BIJZONDERE POLITIERECHTER. n Zitting van 21 October. g Grote veesmokkel. k Heden diende voor de Bijz. Politierechter 2 de grootste smokkelzaak, welke tot nu toe werd berecht en waarbij zeer vele promi- - nenten op dit gebied betrokken zijn. De behandeling van enkele „grote" heeft thans plaats, maar vooral de mindere goden zijn heden aan bod, terwijl de behanaeling le van de rest der groten een volgende zitting >r zal geschieden. r- Het zijn de 41-jarige J. F. de B., land- ie bouwer te Graauw, de 30-jarige P. M., landarbeider te Graauw, de 41-jarige A. van >- V., sluiswerker te Meerdorck (Bde 41- is jarige A. W. van W., landarbeider te Nieuw ;e Namen, de 47-jarige E. F. T„ landarbeider Ie te Graauw, de 37-jarige U. C. H. en de 's 70-jarige P. J. H., beiden landbouwer te Graauw, de 31-jarige C. L. B., landarbeider :n te St. Jansteen, thans gedetineerd in het ï- Huis van Bewaring te Middelburg, de 65- jarige J. F. S. en de 30 jarige L. F. S, te beiden landbouwer te Graauw. te Deze personen zijn allen in min of meer- ig dere mate betrokken geweest bij de grote veesmokkel, die heel Oostelijk Z.-Vlaanderen - dreigde op te slokken. De C C.D.-controleurs Brasser, v. d. Waile en Fteijser hebben dit ondarzoek geleid en dat ze er in geslaagd zijn zoveel personen aan hun zegekar te binden is zeer zeker een complimentje waard. Het zou te veel ruimte vergen de wan- daden van elk hunner tot in details te omschrijven. ;n Zij alien handelden voor of in opdracht ïn van een zekere P. Deze „grote" is hier nog niet bij. Doch wat in het vat zit, ig verzuurt niet. n, De ten laste leggingen hielden o.m. in n, het stallen van paarden en vee en het ver- n, voeren daarvan zonder vergunning in de :el grensstrook, het geleiden van vee bij trans porten over de grens. Al met al betrof dit !et een zaak waar onze voedselvoorziening een iet geduchte klap mee heeft gekregen. Voor ijn ons Nederlanders gingen hierdoor ettelijke „vleesbonnetjes" verloren en kwamen deze an terecht in Belgische magen, at. Eis J. F. de Bf 150 subs. 30 dagen, en Uitspraak f 75 subs. 15 dagen, de P. M., eis 8 maanden gevangenisstraf, He utspraak 4 maanden. en A. v. V., eis 1 jaar, uitspraak 9 maanden, of A. W. vanW., eis en uitspraak: vrijspraak. en E. F. T., eis en uitspraak3 maanden :n, 8eVi voorw. met 3 jaar proeftijd. EU. C. H., eis f 500 subs. 2 maanden, lie uitspraak f 400 subs. 2 maanden hechtenis. in. 6ÈP-J-H., eisalsvoren, uitspraak: vrijspraak. rs| C. L. B. bekende ter zitting. Hij kreeg er erJ 4 x f 10 voor. Eis 5 maanden gev. met j:n aitrek preventief. Mr. van Son refereert zich aan requisitoir. Uitspraak 5 maanden de met aftrek preventief, hetgeen onmiddellijke in vrijheidstelling betekende. e J. F. S. en L. F. S., eis 3 maanden gev., Id. uitspraak f 400 sub?. 2 maanden hechtenis. ize De volgende zaak gaat tegen de 34 jarige ï'e J. W. Sveehandelaar te Hoek, thans in het ?e- Huis van Bewaring vanaf 30 Juli. Hem is :n- ten laste gelegd het vervoeren of doen ver en, voeren van vee in de grensstrook, het stallen de van vee op de boerderij van de gebr. de R. en te Biervliet, even buiten de grensstrook en uk het verkopen en afleveren van rundvee Io zonder erkenning. Hij zegt eens enige ite- beesten aan de R. te hebben verkocht, maar daar nooit beesten te hebben gestald Hij lig heeft wel beesten vervoerd in de grensstrook aar en hij wist dat zulks verboden was. Dit Ier houdt hij pertinent vol. De gebr. de R., aar die hebben verklaard 12 koeien voor S. te de hebben gestald, zijn als getuigen gedagvaard. :en Echter ook als verdachten fe- Deze 39-jarige P. J. de R. en de 38 jarige en J. P. de R. zijn het stallen ten laste gelegd. Hierdoor hebben ze meegewerkt aan clan- nt" destiene uitvoer. Beiden verklaren ter zit- rer. ting inderdaad beesten voor S. te hebben ens gestald en daarvoor geld te hebben ont- aar vangen of te zijn beloofd. S. ontkent dit