AXELSCHE H COURANT PHILIPS St. Nicolaas-cadeaux Frankeering bij abornement, Axel WOENSDAG 26 NOVEMBER 1947. 62e JAARGANG N". 13 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM band nederland-indië. „Het leven van den Nederlandschen soldaat aan de demarcatielijn." Di.isdagvond werd op de bovenzaal van otel „Het Gulden Vlies" bij dhr. H. Porth -de Lozanne alhier een vergadering ge- ouden van de afdeeling Axal en omstreken an den Band Nederland-Indië. Niet alleen it Axel en de buitenwijken, doch ook van erschillende omliggende plaatsen waren Bden van den Band aanwezig, zoodat de aal overvol was. De voorzitter van de afd. Axel en om- treken van den Band Nederland—indië, Ie heer B. J. Knieriem, sprak een openings voord, waarna hij het woord gaf aan kapi- ein G r a v e 1 o 11 e, Officier van den .egervoorlichiingsdienst, welke na eenige nleidende opmerkingen in een pittige en boeiende rede een door zijn realistische weergave en rake typeeringen opvallende beeld gaf van het leven der Nederland- sche militairen aan de demarcatielijn. Zoo verhaalt kapt. Gravelotte over de zware dienst in de natte moesson. Deregen valt in Indië als een gordijn zoo dicht, wat fe vulcanische roode aarde tot roode blub- ler maakt. Het is begrijpelijk, zegt spr., dat ie jongens dan niet zoo vroolijk gestemd fin. Dan is „eikenhout" geen „eikenhout" jeer en „luctor et emergo" bestaat ook al jet meer, dan hoort men erkel een krach- ig woord, beginnende met een g Uitvoerig schetst kapt. Gravelotte het innentrekken van een kampong, alteen staande uit rieten woningen en waar zelfs evenals in heel Indië geen spijkers krijgen zijn. Toch zijn de jongens nog IvJl goeden moed en zij hun gesprekken .roolijk en opgeruimd van aard. Doch als rij een poos in het kamponghuis, bij olie pitten en op bij elkaar gegriste meubelen zitten, zakt de toon spoedig. Dat is de abnormale reactiespanning om hetgeen den volgenden dag komen gaat Dan loopen Ie gesprekken over het meisje en over thuis. In fijngekozen bewoordingen teekent spr. het aandachtig gehoor den nachtelijken gang van de wacht door den donkeren iropennacht in den stroomenden regen over een weg vol gaten naar de uiterste grens van de demarcatielijn, waar alie recht en beschaving ophoudt. Dan bereikt de wacht een Spaansche ruiter, waar hun eindpunt is. En het blijft maar regenen, zoodat de jon gens doodmoe en drijfnat worden, maar loch doodsbang met de bren in de hand blijven staan. Zij mogen niet praten, want elk geluid kan hen verraden. Zoo waken zij Dver het leven van anderen. Wanneer zij elkaar iets mee te deelen hebben, doen zij dat door gebaren. Zoo betast de één zijn maat en gebaart: „ik zie iets" en dat iets maakt hem bang. Later blijkt dat het sil houet van een boom te zijn. Er is niet één soldaat, die de angst niet kent. En als die jfmgst weer over is, denkt hij aan thuis, Vrant daar gaan steeds zijn gedachten naar uit, ook als hij valt, dan is het laatste woordthuis. Eindelijk is de wachttijd om en gaan ze terug en waken weer anderen over her. Thuisgekomen krijgen ze weer lef. De kameraadschap is op het oogenblik zeer groot, zegt spr. Geen beter kameraad schap, dan die geboren is in rampspoed. Hier maakt men samen het leven door en wordt alles gedeeld, vreugde en verdriet. Onze soldaten passen zich wonderwel aan de omstandigheden en gewoonten van land en volk aan, ook de jongens van het Bataljon Zeeland, die op Walcheren hebben gevochten en Frankrijk doortrokken met Pater vau de Vrande en kapitein Fassaert. i Dan wijst spr. op de tactiek van de ver schroeide aarde, door de Indonesiërs toe gepast. Hij zegt verder, dat het Militair Noodhospitaal er in de eerste plaats voor onze soldaten is. Doch dit is maar op Japier, want in wercelijkheid is het er in ie eerste plaais voor de Indonesiërs. De doktoren helpen zonder aanzien des per- loons. Wanneer de Hollanders een kampong naderen, vlucht