ii I i 5 I Frankeering bt] abonnement, Axel. ZATERDAQ 13 DECEMBER 1947. 62e JAARGANG No. 18. en ontvingen de grotere meisjes en jongens een paar prachtige prijzen. Ter afwisseling schalden de bekende liedjes door de zaal, waarbij Zwarte Piet zijn bekwaamheid als dirigent toonde. De heer de Waal dankte St. Nicolaas voor zijn komst en bracht hulde aan de vrouwen van de K.A.B., die alles zo perfect hadden verzorgd. Dit was nog maar de eerste keerzeide hij en het vol gende jaar hoopte hij, dat de K.A.B. een nog groter feest zou kunnen aanbieden. Het was een goed besluit van de vele St. Nicolaas-bezoeken, die wij in het dorp reeds hadden gehad. Bioscoop. De bioscoop in de zaal Jacobs kon dan eindelijk, na vele beslommeringen, Zaterdag j.l. worden geopend. Voor de avondvoor stelling is het een volkomen succes geweest, daar de zaal geheel was uitverkocht. Het is een gezellige inrichting, die nog aan waarde zal winnen, wanneer de nieuwe zetels kunnen worden geplaatst en de staaf verlichting zal zijn aangebracht. Voor aan gename verwarming was zorg gedragen. Voor de opening was een spannende film gekozen „De Zeehavik", waar wij de strijd zien tussen de Engelse piraten en de Spaanse schepen. KUITAART. Door auto gegrepen. Vrijdag geraakte een aanhangwagen van de A.T.O. plotseling los van de auto. De krantenbesteller van Q die juist passeerde, werd gegrepen an opzij geslingerd. Zijn rijwiel werd totaal vernield en hijzelf viel in een heg, waar hij ernstig gewond bleef liggen. Dokter Peij uit Stoppeldijk ver leende de eerste hulp. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht en later per auto naar huis vervoerd. De chauffeur van de A.T.O. wagen kreeg eerst bij Terneuzen in de gaten dat hij zijn aan hangwagen kwijt was 1 OVERSLAG. Uitslag biljartprijskamp. Zondag werd alhier in het café bij Edm. d'Herdt een biljartprijskamp gegeven, waar. aan 22 spelers deelnamen. De uitslag was 1 Alb. d'Herdt, Overslag, Aimé de la Court, idem, 2. René d'Hooghe, Wachtebeke, Robert de Maijer, Koewacht, 3. Alb. Pieters, Over slag, Pr. de Wijn, idem. Hoogste serie gewonnen door C. de Nijs met 24 car. 2e serie Omer d'Herdt 16 car. Inbraak R.K. Kerk. Zoals wij reeds vroeger meldden zou de persoon welke in de R.K. Kerk alhier heeft ingebroken, meer weten van de priestermoord te Antwerpen. Na verder onderzoek heeft de politie ge meld dat dat jegens de persoon zeer zware vermoedens zijn gerezen en hierin waar- schijnlijk de dader dan wel een medeplich tige te hebben gevonden. Bekeurd. Door de politie alhier werden des nachts 2 stropers in de wal gelokt en aangehouden. Een was in het bezit van een geweer en de andere van een revolver. Beide personen werden terstond gearresteerd. Prijsloting. Bij de gehouden prijsloting te Wachtebeke, ten voordele van de muziekmaatschappij aldaar werd de hoofdprijs, welke bestond uit een prachtig nieuw herenrijwiel gewonnen door O. de Bluck, alhier. NIEUWS VAN DE POSTERIJEN. Met ingang van 1 Jan. a.s. zal het mogelijk zijn monsters per luchtpöst naar Indië te verzenden. 