aan zulke films is vanzelfsprekend t een zekere spanning verbonden, oi hierin steeds roekeloze stunts zijn aanschouwen en in deze rolprent vt de spanning nog verhoogd door een wetenloze bende, die vliegtuigen ui lucht en van de velden doen verdwij» Luchtpatrouilles van de Federale Recht gieren door de wolken op zoek naar i aasgieren, doch een moedig piloot, w brevet ten onrechte werd ingetrokken,^ de politie een lesje en ontmasker/ roofzuchtige bende, waardoor hij new zij eer wordt hersteld. PERSONEELS TEKORT IN T. B. SANATORIA. V/ij lazen het volgende rapport van maatschappelijk werkster, dat wel een duidelijk licht werpt op de ernstige standen, die thans in ons land bestaa het gebied der t.b.c. bestrijding. „ik kom nogal veel bij arbeidersgez in verband met het werk, dat ik doe. laatste twee weken heb ik veel gez bezocht, waar een van de gezinsleden t.b.c. lijdt. Htt is atschuwelijk welke standen je dan vindt en ik vraag me „men" daarvan wel voldoende ojii noogte is. Natuurlijk hooren wij dibj dat er zooveel pat ënten op opname lij te wachter, maar ik zou wel willen, di de meisjer, die nog twijfelen of zij n niet in de verpleging zullen gaan, e»' middagje mee konden om eens mets oogen te zien, hoe wanhopig de toes in°vtie gezinnen is. En dan te weter, dat er f-issa beddi ruime "ziekenzalen leeg s;aa,wegens gt aan personeel. Ik, en zeker velen ml vragen ons af of dit nog langer kan gaan. Dit gaat om de gezondheid vat heel ons volk en zal ook gedragen mt worden door geheel ons volk". „Het gaat om de gezondheid van gi ons volk, waar voor ons geheele vol paraat moet zijn. Ieder van ons kan hi bijdragen. Gij vaders en moeders, dcoi dochters die de roepir g in zich gtvt om verpleegster of verzorgster in zit huizen of sanatoria te worderU hitrl niet te verzelk n, opdat zij dit edel, ir Bevend werk aanvatten". SPORTN1LUWS. j AXEL-S T.E.E N. Zondag ontmoeten deze rivalen elk.4 den watertoren. Axel heeft weer een** wedst/ijd voor den boeg. Maar aar^i onze stadgenooten aan den kop pip zullen zij zich wel voor 100 pet. geve: hun eer en reputatie ie verdedigen et om de pumjes. Veel succes 1 L Bekendmakingen. AANMELDING VAN DUITSE VORLERINGEN. De Burgemeester van AXEL maak volgende bekend Tot r,u toe konden personen, vat door Duitse i» slantits iets gevorderd dit slechts laten registreren en werd: voor nog geen vergoeding vastgesteld. Thans is de behandeling van alle Duitse militaire cf burgerlijke insli tegen afgifte van ten voidenngsbewi eigendom gevorderde goederen opgedi aan de Schade-Ei quete-commissies. In verband hiermede bestaat er k December 1947 gelegenheid om mond» of schriftelijk bij de Schade-Er quels missie te Terr.euzer, Walslraat 7, aap te doen van deze vorderingen. Ook diegenen, die indertijd reeds aas bij de Schadt-Ei quètecommissie «s hebben, welke niet in behandeling genomen, omdat bleek, dat er van eet of meer regelmatige vordering (mei21 van een vorderirgsbewijs) sprake moeten opnieuw aangifte doen bij noemde commissie. Axel, 1 November 1947. De Burgemeester voornoen P. L. D. J. van Oevereh' L-MliaucifcciVVJUU Iiiwiu

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2