AXELSCHE COURANT Frankeering bij abonnement, Axel WOENSDAG 5 NOVEMBER'l947. 62e JAARGANG N->. 7 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Hofleve- raat 85, rzendlng Jeugd Actie Papier Inzameling. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de hoofden van lagere, middelbare- en scholen voor voor bereidend hooger onderwijs, benevens aan uitgevers en redacties van dagbladen, nieuws bladen en tijdschriften en aan de leerlingen van lagere scholen een omzendbrtef gericht inzake de J(eugd) A(ctie) P(apier) Inzame ling- in dit schrijven wijst de bewindsman er op, dat de Nederlandsche papierfabrikanten dringend behoefte hebben aan zoogenaamd „oud papier" voor de vervaardiging van papier. Daar een zeer groot gedeelte van het geproduceerde papier benoodigd is voor cultureele, wetenschappelijke en onderwijs kundige doeleinden, heeft de Minister in overleg met zijn ambtgenoot voor Econo mische Zaken besloten de geheele Neder landsche schooljeugd op te roepen om haar medewerking te verleenen aan een groot- scheepsche inzamelingsactie van oud papier. Deze actie, die ondersteund zal worden via de pers, de radio en de film, staat onder auspiciën van het bureau hoekzaken van het ministerie en ligt, voor zoover de practische uitvoering betreft, in handen van de ondervakgroep „opkoopers van oude materialen afvalstoffen" en van de onder vakgroep „groothandel in oud papier", waarbij alle groot- en kleinhandelaren in oud papier zijn aangesloten. Kortheidshalve zal deze actie, die op 1 November is ingezet, worden aangeduid als J.A.P.I. (teugd-actie Papierinzameling). Deze landelijke sctie, met medewerking der beide bovenbedoelde ondervakgroepen, bedoelt in de plaats te treden van alle, al dan niet in overleg met het ministerie gevoerde acties. De opbrengst van het papier is uniform voor het geheele land als volgt vastgesteld Bont papier f4 per 100 kg.; couranten, boeken en tijdschriften f8 per 100 kg schrijfpapier niet in snippers f 9 per hon derd kilogram. ttUit een premiefonds worden aan de scholen, die gemiddeld per leerling over de periode November 1947 tot en met April 1948 het meeste papier hebben ingeza meld, premies uitgekeerd. Deze premies, die de leerlingen zullen stimuleeren hun uiterste krachten in te spannen, zullen in den vorm van geldbedragen aan de scholen ter beschikking worden gesteld Indien het dezer dagen geschatte mini mum van 1 kg. oud papier per leerling per maand gedurende de periode November 1947 tot en met April 1948 wordt bereikt, dan zal de hoogste premie 5000 gulden kunnen zijn. Behalve de genoemde geldprijzen hebben de uitgevers in Nederland nog eenige tien tallen boeken en abonnementen op tijd schriften gratis ter beschikking gesteld. Deze schenkingen zullen per kwartaal woi- den verdeeld onder de scholen, wier leer lingen gemiddeld de beste prestaties over een kwartaal hebben geleverd. AUTO'S KOMEN NIET VRIJ. Nederland heeft ruim 234.000 motorrijtuigen. In zijn memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp „tijdelijke regeling van het personenvervoer met motoriijtuigen", deelde minister Vos mede, dat de geruchten, dat het In de bedoeling zou liggen, de aankoop van auto's met ingang van 1 Ja nuari a.s. vrij te laten, onjuist zijn. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat een aankoopvergunnirg alleen vereist is voor een nieuwe autode aankoop van een tweedehands auto is niet aan een vergunning gebonden. Het streven is er op gericht om binnen enkele jaren het vooroorlogse peil van plm. 100.000 personenauto's weder te bereiken. Het is dan ook niet juist, dat hij van oor deel zou zijn, dat thans een wagenpark van 65.000 personenauto's voldoende zou zijn. Uit een in de memorie opgenomen tabel blijkt, dat er in 1947 in totaal 234.335 motor- «ijtuigen aanwezig waren, w.o. 73.121 per sonenauto's, 3479 autobussen, 82 800 motor rijwielen, 