AXELSCHE COURANT »-XM ipuin I i Nog steeds zwarte handel. j De Hinderlaag. Frankeering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 13 DECEMBER 1947. 62e JAARGANG No. 18. time eerd k te 1946 :elen aan neer men. ver- ivoer itond isluit ;eiijk ivrije roor- >atste rden, het deze lodig c van n een die ceerd NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: C. VINK-van VESSEM Met een zucht van verlichting zagen de ieide Rode Kruisverpleegsters de laatste ,atiënt vertrekken. Weer was er een zware lorgen voorbij. De meisjes hadden deze lorgen ruim 200 Indonesische patiënten :handeld tussen 8 en 12 uur. Het is vermoeiend werk 's morgens om uur gaan zij al met de jeep naar de olikliniek, die op 15 kilometer afstand van un standplaats is gelegen. Na het rust- urtje kunnen zij nog wat voor zichzelf rerken en ijverig wordt er dan genaaid. En teeds is het 't zelfde werk van Maandag ot Zondag, week in, week uit. Maar het resultaat blijft niet uit. Kwamen e eerste dagen na de opening slechts enkele chuchtere dapperen nu stromen de tieken van heinde en ver toe, niet alleen (lieeenen, die en rijdt dan met gierende motor achteruit, draait en in volle vaart razen zij terug door de stofwolken, die zij een minuut geleden nog hebben opgeworpen. Drie kwartier later wijst Soewandi aan de commandant van de uitgerukte patrouille de plaats waar zijn belagers in hinderlaag zaten. Links en rechts dringen de militairen het bos in en beginnen een zorgvuldige jacht. En zij hebben succes. Na een uur keerde de patrouille terug. Weer zijn twee onrust stokers onschadelijk gemaakt. De derde heeft kunnen ontsnappen. Soewandi heeft zijn schuid betaald. is, zal Wil aan deze misstanden een einde komen, dan zal in de eerste plaats het publiek zich moeten tevreden stellen met hetgeen op bonnen en punten verkrijgbaar is èn in zijn eigen, èi in het algemeen belang geen pressie mogen uitoefenen op den leverancier, om toch van dit of dat iets meer toegewezen te krijgen, want dit is immers o-mogelijk zonder te knoeien of zonder weer een ander tekort te doen. Ijf J§ rr?rur-ki®L Doet Uw handen goed en de tegen rden: im- allt _ena, ppel- ckers, roop- ;euze- gram ïlheid gbaar liegenen, die zo ernstig ziek zijn, dat zij geen andere redding zien, maar ook de mensen met kleine klachtjes, de patiënten, \die gelukkig zijn met een zakje vol pillen of een helder verband. En de zusters genieten zij zien de vooruitgangMaar daar is de jeep. Een n. laatste inspectie van de gesloten ramen en de deuren en de meisjes stappen in de .Jprs wagen, die brommend wegschiet. Als het opgejaagde stof weer tot rust jekomen is, wordt het weer stil rond de i%npn (olikliniek morgen zullen de deuren E" oj reer wijd open staan om honderden onrin lehoeftigen te ontvangen. Soewandi loopt op een sukkeldrafje langs Ie bochtige weg naar het Zuiden. De zwarte likolan op zijn schouder zwaait mee in de igelmaat van zijn draf. Soewandi is wel- ;emoed deze morgen %n met reden I ls hij na twee jaar ziekte en ellende weer ,vnnr. hiet zo goed als genezen ,H( Twee jaar geleden werd hij aangetast j. door de \reselijke framboesia zeer ziek is hij geweest. Hij kon niet meer werken, rw sleepte zich met pijn en moeite voort. ver. Tot hij hoorde, dat met de troepen der mje belandas ook blanke vrouwen gekomen oeder waren. die met moederlijke zorgen de ge- ïonel" slagen wonden der bevolking reinigden, verbonden en deden helen. Toen is hij ook 9 lan. Se8aan vanmorgen heeft hij de laatste ïatzes tojectie gehad - en zie, zijn alle wonden troop- niet mooi genezen? Wel wordt zijn lichaam indien no8 ontsierd door de gezwollen lidtekenen, r con- maar hij 's gezond - hij werkt weer en het geluk is weergekeerd in zijn huis. Voor het laatst is hij naar de polikliniek geweest. Nu peinst hij op zijn eenvoudige manier over de houding der belandas. Hij begrijpt het nog steeds niet, waarom zij dit alles doen. Zij doen veel goed, dat heeft hij ondervonden, maar zij vragen er niets voor terug. Dat is vreemd, want wie werkt er nu voor niemendal Al lopend schudt hij het hoofd. Vreemde mensen