productie ongeveer 90 pet. van de voor- oorlogsche voor het geheele gebied onge veer 33 pet. De «teenkoolmijnen hebben in 1946 zoo ongeveer de helft van de vooroorlogsche productie bereikt met 10 millioen ton steenkool; in 1947 hoopt men er zeker 19,000 te delven. Een gevaarlijk punt vormt de electriciteitsvoorziening die bedraagt nog slechts 15 pet. van de voor- oorlogsche en zij werkt grootendeels met generatoren, die 25 tot 30 jaar oud zijn. B E-N E-L U X. Sinds eenigen tijd is onze woordenschat weer verrijkt met een nieuw woord 1 „Benelux." Niet alleen wij, maar vooral ook de beide andere hierbij betrokken volken hebben aanvankelijk wat onwennig ertegen aan 1 gekeken, doch we kunnen wel zeggen, dat Benelux in elk geval in Nederland al is ingeburgerd, en geen wonder, want wij Nederlanders houden op dit gebied nog al van iete nieuws en het kan zoo gek niet 1 klinken, of we zijn er spoedig aan gewend. Misschien had „De kleine Drie" ook niet onaardig geklonken. België, Nederland, Luxemburg, drie lan- 1 den, verbonden ia het verleden, gescheiden en opnieuw verbonden ieder geregeerd naar eigen aard en opvatting, doch over tuigd van de waarheid der zinspreuk: „L' Union fait la fo;ce", „Eendracht maakt Macht." Drie landen, vooral na den laatsten, of helaas misschien beter gezegd, na den tweeden wereldoorlog, economisch op elkaar aangewezen. 9i^Keulen en Aken zijn niet op ééa dajj gebouwd (en ook niet wederopgebouwd 1) Zoo is ook de Benelux niet op één dag gebouwd, doch als het ware in het tijds bestek 1914—1944, gegroeid. Toen na den val van de vesting Antwerpen, begin October 1914, voor de Belgische I bevolking boven de Schelde de groote i vlucht begon, heeft geen Nederlander geaar- i zeld, de helpende hand uit te steken om hun groote leed te verzachten. Een stroom van vluchtelingen, zoowel 1 burgers als militairen, zochten en vonden over de grens een goed heenkomen, en 1 velen hebben gedurende vier lange oorlogs- i jaren noodgedwongen bij ons een onderdak i gevonden. I Na den oorlog heeft België hiervoor op i vele wijzen dank gebracht. Van toen af is een hechte vriendschaps- I band gesloten tusschen de twee kleine t naties, die in zoo velerlei opzicht op elkaar j zijn aangewezen, doch die in aard zooveel van elkaar verschillen. Ook tusschen de beide Koninklijke fami lies ontstond een vriendschapsband, die nog hechter werd, door het huwelijk van Kroonprins Leopold met de innemende Prinses Astrid van Zweden. Met het lief en leed, dat de beide vorsten- huizen in een betrekkelijk korte periode doormaakten, leefde de geheele bevolking der beide lage landen van harte mee. De dood van Koning Albert, vaa Prins Hendrik, van onze Koningin-Moeder en het zoo tragisch verschelden van Koningin Astiid, al deze gebeurtenissen staan ons nog helder voor den geest en bij al deze diverse gebeurtenissen gaf men wederzijds blijken van intens medeleven. Niet in het minst waren wij gevleid, door het verblijf der Belgische Konings kinderen in ons land, voor het Jeren der Nederlandse taal, de taal, welke immers wordt gesproken door een groot deel der Belgen en waarvoor reeds zooveel strijd is gevoerd. Toen ook onze Koninklijke familie zich uitbreidde en bij de doop van Prinses Bea trix Koning Leopold als Peet optrad, werd de band zoo mogelijk nog hechter en de vreugde en het feestvertoon bij het bezoek van onze Koningin aan Brussel kende geen grenzen. Alle oude veten tusschen Noord- en Zuid-Nederland waren vergeven en verge ten en naar het scheen, gingen beide naties een gelukkige