3381 motorcarriers en 71.545 vrachtauto's en speciale voertuigen. In het '^Pjaar 1939 waren in totaal 229 669 motor- rijtuigen aanwezig. Daarvan waren 99.896 personenauto's, 4518 autobussen, 65 804 motorrijwielen, 5269 motorcarriers en 54.092 vrachtauto's en speciale voertuigen. VERPAKT UW PAKJES NAAR INDIË DEGELIJK. De komende feestdagen zullen een stroom van pakketjes uit Nederland naar Indië doen gaan, aldus deelt de Persdienst van de P.T.T. mede. Reeds thans loopt het aantal be schadigde pakketten, tengevolge van onvol doende verpakking maandelijks in de hon derden. Alleen in het postkantoor Batavia-C. al moesten per maand gemiddeld 750 pakketten worden overgepakt. Steeds weer worden pakketten met aan bederf onderhevige levensmiddelen aange troffen, die tijdens het vervoer in een zo danige toestand zijn geraakt, dat niet alleen de overige inhoud van het pakket was be vuild, doch waardoor ook andere pakketten in dezelfde zak, beschadigd werden, Voorts komt het heel dikwijls voor, dat de douane-verklaringen onjuist en niet vol ledig zijn ingevuld, waardoor de inklarings werkzaamheden worden bemoeilijkt. Een deugdelijke verpakking, die in alle opzichten voldoet aan de zware eisen die een langdurig scheepsvervoer naar en in de tropen stelt, is dringend noodzakelijk, even als het invullen van een douane-verklaring, waarin de voorwerpen van de inhoud staan vermeld. BIJZONDER INVOERRECHT OP BENZINE. Bij de Tweede Kamer hebben de ministers van Financiën en van Verkeer en Waterstaat ingediend een wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine. Het ligt in de bedoeling het bijzondere invoerrecht op benzine, te verhogen van f 10.50 per 100 kg' tot f 11 per hl., hetgeen rekening houdende met een soortelijk ge wicht van 0.75, overeenkomt met f 14 67 per 100 kg. Tevens behelst het wetsontwerp een met deze verhoging samenhangende wijziging van het tarief van de motorrijtuigenbelasting voor Diesel-automobielen. Uitgaande van het beginsel, dat het ge bruik van Dieselmotoren fiscaal niet be voorrecht dient te worden boven het gebruik van benzinemotoren, stellen de ministers voor de verhoging van de motorrijtuigen belasting voor dieselautomobielen te brengen van 100 op 150 pet. Het viaduct in den rijksweg te Roo sendaal, dat kort voor de bevrijding door de Duitschers was vernield, is Zaterdag weer voor het verkeer opengesteld, waar mee de snelverkeersverbinding Breda— Bergen op Zoom-Antwerpen weer hersteld is. i,NOOIT MEER SOLDAAT!" Onmiddellijk r.a de capitulatie hoorde men algemeen in Duitsland de leuzeNooit meer soldaaM Nauwelijks twee jaar later worden er al weer Duitsers geronseld voor militaire dienst in zeker twee van de vier bezettingzönes. De Fransen openden een werfbureau voor het Vreemdelingenlegioen te Horchheim bij Coblenz; zij wekken Duitse ex-militairen van 19 tot 35 jaar op te tekenen voor dienst in Indo-Cbina (oorlogsmisdadigers en voor malige S S.-ers worden niet aangenomen). In de Russische zóne lijkt het meer op recru'ering. In Leipzig, in Saksen en in Berlijn ontvingen honderden mannen een oproep van het Russische militaire bertuur om zich op een bepaald tijdstip te melden. Meegenomen moeten worden twee dekens, ondergoed en voedsel voor twee dagen. Uw familie kan u schrijven via veldpost nummer Velen van de zo gerecruteerden zullen te werk worden gesteld bij het herbouw-werk in de Sovjet-2Óne. De meesten zullen een speciale behandeling verkrijger, wanneer zij zich ais vrijwilliger melden voor de Russi sche vloot, die kort geleden is uitgebreid met vele schepen van de vroegere as. Uit onze omgeving. GRATIS KINDERFILMS MET ST. NICOLAAS. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling, ter gelegenheid van het St. Nicolaas- feest voor de kinderen uit Axel en omge ving kinderfilmvertooningen te geven, zoo moge'ijk met een tractatie. Deze filmpro gramma's zullen worden aangeboden door de directie van het „Centrum"-theater alhier. SLUISKIL. Feestvergadering K.A.V, J.l, Donderdag hield de K A.V. haar tweede vergadering in het Parochiehuis. De voor zitster van de afd. Sluiskil, Mejuffr. Lafort opende de avond met enige geestige woorden, waarna zij Mejuffr. Kessels, hoofdbestuurster van de K.A.B. en leidster van de K A.V. uit het bisdom Breda, in de gelegenheid stelde, haar gloedvolle toespraak te houden. Zij wees er nogmaals op, dat de K A.V. niet is opgericht om andere bestaande verenigingen af te breken, doch dat de K-A.V. als aan vulling moet worden beschouwd van de K.A.B. en K.A.J. Doel van de vereniging is om steun te verlenen waar deze inderdaad nodig is, de achting voor de vrouw terug te doen keren, iets voor anderen te zijn, waartoe de vrouw trouwens is geschapen. Deze spreekster weet met haar vlotheid van woorden haar toehoorders tot het eind te boeien. Nadat koffie en versnaperingen waren rondgediend, zongen de Kajotsters enige liederen en gaven zij reidansen, die met gratie werden uitgevoerd. Enige vrouwen hadden welwillend cadeaux afgestaan, die onder de aanwezigen werden verdeeld. Als voorproefje van wat ons in latere maanden te wachten staat, traden twee kin deren van de Zonneclub op. Gekleed in sierlijke witte gewaden beeldden zij met gebaren het Gloria uit, daarbij achter het toneel geassisteerd door de zingende Kajot sters. Dit nummer was ingestudeerd door één der jonge leidsters van de Zonneclub. Te 10 uur werd de vergadering gesloten. Mejuffr Lafort sprak een humoristisch dank woord. De heer de Waal deelde nog mede, dat een toneelgroep in de K.A B. zou worden opgericht, alsmede een reisclub. Hij stelde vast, dat deze avond een succes Is geworden. Na een mooie declamatie door éèi der Ka jotsters en een zangnummer, sprak de eerw. Pater Gardiaan het slotwoord. Hij hoopte dat al het mooie dat hier vanavond gezegd was, diep in het hart was gedrongen en niet zou worden vergeten. Na het gebed gingen de aanwezigen vol daan huiswaarts. Tooneel. Zaterdagavond gaf de RK Tooneelver- eeniging „Semper Avanti" een herhaling van het tooneelspel in drie bedrijven „Toen de storm begon." De opkomst was vrij goed te noemen. De voorzitter van den Parochiezaad, de heer de Roy, deelde mede. dat de geheele opbrengst ten goede komt aan het R K. Thuisfront. Da dames en heeren waren dit maal nog beter in de vertolking der rollen en verdienden volkomen de na elk bedrijf getoonde bijval. Aan het slot bedankte de eerw. Pater Virgilius de spelers, de heer de Caluwé voor de muzikale medewerking, de heer Tacq voor het gratis schminken, het gemeentebestuur van Terneuzen voor het belastingvrij toelaten van de voorstel ling. Zondag is te Kloosterzande het tooneei- concourk begonnen, waaraan ook door Sluiskil zal worden deelgenomen. Gezien het goede spel van deze club, mogen wij verwachten, dat „Semper Avanti", zoodra zij in Februari a s. te Sluiskil aan de beurt zal zijn, een goed figuur zal slaan. GROOTE VISCHCONSERVENFABRIEK AAN DE HAVEN TE BRESKENS. Van cfficieele zijde verneemt „De Schelde" dat binnen zeer korten tijd alhier een visch- conservenfabriek gebouwd zal worden aan de haven, voor de N.V. Oostenbrugge Co. Het gebouw zal een oppervlakte beslaan var, 15 x 40 meter. Men hoopt begin 1948 tot ingebruik neming van het gebouw te kunnen over gaan, zoodat er voor veel jongens en meis jes weer een goede werkgelegenheid komt. Er kunnen pl.m. 150 menschen werk vinden. Thans is men druk bezig om de bestaande gebouwen, waar voorloopig gewerkt wordt, uit te breiden. De machines voor de fabriek zijn reeds aangekomen. WESTDORPE. Wijding R.K. Kerk. Aanvankelijk deelden wij enige weken geleden mede dat de Kerkwijding zou ge schieden op 18 November a.s. Door om standigheden is dit nu uitgesteld tot 20 November des morgens half negen. BIJZONDER GERECHTSHOF. Tollenaar stond terecht. Schtik van Z.