de bevolking uit angst, all gevolg van de propaganda van radio- ü\ocja. Daarna komen de terroristen en vernietigen alles. Dan komen de Hollan- ?er3, waarna door de inlanders als proef- pon i* - Er ontstaat zelfs vriendschap en de Indo nesische vrouwen wasschen ongevraagd de kleeren van de jongens in de kali. Ze doen dit uit dankbaarheid en er wordt nooit een stuk kleeren gemist. Uitvoerig verhaalt spr. dan van een Indo nesiër, die zijn makker weet cm te koopen om een landmijn onder de brug te leg gen voor vijf gulden, wat in Indië een kdoitddl is» Het leven op een demarcatielijn is geen lollig bestaan, want daar vallen eiken dag jongens. Wij zien slechts den buitenkant, maar hoe is het innerlijk met onze soldaten gesteld? Welk een invloed heeft dat altijd maar dienst doen, patrouille loopen en in gevaar verkeeren Vaak valt er een schot uit een boom en één onzer jongens wordt getroffen en naar achter gebracht. De ouders en verloofden zullen hun jongens erg veranderd terugzien. Zij gingen naar Indië op 18-jarigen leeftijd, zij zijn nu man geworden en gerijpt door vele ervaringen en doodsgevaar. Zij zijn critisch aangelegd. De post is voor de jongens iets, waar van men zich in Holland geen voorstelling kan maken en met nadruk waarschuwt spr. tegen brievsn die een verkeerde psycholo gische uitwerking zouden kunnen hebben, hetgeen spr. met nadere voorbeelden aan toont. Het doel van de correspondentie moet zijn het moreel van de jongens hoog te houden en te zorgen, dat zij geestelijk fit blijven. De Band Nederland—Indië is een idea'istische instelling. Wij in Lid vechten met de wapenen. U vecht met een brief. De O V.W.'ers en dienstplichtigen weten, dat zij voor een ondankbaar karwei staan. Zij weten ook, dat zij door somt.ige bladen voor moordenaars worden uitge maakt en dat de meisjes van de Vrijwillige Hulpkrachten als zedeloos worden betiteld. Vergeet vooral niet: zij allen in Indië wil len zich gedragen zien door het Neder- landsche Volk, in nationaal bewustzijn. U hebt allemaal Uw eigen moeilijkheden met Uw zoon of verloofde in Indië en dat is begrijpelp, doch het saamhoorigheid3- gevoel moet domineeren. Er is een front in Ind'ë. Helaas niet omdat wij zulks wilden, maar omdat het ons is opgedrongen en dat front zullen wij l'quideeren. Wanneer de jongens thuisko men, dient heel Nederland tot zelfs de communisten toe hen dankbaar te zijn. Dat is het wat de jongens vragen. Op deze boeiende uiteenzetting, die door het publiek met groote aandacht beluisterd werd, volgde een warm applaus. Dhr. Knieriem dankt kapt. Gravelotte voor diens importerende rede en wekt voor zoover zulks nog rioodig mocht zijn de aanwezigen op om lid of donateur van den Band te worden. Tot zijn groote vreugde zegt spr te kunnen verklaren, dat de Axelsch0 bevolking achter den Band Nederland—hdië staat. Dit is wel gebleken bij de verschillende acties. Nadat was gepauzeerd, werd vertoond de film„Brengers van veiligheid en recht", een actie-film, die kapt. Gravelotte heeft laten opnemen bij de bevrijding van Tange rang, waar duizenden Chineezen zijn be vrijd. Da rolprent gaf beelden van den Nederlandschen soldaat in de rimboe, op post in Niemandsland, de vernietigingen door terroristen aangericht, da soldaten in een egelstelling, patrouille loopen, zuive ring van terroristen, de voorbereidingen voor een actie in het Algemeen Hoofd kwartier, inzet van genie, tanks en vlieg tuigen. erz., enz. Ais het gebied is gezui verd, worden de kampongs herbouwd, de sawahs bewerkt, kortom, het normale leven keert terug. Ook werd vertoond een film van den Mirfne-Voorlichtingsdienst, die o a. het leven aan boord van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" en de patrouille op een der eilanden van den Archipel in beeld bracht. De beide films hadden de onverdeelde aandacht van het publiek. Electrisch droogscheerapparaat ijn b.v. een oud venlje