toekomst tegemoet. Doch toen kwam wéér de ooriog. Ook wij bleven hiervoor nu niet gespaard. Als bondgenoten stonden nu de beide kleine naties in de grote strijd. Omgekeerd waren nu Nederlanders gedwongen een toevluchts oord te zoeken op Belgisch grondgebied en ook zij werden liefdevol ontvangen. En toen na het staken van de strijd tegen een overmachtige vijand, vele Belgische krijgs- i gevangenen hierheen werden gedreven, viel - het ons zwaar dat wij hen niet met onze 1 c goede zorgen konden tegemoet treden. De vijand verbood het ons. Tijdens de bezetting vonden vele Neder landse ondergrondse strijders in België een behulpzame hand, die hen leidde tot over de grenzen om in contact te komen met de geallieerden. Voor het vrijmaken van de vaart door de Schelde naar Antwerpen bracht Nederland zeer zware offers en als, helaas geruimen tijd daarna, onze bevrijding werd bevochten, offerden wederkerig vele Belgen hiervoor hun leven. Kan het anders, of na de oorlog komen de vriendschappelijke betrekkingen opnieuw tot uiting Het gezamenlijke verblijf der beide rege ringen in Engeland droeg ook hier het hare toe bij. Nu zijn wij evenwel de zwaarst getroffenen. De verwoestingen in België zijn niet te ver gelijken bij de onze. Het herstel van ons vaderland eist schier bovenmenselijk geduld, kracht en opoffering. Belg;ë daarentegen is bijna ongeschonden uit de strijd getreden. Het verblijf der geallieerde strijdkrachten vanaf het binnentrekken in België, tot na het staken der vijandelijkheden, bracht aan de Belgische neringdoenden vele voordelen. De Belgische Conga bleef buiten de strijd en leverde ormisbare grondstoffen aan de bevriende strijdkrachten, waardoor schatten gelds werden verdiend. Zo zien we nu België als een rijk land, beladen met een overvloed van verschillende artikelen, waaraan wij hier zo dringend behoefte hebben. Wie als Nederlander een kijkje kan nemen op de boulevard Anspach in B'ussel, op de Keizerlei in Antwerpen en zelfs in de Veldstraat in Gent, waant zich in een sprookjesland. Ook de Belgisch** badplaat sen, v.n.l. het bijna ongeschonden Knocke, gaven deze zomer een beeld van ongekende weelde. En toch heeft ook België zijn zware zorgen. Waren wij zo gelukkig onze geliefde Koningin reeds voor de algehele bevrijding in ons midden te mogen ontvangen, vele Belgen zien nog steeds verlangend uit naar de dag, waarop zij hun Koning en zijn Kinderen, w.o. de troonopvolger Prins Boudewijn, zullen kunnen begroeten en al schijnt soms deze dag niet ver meer, toch is er nog steeds een stroming, die met alle macht hun terugkeer weet tegen te houden. En ook de weelde, die wij er aanschou wen, is niet in alle opzichten te benijden. Te weinig export speelt hierin een grote rol. Konden wij na de eerste wereldoorlog onze kooplust in België volop bevredigen, nu is al dit begeerlijke voor ons onbereik baar. De prijzen zijn voor onze beurzen abnormaal hoog. En zo is het ook voor de andere landen, die gaarne de voort brengselen der Belgische nijverheid zouden afnemen. Een goede loon- en prijspolitiek maakt in Nederland het leven goedkoper dan in enig ander land- Wat hier te koop is, is voor ieders beurs bereikbaar. Op allerlei wijze wordt echter getracht de wederzijdse handel te bevorderen. Reeds op 5 September 1944 werd te Londen tussen de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie en Nederland een douane overeenkomst gesloten. Geen wonder, dat ook het kleine Luxemburg, a's van nature bij België aangepast, hierin werd betrokken. Naar de