-Vlaanderen sloeg zijn gevangenen. Een der beruchtste figuren uit de bezet tingstijd in Zeeland, de S D.-chauffeur Benoni Tollenaar uit Terneuzen, die de schrik van de inwoners van Z.-Vlaanderen was en meer gehaat dan enige andere die naar van de vijand, kwam Vrijdag voor zijn rechters. Uiterlijk onbewogen, doch voort durend op zijn quivive, luisterde deze 35-jarige min naar de voordracht van de zeer lange dagvaarding door de procureur fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg en naar de verklaringen van enkele tientallen getuigen-a-charge. Kroongetuige. De voornaamste getuige in de ochtend zitting was de vroegere „Kriminalsekrelat" van de SicherheitspoHzei te Terneuzen, K. Hofmann, die, gekleed in een G'üne Polizei- jas, met een tolk voor het Hof verscheen. Hofmann, die bij de aanvang klaagde over verwardheid tengevolge van een zenuwziekte, gaf aarzelend onduidelijke antwoorden op de hem gestelde vragen en wist zich, wan neer het belangrijke details betrof, weinig te herinneren en draaide er om heen. Pres„Was T. ijverig in zijn dienst H.„Hij deed, wat hem gezegd werd." Pres.: „Heeft hij arrestanten geslagen H.(na enige minuten zwijgen): „Als de getuigen het zeggen, zal het wel zo zijn". Hij had het werk van Tollenaar wel be langrijk gevonden, doch zou zelf nooit zo voor een andere natie zijn opgetreden. Over de arrestatie van zekere Meyboom, die te Terneuzen werd gearresteerd door de SicherheitspoHzei, daarna achtervolgd werd en wederom gegrepen, gaf get. een vrij duidelijk verklaring. Hij had echter niet gezien, of M yboom, die op 12 Dec. 1944 in het concentiatiekamp Neuengamme over leed, na zijn vlucht door T. werd gegrepen. Vele andere getuigen hadden waargenomen dat Tollenaar gewapend deelnam aan het transport van M yboom. Andere getuigenverklaringen bevestigden ten dele de in de beschuldiging vermelde feiten ten aanzien van een aantal arrestaties en huiszoekingen. Tollenaar heeft de door de Sicherheits poHzei gearresteerde opperwachtmeester der Kon. Marechaussee, L. Stoorvogel, vervoerd en bewaakt en deelgenomen aan een huis zoeking bij deze man. Andere huiszoekingen vonden plaats bij C. J. van de Vijver te Axel (naar een vuurwapen), bij G. J. Stal- laert te Lamswaarde, (naar een van spion- nage verdachte onderduiker) en bij G. W. Bruynzeel te ljzendijke (naar onderduiker). Bij deze laatste gelegenheid werd een aantal goederen meegenomen. Bruynzeel was bo vendien g slagen. G. J. Jansen verklaarde ter zitting, van Tollenaar een klap in het gezicht te hebben gekregen, toen hij te Perkpolder werd gearresteerd ais verdacht van spiennage en hulpverlening aan Engelse piloter. Bij het 's middags voortgezette getuigen verhoor kwam vast te staan, dat Tollenaar actief is geweest bij de arrestatie van zekere de Waal te Schoondijke, die wegens spion- nage door de Duitsers ter dood veroordeeld werd en hij enkele huiszoekingen. Hij zou ook anti-Duitse uitlatingen van zekere Stuf- kens hebben verraden en voorts Kiel hebben mishandeld. De verklaringen van enkele getuigen a decharge openden weinig nieuwe gezichts punten. Verdachte zelf zeide niet geweten te hebben wat S.D. betekende en er niet bij te hebben stil gestaan, dat ons land in oorlog met Duitsland was. Hij ontkende verschillende door getuigenverklaringen ge staafde aantijgingen en poogde zich zo on schuldig mogelijk voor te doen. Bovendien richtte hij beschuldigingen tot een der ge tuigen, hetgeen de verontwaardiging van het Hof opwekte. Verdachte verklaarde ten slotte nog, dat hij door Hofmann als Engels georiënteerd werd beschouwd. Eis 20 jaar. Hierna kwam de procureur-fiscaal aan het woord, die 20 jaar zonder aftrek eiste met ontzetting uit de rechten voor het leven. (P. Z. Crt.) Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. k

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1