wie zal hen ooit begrijpen? Hij zou hen graag iets hebben teruggedaan, maar wat kan een arme tani voor een rijke belanda doen Hij schudt nogmaals het hoofd en sukkelt verder een klein figuurtje in de wijds heid van het tropisch landschap. Maar wat is dat? Hij schrikt hevig. Drie mannen zijn vlak naast hem uit het struikgewas gesprongen en houden hem staande. Na de eerste schrik is het hem al duidelijk, met wie hij te doen heeft. Het zijn leden van een der vele rondzwervende benden, die het land onveilig maken. Zij vragen hem op ruwe toon waar hij vandaan komt en waar hij heen gaat. Bevend en vol vrees antwoordt hij. Maar zij zijn niet tevreden en net als zij hem willen vatten, klinkt in de verte het geronk van een automotor. Met een sprong verdwijnen de kerels weer in de struiken langs de weg. plaats Het is Soewandi duidelijk wat hun opzet is. maar hij zelf, wat moet hij doen? Weg, UT weg van hier l En hij rent weg in de HI I j richting van de naderende auto. Rond de I «gó. volgende bocht komt de wagen in het zicht. Het is een jeep en de bestuurder rijdt snel. Achter en naast hem zitten de beide ver pleegsters uit de polikliniek in vrolijk ge sprek gewikkeld. Een plotselinge uitroep van de chauffeur doet hen opzien. De chauffeur remt heftig en de wagen stopt piepend. Midden op de weg komt een man I op hem toerennen, zwaaiend met de armen 1"""1 p Mijnheer, terug! Snel! Op de hoek z>tten slechte mannen op u te wachten. Zij hebben wapenen. Twee van hen hebben een lang geweer en de derde een pistool. V'ug! De bestuurder handelt snel Hij beduidt VS5) verschrikte man in de wagen te stappen Zoolang er niet volop van alles de zwarte handel blijven bestaan. Voor velen schijnt dit iets vanzelfspre kends te zijn. En toch mogen wij ons hierover wel eens ernstig beraden. Door zwarte handel benadeelt gij in de eerste plaats Uzelf en de gevolgen die deze daad verder kan hebben, zijn vaak niet te overzien. De leverancier loopt uiteindelijk tegen de lamp en krijgt een boete, die met zijn goede naam vaak al zijn winst doet ver dwijnen. Ge brengt den distributieambtenaar in de verleiding bonnen of punten te stelen, of een ander, om valsche pur.ten of bonnen te fabriceeren. En dit alles leidt naar de gevangenis. Want de opsporingsambtenaren zitten niet stil. Gedurende acht maanden werkt o.a. een speciale textielploeg, van gemiddeld vijf man, die zoowel fabrikant, grossier, detail list, opkooper e.d. controleert. In deze 8 maanden zijn door deze textielploeg 75 processenverbaal opgemaakt, zoowel tegen fabrikanten, grossiers als winkeliers, ver spreid over het geheele land. In deze 75 processen-verbaal komt een totaal bedrag van f 376.608, dus bijna vier ton. Men wil in verband hiermee het publiek nogmaals vragen om toch steeds toe te zien op de naleving van de juiste prijzen, daar als vaststaand kan worden aangenomen, dat een dergelijk groot bedrag in zijn geheel weer verhaald wordt op den verbruiker. Uit de meeste van de opgemaakte proces sen-verbaal blijkt evenwel, dat niet de leverancier, maar ook ln vele gevallen de afnemer zelf de schuldige is. Meermalen komt het voor dat men tex tiel tegen de normale prijzen verkoopt doch voor de niet bijgeleverde punten extra laat bijbetalen. Het is ook voorgekomen, dat textiel kon worden gekocht met bijlevering van jenever. tannn Een textielfabrikant had pl.m, 18.000 meter stof geruild voor noodzakelijke aan— koopen voor zijn fabriek. Ook vrienden en kennissen hadden van deze hoeveelheid ongeveer 3 4000 meter gekregen. Bij al deze transacties hadden weliswaar de ge oorloofde prijzen als basis gediend, doch de distributie-voorschriften waren volledig genegeerd. Verschillende ruiltransacties zijn onder- zccht en daarvan is komen vast te staan dat vele van de geruilde stoffen uiteindelijk toch in den zwarten handel zijn terechtge komen. De fabrikant had bovendien een auto gekocht tegen den geoorloofden prijs, doch had bij deze transactie, volgers zijn ver klaring, ongeveer 500 coupons stof gratis bij moeten leveren. Voor een waarde van ruim 200.000 gul den voor export bestemde textiel is door handelaren (nota-bene zonder textielver gunning) in het binnenland verkocht tegen veel te hooge prijzen en tegen inname van texttielpunten. Omdat zij geen textielver gunning konden overleggen, hadden zij de verkregen punten onbevoegd voor handen. 