aar en houdt zich verder ook van de domme, in De Officier zegt dat verdachte erg on- de handig blijft ontkennen. De feiten acht hij en. echter bewezen en eist deshalve 8 maanden an- gevangenisstraf met aftrek preventief, in Mr. P. C. Adriaanse als raadsman van als verdachte zegt dat bewezen moet worden i d, of het vee inderdaad is uitgevoerd. Ver oen dachte zit al 3 maanden en daarom vraagt de spr. clementie. Uitspraak 5 maanden ge- ten vangenisstraf met aftrek preventief en £e Êebr- de R- werden veroordeeld tot f 400 subs. 2 maanden hechtenis. De eis oet- voor hen was 1 maand gevangenisstraf. Hierna volgt de 33-jarige mtj M. S. L. der R-.'. van P* F* K- Ie St. Jansteen. Ook zij i8 schuldig aan stalling van paarden. - R-» de man uit de volgende zaak, zou hier paarden hebben gestald en mej. van R, geeft u r ontving voor 2 paarden f50. Ook heeft zij gestald voor de 25-jarige A. A. S. te Hontenisse. Deze dieren werden 's nachts weggehaald. S. is ook het vervoer van vee in de grensstrook ten laste gelegd. S. vind1 dat hij lang genoeg gezeten heeft voor feiten die toch niet te bewijzen zijn en ontkent natuurlijk, maar mej. van R. en haar knecht B. te S'. Jansteen, verklaren eensluidend, dat S. meermalen bij hen op het erf heeft gestald. De Officier zegt dat dit feit thans wettig en overtuigend is bewezen. S. doet niets dan smokkelen, ja leeft er van. Hij eist 2 jaar gevangenisstraf. Mr. F. W. Adriaanse acht als raadsman van verdachte het bewijs niet geleverd en vraagt vrijspraak, subs, clementie. Uitspraak 9 maanden gevangenisstraf zonder aftrek voorarrest en onmiddellijke gevangenneming. Mej. K. werd veroordeeld tot f 200 subs. 1 maand hechtenis. Eis 1 maand gevang, voorw. met 3 jaar proeftijd en f 1000 subs- 3 maanden hechtenis. De laatst behandelde zaak was die tegen de reede genoemde W. T. R., een 32 jarige veehandelaar uit Boschkapelle, die reeds vanaf 2 April 1947 was gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg. Hem is ten laste gelegd het vervoeren of doen ver voeren in de grensstrook van meerdere runderen en paarden en de uitvoer hiervan naar België. Verder het stallen van onge veer 60 runderen bij de reeds genoemde S. te Graauw. Dit alles geschiedde onder toezicht van mej. M. S. L. van R., echtge- noote van P. F. K., 33 jaar, te Sf. Jansteen. Het dossier tegen R. alleen al bevat vele pagina's, alle vermeldende de rol die hij in dit drama heeft gespeeld. Hij ontkent zoo goed als als alles. R. en S. zijn dan ook als getuigen gedagvaard, terwijl hij rechts kundigen bijstand geniet van Mr. M. A. Terwoert. In den nacht van 27 op 28 Maart zijn nogal wat paarden gesmokkeld, maar R. verklaart hiervan niets te weten. Hij zegt enkele dagen tevoren paarden te hebben gekocht, maar hij was erkend veehandelaar en deze paarden zijn op normale wijze de doorlaatpost gepasseerd. Dat hij mej, K. gevraagd heeft paarden te stallen en haar f 50 te hebben betaald, ontkent hjj ten stelligste. Deze juffr. K. beweert dtt overi gens wel en nu moet blijken of R tegen haar verklaringen is opgewassen. Moest hij door omstandigheden gedwongen wel eens enkele runderen of paarden stailen ging hij deze den anderen dag weer halen en ver voerde ze dan verder, maar nooit waren die beesten voor smokkel bestemd. Ondanks al zijn verklaringen spreken de getuigen een heel andere taal en wil de rechter hem maar niet gelooven. Ter zitting nu worden de getuigen tegen verdachte R. uitgespeeld. Hij zegt dat hij bij S. heeft gestald, maar dat was voor zijn veehandel. Getuige van R. blijft bij haar verklaringen, maar verdachte ontkent, dat hij bij deze vrouw paarden heeft gestald. Ook de overige getuigen blijven bij hun reeds afgelegde verklaringen. Getuige des kundige Ham link, sectie-chef Douanen Hulst zegt dat er sporen van vee zijn ge vonden die leidden naar de hofsteden van S. en van R. dwars door de strook naar de grens. De