AXELSCHE H COURANT MIJ*hardt5 Ffariktering hij abornrmerf, Axel. ZATERDAO 29 NOVEMBER 1947. 62i JAARGANG N 32 fN NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM Het Poolsche monument. HET BELEID VAN HET PLAATSELIJK WERK-COMITÉ. Z(o men zich herinneren zal, is in Juni 1945 een commissie gekozen uit de bur gerij van Axel, die als taak kreeg, de voor bereidende werkzaamheden op zich te uem.n, verbonden aar het totstandkomen van het Bevrijdingsmonument. Enthousiast begin. 0 middellijk ging men vol enthousiasme aan het werk. Door de Konink'ijke Marine werd het comité in staat gesteld een gratis reis te maken naar diverse monumenten, teneinde zich eenig idee te vormen van hetgeen al dan niet wenschelijk was. Er is dan contact verkregen met den beeldhouwer Richters en ook van den binnenhuis architect Waage is een ontwerp verschenen, welk laatste echter niet bevredigde. Rich ters schiep een gips-model, hetgeen door de Centrale Commissie werd beoordeeld en belf roken. Vanzelfsprekend waren hier op en aanmerkingen gemaakt tegen verschil lende details. Verschillende bezwaren tegen het ontwerp van dhr. Richters werden dezen kunstenaar kenbaar gemaakt en hij zou er rekening mee houden bij de defi nitieve vaststelling van zijn ontwerp. Eenigen tijd werd niets gehoord. De commissie was vol goeden moed, maar plotseling kwam er een bericht van dhr. Richters, inhou dende dat hij voor de voorloopige opdracht bedankte. Toen was het voorjaar 1946. O ze commissie begon vol goeden moed opnieuw. Inmiddels was ook de Provinciale Zeeuwsche Commissie gevormd. Aan deze instmtie moest advies worden gevraagd, welke beeldhouwers in aanmerking kwamen voor het ontwerp. Uit de van deze Prov. Zeetwsche Commissie ontvangen lijst is toen de keuze gevallen op den bekenden Amtteidamschen beeldhouwer den heer C. Statihamer. De Commissie was nl. una niem van oordeel, dat aan dezen geboren Zeeuwsch-Vlaamschen kunstenaar (de heer Stauthamer Is geboortig van Kloosterzande), die zoodoende een gedegen kijk op Zeeuwsch- Vlaz.nderen's land en volk had en mede gezim zijn genoten studie en opleiding, ben vens de zeer gunsMge persrecenties, die hem ten deel vielen den voorrang te moeten verleenen. Oj uitnoodiging van dhr. Staulhamer is destijds door een deputatie van het werk- com té een bezoek gebracht aan de gehou den tentoonstelling van oorlogsmonumenten in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Deïc tentoonstelling droeg in hoofdzaak hel karakter van een door den Nederlartd- schin Kring van Beeldhouwers gehouden prijsvraag inzake het monument Renesse. (Zoo men zich herinneren zal, is destijds bij het dorp Renesse op Schouwen-Duive- lanci een aantal burgers door de Duitschers op wreede wijze omgebracht, welk gruwe lijk feit aanleiding gaf tot het idee hier een monument te plaatse). Tijdens het bezoek aan Amsterdam werd een kijkje genomen in het atelier van den heer Staut hamer, waardoor bij de commissie de indruk weid gevestigd, dat zij hier te doen had met een zeer begaafd kunstenaar. Bij dit eerste contact met dhr. Stauthamer bietk deze zeer enthousiast te zijn om een studie te maken van een eventueel ontwerp voor een monument in zijn geboortestreek. Ruimen tijd later in den