Zeeland's oud-wnd. Commissaris Mr. Dieleman voor het Tribunaal. Uit onze omgeving. I Vier en zeventig jaren oud is mr. P. Dieleman, nu hij deze week voor het Mid delburgse Tribunaal verscheen om zich te verantwoorden voor zijn daden gedurende de bezetting. Het is niet zonder tragiek, dat iemand, die zoveel goeds voor een gewest deed en populair was als weinig anderen, zich hier verdedigen moet tegen de aanklacht van samenwerking met de bezetter. Overigens: Wie gemeend mocht hebben, dat mr. Dieleman grote feiten ten laste zouden worden gelegd, vergist zich. Mr. Dieleman heeft zich in 1941 gemeld als begunstigend lid der Ned. S S. en bleef dat, toen de Ned. S.S. overging in de Ger maanse S S. Ik was geen begunstigend lid, ik was slechts begunstiger, verweert besch. zich. Hij meende, dat de S.S. een culturele in stelling was en als hij zijn brieven onder tekende met de S.S. groet was dat voor hem hetzelfde, als Truly Yours onder een Engelse brief.... Las u dan geen kranten? Wist u dan niet, dat het de S.S. was, die Nederlanders in het Ned. Legioen naar hst Oostfront deed gaan Neen, dat hoor ik nu voor het eerst, antwoordt mr. Dieleman en hij zegt, dat het geld, dat hij overschreef op de rekening van de S.S. tweemaal f 12 niet alleen contributie was, maar ook diende om tijd schriften etc. te betaler. Later begreep hij wel, dat de S.S. een pol tiek-militaire in stelling was, maar in 1941 niet. Waarom hij dan niet bedankte, vraagt mr. Vlaming. Mr. Dieleman antwoordt, dat bij wil protesteerde, maar dat daar niets op uit gedaan werd en hij ontlent opnieuw-ten stelligste ooit meer dan begunstiger te zijn geweest en zegt ten slotte, dat zijn begunstiger zijn gezien mo< t worden als een politieke manoeuvre om zijn positie te redden. Medewerking aan de soldatenkrant Zee lander Wachtposten wordt mr. Dieleman verder ten laste gelegd. Het waren uitsluitend aardrijkskundige en geschiedkundige stukjes, die daarin ver schenen, zegt mr. Dieleman, stukje:, die bovendien al elders warén gepubliceerd. Ik liet die onschuldige stukjes plaatsen, omdat ik daardoor veel kon bereiken. Ik voorkwam daardoor, dat een deel van Bres- kens afgebroken werd, dat bepaalde polders in Z.-Vlaanderen onder water kwamen, luidt het antwoord van besch. En als mr. Vlaming dan zegt, dat schrijven in een soldatenkrant hulp verlenen aan de vijand was en dat de Nederlanders in 1940 toch zelf ook vernielingen pleegden, zodat besch. die niet behoefde te voorkomen, wordt mr. Dieleman boos en roept uit Ik meende alleen verantwoordelijk te zijn voor wat er van mij in dat blad kwam en als u die «tukjes hulp aan de vijand noemt, behoeven we verder niet te praten. Mr. Vlaming brengt dan een brief in be spreking, die mr. Dieleman in 1942 aan Be- auftragte Münzer schreef, waarin hij zegt, dat hij een nieuwe orde in Europa onder Duitse leiding het beste vindt. Ten eerste was dat een privé-brief en ik vind het ongepast, dat u mij die ten laste legt, maar dat schijnt tegenwoordig te mogen, valt mr. Dieleman uit, en ten tweede schreef Colijn prccie3 hetzelfde in zijn bekende brochure. Maar Colijn was toen particulier en u was gezagsdrager, «riposteert mr. Vlaming. Mr. Dieleman betoogt dan, dat niet alleen hij, maar ook de regering na de bevrijding van oordeel waren, dat een vernietigend Duitsland een ramp voor Nederland was. Hij wilde Duitsland echter wel terugdringen binnen eigen grenzen. Een brief aan de wnd. secr.