met zwerende luyenen naar onze f106?1-'11 wordt gestuurd, wanneer hem geneeskundige hulp is ver- Jeend gaat hij naar zijn vrienden terug en 3 avonds ts de kampong weer voor de helft bewoond en de bevolking constateert, dat de Hollanders geen moordenaars zijn. Na deze filmvertooning sprak kapitein Gravelotte enkele woorden over de mora liteit onzer troepen in Indië. Onze geeste lijke verzorgers, zegt spr., zoowel de Protestantsche als de Katholieke, zij i de stille helden van ons teger en daarvoor heeft hij alleen maar veel lof. De geruchten over zedeloosheid acht spr. sterk overdre ven. De jongens vormen een gesloten ge meenschap en het leger is uitermate gedis ciplineerd. Veel steun hebben zij ook van veldpredikers en aalmoezeniers. Deze ziels zorgera gaan collegiaal met elkaar om. Zij zijn arm van buiten, maar rijk van binnen. Jammer genoeg zijn er veel te weinig geestelijken in ons leger. Er worden Bijbel lezingen gehouden en bezoeken gebracht aan hospitalen en kerkhoven. Aangaande de zedelijkheid zegt kapt. Gravelotte o a. „Wie van U zonder zonde is, werpe den eersten steen op onze jongens Dhr. Knieriem dankt den spreker voorde wijze, waarop hij de militairen verdedigde. De afd. Axel van den Band heeft een uit- noodiging ontvangen tot opvoering van het reeds op 18 Sept. te Axel vertoonde her- denkings-spel „Onder de palmen het Kruis" en wsl te Kapeile B ezelinge op 6 Dcc. a.s. Misschien wordt ook te Goes een derge lijke opvoering verzorgd door de afd. Axel. Óp 9 Dec. wordt een vergadering als deze gehouden te Kloosterzande. Spr. wekt allen op om deze zoo mogeiijk te bezoe ken, evenals een vergadering te Zaamslag. Het bestuur heeft een zware taak, wordt gij, ouders en verloofden daarom allen propa gandisten, aldus spr. Wij hebben ons altijd veel te weinig van de jongens aangetrok ken, laat ons nu trachten alle mogelijke verbetering te krijgen door samenwerking. Spr. hoopt ook, dat de jongens spoedig naar huis zullen kotnen, allende 7 Dec.- divisie, O.V.W.'ers, enz. Kapt. Gravelotte zegt, dat er over demo bilisatie veel is gesproken, maar nog wei nig terechtgekomen. Door middel van cur sussen is de vorming van de jongers be langrijk verbeterd, en daardoor zal hen des te makkelijker een plaats in de maatschappij bezorgd kunnen worden, waarop zij door hun prestatie recht hebben. Voor de afwik keling van dit alles moet de Sociale Dienst zorgen. Óp de vraag, wanneer de jongens thuis komen, zegt de kapitein: Toen zij in dienst gingen, kon niemand het gebeurde voor zien", ook de regeering niet. Generaal Spoor is verantwoordelijk voor honderd'duizer.d menschenlevens Wanneer er daarvan twin tigduizend zouden demobiliseeren, zou dit een beduidende verzwakking beteekenen en daarin kan de Legercommandant niet toe stemmen als aanvoerder en ais mensch. Wij noch de regeerirg kunnen zeggen, hoe de toestand over een maand zal zijn. En daarom moeten wij onze beste troepen aan houden. Duizenden demobilisatiepapieren zijn evenwel reeds ingevuld. Vóór 1 Maart zullen vier volledige bataljons naar huis komen. En wanneer de toestand zich guns tig blijft ontwikkelen, wil men in 1948 dertigduizend man demobiliseeren, de O.V.W.'ers voorop. Voorzitter Knieriem zegt niet zoo opti mistisch te zijn t.a.v. deze beloften. De kapitein zegt, dat wanneer er jongens in Indië willen blijven, zulks misschien wel mogelijk is, b.v. door een overeenkomst met de K.P.M. Dan mag men eerst zes maanden naar Holland om weer fit te worden. Men kan ook in Indië blijven als MP.'er. Op verzoek werd een collecte gehouden voor de gewonde jongens in Indië, die f 67 opbracht. Dit bedrag zal worden opgezon den aan Mevrouw Spoor. Leuke I voor Dames en Heren vindt U bij W. VAN HILTEN, Stationstraat 1 Tel. 119. Dhr. Knieriem dankt tenslotte nogmaals den kapitein voor zijn zoo belangrijke bijdrage tot het weslagen van dezen avond De voorzitter zegt nog, dat