winter van '46'47, bracht de beeldhouwer een bezoek aan Axel, teneinde zich op de hoogte te stellen van de plaats, waar het monument eve: tueel zou komen. Het plaatselijk werk comité en de kunstenaar zijn dan tot een acccord gekomen om een voorloopige opdracht te verstrekken. Ernstige gezins-omstandigheden zijn de oorzaak geweest, dat dhr. Stauthamer niet de volle aandacht kon besteden aan zijn ontwerp. Pas geleden heeft hij evenwel medegedeeld, dat hij nog dit jaar met zijn ontwerp voor de plaatselijke commissie zal verschijnen en zijn plannen toelichten. De financiëele zijde. Waar het destijds ingezamelde bedrag ad 116.000 door de geheele bevolking is bijeengebracht, zal ook een ieder belang stellen in de huidige financiëele toestand Het bedrag is destijds gedeponeerd ten kantore van de Amiterdamsche Bank alhier. Dank zij de onbaatzuchtige medewerking, die de commissie van verschillende zijden heelt ondervonden en het zuinige beleid van den penningmeester bleef het bedrag der onkosten tot dusverre zeer beperkt en heeft dit de honderd gulden nog niet over schreden. Voor het plaatsen van een monument, daar, waar het staat ter nagedachtenis aan het gebeurde in September '44, en hopelijk voor vele geslachten, is het beter de aanvankelijke geestdrift wat te laten bezin ken en rustig de plannen te ontvouwen. De burgerij van Axel kan verzekerd zijn dat de commissie ter zake actief blijft, waarbij dient opgemerkt, dat alles voor de totstandkoming van dit monument voor eeuwen zorgvuldig overwogen wordt en niets zal worden nagelaten om dit gedenk- teeken voor tijdgenooten en nazaten tot een blijvende herinnering te maken. Premiekeuring en toondag te Axel. Prachtcollectie hengsten en merries aanwezig. Door de Vereeniging van Zeeuwsche Fok kers (V.V.Z.F.) en de paardenfokvereeniging Door Eendracht Sterk te Hulst, werd hier Woensdag op het concoursterrein een goed geslaagde keurirg, tevens toondag van anderhalfjarige hengsten en merries gehouden. Oudanks het slechte weer was er toch veel publieke belangstelling, ook uit andere provincies, voor de aangevoerde prachtige dieren, waaronder meerdere kophengsten en merries van buitengewone kwaliteit. S ïeeuw-, hagel- en regenbuien werden door de k?nners en liefhebbers van de paardenfokkerij getrotseerd om de aange voerde dieren ie bewonderen. Ook de alg. voorzitter, Jhr. J. van Vredenburgh en de alg. secretaris dhr. A. Cappon gaven blijk van hunne belangstelling. Vele aangevoerde prachtige paarden, zoo wel hengsten als merries, leverden het bewijs, dat de paardenfokkerij in Z.-Vlaanderen zich nog steeds op hoog peil bevindt en in toe nemende nute in stijgende lijn beweegt. Hei is verheugend dit te kunnen constateeren. Waar zoovele dieren van prima klasse waren bijeengebracht, was het vanzelf voor de juty, die bfstond uit de heeren A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat, Corn, van Hoeve, Groede, A. J v. d. MrulenBecu, ljzendijke en J. van't Westeinde—Vermu?, Nieuwdorp, geen gemakkelijke taak om de prijzen te bepalen, die werien toegewezen als volgt: Hengsten groote maat. 1 Radja van Coegors, van Jacs. de Putter, Axel. 2 Benno, van J. de Futter Axel en P. A, P. Dieleman. Zaamslag. 