4 In de nieuwe serie postzegels, vervaardigd naar het ontwerp van J. van Krimpen, zijn twee nieuwe waarden verschensn, n.l. de 7 en de 35 cent. WESTDORPE. Katholiek Thuisfront. De onlangs gehouden actie voor de Kerst pakketten voor Indië is schitterend geslaagd. In totaal werd een bedrag van f518,25 opgehaald, waaronder 31 etiketten h f5, voor een pakket. De rest waren kleinere bedragen bestemd voor verdere verzorging van onze jongens in Indië, zoals de weke lijkse H. Mis, een abonnement op de geïllustreerde soldatenbladen Salvo, Marsch, enz. enz. Het blad de Volkskrant wordt hun bezorgd door de Kath. Actie. Aan alle Westdorpse militairen die in Indië verblijven of onderweg zijn, is tevens nog een plaatselijk pakket verzonden met de volgende inhoud postpapier, kerkboekje, rozenkrans, scheerzeep, scheermesjes, siga rettenpapier, 2 pakjes sigaren, 1 rol drop en 1 rol pepermunt, 1 stuk chocolade, siga- retteu en of een rolfilmpje. Verder is aan alle jongens een boekje toegezonden „Op de plaats rust" geschreven door de Eerw. Heer Pater H. de Greeve. De kerstpakketten-actie is nog maar juist ten einde of een nieuwe actie staat alweer voor de deur. Zij die om een of andere reden niet in de gelegenheid geweest zijn hun goede wil te tonen bij de vorige actie, kunnen dit nu nog doen. Ditmaal gaat het om de bouw van vijf militaire kerkjes en een militair tehuis op Java. (Dit laatste voor de Marine te Soerabaja.) Hiervoor zijn thans bouwstenen uitgegeven ter waarde van f 5. Zij die dus nog iets schuldig zijn aan onze jongens in Indië kunnen dit thans vereffenen. Opgave is mogelijk bij de h,h. W. van Unen, M. Wille en R. Spuessens. Als verdere actie van het Kath. Thuisfront stond nog een film over Indië op het programma, maar net op het nippertje kwam er bericht van Den Haag dat de film niet kon doorgaan. Waarschijnlijk komt er in Januari iels anders voor in de plaats. Tot slot willen wij alle Westdorpenaren namens onze jongens in Indië van hieruit nogmaals bedanken voor hun welwillende medewerking en we vertrouwen dat zij het Kath. Thuisfront steeds zullen steunen bij alle nog op komst zijnde acties. Rechtszaken. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Uitspraken. C. den E., een 34-jarige landarbeider te Axel en zijn broer, de 31-jarige J. den E., bankwerker te Axel werden wegens zware mishandeling den dood tengevolge heb bende veroordeeld tot resp. 3 jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief en 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De eisch was resp. 4 jaar gevangenis straf met aftrek van preventief en één jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Bekendmakingen. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat voor de toepassing van de Noodwet Ouderdomsvoorziening n i e t- Nederlanders per 1 December 1947 met Nederlanders gelijkgesteld zijn, mits zij sedert het bereiken van de 45-jarige leeftijd onafgebroken in Nederland hun woonplaats hebben. Derhalve kunnen vreemdelingen van 65 jaar en ouder, die gedurende boven genoemde periode in Nederland wonen in aanmerking komen voor een nooduitkering. Alhier wordt ten gemeentehuize gelegen heid gegeven tot het aanvragen van deze uitkering, op ZATERDAG 13 DECEMBER a.s. van 2 tot 5 uur n m. Verzocht wordt mede te brengendistri butiestamkaart, ouderdoms- en invaliditeits- renteboekjes, polissen levensverzekering, spaarbankboekjes, hypotheekacten, hypo theekkwitanties, e.d. Axel, 9 December 1947. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, Van Oeveren. De Secretaris, Maris. SPORTNIEUWS. CORN BOY S-A X E L 2-6. Als na de toss Dieleman het Zuidelijke doel heeft betrokken trapt Axel af onder luide aanmoediging door honderden k'len. De eerste aanval is voor de oranjehem den, doch de keeper der Boys kan het leder bemachtigen. Jonkman brengt den bal weer voor doel, doch de keeper redt. Door aarzelen in de oranje-verdediging krijgen de Boys een kans doch de bal gaat naast. Uit een nieuwen aanval schiet Dobbelaar naast, waarna de Sassche doelman een schot van den linksbuiten corner stompt, waaruit v.d. Velde op de lat kopt en de doelman in moeilijke positie het leder kan bemachtigen. Sas weet door te breken en te scoren doch het doelpunt wegens butten- spel geannuleerd. Axel laat zich niet onbe tuigd en na voortreffelijk combinatiespel kogelen Walraven, Deij en Verpoorte naast. Als de Axelsche veste in gevaar verkeert, kan Dieleman in een moeilijke positie red den en na enkele vergeefsche oranje-aan vallen moet Henk opnieuw zijn talenten toonen. Sas forceert een hoekschop, doch de Jager werkt keurig weg en na enkele vergeefsche aanvallen van de Boys krijgt Jonkman de bal vrij, en kogelt van vrij grooten afstand hard in (0—1). De honder den Axelaren voeren een vreugdedans uit. Na een Sassche aanval is de oranjevoor hoede weer in actie, doch Dobbelaar en Deij missen. Opnieuw kopt onze linksbinnen den bal voor doel, doch van Geersum kan tot tweemaal toe redden. Sas komt nu meer in den aanval en de orar je-verdediging kan hard werkend de situatie meester blijven, waarbij Sijs eenmaal een geweldige salto- mortale maakt. Als Jonkman naast schiet, bouwt Sas weer een gevaarlijke aanval op, doch de Jager kopt zeer tactisch naar Henk. Beide doelverdedlgers worden herhaaldelijk aan den tand gevoeld, waarna Deij, Ver poorte en Jonkman het Sassche doel opnieuw belagen. Kort daarop geeft v.d. Velde naar Dobbelaar, die opdrijft en hard inkogelt (0—2). De Boys rukken op, doch Sijs werkt keurig weg en met een druk op het Sassche doel komt de rust. De hervatting komt met een Axel-aanval, doch de bal gaat naast, waarna een corner wordt weggewerkt, terwijl onze vleugel spelers naast schieten, v.d. Velde op de lat kopt en van Geersum slechts vallende redden. Uit een aanval der Boys.wordt de bal naast gekopt. Sas dwingt tot;corner, die Sijs wegwerkt, waarna Jonkman voorzet en Dobbelaar inkopt (0—3). Schoten onzer vleugelspelers missen hun doel. Na een resolute save van Dieleman schiet v.d. Velde aan de overzij naast en na een Boys- aanval schiet Walraven van grooten afstand in, waarbij de Boys-keeper niet bepaald actief is (0—4). De vreugde der Axelaren stijgt ten top. Onmiddellijk daarop echter weet de thuisclub uit een snellen aanval de eer te redden (1—4). De Boys worden nu gevaarlijker en actiever en na een gewel dige druk op het Axel-doel weten zij den achterstand te verkleinen (2—4). Een vrijen trap van W. Jansen brengt geen resultaat en even later vergroot de Axelsche rechtsbui ten den voorsprong (2—5). Sas blijft, hoe wel teveergeefs, vinnig op den bal zitten. Jonkman brengt zwaar gehinderd den bal voor doel, doch Jansen kopt fraai weg. Een Sassche aanval wordt keurig door de Jager onderbroken en spoedig weet Jonk man nogmaals het net te doen trillen (2—6 W. Jansen protesteert, doch de referee kent het doelpunt toe. Als een Sissche speler den bal in buitenspel-positie bemachtigt redt Dieleman op sublieme wijze. Spoedig daarna komt het einde. AXEL II—CORN BOYS 11 0—2. Een zwak tweede elftal verloor aan dee watertoren met 0—2 van de Sasschn reserves, nadat de rust met een 0—1-ach- terstand was ingegaan. We hopen dat de eerste reserve's zich vooral niet zullen laten on'moedigen. AXEL III—VOGELWAARDE II 5-2. De oranjehemden behaalden 5—2 zege op de jongens uit het land van Hulst. Deze stand was reeds na een half uur bereikt. De Axelsche doelman hield een