Nat. Rott. Crt. meldt, heeft de uitwisseling der oorkonden, alsmede van het daarbij behorend protocol Woensdag morgen om 11 uur te Brussel plaats gevonden. Krachter.s de in de overeenkomst voor ziene bepalingen, zal deze in werking tre den met ingang van 1 Januari 1948. Het gemeenschappelijk ta ief der invoerrechten, dat bij deze overeenkomst gevoegd is, zal op dezen datum in werking gesteld worden, Aan de grenzen van België, Luxemburg en Nederland zullen bij den invoer van goe deren afkomstig uit andere landen dezelfde invoerrechten geheven worden. Deze voor melde invoerrechten zu.len, van denzelfden datum af, nochtans niet geheven worden voor den invoer in de Belgisch-Luxemburg- sche economische unie van goederen, her komstig uit Nederland en voor den invoer in Nederland Van goederer. herkomstig uit de Belgisch-Luxemburgsche economische unie. In afwachting van de op handen zijnde unificeering der accijnzen en andere belas tingen, beteekent de inwerkingtreding der douane-overeenkomst evenwel niet, dat alle andere belastingen en retributiën op den invoer van goederen, als omzetbelasting, accijnzen, enz. door de drie landen op een zelfde basis zullen worden geheven. Neder land en de Belgisch-Luxemburgsche econo mische unie zullen deze rechten blijven heffen overeenkomstig de tot nu toe in eik land geldende bepalingen, boven en behalve de heffing van het gemeenschappelijk invoer recht. Bovenstaande bepaling is van toe passing onverschillig uit welke landen de goederen afkomstig zijn, zoodat ook bij invoer in Nederland de goederen herkom stig uit de Belgisch Luxemburgsche econo mische unie en bij invoer in de Belgisch- Luxemburgsche economische u iie van goe deren, herkomstig uit Nederland, de ge noemde rechten zullen worden geheven. Evenmin zal het in wei king treden van de douane-overeenkomst ten gevolge heb ben, dat de deviezen- en in- en uitvoer- reglementeering in het verkeer tusschen de drie landen wordt opgeheven. Deze blijft voorioop'g onverminderd van kracht. Hoewel deze overeenkomst, zooals minis ter Spaak het uitdrukte, op den duur van groot belang zal zijn voor de drie landen, zullen wij er voorshands nog weinig van bemerken. Wij zullen pas tevreden zijn, ais we ons tekort aan textiel en verschillende genot middelen, zooals zuidvruchten en likeur en chocolade zonder angst voor den belasting ambtenaar van over de grens zullen kunnen meevoeren, hoewel we van deze ambtenaren, als we het niet te bont maken, geen klagen hebben, zij doen slechts hun plicht. Bij het overbrengen";van^hoognoodige kleinigheden worden ons door hen geen moeilijkheden in den weg gelegd, doch natuurlijk moet aan den smokkelhandel paal en perk wor den gesteld en mogen ook de voor ons schaarsche artikelen niet naar de overzijde worden gebracht, zonder tusschenkomst der regeeringen. Vooral het groote prijsverschil zal economischrnog veel hoofdbrekens kos ten voordat de ecoromische grenzen tus schen de drie landen zijn weggevallen, doch we gaan in de goede richting. Een grote dag voor Walcheren. NA LIJDEN KOMT VERBLIJDEN. Dinsdag 4 November a.s. belooft* voor Walcheren een grote dag te wordm, en een nieuwe herinneringsdag. Is 3 October de datum waarop in 1944 de eerste bommen op de dijken van Wal cheren werden geworpen, geworden tot een herinneringsdag aan de vele ellende, die volgde na de zware offers die Walcheren moest brengei voor de vrijmaking van de Scheld*, die zou leiden tot de eindover winning. Deze vierde November wordt in de geschiedenis van het eiland een blijde herinnering, een herinnering zo mooi en tastbaar, als men het zich maar denken kan. Dinsdag a s. zal het Prinselijk paar in gezelschap van de Prinsesjes een bezoik brengen aan Walcheren, om getuige te zijn van de herbeplanting van het eiland. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling, dat op 4 November in alle gemeenten op Walcheren een begin zou worden gemaakt met de herbeplanting; doch dit blijke niet mogelijk en zal behalve in Vlissingen, Mid delburg en Westkapelle, pas in de lente met dit werk worden begonnen. Het is de bedoeling dat dit zal geschie den in de vorm van Jeugdplantdagen De kinderen, die aan deze jeugdplantdagen deelnemen zullen eenzelfde herinnerings oorkonde ontvangen, als door de Stichting Nieuw Walcheren is toegedacht aan al die kinderen, die op de vierde November in het herbeplantingswerk zullen worden betrokken. Deze oorkonde is uitgevoerd naar een bui tengewoon geslaagd ontwerp van de heer G. Wagensveld te Middelburg en vormtéén waardige h:ri inerirg aan de Herbeplantings- dag. Aan de herbeplanting van het Seisbolwerk te Middelburg za door kinderen uit alle gemeenten van Walcheren worden deelge nomen. Onder de vele hoge autoriteiten, di* mede van deze plechtigheden getuige zullen zijn zai zich ook de Britse premier Attlee be vinden. Ook de Britten offerden veler hunner zonen, bij de landingen op Walcheren. Behalve de B itse premier zullen annwe- zig zijn de ministers Beel, Lirftinck, Mans- hoit, van Maarseveen, Neher, Fievez, Wit- teman, van Boetselaar, van Oosterhout en talrijke leden van het corps diplomatique. De tocht der autoriteiten over Walcheren. Het programma ter gelegenheid van hel bezoek van het Prinselijk paar aan Wal cheren op 4 November a s. vermeldt volgens de P.Z Crt. o.m., dat de uit Den Haag ver trekkende autoriteiten per speciale trein naar Vlissingen zullen reizen. In Vlissingen wordt rechtstreeks naar het Bellamy-park gereden, waar zij om 11 10 uur hun plaatsen zu'len hebben ingenomen. Om 11.15 uur zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard arriveren. De herdenkingsplechtigheid in het Bellamy-park zal duren tot 11.45 uur. Hierna begeeft het gezelschap zich te voet naar de St. Jacobskerk, waar om 11 50 uur df kerk dienst ern aanvang neemt. On 12.30 uur vertrek per auto West- kaprlle, aankomst vuurtoren Westkapelle 1315 uur. Na een bezoek aan de dijk worrtt in een barak de lunch gebruikt. Vertiek uit Westkapelle om 14 45 uur; aankomst Middelburg 15.30 uur (Seisbol werk); 16 00 uur per auto naar de Grote Markt; 16.15 uur vlaggenparade aldaar. Om 17.06 uur vertrekt de speciale^trein uit Middelburg naar Den Haag. Te Westkapelle zal liet woord worden gevoerd door de burgemeester, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Vervolgens zingt het Wesfkapels dameskoor o.lv. dhr. P. de Rooy een gedeelte uit de cantate „West- kapels heden en verledenen daarna is het woord aan de Britse premier, die in een rede de doden zal herdenken. Minister-president dr. L. J. M. Beel zal hierop antwoorder. Vervolgens speelt de marinierskapel der Britse marine de „Las! post" en worden door militaire detache menten de vlaggen van Nederland, Engeland, Noorwegen en Belg'ë gehesen. Daarna wordt aan de jeugd het sein ge geven om de bomen te planten, hetgeen geschiedt onder het zingen van een speciaal hiervoor gecomponeerd bomenlied van dhr. P. de Vos. Zoals bekend zullen herinne ringsbomen worden geplant door de Britse premier, door de luit.