550250 punten zijn er in beslag genomen. Bij een controle in 14 zaken werd alleen al een vermoedelijke zwarte winst van f 193.772,03 berekend. De 14 zaken waren als volgt verdeeld, waaruit kan blijken dat knoeierijen in alle textiel schakels plaats 1 fabrikant, 4 grossiers, 6 opkoo- textiel-agent, 1 detaillist, 1 accoun- Een kleermaker ruilde vijf costuums, overjas, een demi-saison, 1 regenjas, 4 lappen flanel, (pl.m. 40 meter) autobeklee- dingsstof, voor een luxe ba^y ford. Bij de fflevering van costuums zonder punten berekende hij de punten tegen 60 cer.ts per stuk bij. de vinden pers, 1 tant. 1 San Domingo: Land zonder zorgen. Sinds enige weken heeft de Republiek Dominico een gezantschap in ons land. Zijne Excellentie José B. Pfynado Soler, de zoon van de vorige president woont nog in Hotel des Indes in Den Haag en hoopt binnenkort een woning te vinden om er zich met vrouw en dochtertje, die nu nog in Parijs verblijven, te vestigen. We hadden daar een onderhoud met hem en hoorden van het land zonder zorgen, San Domingo 1 Doordat de republiek tot het vrije dollar- gebied behooit is er een levendige handel, zowel wat import als export betreft. De export naar Nederland is zeer be langrijk en geschiedt via Curasao. Glim lachend wijst de gezant naar zijn sigaret en heft zijn kopje kcffie. „Beiden waarschijnlijk import uit San Domingo 1 Uw land voerde anderhalf mil- lioen kilo tabak in en anderhalf millioen kilo koffie. Gedurende de laatste 15 jaar is ons land van een invoergebied tot een rxportgebied geworden. In 1930 moest alle rijst, welke verbruikt werd, ingevoerd worden, thans voeren we niet alleen rijst uit, maar ook andere levensmiddelen zoals kcffie en cacao. Wij hebben vlees, schoenen, meubelen en ruw hout nodig. De invoer is gestegen tot 10 millioen dollar per jaar, doch onze export bedraagt 60 millioen dollar, wat voornamelijk ingebracht wordt door de enorme suikerlevering. Meer dan de helft van onze producten gaat naar Engeland, terwijl de Verenigde Staten onze voor naamste leverancier is." „Het land is dus geheel agrarisch „Zeker, het aantal inwoners bedraagt thans ruim twee millioer, doch er is nog ruimte voor duizenden. We moedigen de immigratie aan, daar grote gebieden nog in cultuur gebracht kunnen worden. Over het algemeen zijn de groot-grondb°zitters ge neigd een deel van hun bezittingen in staatszorg over te dragen, daar het beheer van de uitgestrekte gebieden voor hen te omvangrijk is. Langzamerhand verandert de situatie en komen we uit de periode van het groot-grondbezit tot normale bedrijven. Er is dus bestaansmogelijkheid voor velen, vooral uit Italië en uit de Zuidelijke Staten van Amerika kwamen reeds meer dan 100 000 immigranter. Door bevloering is gedurende de laatste 15 jaar 350 vierkante kilometer geschikt gemaakt voor de cultures." „En de politieke situatie Dan glimlacht Zijne Excellentie zoals diplomaten glimlachen en vertelt van de President Trujillo, die in 1930 aan het bewind kwam. Juist veertien dagen na de aanvaarding van zijn ambt verwoestte een verschrikkelijke orkaan de hoofdstad en Trujillo bouwde een nieuwe stad met moderne inrichtingen voor onderwijs, kunsten en gezondheids diensten. Het land dat zowel een sociale als poli tieke inzinking vertoonde werd door hem weer omhoog gebracht en ten slotte opge voerd tot het peil, dat de kleine Republiek nu tot een der gelukkigste landen ter wereld maakt. A. P. den Band waren ook velen van het Kath. Thuisfront aanwezig. De voorz. der af J. Axel van den Band dhr. B. J. Knieriem, richtte een welkomst woord tot het gemeentebestuur, dat door den burgemeester en den secretaris ver tegenwoordigd was en ook tot luitenant kolonel C. H. Slatius-Muller. Officier van den Leger-Voorlichtingsdienst. v Voorz. Knieriem zeide in een toespraak o.m dat tot