-gen. van justitie, waarin hij mr. H. L. van Zanten als Jood aanduidt, is het volgende punt van de dagvaarding. Mr. Dieleman verklaart, dat hij deze brief schreef om zich te dekken als ontdekt zou worden dat mr. van Zanten een Jood was. Het was niet zijn bedoeling hem zijn brood winning te ontnemen of schade te doen. Hij geeft toe, dat het beter was geweest deze brief niet te schrijven. Later heeft hij zelfs tientallen Joden geholpen. Er is door mr. Dieleman een nota opge steld over de slechte same iwerking met ce griffier der Stalen van Zeeland, dr. Teilegen, die later in harden van Mtlizer is gekomen. Ook heeft besch. zich tegenover Mihzer mordeling uitgelaten, dat dr. Tellegen een vijand van Duitsland was. Mr. Dieleman verklaart, dat het allerminst zijn bedoeling is geweest, dat die nota in Duitse handen zou komen. Toen hem bleek, dat dit wel was geschied, heift hij terstond zijn klachten ingetrokken i n verklaard, dat de samenwerking voortreffdijk was. Overi gens geeft bij toe, dat fcij deze brief niet had moeten schrijven. Naar aanleid\rg van het feit, dat in G,^ ede in Ju i 1944 een gemeente ambtenaar was ondergedoken met medeneming van be scheiden, heeft mr. Dieleman aan de Be- aufPagti voorgesteld alle ambtenaren nog maals te wijzen op de noodzaak van een loyale plichtsbetrachting. Hier waagde een ambtenaar zijn hoofd om anderen voor wegvoering naar Duitsland te behoeden en u verzette zich daartegen, mprkt mr. Vlaming op. Er waren toen al verschillende over vallen op distributiekantoren en bevolkings registers gepleegd. Toen kwam Groede en er dreigden ernstige maatregelen, die voor komen werden door mijn brief aan Münzer. Men was tevredengesteld over mijn activiteit en er werden geen burgemeesters onts'agen en geen razzia's gehouden, antwoordt besch. Ten slotte komt nog een brief aan de orde, die mr. Dieleman in 1940 schreef, over het feit, dat ee i Frease fi'tna de levering van garens aan iemand in Hulst steeds uitstelde. Mr. Dieleman telt deze brief niet ernstig. Hij wijst er tenslotte nogmaals uitdrukkelijk op, dat zijn ganse houding gedurende de bezetting slechts werd ingegeven door zijn verlangen om de belangen van het Zeeuwse volk te dienen. Mr.'iVlaminglvraagtMeende u, dat wat u voor Zeeland aan materieel voordeel kon bereiken, opwoog tegen de afbrnak die u door samenwerking deed aan het verzet? Mr. Dieleman lk was toch niet geroepen als hoofd van het verzet op te treden, lk was er om te voorkomen, dat er een chaos ontstond. Mr. Vlaming: Maar u moest het verzet toch niet best'ijden 1 Mr. Dieleman: Ik steunde het verzet in direct, want dcor mijn optreden zijn hier zo weinig executies geweest. Mr. Vlaming is van oordeel, dat er in Zeeland weinig verzet is gepleegd en dat er daarom zó weinig executies waren. Mr. Dieleman blijft echter bij zijn mening. Hierna wordt gepauzeerd. De verdediging. Bij ontstentenis van mr. F. Bordewijk leest mr. A. Bolle na de pauze diens plei dooi voor. Zij betoogde allereerst, dat mr. Dieleman in de opwinding der btvrijdings- roes een behandeling heeft ondergaan die juist hij, op zijn leeftijd en met zijn staat van dier st allerminst verdiende. Zij scnetste zijn persoonlijkheideen man inet een zeer giote liefde voor Zeeland en een grote eerzucht. Spr. meent, dat besch. door de tactiek van geven m nemen zeer veel goeds heeft bereikt voor Zeeland. Hij viel bij sommigen niet in de smaak als joviale Zeeuwsch- Vlaming en speciale coterieijes mochten hem niet. Maar terwijl zijn cmgar.g met de Duitsers gezien werd, werd niet gezien hoeveel leed daardoor voorkomen werd. Mr. Dieleman werkte wellicht samen met