PHII RUY CO li Waschmachines. r uv Drink Stichting toezicht politieke Delinquenten. Wï'r' -1: Stichting 5 ei OP MAAI Fa. J. C. VINK, Markt, Axel. Üllii li'1 U hoorde HET electr U sch zonder zeei zonder war zonder kwa zonder boo en nergens Voor oud en De scheermf Vele tevreder Wij demonsti GAARNE ge> ZONDEK ELECTRIS( Noordstraat in s i 's avonds 8 Al Ri Li Uitgevoerd wor Breval, Boc< Toegangsprijs f Kaarten vanaf J. WISSE, Pr. Singelweg 4 J. C. VINK, Marl Maand kale Weekkalen Dagkalend Chr. Scheurkalenders Kantooragenda's Zakagenda's Bureaukalenders stuurder uit de soc. vakbeweging, die zich durfde uitspreken tegen coll. arb.-oveereen- komsten, omdat dit den arbeider aan den werkgever zou binden, dan kunnen wij dankbaar zijn. In zijn peroratie hield spr. nog een krachtig pleidooi voor de chr. vakbeweging en zeide dat de weg naar de vernieuwing der samenleving met Gods hulp zal slagen. Hierna declameerde dhr. Joh. van Harn oa. „Een lied van de zee" van Helène Swarth, „Hollandsche jongens", „zijn eerste Kerstfeest en muskietejag." De jonge declamator had met recht de aandacht van de geheele zaal. Vervolgens bracht de Chr. zangvereen. van Spui onder leiding van dhr. P. Brakman enkele liederen ten gehoore, nl. „Hosianna", „Mijn Vaderland" (Nauta), „Hollands duin" en „Sijt nu verblijt" (Valerius). Na dit declamatorisch en vocaal inter mezzo werd door dhr. H. Leusink, secr. van den Chr. Besturenbond te Utrecht een een rede uitgesproken over het onderwerp „De plaats van den arbeider in de vernieuwde samenleving." Jong en vernieuwd, aldus spr., krachtiger dan ooit te voren staat de Chr. vakbewe ging midden in dezen tijd. Wij zijn een vrije zelfstandige vakbeweging met den Bijbel. De Chr. vakbeweging strijdt vr|j en onafhankelijk van kerk en partij voor de rechten van den werkenden stand. Spr. wijst hierbij op de pioniersarbeid, verricht door Slotemaker de Bruine, Talma en Kuy- per. Ontelbaren zagen vroeger neer op die vakbeweging, die het alleen maar om den broode te doen was. „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid" werd hun voor de voeten geworpen en men vergat dat chr. sociale actie eveneens was arbeiden in Gods Koninkrijk. Spr. heeft vernomen, dat men in Axel gesteld is op de moderne vakbeweging, Maar wie daartoe adviseert, adviseert tot een organisatie, die den Bijbel verwerpt. Wij hebben het N.V.V. zien groot worden in nauwe financiëele verbondenheid met de s. d. a. p. en zien groot worden met een Stenhuis, die zeide„liever ongeorganiseerd, dan christelijk georganiseerd". Dit zijn men- schen die zingen „de internationale zal morgen heerschen op aard." Spr. herinnert ook aan hun houding tegenover het gezag in 1918. In den oorlog hebben zij onder het nationaal-socialisme de eenheidsvak beweging georganiseerd en toen 80 pet. onzer leden bedankten hebben de heeren van het N.V.V. de liquidatie van het C.N.V. ter hand genomen. Om na de bevrijding zoo voor den dag te moeten komen was niet mooi meer, zegt spr. Toch was er samenwerking en daarom volgen we met aandacht de geestelijke ontwikkeling van het N.V.V. Men spreekt graag van christe lijke normen, maar normen hebben alleen waarde, als die verankerd 2ijn in iets blijvends. Bij het N.V.V. zijn die normen zoo, dat er plaats is voor menschen van iedere overtuiging. Dat is dan een een heidsvakbeweging, een eenheidsapparaat van van fundeeringsloozen. Spr. wijst op de tegenstelling Christendom-Humanisme. Het C.N.V. is een eensgezind optreden van men schen. die bouwen willen op het fundament Jezus Christus. De chr. arbeidswaardeering is beteekenend voor de gansche positie van den arbeider. Want wij zien hei als een plicht om solidair te zijn. Het C.N.V. handhaaft ook zijn standpunt t.o.v. de Zon dagsrust. Met God en met eere en zonder consumentencrediet moet het gezin in