3- Clairon van Stoppeldijk, van C. de Cock, Stoppeldijk. 4 Frans, van W Koster, Vogelwaarde en Abr. Haak Czn., Zaamslag. 5 Superbe de Jesse, van L. P. Bruggeman, Graauw. 6 Ivo van de Reedijk, van Abi. Haak Czn., Zaamslag. 7 Avenir van Trui, van M. A. B. Puylaeit, Zuiddorpe. 8 Marco van den Heuve', van C- M. van Acker, St. Jansteen. 9 Hubert van het Pauwhof, van C. Ver- schueren, Stoppeldijk. 10 Carlo, van P. A. Bogaerd, H)r.tenisse 11 Albert van Kam perscheweg, wan Abr. Haak Czn.. Zaamslag. 12 Fernandel, van dezelfde. Hengsten kleine maat. 1 Iwan van Saeftinge (kampioen) van P. J. Boëme, Graauw en H. Bisschop. Honte- nisse. 2 Herseur van Alstein, van P. J. Boëine, vnd. 3 Dragon van Stedum, van Fa. F. Dekker Pz., Axei. 4 Bali van Alstein, van L. P. Bruggeman, Graauw. 5 Herman van Kwakkel, van Wed. Jac. de Feijter, Vogelwaarde. 6 Lion van Vierhuizen, van Fa. F. Dekker Pz.. Axe'. 7 Maruis van Koewacht, van dezelfde. 8 Fioran van den Dam, van C. A. Dekker, Axel. 9 Nico van 't Hoogland, van B. de Bruijckere, Ossenisse. 10 Leon van 't Hof ter Moer, van W. Koster, Vogelwaarde en Abr. Haak Czn., Zaamslag. 11 Albert van Torenbtrg, van Abr. Haak Czn., Zaamslag. Merries groole maat. 1 E frida (kampioer) van J. J. van Haelst, Westdorpc. 2 Mimie van Cambron, van E. F. Volleman—Verstraaten, Stoppeldijk. 3 Caline, van P. Tollenaar—de Feijter, Axel. 4 Martha van Alstein» van P. J. Boënne, Graauw. 5 Carina van Catharinahoek, van Wed. Jac. de Feijter, Vogelwaarde. 6 Mela, van Fa. F. Dekker Pz., Axel. 7 Clara, van C. de Cock, Stoppeldijk. 8 Wilma van Catharinahoek, van Wed. Jac. de Feijter, Vogelwaarde. 9 Juldina van Saeftinge, van Aug. van Duijsse, Nieuw Namen. 10 NMIy, van Osw. Kerckhaert, Westdorpp. 11 Caris- sima, van P. Tb. de Koek, Hontenisse. 12 Mariette van Alstein, van P. J. Boënne, Graauw. 13 Nora van Floru», van H. Nijssen, St. Jansteer. 14 Honda van de Warande, van A. C. van Waes, Zuiddorpe. 15 Ria van Molenhoek, van F. P. Brooijmar.s, Hon tenisse. 16 Une van Varempé, van P. J. de Waal, Axel. 17 Carla, van dezelfde. 18 Greta van Jaap, van Eug. de Moor—Mei, Zaamslag. 19 Erkina van Montain, van C A. Dekker, Axel. 20 Kitty, van A L. Scheele, AxM. 21 Juliana, van L de Regt Mzn., Axel. 22 Dora, van Fraris van Megroot, Zuiddorpe. 23 Olga van Othene, van A. de Kraker—de Feijter, Zaamslag. Merries kleine maat. 1 Beatrix, van P. A. Sponselee, Vogel waarde. 2 Rozette van Zuiddorpe, van Adh. van Waes, Zuiddorpe. 3 Cora, van E. J. Heyers, Graauw. 4 Marianne van de Melo, van Cyr. Steyaert—Plasschaert, Graauw. 5 Espérance van Pauwvliet, van A. van Hoeve, Zaamslag. 6 Elza van Graauw, van Gebr. Mol, Graauw. 7 Carla van Oude Graauw, van Gebr. Heijens, Graauw. 8 Erna van Cambron, van P L. Mangnus, Vogelwaarde. 9 Orpha van Elza, van Eug. de Moor—Mei, Zaamslag. 10 Carla van de Melo, van Cyr. Steyaert—Plasschaert, Graauw. 11 Mina, van Adh. van Waes, Zuiddorpe. 12 Gerda van de Waranda, van A. C. van Waes, Zuiddorpe. 13 Nelly van Cambron, van P. L. Mangnus, Vogelwaarde. 14 Annie van Alstein, van H. J. de Waal, Graauw. 15 Erna van Hoog land, van A. Serrarens, Ossenisse. 16 Caro line van de Melo, van Cyr. Steijaert- Plasschaert, Graauw. 17 Ivonne van Alstein, van P. J Boënne, Graauw. 