de Duitsers, doch slechts met goede be- do lir.gen. Hij deed aan het verzet geen afbreuk. Zijn „collaboratie' was noodge dwongen. Nog in 1943 verklaarde de re gering, dat ambtenaren op hun post moesten blijven. Mr. Dieleman deed dit en ook hiervoor waren moed, beleid en trouw noodzakelijk. Wat mr. Dieleman deed was bovengronds verzet plegen, dat dank verdient. Het Zeeuwse volk is besch. daarvoor grote dank verschuldigd. Alle ambtenaren van de prov. griffie bleven ongegijzeld, dank zij hem, hoewel de N.S B.er Dekker de griffie een broeinest van anti-nationaal socialisme noemde. Vele jaren lang is hij waarnemend commissaris gebleven. Welnu, irgewijden weten, dat niemand een beter commissaris had kunnen zijn dan mr. Dieleman. Contra de tenlastelegging. Mr. Bolle ging daarna punt voor punt op de dagvaa'ding na. Lid van de Germaansche S.S. is mr. Dieleman nooit geweest. Alle leden moes ten den eed afleggen. Alle begunstigende leden een verklaring teekenen. Dat heeft hij nooit gedaan en daar begunstigers met bestonden kon hij ook geen begunstigend lid zijn. J Wat de medewerking aan de soldaten krant aangaat, mr. Dieleman schreef er niet voor, stond slechts toe, dat onschuldige siukjes, die reeds eerder gepubliceerd wer- de i, overgenomen werden. De brief aan Münzer kan men moeilijk opvatten als open lijk steun verleenen aan den vijand, omdat hei een privé-brief betrof, die allerminst voor publicatie was bestemd Dat de griffier der S'aten, dr. Tellegen, gegijzeld zou zijn als gevolg van de uit latingen en de bri f van mr. Dieleman, noemt de pleitnota o: juist. Na vele pogin gen gelukte het nr. Dieleman in tegendeel de griffier uit gijzeling te ontslaan. Daarna las spreekster een aantal verkla ringen voor, welke ten gunste van mr. DMemari werden afgelegd, o.m. van wijlen het lid van G.S. Stieger, enkele hoofd ambtenaren der Prov. Griffie, de directeur van de Handelsschool te Middelburg, enz, Mr. Bolle besloot met er op te wijzen, dat mr. Dieleman vijfmaal druk heeft uit geoefend op de Duitschers, om Middelburg over te geven zonder strijd, wal hem inder daad lukte. Dit allss wordt nu doodgezwe gen. Spr. herinnerde aan de ergerlijke wijze waarop mr. Dieleman in hechtenis werd genomen, aan de traagheid van de instructie en aan het feit, dat eerst kort geleden de verdediging inzage kreeg lan het dossier.. Mr. Dieleman redde veel en velen. Een groot deel der bevolking draagt hem op de handen. Terecht stellen dezen de vraag wat er gebeurd zou zijn als mr. Dieleman er niet was geweest. Voorkwam hij niet verscheidene malen en tenslotte definitief, dat Noord Beveland onder water werd gezet Niet allen hebben hem begrepen. Zijn vijanden hebben daarvan misbruik gemaakt en hun rancunes botgevierd. Mr. Dieleman had op dank van de regeering gerekend. Hij kon niet voorzien, dat misverstand en afgunst zouden leiden tot ervaringen, zoo ais hij die nu opgedaan heelt. Zeeland is mr. Dieleman dank verschuldigd. Mr. Bordewijk meent in zijn pleitnota, dat de beslissing in deze zaak niet moeilijk zal zijn. Het is onmogelijk, dat mr. Diele man eenige straf wordt opgelegd. Ook met de uitspraak dat mr. Dieleman al genoeg gestraft is door de hechtenis die hij heeft ondergaan, zou beschuldigde zich niet neer leggen Hij heeft van het leven niet veel meer te verwachten. Hij vecht slechts voor zijn eer met een ongedoofde energie. Hij wenscht de erkenning var zijn onschuld. Mr. Dieleman zelf zegt in zijn slotwooid naar aanleiding van een uitvoerige nota, die hij dezen zomer aan het Tnbuaal