strafschop. )k velen van het Kath. J. Axel van den Band richtte een welkomst- eentebestuur, dat door jn den secretaris ver en ook tot luitenant lus-Muller. Officier van ngsdienst. zeide in een toespraak leedwezen van de her- regeering ten aanzien e der thar s in Indië ver- blijkens de jongste bc- oopig niets zal terecht- e dat deze mededeeling lieleden en verloofden, jongens zelf met groote n ontvangen. Dit moet te meer een spoorslag te doen om het leven dië te veraangenamen, ning, dat de regeering doen met geen beloften het beslissende oogen- n worden gegeven. Aan rkt een dergelijke voor arend op hen, dieeven- lië zullen worden ge- i-Muller nam hierna het in den breede het leven bevolking en het leven i buiten hun diensturen, chtige omgang die er is en en de bevolking der De bevrijding van het door een gioot deel der king, ondanks hun vrij ig, toch gezien ais een iraarde en zij uiten hun rouw door ongevraagd iten aan onze jongens te sokken stoppen, het en, enz. Ook stelde spr. voor onze militairen de dingen, die door onbt- vaak groote moeilijk- derlinge kameraadschap ossing worden gebracht, spr. uit over land en irop hij door een 23- een gedegen kijk bleek lit.-kolonel gaf het aan- zok een beeld van de ten het voor-oorlogsche melijke chaos onder het ns. verd duidelijk toegelicht lms over Indië, die ver- dhr. de Feijter—But te ken der barmhartigheid" belangstelling en toonde een ontzaglijk werk van de tropen door militaire sters wordt verricht. Al e avond. Enkele nieuwe meldden zich aan. SUR1NG TE AXEL. op hem toerennen, zwaaiend met de armen. Mijnheer, terug! Snel! Op de hoek zitten slechte mannen op u te wachten Zij hebben wapenen. Twee van hen hebben een lang geweer en de derde een pistool. Vlug! De bestuurder handelt snel Hij beduidt de verschrikte man in de wagen te stappen pers, 1 textiel-agent, 1 detaillist, 1 accoun tant. Een kleermaker ruilde vijf costuums, 1 overjas, een demi-saison, 1 regenjas, 4 lappen flanel, (pl.m. 40 meter) autobeklee- dingsstof, voor een luxe ba»-y ford. Bi] de rfUvering van costuums zonder punten berekende hij de punten tegen 60 cer.ts per stuk bij. NEUEKLANU—lNUlt. afd. Axel en omstreken te Kloosterzande. Dinsdagavond vergaderde in hotel BAND Vergadering „De Linde* bij dhr. Raes te Kloosterzande de afd Axel en omstreken van den Band. De zaal was geheel gevuld. Behalve leden van ereeniging „Het Neder- d" werd alhier Donder- der V.V.Z F. een heng keuring gehouden, waar- itelling bestond. Het was prachtige dieren op de keuringsbaan te zien aur van de V.V.Z.F. werd baan, alsmede voor de alrijke bezoekers alle lof irooraansteande personen paardenfokkerij. o.a. de voorzitter van Van Vredenburgh en de Boon, alsmede de secre- nd, dhr. A. Cappon. aden de volgende heng- i Stallen de Dobbelaere, van Frits, van Fa. F. losevelt, van Abr. Haak only van Zandberg, van W. Scheeie Jzn., Bosch- in Kruisberg, van Fa. F. n van 't Voorwerk, van ran Heille, van Mare. u iluuic, Oiuio, iier.no van N>co, van Fa. F. Dekker, AxelNico van Luntershoek, van Hon. Kerckhaert, Breda, H. de Maat, Stoppeldijk en Jac. de Putter Pzn., Axel (opgenomen in Keurstamboek)Marquis van Passluis, van Abr. Haak Czn., Zaamslag Nico van 't Hoogland, van Al. Serrarens, Ossenisse (opgenomen in Keurstamboek). Abonnement!* II VPÏ CPUt jSSU Pflllü A lUT f 7 Loste nummers 5 ct. A C MV JT1 JU S^fl B] SI I Inoewnden Kwartaal- lngezonaen Meaedeelingen [Jiepenu. rnnravaa up uw vg

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 3