stand worden gehouden. De chr. vakbeweging mag nooit marchandeeren, doch moet het volle pond eischen, want chr. sociale actie is arbeiden in Gods Koninkrijk. Het C.N.V. is tegenstander van de geleide economie van de regeering en zooals die gepropageerd v/ordt door de Partij van den Arbeid. Wij protesteeren tegen bureaucratie en staats-socialisme. De bedrijfsorganisatie moet door het bedrijfsleven zelf worden opgebouwd. Wij vragen medezeggenschap voor de arbeidsvoorwaarden, maar ook t.o.v. de loonen en prijzen. De overheid heeft op dit terrein slechts een toeziende taak en moet waken tegen economische dictatuur. De chr. vakbeweging streeft naar verdee ling van het beschikbare volksinkomen. Duizenden arbeiders zijn uit den oorlog gekomen in totale verarming, terwijl de ondernemers zich schuldvrij konden maken en de middenstand thans welvaart heeft. Met verontwaardiging maakt spr. gewag van het te constateeren ellendig geknoei. Het gebeurde in den groentehandel, de bak kersstaking, de weigering om te zaaien, zijn alles uitingen van een volksgroep, die zich niet wil aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden en aan het belang van de gemeenschap. Deze chaos leidt naar de communistische dictatuur. De loonen wer den reeds gestabiliseerd, maar hoe staat het met de prijsverlaging De prijzen voor vleesch en boter zijn verhoogd, wel is er een prijsverlaging voor pudding en bessen jam De Chr. vakbeweging verkeert in een moeilijke positie, doordat de andere twee vakcentralen indirect verbonden zijn aan de economische politiek dezer regeering. Door zwarte loonen en zwarte prijzen te besten digen, zijn we met zijn allen bezig aan verborgen inflatie, d.w.z. de financiëele ondergang van ons volk. „Arbeiden, arbei den", dat is voor ons volk het gebod van het uur. Dat is gebruik maken van den zegen door God ons gegeven tot redding van ons volk. En wie arbeidt is een zegen en anderen ten zegen. De vernieuwing der samenleving moet bij ons komen van binnen uit. Dat maakt geen sloome menschen, die onrecht laten gedijen. Maar dan zien we onze taakwel bewust en georganiseerd te getuigen van de ééne weg op maatschappelijk terrein. De Chr. vakbeweging in Duitschland is weer opgericht. Het C.N.V. gaat ook arbei den onder de Indonesische bevolking. Wijlen Nicolaats Beets zei eens: „Wij hebben harten noodig." Wij hebben die noodig voor de Christelijk-sociale actie. Ds. Couvée, geref. predikant alhier, sprak een slotwoord, waarin hij op de hem eigen wijze en met groote nauwkeurigheid ver haalde van arbeidersleven en arbeidstoe standen in zijn jeugd. Spr. was verheugd, dat in de sociale voorzieningen zooveel verbeteringen waren gekomen, doch vroeg zich af of de menschen gelukkiger gewor den waren. Ook betwijfelde hij, of het gods dienstig leven sinds dien tijd inniger was geworden. Hierna declameerde dhr. van Harn o.a. poëzie uit den bezettingstijd. Na de Avond zang sloot dhr. Bensen met gebed. De bijeenkomst was matig bezocht. BESTRIJDING VAN DE RUNDER- TUBERCULOSE. Dezer dagen werd op de bovenzaal van „Het Centrum" een lezing met lichtbeelden gehouden over de bestrijding der tuberculose onder het rundvee. De lezing werd gehouden door dr. Wa genaar, directeur van de Stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. Na de lezing werd de film vertoond, die het onderwerp van deze avond verduidelijkte en duidelijk het nut en de noodzakelijkheid demonstreerde van de bestrijding dezer zo gevreesde ziekte onder het rundvee, alsmede van de noodzaak om deze dieren op tuber culose te controleren. Dr. Wagenaar drong aan, om, gezien de geringe kosten hieraan verbonden, op vol ledige medewerking van de melkveehouders om hun dieren op t.b.c. te doen controleren. Ook werd nog een film vertoond van de Rijks-Voorlichtingsdienst over de ratten bestrijding. Er