AXELSCHE li COURANT ■H geschenken Frankeering bij abornrmenf, Axel S. BBB ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947. 62i JAARGANG No. 10 Fraikeering bi] abonnement, Axel. WOENSDAG 12 NOVEMBER 1947. 62e JAARGANG No. 9 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Het boerenprobleem en de prijsverlagings-actie. Geleidelijke verbetering der rentabi liteit, inkrimping veestapel, extra vee voeder, prijzencorrecties ten koste van industriële sector. (Van onze Haagse correspondent.) Een dezer dagen konden wij melden, dat de regering de loonstop zou handhaven, doch zou trachten om door een groot scheepse prijsverlagingsactie de verhouding tussen loon en prijs redelijker te maken. Prompt kwam het A.N.P. in het geweer, dat een bestuurder van het N.V.V. liet ver kondigen dat de geruchten ais zou de loonstop gehandhaafd blijven, onjuist waren. In de Memorie van Antwoord heeft de regering Inmiddels verklaard, dat er geen derde loonronde verantwoord is, ons daar mede in het gelijk stellende. Geleidelijke verbetering der rentabiliteit. Maar hoe kan het boerenprobleem worden opgelost in het kader van de huidige regeringspolitiek Een tot oordelen bevoegde autoriteit, die in nauw contact staat met de regering, vertelde ons hierover o.m., dat de regering momenteel het stendpunt inneemt, dat een verbetering der rentabiliteit der land- en tuinbouwondernemingen niet mag geschieden ten koste van een prijsstijging van het distributiepakket. In principe heeft de regering binnens kamers reeds erkend, dat prijzencorrecties noodzakelijk zullen zijn om de bidrijfsuit- komsten van boeren en tuinders mogelijk te maken. Deze prijzencorrecties zullen evenwel alleen in grote lijnen uitvoerbaar blijken te zijn, voorzover ze niet direct van invloed zijn op kosten van levensonderhoud. Dit komt er op neer, aldus onze zegs man, dat men wil pogen enkele prijzen te herzien in het voordeel van boer en tuin der ten koste van den industriëelen sector. Het is algemeen bekend, dat vele indu strieën aanzienlijke winsten hebben gemaakt, die het vermoeden rechtvaardigen, dat de winstmarge geringer had kunnen zijn. De industrie zal dus genoegen moeten nemen met minder winst, opdat in het algemeen de eindproducten goedkooper worden en het levensonderhoud eveneens goedkooper en opdat in sommige gevallen de boer een betere prijs kan maken voor zijn producten. M.a.w. de geringere winstmarge der indu strie zal niet a 11 ij d tot een lageren prijs leiden voor het publiek, doch in enkele gevallen alleen tot een beteren prijs voor boer en tuinder. Het stemt tot voldoening, dat de regee ring dit heeft ingezien. Immers er zijn vele vooib*elden te noemen, waaruit duidelijk blijkt, dat de boer het kind van de reke ning is. Een heel sterk geval is wel de ixport van pootaardappelen. Niet alleen de exporteur, doch vooral de stichting, die belast is met het bevorderen van den export, maken enorme winsten. Ongetwij feld zou de prijs van de pootaardappelen voor den boer heel wat gunstiger hebben gelegen indien de stichting tot bevordering van den export van aardappelen niet ten doel had winst te maken. Inlerdaal schreeuwt het boerenprobleem om een oplossing. Toch moet men niet meenen, dat de regeering dit op een goeden dag in één keer met één complex maat regelen zal oplossen. Dat is onmogelijk. Wel kan men in de naaste toekomst nu en dan vrij aanzienlijke prijzencorrecties verwachten, waardoor van lieverlee de toe stand voor de boeren en tuinders iets gunstiger zal worden. Voor een groot deel zul len deze correcties moeten geschieden ten koste van den industriëelen sector. Boeren en tuinders moeten er echter op voorbereid zijn, dat na verloop van tijd de rentabiliteit wel zal toenemen, doch ,dat zij evenzeer hun deel van de nationale armoede zullen moeten dragen. Met andere woordenook voor boer en tuinder wordt het geen vetpot. Een noodzakelijk uitvloeisel van het loon- en prijsbeleid der regering en van het ver langen der regering om de rentabiliteit der boeren- en tuindersondernemingen te ver hogen, is o.a. dat er voorlopig niet aan kan worden gedacht de lonen te verhogen voor de landarbeiders. Reeds in de afgelopen zomer werd deze