18 Emma van de Sluis, van P. A. Warrens, Ossenisse. 19 Grietje van Cambron, van P. L. Mangnus, Vogelwaarde, 20 Sara, van Jan de Feijter Lzn., Axel. 21 Lisette van Molenhoek, van F. P. Brooijmans, Hontenisse. 22 Tillie van Margret, van P. A. de Vree, Stoppeldijk. 23 Sarina van 't Hoogland, van A. Serrarens, Ossenisse. 24 Lucia van Nieuw Namen, van A. H. Dekker Jzn., Zaamslag. 25 Annie, van C. L. de Blieck, Graauw. 26 Beatrix, van Jos. van Wesemael, Kloosterzande. 27 Mirza van Alstein, van R^néJ. Kips, Graauw. 28 Bea van Groot Kieldrechtpolder, van Wad. D. de Bruijne, Nieuw Namen. N l.W.l N.-ACTIE VOOR DE GEWONDE EN ZIEKE MILITAIREN. De Nationale Inspanning Welzijnsver- zorging Indlë (N l.W I.N heeft met de In haar gecoördineerde vereenigingen ais Katholiek Thu'sfront, Protestantsch Inter kerkelijk Thuisfront en Band Nederland— Indië besloten tot een landelijke actie voor de verzorging en ontspanning van de in hospitalen en ziekenverb'ijven opgenomen militairen in Indië. Da N l.W.l.N. het ft reeds f 25 000 beschikbaar gesteld ter ondersteu ning en uitbreiding van de reeds in Indië bestaande activiteit op dit gebied. De nieuwe actie waarvoor H.M. de Konin gin reeds een vorstelijke bijdrage schonk heeft ten doel het verkrijgen van materialen, ten geschenke geven van radio installaties met versterkers, luidsprekers, pick-ups en gramofoonplaten, het vormen van een fonds in Indië, waaruit aldaar door op hospitaal- bezoek gaande dames kan worden geput voor kleine surprises als bloemen e d. en en voorts het mogelijk maken van even tueel nog verder wenschelijk geachte voor zieningen op dit speciale gebied. Om deze actie zoo nationaal mogelijk te voeren en om moeilijkheden bij het aan schaffen van materiaal, deviezen e.d. zoo veel mogelijk te vermijden, verzoekt de N 1 W.l N. contact met alle vereenigingen en instellingen, die op dit terrein reeds in meerdere ot mindere mate werkzaam zijn. GEMEENTERAADSZITTING. Van Dinsdag 25 November 1947. Aanwezig alle leden. De notulen worden aangehouden tot de volgende vergadering, daar zij nog niet gereed zijn. Bij de ingekomen stukken is een mede deling van G S. dat de weg St. Annapolder- Sluiskil zal worden verbeterd, met het ver zoek een'bijdrage te verlenen. B. en W. stellen voor, aangezien deze weg niet de minste betekenis heeft voor de lar- ot dt gemeente, hieraan geen bijdrage te verlener, we'k voorstel zonder discussie werd aanvaard. Vervolgens staat de kwestie schoolbus" op de agenda. Destijds is een overeenkomst aangegaan met de gebr. Esselbrugge die Ihans echtei niet meer in staat zijn de overeenkomst uit te voerer, aangezien de hiervoor bestemde bus door de R.V.I. is afgekeurd en de nieuw aangeschafte bus niet op de vereiste wegen mag rijden. B. en W. hebben zich thans in verbinding gesteld met de Z.V.T.M. die thans voor de nog resterende 4 maanden een bus kan laten rijden voor een bedrag van f 1136. B. en W. vragen thans machtiging om met de Z.V.T.M. een overeenkomst aan te gaan behoudens machtiging van G S., het welk door de raad wordt toegestaan. Ecn voorstel van B. en W. om machtiging tot verkoop van het gemeentepaard en to het opnieuw verhuren van tuingrond aar de gasfabriek en enige percelen aan de Buthdijk, waarvan de pacht in 1947 eindigt worden z.h.s. aangenomen, waarbij he verhuren van de grond, cp voorstel van dhr Fanoy, niet voor 5 jaar, doch telkens vooi 1 jaar zal geschieden. 