het doel van den Band moet blijven: de zoo groot mogelijke eenheid van alle militairen, die in Indië vertoeven, dan wel daarheen ge zonden worden. De vergadering wordt hierna gesloten. Boerderijbouw. De boerdeiijbouw geniet tegenwoordig een groote belangstelling. Dit valt niet te verwonderen. De tallooze gedupeerden, wier gebouwen door oorlogsgeweld of door brand vernield werden, staan voor groote moeilijkheden bij den wederopbouw. Vooral de buitengewoon hooge bouwkosten vor men een ernstig struikelblok. Voor de groote bedrijven bedragen deze reeds f 3000 per ha., hetgeen meer is dan de waarde van de meeste gronden, terwijl voor de kleinere bediijven per ha. nog een hoger bedrag nodig is. Vooral thans geldt: indien tr wordt ge bouwd, dan zo doelmatig mogelijk. De eisen zijn sterk afhankelijk van het be- diijfsiype, waarvoor men bouwt. In ieder geval moeten de gebouwen zodanig zijn ingericht, dat het vee zo goed mogelijk kan worden gestald (bij voorkeur op het zuiden), de veldvruchten zo doelmatig mo gelijk kunnen worden opgeborgen en de ligging van de ruimten ten opzichte van eikaar zo weinig mogelijk verspilling van arbeid teweeg brengt. Ook in de woning moeten de vertrekken dicht bij eikaar gelegen zijn. De kamers zoveel mogelijk op het zuiden, terwijl voldoende slaapver trekken aanwezig moeten rij". Een douche mag thans in geen enkele boerderij ont breken. De plattegrond, zowel van het bedrijfs- als van het woongedeelte, moet dus op pracji.sche overwegingen gebaseerd zijn. Het moge u misschien verwonderen, dat hierop zo de nadruk wordt gelegd, doch het blijk», dat hieraan in de praktijk dikwijls nog veel ontbreekt. Behalve de indeling is voorts het uiterlijk van de boerderij zeer belangrijk. In het vlakke Nederland vormen de boerderijen een belangrijk onderdeel van het landschap. Het karakter van dit landschap wordt voor een deel ook door de boerderijen bepaald. Boerderijen van eenzelfde lype geven het landschap een bepaalde rust. Ze bevor deren de evenwichtigheid. Het grootste deel van ons landschap is een cultuur landschap Het is onze plicht, dit zo gaaf, zo rustig en zo evenwichtig mogelijk te houden. Het is sen gelukkig verschijnsel, dat een deel van de bewoners van het platteland hiervan langzamerhand overtuigd is, en dat zij, die een streven in deze richting overdreven achten, geleidelijk in de minder heid komen. Het is wellicht wenselijk, in dit verband de genoemde uitdrukking „van eenzelfde type" nader toe te lichten. Er wordt niet mede bedoeld, dat alle boerdeiijen uiterlijk precies gelijk moetan zijn. De oude botr- derijen in een bepaalde streek zijn allen van één type, ze zijn echter onderling zeer verschillend wat de hoogte van murer, daken, enz. betreft. Ze zijn echter eenvormig en passen in het landschap. Deze boerde rijen voldoen hierin aanzienlijk beter dan de „moderne" boerderijen, die na het einde van de 19e eeuw zijn gebouwd. Het „mo dern" zijn van de laatste betekent dan, dat ze uiterlijk geheel anders zijn dar. die, welke voordien werden gebouwd. Dit „anders" steekt dan in de regel jammerlijk af bij het oude en het heeft tot gevolg, dat het land schap er onrustig door wordt. Bij vele landbouwers groeit een toe nemende belangstelling voor de wijze van indelen van de plattegrond van hun boer derij. Doch ook een streekeigen uiterlijk van de moderne gebouwen wordt door velen gewaardeerd. Op dit gebied is door de Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië il. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs Ti cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Zo zegt Staalbaard. „Ik'weet, hoe veel gemak, genot en tijdbesparing er schuilen in de „PHILlSHAVE". Ik zou iedere man zonder onder scheid met een Philips „PHILl SHAVE" Staalbaard willen beden ken! Dan vliegt ook zijn baard eraf! «II V. NEDERLAND, EINDHOVEN

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1