kwestie actueel, toen nl, de Stichting voor de Landbouw, verwijzende naar loonsverhoging in de metaalnijverheid en de bouwwereld, aandrong op een loons verhoging van 10 pet. voor de landarbeiders. Hoewel de minister reeds destijds een afwijzend standpunt innam, beloofde hij er in het najaar op terug te zullen komen. Ook thans, aldus vernemen wij van gezag hebbende zijde, heeft de minister geen loons verhoging voor arbeiders kunnen toestaan. Algemeen wordt echter verwacht, dat in deze kwestie het laatste woord nog niet is gesproken. Aangezien de loonsverhoging niet kan doorgaan, omdat de rentabiliteit der boerderij geen loonsverhoging toelaat, wil men thans alsnog pogen om door middel van subsidie een loonsverhoging mogelijk te maken. Inderdaad is het loon van de landarbeider, dat thans is vastgesteld op 64 cent per uur, wel voor verbetering vatbaar. Inkrimping veestapel. Een nieuwe zorg voor de boer is de internationale drang tot vermindering der West-Europese veestapel. Ook hierover hebben we ons licht opgestoken ter bevoeg- der plaatse, waaruit we kunnen conclu deren, dat men zich hierover nog niet ongerust behoeft te maken. Nederland is van nature aangewezen op veehouderij en ongeveer vijf- zevende deel van het boereninkomen wordt geleverd door de dieren. Door de grote schaarste aan veevoeders is men de laatste maanden gedwongen geweest over te gaan tot ruimere slachtingen, doch dit wil nog niet zeggen, dat hierdoor onze veestapel voorgoed verminderd zou zijn. Voorlopig blijft de situatie moeilijk en zal de sterkte van de veestapel aan schommelingen onder hevig zijn. Aangenomen moet zelfs worden, dat de sterkte van de veestapel voorlopig een dalende tendens zal vertonen, doch dit neemt niet weg, dat wij niet doelbewust en voor goed onze veestapel zouden gaan ver minderen. Extra veevoeder^ Hoezeer deze kwestie de aandacht heeft der autoriteiten bijkt wel uit het feit, dat ons thans bericht wordt, dat ds voedsel- commissarissen in die streken, die opmer kelijk van de droogte hebben te lijden gehad, een aanzienlijk extra kwantum vee voeder toegewezen krijgen ter verdeling onder de veehouders. M. Br. WORDT DE BOTER DUURDER? Bij geruchte vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt de prijs van de boter aan zienlijk te verhogen en zelfs met 90 ct. per kg. De prijs van de roomboter komt daar door op f 1,76 per halve kg. Bevoegde autoriteiten wensen geen bevestiging te geven, doch willen het bericht evenmin ontkennen. Er wordt nog aan toegevoegd, dat men voortaan op de boterbonnen ook margarine kan kopen, doch niet omgekeerd. Ongetwijfeld is het zeer export-bevorde rend, doch de sociale inslag kan ons niet bekoren. Het zou ons dan ook genoegen doen, van de regering te mogen vernemen, dat het niet doorgaat. PONY VAN PRINSES BEATRIX VERONGELUKT. Donderdag is Peggie, de pony van prinses Beatrix toen het dier door een staljongen naar de weide werd geleid, op de Amster damse Straatweg, nabij het hulppostkantoor te Soestdijk, door een personenauto ge grepen. De pony was vermoedelijk door het drukke verkeer schichtig geworden, waardoor de staljongen het paard niet meer in bedwang kon houden. Het dier werd zo ernstig gewond, dat het ter plaatse moest worden afgemaakt. LATERE WINKELSLUITING MET DE FEESTDAGEN. Nu de bevoorrading van vele winkels zoveel verbeterd is, dat het publiek in ruimere mate dan in vorige jaren zijn inkopen kan doen, mag verwacht worden, dat zich dit jaar in verhoogde mate de behoefte aan gelegenheid tot het doen van inkopen in verband met het St. Nicolaas- en het Kerstfeest, zal doen gevoelen. Op grond hiervan heeft de minister van eco nomische zaken de colleges van burge meesters en wethouders van alle gemeenten gemachtigd van de wettelijke voorschriften inzake de winkelsluiting ontheffing te ver lenen tot uiterlijk 10 uur 's avonds op de werdagen vallende in de tijdvakken van 1 5 en 22—24 December. Kaassmokkel naar België zal aan strenge controle worden onderworpen. Binnen 5,5 km. langs de grens is vervoer van kaas aan beperkende voorschriften gebonden. LESVLIEGTUIG BIJ RILLAND-BATH VERONGELUKT. Vlieger-instructeur gewond. Vrijdagmorgen is een lesvliegtutg van de