was voor deze bijeenkomst, die hoofd zakelijk was belegd voor melkveehouders, veel belangstelling. Onze stadgenoot, dhr. W- Lucieer heeft ontslag gevraagd als onderwijzer aan de openbare lagere school alhier. Het zou zijn bedoeling zijn een zelfde functie Ie aan vaarden te Zierikzee. GEVONDEN VOORWERPEN. Een beige jongenswant. Terug te be komen Rijkspolitiekazerne. GRATIS FILMVOORSTELLINGEN IN „HET CENTRUM." Ter gelegenheid van het St. Nicolaas- feest bood de directie van het „Centrum"- theater alhier een tweetal gratis filmvoor stellingen aan voor de schooljeugd van Axel en omgeving. De teeken- en klucht films hadden telkenmale de onverdeelde aandacht van de schooljeugd. FILMVOORSTELLING OP SCHOOL. Een leuke verrassing was het voor^de kinderen van de openbare school, dat ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest de film werd vertoond van de uitstapjes, die dezen zomer met de leerlingen werden gemaakt naar Vlissingen en Rotterdam. Het allerleukst was het natuurlijk voor hen, die zichzelf op het witte doek herkenden. CONCERTAVOND. Maandagavond werd in de Chr. Bewaar school een concert gegeven door enige Belgische musici. Het concert was georganiseerd door enige Axelse musici, in samenwerking met de Z.V.U. Alfons Ellegiers, voor de Axelse muziek liefhebbers reeds een vertrouwde naam, verraste ons ook deze avond weer met zijn sehitterend spel en het verbluffende gemak waarmede hij zijn instrument beheerst. Ook de heer Langewouters is in Axel niet onbekend en van zijn vioolspel behoeven wij ook al weinig meer te zeggen. De pianobegeleiding van mej. Levuque was bij de eerste nummers een enigszins zwakke plek en deze overigens uitstekend geslaagde avond. Het publiek, [dat in bevredigend aantal deze avond bezocht, was zeer tevreden en uitte dit herhaaldelijk door een langdurig applaus. KOEWACHT. Verkeersongeluk. Donderdagavond kwam in de Nieuw- straat de motorrijder R. G. alhier in botsing met een met een paard bespannen wagen. De motorrijder welke voor een wielijder moest dempen had de wagen niet opge merkt en botste hierdoor tegen het wiel aan. Medische hulp was dringend nood zakelijk en de motorrijder moest met zware verwondingen aan een been worden opge nomen. De verkeers-politie heeft het onder zoek in handen. Biljartprijskamp. Aan den prijskamp op het biljart bij A. d'Hollander ramen 46 spelers deel. De uit slag was als volgt 1. Luc. de Maeyer-El. Bor.nr. 2. Aug. Rombout—S. de Smet, 3. E. Goossens—E. de Maeyer, 4. A. de Letter—J. Daeleman. Hoogste serie 11 car. E. Goossens, E. de de Maeyer en A. Laruelle. Hoog bezoek. De goede Sint heeft Zondag jl Koewacht weer met een bezoek vereerd. Voorafge gaan door een paar herauten en bege leid door de lustig blazende Koewacht- sche fanfare, deed St. Nicolaas met zijn beide pieterbazen zijn jaarlijksche intocht. Kwam de goede man uit Spanje vorige jaren per auto, ditmaal zijn gezond heidstoestand laat het wederom toe arriveerde hij op een stevige schimmel. Natuurlijk bestond voor dit hoog bezoek veel belangstelling, vooral van de zijde der jeugd, welke door de pieterbazen royaal bestrooid werd met pepernoten, enz. Tot volgend jaar, St. Nicolaas. SLUISKIL. Bezoek St. Nicolaas bij de K.A.B. In het Parochiehuis, waar een groot aantal kinderen van de K.A.B. met vaders en moe ders waren verenigd, hield St. Nicolaas Zaterdag om drie uur receptie. Alle kin deren passeerden de goede heilige en ont vingen speculaas en deegventers. Voor allen had hij een vriendelijk woord. Daarna werden mooie cadeautjes verdeeld kunnen de reis per tram meemaken. Vertrek 12.45 uur vanaf Kerkdreef, f 0.50 retour. Opgave bfj P. DEIJ, Zeestraat, tot Zaterdag 8 uur. TE KOOPeen mooie be klede Wieg. Nleuwstr. 20. E N NOORDSTRAAT 56 - AXEL. TEL. 115

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2