-gen. Brooks, comman dant der Britse mariniers, dr. Beel en een bestuurslid der stichting „Nieuw-Walcheren", Met een groot vuurwerk, fakkeloptocht en taptoe te Middelburg wordt deze dag' besloten. Behalve de N.C.R.V. en de A.V.R.Odie als resultaat van onderling overleg, de uit zendingen aan de vooravond der herbe- plantingsdag en op 4 November zelf zullen verzorger, zal ook de wereldomroep P.C.J. die dag in de aether zijn. Er worden speciale uitzendingen verzorgd naar Amerika en Engeland en naar Indonesië. Cijfers over de wederopbouw van Zeeland. (Van onze Haagse correspondent.) Uit de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de wederopbouw van Zeeland zo mogelijk nog meer stagneert, dan die van de andere pro vincies. Vooral het aantal woningen, dat voltooid werd is zeer gering. Leest U maar januari 3 Februaii 6 Maart 5; April 14; Mei 20; Juni 20 juli 13. Gedurende de eerste 7 maanden van dit jaar kwamen er dus slechts 81 nieuwe woningen klaar. Voor geheel Nederland is dit cijLr 3408. De reëele bouwbedrijvigheid in het zwaar geteisterde Zeeland was dus nog geen 3 pet. van de nationale wederopbouw. Nog ongunstiger steken de cijfers af over de maand juli. Nederland voltooide toen 935 woningen; Zeeland.... 13, dus nog minder dan l1/, pet. De cijfers leren, dat Zeeland er bij de wederopbouw van Nederland het slechtst van alle elf provincies af komt. Op 31 juli (latere cijfers zijn nog niet beschikbaar) waren er in geheel Zeelanti 1259 woningen in uitvoering. In het gehele land 22 767. En wie zich voor de kosten interesseert: in de maand Juli nam Zeeland voor f2 127 000 nieuwe bouwwerken onder- harder. In Juni was dit f 1.000 000; Mei f 1.912 000; April f 1.747 000Maart f609.000. In geheel Nederland werd er alleen in Juli voor f77 906.000 in stelling gezet. Gedurende de eerste 7 maanden van 1947 voltooide Nederland 3408 woningen tegen over 466 in dezelfde periode van 1946. Maar 3408 is slechts 15 pet. van hetgeen er in de eerste 7 maanden van 1938 werd gebouwd. We mogen onze handen dicht knijpen als we aan het einde van het jaar 8000 woningen voltooid hebben. Maar we zullen er jaarlijks 75.000 moeten vol tooien, willen we in 1960 een gezonde toestand hebben. Wat gaan we vooruit, wat gaan we vooruit 11 M. Brooks. Uit Onze omgeving. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Pennings (Herdenking Hervorming) en nam. 2 30 ure Ds. Pennings H. D. (Het Gezin). g^Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. J. S. Post en nam. 2 30 ure Ds. P. Lok. i, Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. D. J. Couvée. Geref. Gem. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Leeskerk. GEVONDEN VOORWERPEN. Een wollen hand choen. Terug te beko men in Zorgvliet Axel. Een bankbiljet. Wed P. Dielema*, G. Vaaitstraat 27. VOETBALVEREEN. „AXEL" HEEFT EEN CLUB-BLAD. Het bestuur der voetbalvereeniging „Axel' heeft onlangs besloten tot uitgifte van een maandelijks te verschijnen clubblad, waar van het eerste nummer heden is versche nen. Voor een smaakvolle kop van het blad wordt een prijsvraag uitgeschreven. Het orgaan, waarvan de redactie door het bestuur wordt gevormd, heeft als eerste artikel een inleidend woord van burge meester Van Oeveren, waarin hij onze plaatselijke voetbalvereentging gelukwenscht met dit betoonde initiatief. Verder is de inhoud uiteraard gewijd aan het voetbal- leven. Wij memoreeren dit feit intde, omdat de v.v. „Axel" voor zoover ons bekend de eenige plaatselijke vereenigirg is, die zich in het bezit van een eigen orgaan kan verheugen. f'

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2