luchtstrijdkrachten van het vliegveld Hooger- heide bij een oefenvlucht bij de Rijksweg in de Polder Westhof te Rilland-Bath ver ongelukt. De oorzaak hiervan was een mislukte landingsoefening. De vlieger-instructeur Van der T. werd bij dit ongeval gewond, terwijl de andere inzittende met de schrik vrijkwam. Het beschadigde toestelletje is Vrijdagmiddag met een vrachtauto van de luchtstrijdkrachten naar Hoogerheide vervoerd. (P. Z. Crt.). KANNIBALISME IN DUITSLAND. De politie van Bremen heeft een 27 jarige Duitse spoorwegarbeider gearresteerd, die bekend heeft een jonge student gedood te hebben en met het lichaam van zijn slacht offer zijn niets vermoedende familie te hebben gevoed. Toen deze arbeider, Bodd Fries, met de student op fourageringstocht was in de provincie, vermoordde hij zijn metgezel met een bijl. Na zijn verschrikkelgke daad hakte hij het lichaam van zijn slachtoffer, dat slechts 12 jaar oud was, in stukken en liet deze thuis als zgn. zwart gekocht vlees bereiden en eten. eren N HILTEN aat 1, Tel. 119 in zich weer uitslui- jzondere verdiensten den dag van heden ede verstandhouding aren wel duidelijk ïestavond, maar zoo ïide essentieele ver droot belang zijn bij stad en platteland, Is men eikaars zeden, en, volkomen leerde n. Bij deze woorden, oprecht streven naar raakten de aanwe- wel even onder den degenen met wie uwender samenwer- h in dezelfde zaal tevens de muzikale in het volle bewust- ullen taak plechtig *egelmaat: - deze weergave uit geschreven, dan had unnen noemen voor oemde Serimpidans, werd uitgevoerd, lebben in den loop :ens danseresjes van Het menschelijk tunstwerkjes voerde tie dans uit in een Chineesche, Neder- /laggen en in muzi- elanklanken. militairen werd ge- ïlang de eentoonige t rythmische trom- Het is echter altijd toogtepunt, juist als nu goed begint te :ht in stilte en ver- n dit met woraen goea gemaaxt anor mjv. iar Frankrijk voor hetzelfde bedrag meer dan in te voeren. Het is zo, dat over' et armeen beide stromen naar en vanuit ider land aan elkaar gelijk moeten zij i en ai klopt meestal nie'. Oorzaak hiervan i?, dat de verschillende Hdsoorten niet tegen elkaar inwisselbaar S". Het is dan ook verheugend, dat als Itloper van de bekende conferentie te Parijs 'J de fi anciële experts van 16 landen bij voiKtnaeren, aie ietieii]k niet in eixanaers nabijhïid mogen leven, wonen onder één dak; jongens en meisjes, van wie het over duidelijk is, dat zij in een pleeggezin thuis horen en niet in een inrichting, moeten dagelijks verkeren met een jeugd voor wie de inrichting nu eenmaal de aangewezen plaats is. De oorlog heeft niet alleen di criminaliteit onder de jeugd onrustbarend do?n stijgen, maar bovendien een zó dikki streep door de berekeningen der kinderbe- restdent L»e man. a ie aanwezige heeren, Generaal de Waal in het bij ronder, werd een hartelijk welkom toegeroepen. Na ter verduidelijking te hebben gezegd, dat deze avond alleen was bestemd voor de mili tairen, veranderde de ass.-res. evenwel direct van woordkeus en completeerde het .geachte heeren" met .dames", ter ver mijding van minderwaardigheidscom plexen bij het aanwezige vrouwelijke Roode Kruis* en Sociale Zaken-personeel. Ver- t. de slllte echter dcor 1 wordt geïmiteerd anseresjes. Natuur- jongens, die dagï- tuwe militaire leven het zien van al dat ven een onschuldig laten galmen. De .kunst", het hand- stijgt ten top als t strijkstok nu eens aar men z'n teenen ede stunt staat de :hen de knieën en instrument langs d* is wordt de viool de knieën via den :lodie voortbrengen, k, zei een militair, je wat een zoentje n little kiss", eens loor echte Arabieren nodans, Chineesche van Arabië kwamen roor de finale op het tooneel en zongen ten afscheid in het Nederlandsch Enkle maanden nog geleden Heerschten hier terreur, paniek. De infanterie is toen gekomen Joeg op de vlucht de heele kliek. Sinsdien zijn zij maar hier gebleven Scheppende veiligheid en rust. Ze maakten vriendschap met de menscheo,. Een enkel meisje werd gekust. Abonnements- pri]»i Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1.25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentién (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1