4. Voorstel tot vaststelling van het besluit, waarbij overeenkomstig Art. 35, le der wo ningwet gronden worden verklaard tot ter reinen voor aanleg van straten en pleinen in de naaste toekomst. Het hiervoren bedoelde raadsbesluit, waar bij de grond, waarop het bouwen herbouwen zal worden verboden, voor aanleg van een straat is bestemd, moet worden bepaald bij een .voorafgaand Raads besluit". Dit besluit moet dus te vorer worden genomen en is de onmisbare voor waarde voor goedkeuring van het bouw verbod. B. en W. stellen voor dit besluit ah zodanig te nemen. In een volgende vergadering zal het uit breidingsplan en de daaraan verbonder beslissingen ter vaststelling worden aange boden. Dhr. Fanoy zegt, dat daardoor pirn. 6C woningen aan bewoning zullen worder, onttrokken, wat hij in deze tijd onjuist vindt De doorbraak Noordstraat—Gasfabriek staat niet op dat plan vermeld. Op de begroting is een tekort van drie ton. Waar voor dan nu zo'n plar? Niemand kan de consequenties van dit plan overzien, vóór da het uitbreidingsplan bekend is. Hij zal daarom tegen stemmen. Dhr. C van Bendegem had ook liever het uitbreidingsplan ter inzage gezien. Dhr. Pijpelink vraagt of het niet mogelijk is. dat dit voorstel wordt aangehouden to< dat de raad cfficeus kennis heeft genomer van het ultbseidingsplan. Dhr. Sijtema, m.i. leidt dit besluit to geen consequenties; het lijkt me alleen maai een formaliteit. Na een lange discussie, waarin de menin gen over het al of niet aanvaarden van dit hesluit sterk uiteenlopen, stellen de heren Fanoy en Kesbeke voor het voorstel in te trekken en na officieuze bespreking me) de bouw-commlssie opnieuw met dit voor stel ter tafel te komen, zodat dan allen op de hoogte zijn. Dit voorstel wordt aangenomen met 7— stemmen. (Dhr. C. van Bendegfm was tijdelijk afwezig). 5. Verzoek van dhr. J. Buma om her ziening van zijn ontslag, ingevolge de Wet op rechtsherstel overheidspersoneel 1946 Naar aanleiding van het ingekomen ver zoek van dhr. J. Buma, om herziening van zijn ontslag, ingevolge de Wet op rechts herstel Overheidspersoneel 1946, zulks in verband met het feit, dat hij met ingang van 1 Mei 1943 als hoofd der o.l. school on gevraagd eervol ontslag heeft verkregen van de destijds fungerende burgemeester, omda! volgens zijn mening deze een functionaris wenste, die meer van zijn politieke richting was, merken B. en W. op, dat deze mening niet door hun college wordt gedeeld. Het besluit is formeel op de bestaand wettelijke bepalingen genomen en op ee buiten de bezetting gelegen grond. B. en W. stellen voor, om als bevoegde instantie aan dhr. J. Buma thans het onge vraagd eervol ontslag als zodanig met ingang van 1 Mei 1943 opnieuw te verlenen. Dhr. Fanoy zegt, dat het prae-advies z.i. in dezen zeer kort is en hij gepoogd heeft de stukken door te worstelen, waarna hij de indruk gekregen heeft, dat deze zeer ondui delijk zijn. Het meest onduidelijk is hit vermoeden van B. en W. ^oonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2# Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1