heeft doen toekomen, de illusie te hebben gehad, dat het Tribunaal de beschuldiging vei- vallen zou hebben verklaard. Als men mij recht wtl doen wedervaren, zal men mij onschuldig moeten verklaren. Ik heb geen hulp aan den vijand geboden, het verzet niet gebroken, maar het geëerbiedigd $n zelfs bevorderd. Ik weet dat er menschen zijn die verwachten, dat ge mij den genade slag zult geven en nog steenen op mijn kist zult werpen, maar ik heb volledig ver- tronwen in u. Met klem wijst spr. van de hand, dat hij na de komst der Duitschers plotseling van opinie is veranderd. Hij ontkent persoonlijk omgang met hen te hebben gehad. Als men mij beschouwt als een beginsel loos opportunist, dan protesteer ik daar tegen, lk heb getracht mij te laten leiden door de Evangelische beginselen, waarvan de grondslag is liefde lot God en de mer.- schen. lk zocht steeds raar wat samenbindt zonder veel aandacht te schenken aan wat ons menschen scheidt. Ik wilde Zeeland zoo sterk mogelijk maken. lk moest geven en nemen, ik moest ma noeuvreren, wilde ik iets bereiken. Meer malen he^ ft de Beauftragte verklaard, dat ik doodgeschoten behoorde te worden. Ik heb slechts het belang van Zeeland en het Zeeuwse volk willen dienen. En ik heb dat ook gediend. Enkele malen gelukte het mij zelfs doodvonnissen ongedaan te maken. Ik heb mijn plicht tigenover land en volk volbracht naar eer en geweten I Mr. Vlaming bepaalde daarna de uitspraak op Dinsdag 16 December in het tribunaal- gebouw te Goes. (P.Z.Crt) V.V.V. NIEUWS. Naar we vernemen heeft de plaatselijke Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een Propaganda-vergadering uitgeschreven voor Leden en verdere genodigden. H<.t doel dezer vergadering is om meer belangstelling en medeleven op te wekken voor het werk der V.V.V. in het algemeen en het plaatselijk belang in het bijzonder. Verschillende onderwerpen zulien worden behandeld. Lantaarnplaatjes van Walcheren en ge kleurde natuuropnamen zullen luister bij brengen aan dezen avond. Het woord zal o.m. gevoerd worden door de WelEd. Heer E. Smit, Directeur der Provinciale Vereen, voor Vreemdelingenverkeer te Middelburg. GEVONDEN VOORWERPEN Een vulpen. J. v. d. Welle, Koestraat 9 PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Lees- kerk en ram. 2 30 ure Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. D. Zr mei. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. AAN DE DOOD ONTSNAPT. Dinsdagmorgen om 8.15 uur kwam de boer Verpoorten uit de Vergaarpolder uit Philippine, gezeten op een boerenwagen die met zand was geladen en door twee paarden werd getrokken door de Havenstraat gereden. De dieseltram Z.V.T.M uit Breekens kwam plotseling om de bocht. V. kon zijn wagi niet bijtijds stilhouden en viel van het voe tuig op de rails maar hieid zich aan leidsels vast. Juist toen de lram hem reikte werd hij door de zich op dat momer losrukkende paarden weggetrokken zodat li aan deze dieren het leven te danken heel De geladen wagen beukte tegen de tram o; rukte de bumper eraf en drukte de voorzijd in terwijl de dissel door de spiegelruit vi dhr. Kegels heenging, nadat de wagen no enige meters was meegesleurd. Persoonlijke ongelukken deden zich verdes niet voor. (D2 Stem), TERNEUZEN.; mg Woensdagmorgen te ongeveer 9 uur ree een personenauto uit Bolsward in de Nieuw straat in de richting van het postkantooi Ter hoogte van hotel „Ambassadeur" moei de bestuurder van de auto een daar staande, met paard bespannen, kar passerer Twee scholieren wilden per rijwiel noi tussen de