zijn leedwezen van de her haalde beloften der regeering ten aanzien van de demobilisatie der thats in Indië ver blijvende militairen blijkens de jongste be kendmakingen voorloopig niets zal terecht komen. Spr. meende dat deze mededeeling door ouders, familieleden en verloofden, alsmede door de jongens zelf met groote teleurstelling zal zijn ontvangen. Dit moet voor ons, aldus spr., te meer een spoorslag zijn al het mogelijke te doen om het leven der jongens in Indië te veraangenamen. Spr. was van meening, dat de regeering voortaan beter zou doen met geen beloften te doen, waaraan op het beslissende oogen- bllk geen gevolg kan worden gegeven. Aan de andere zijde werkt een dergelijke voor lichting ook deprimeerend op hen, die even tueel nog naar Indië zullen worden ge zonden. Lt.-kolonel Statius-Muller nam hierna het woord en schetste in den breede het leven van de Indonesische bevolking en het leven der militairen gezien buiten hun diensturen. Spr. roemde de prachtige omgang die er is tusschen de militairen en de bevolking der bevrijde gebieden. De bevrijding van het extremisme wordt door een gioot deel der Indonesische bevolking, ondanks hun vrij geringe ontwikkeling, toch gezien als een goed van hooge waarde en zij uiten hun dankbaarheid en trouw door ongevraagd tal van kleine diensten aan onze jongens te bewijzen, zoo b.v. sokken stoppen, het wasschen van kieeren, enz. Ook stelde spr. in het licht, dat voor onze militairen de meest eenvoudige dingen, die door onbe kendheid voor hen vaak groote moeilijk heden zijn, in onderlinge kameraadschap spoedig tot een oplossing worden gebracht. Uitvoerig wijdde spr. uit over land en volk van Indië, waarop hij door een 23- jarige ervaring een gedegen kijk bleek te bezitten. De luit.-kolonel gaf het aan dachtige publiek ook een beeld van de tegenstelling tusschen het voor-oorlogsche rijke Indië en de armelijke chaos onder het extremisme van thans. Een en ander werd duidelijk toegelicht door een vijftal films over Indië, die ver toond werden door dhr. de Feijter—But te Axel. De film „werken der barmhartigheid" had de bijzondere belangstelling en toonde overduidelijk welk een ontzaglijk werk van naastenliefde er in de tropen door militaire artsen en ziekenzusters wordt verricht. Al met al een prachtige avond. Enkele nieuwe leden en donateurs meldden zich aan. Uit onze omgeving. BAND NEDERLAND—INDIË. Vergadering afd. Axel en omstreken te Kloosterzande. Dinsdagavond vergaderde in hotel „De Linde" bij dhr. Raes te Kloosterzande de afd Axel en omstreken van den Band. De zaal was geheel gevuld. Behalve leden van HENGSTENKEURING TE AXEL. Vanwege de Vereeniging „Het Neder- landsche Trekpaard" werd alhier Donder dag op het terrein der V.V.Z F. een heng sten- tevens premie-keurir/g gehouder, waar voor groote belangstelling bestond. Het was ook een lust de prachtige dieren op de nituw aangelegde keuringsbaan te zien draven en het b( stuur van de V.V.Z.F. werd voor deze prima baan, alsmede voor de ontvangst van de talrijke bezoekers alle lof toegebracht door vooraansteande personen op het gebied der paardenfokkerij. Aanwezig waren o.a. de voorzitter van het Stamboek, Jhr. Van Vredenburgh en de secretaris, dhr. L. Boon, alsmede de secre taris der afd. Zeeland, dhr. A. Cappon. Goedgekeurd weiden de volgende heng sten Lsfleur, van Stallen de Dobbelaer? ljzendijke Acron van Frits, van Fa. F. Dekker, AxelRoosevelt, van Abr. Haak Cz., ZaamslaeMonly van Zandberg, van J. Koster en J. W. Scheele Jzn., Bosch- kapelle Frank van Kruisberg, van Fa. F. Dekker, Axel Jan van 't Vooiwerk, van dezelfdeAlex van Heille, van Mare. d'Hoore, Sluis; Ber.no van Nico, van Fa. F. Dekker, AxelNico van Luntershoek, van Hon. Kerckhaert, Breda, H. de Maat, Stoppeldijk en Jac. de Putter Pzn., Axel (opgenomen in Keurstamboek)Marquis van Passluis, van Abr. Haak Czn., Zaamslag Nico van 't Hoogland, van Al. Serrarens, Ossenisse (opgenomen in Keurstamboek). Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentieprijs 7 cent per m.m. Inaezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1