open ruimte van kar en auto doo rijden, met het gevolg dat een hunner,! ongeveer 15-jarige A. de Groote uit Hoe leerling van het Lyceum werd gegrepen dot de portierkruk van de auto, welke kruk de linkerarm drong. De knaap werd ac terover van zijn fiets gerukt en enige mele ver meegesleurd. Ernstig aan de arm gewond werd scholier naar het ziekenhuis alhier vervoer (V. Z.). OVERSLAG. fsm Diefstal in de kerk.j Eenige weken geleden werden in de R.K. Kerk alhier eenige inbraken gepleegd, Daar de pastoor en het kerkbestuur \\c beter achtten nog niets te zeggen, om de dader des te beter te kunnen opspore' werd aan de bevolking hieromtrent no geen ruchtbaarheid gegeven. Thans is de politie er in geslaagd bewuste persoon te achterhalen en werd lij eenige dagen geleden te Antwerpen gea resteerd. De dief had, blijkens bekenteni sen, tweemaal de kerk bezocht tijde godsdienstoefeningen om de omgeving o te nemen. Daarra liet hij zich in de kei opsluiten, terwijl hij zich in de banken h; verscholen gehouden. De inbreker hee alhier drie inbraken gepleegd en geld kleeren ontvreemd. Offerblokken en andei geldkistjes waren met valsche sleutels t breekijzers opengebroken. De persoon, cl hier aai het werk is geweest zou reec meerdere inbraken in kerken op zijn gem ten hebben, daar nog meerdere lierktYij* voorwerpen en kleeren in zijn bezit werde gevonden. De priestermoord nabij Antwe pen welke onlangs heeft plaats gehad welke nog niet is opgehelderd, zal in v band met deze arrestatie nog krachtig worden onderzocht. V/at is er te doen? Zondag 7 Dec. Tooneeluitvoering in parochiezaal, biljartprijskampen bij Ed D'Hert, prijskaarting in café „Westdorpe prijsschieting bij G. Willems. KOEWACHT. Uitslag prijsbiljarten. Ter gelegenheid van St. Niklaas-jaarmai werd alhier in het caté bij A. van Ho een biljartprijskamp gegeven waaraan spelers deelnamen. Bij de eerste prijzt werden zoowel tulbanden en krentenbrot als geldsbedragen toegekend. De uitslag was I. Aug. IJsebaert en Al. de Schepper, Maur. de Letter en J. de Schepper, 3./ v.d. Bilt en Roger de Vos, 4. Aug. Roraöou en Alb. de Guchteneire, 5 Art. Borgt is) P. Dierick, 6. L. Maenhout en Fl. Bonr Hoogste srrie 16 car. door Roger de Vcf Aan den biljartprijskamp ter gelegenhi van St. Nicolaas jaarmarkt voor tulband krentenbrood bij dhr. A. v. Hove namen spelers deel. De uitslag is als volgt: le prijs A. Ysebaert—A. van Hove, 2e de SchepperM. de Lalter, 3e R. de Vos A v. d Bilt. Hoogste serie R. de Vo 16 car. Hoog bezoek. Donderdagmiddag brac St. Nicolaas met zijn trouwe knecht e bezoek aan de Koewachtse moeders r hun kinderen, die voor dit hoog bezoek „Don Bosco'' aanwezig waren. Zowel vo de moeders met hun kroost, als voor S en Zwarte Piet, was het 'n gezellige midd) HENK KOOPS Jr. Op de dag na de herbeplanting van V/ cheren is de reportage-wagen van Rat Nederland wereldomroep doorgereden na Zeeuws-Vlaanderen en heeft daar opnam gemaakt in Breskens, Schoondijke, Oostbui Sluis, Cadzand, Aardenburp, Ede, Biervlie S'ui3kil, Sas van Qent, Hulst en Clln Deze reportages zullen uitgezonden wo'de in de programma's bestemd voorIndonef en het Verre Oosten, Europa en Afrl' West-Indië en Noord- en Zuid-Amerika. uitzending van het streckprogramma vi plaats op Dinsdag 9 December en kan Nederland beluisterd worden des middaj van 15.00 tot 15 30 uur op de golfleng't 16 88, 19.71 en 49 79 meter. Op de avoc van dezelfde dag van 20.00 tot 20.30 uj vindt een herha'lng plaats, dte beluister I

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2