Officier releveert de gang van zaken nog eens en eischt 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf zonder aftrek voorarrest en onmiddellijke gevanggeneming. Mr. M, A. Terwoert vraagt clementie. Uitspraak acht maanden gevangenisstraf zonder aftrek preventief en onmiddellijke gevangenneming. ITALIAANSE EMIGRANTEN Voor de Italiaanse regering is het probier m der steeds toenemende werkloosheid een onderwerp van voortdurende zorg. Van regeringswege wordt dan ook propaganda gemaakt voor emigratie van arbeiders. De overeenkomsten, welke vorig jaar en begin van dit jaar met verschillende landen zijn gesloten, zijn sinds Januari in werking ge treden. Frankrijk, België, Tsjecho-Slowakije en Zweden zullen hun deuren openen voor Italiaanse arbeidskrachten. Een regeling is getroffen om een gedeelte van het loon naar Italië te zenden, teneinde in het onderhoud der gerinnen te voorzien. Frankrijk zal dit jaar 200.000 Italianen toelaten. België en Tsjecho-Slowakije vragen hoofdzakelijk mijn werkers en een klein aantal boeren. Zweden zal, bij wijze van proef, een aantal ge schoolde industiie-arbeiders opnemen, met de bedoeling in de toekomst dit aantal te verhogen. Van de overeenkomst met Ar gentinië hebben de Italianen zich gouden bergen gedroomd. Argentinië verklaarde zich n.l. bereid tot de opname van een zo goed als ongelimiteerd aantal emigranten. Voor 50 pet. viel de keuze der arbeiders die wilden emigreren dan ook op dit land De problemen, aan deze emigratie ve-- bonden, veroorzaken de daarvoor verant woordelijke instanties in de nieuwe demo cratische Republiek heel wat hoofdbrekens. Vijf en twintig jaar is dit land afgesneden geweest van iedere internationale uitwisseling van arbeiders, behalve dan de enkelen die tussen 1938 en 1942 gedwongen naa Duitsland emigreerden. Overigens had ge durende het fascisme Italië geen kans om de traditionele politiek te volgen en haar te veel aan arbeiders buitenslands te zenden. Men staat hier op het standpunt dat in de eerste plaats de werklozen, waar van het aantal twee en een half millioen bedraagt, voor uitzending in aanmerking dienen te komen, terwijl het bnitenland vaak juist de reeds werkenden prefereert. Duizenden en duizenden uiterst bekwame vaklieden zijn hier momenteel zonder werk, o.a. tengevolge van het tekort aan kolen in de industrie. De traditionele voorstelling van de Itali aanse emigrant beïnvloedt de publieke opinie in het buitenland nog steeds. De werkloze Italiaanse arbeider roept nog altijd het beel op van de bedelaar met zijn handvol kas tanjes, gaande door de vuile straten In de achterbuurten van Londen en New-York. Hoe het zij, momenteel bevindt zich reeds een groot aantal Italiaanse werkkrachten in het buitenland. Geschoolde arbeiders, goede handswerkslieden en bekwame ingenieurs' zijn bij grote industriële ondernemingen in den vreemde te werk gesteld en men ver wacht hier, dat de prestaties van de Italianen gewaardeerd zullen worden en Italië op deze wijze zijn aaidïèl zal kuinen nemii in het internationaal herstel. SPORTNIEUWS. GYMNASTIEK-WEDSTRIJDEN TE GOES. Goede prestaties onzer stadgenooten. Zaterdag vonden te Goes de wedstrijden plaats van de Provinciale afdeeling van het Nederiandsch Christelijk Gymnastiek Ver bond. De Chr. gymnastiek-vereen. „Voor waarts" uit Axel kwam uit in de 2e afd. Dames en bezette hier de le plaats. Tevens wist het lid mej. Nelly Haak beslag te leg gen op de le prijs (persoonlijk), in deze afd. met 37 punten. Gewerkt werd aan brug, ringen, paard, evenwichtsboom en vrije oefening. WIELER-SUPPORTERS Reeds eenige dagen geleden is door ver schillende liefhebbers van wielersport een comité gevormd, dat alles in het werk wil stellen om het wielerspoitleven in onze gemeente te stimuleeren. Het doel is echter ook het oprichten van een wielersupportersclub, zulks om redenen nen, die de gf Interesseerden wel bekend zijn. Wij zijn ervan overtuigd, dat een der gelijke vereeniging in Axel kan bestaan, terwijl in samenwerking met dergelijke clubs uit anderè gemeei.ten zeer zeker prachtige resultaten kunnen worden bereikt. Verschillende liefhebbers deelden reeds hun instemming met dit streven mede, zoo dat het welslagen practisch zoo goed als verzekerd is. Iedereen, die de beoefening van wieler sport wil bevorderen, of er belangstelling voor toont, kome daarom ter vergadering, bedoeld in de advertentie in dit nummer. Bekendmakingen. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT LICHTING 1 948. De burgemeester van Axel maakt bekend dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1948 zijn verzonden. Zijn er in 1928 geboren mannelijke personen, die hier te lande wonen of geacht worden te wonen en een dergelijke oproeping of een bericht van niet inschrijving niet hebben ontvangen, dan moeten zij zich vóór 10 November a.s. ter gemeentesecretarie aanmelden. Axel, 23 October 1947. De burgemeester, Van Oeveren. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Petroleum Mij. „Sinfina", gevestigd te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten en in werking stellen van een ondergrondse benzine bewaarplaats met een bovengrondse aftap inrichting in het perceel, alhier, Ds. Jan Scharpstraat 6, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 3118. Op Woensdag 5 November a.s., drs voor middags 11 uur, zal ten gemeentehuize ge legenheid bestaan em bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij ge machtigde op de in artikel 7 der hinderwet bedoelde zitting verschenen belanghebbende. Axel, 22 October 1947. Burgemeester en Wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. VOOR-OORLOOS BIER. Blijkens mededelingen van vertegenwoor digers van de brouwers zal de voorraad bier vaa de lichtere samenstelling tegen 3 No vember a.s. geheel zijn verbruikt. Met inging van die datum zal slechts bier van het voor-oorlogie gehalte voorradig zijn. De brouwers hebben er in verband met het vorenstaande op aangedrongen, dat de voor genomen verlaging van de accijns reeds zal worden toegepast op de hoeveelheden bier en brouwsel van voor-oorlogs gehalte, welke op 3 November 1947 in de brouwerijen aan wezig zijn en daarna zullen worden ver vaardigd. AARDAPPELMEEL EN MAIS IN HET BROOD. De minister van Landbouw heeft in zijn radiorede van 22 September j.l. aangekon digd, dat er binnenkort 5 pet. aardappelmeel in het brood verwerkt zal worden. In de broodbloemmelange, zoals die met ingang van 26 October a.s. door de maal- industrie zal worden samengesteld, wordt voor het eerst 5 pet. aardappelmeel gemengd. Verder bevat deze melange 10 pet. mais- bloem, terwijl de rest bestaat uit een mengsel van 10 pet. inlandse tarwe, 15 pet. inlandse rogge en 75 pet. buitenlandse tarwe. Ter verduidelijking zij er op gewezen, dat de percentages inlandse tarwe, inlandse rogge en buitenlandse tarwe procenten zijn van de resterende 85 pet. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KANTOREN ENZ. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „Een eenheid 7e periode" tot en met „Een eenheid 12e pe riode" van de brandstoffenkaart WA 707 elk geldig zijn verklaard voor het kopen van één eenheid vaste brandstoffen. Voorts zijn de bonnen „Vijf eenheden 7e periode* tot en met „Vijf eenheden 12e periode" van de brandstoffenkaarten WB 707 eik geldig ver klaard voor het kopen van vijf eenheden vaste brandstoffen. NOG 100 GRAM VLEES EXTRA. D; paar koudere dagen in het begin van deze week hebben het aanbad van slachtvee plotseling doen toenemen. Teneinde het aangevoerde vlees te kunnen verwerken is het nodig boven het rantsoen van 500 gram, dat in de bonnenlijst van 23 October is opgenomen, nog een rantsoen van 100 gram beschikbaar te stellen voor personen van 5 jaar en ouder. In verbat d „hiermede deelt het Centraal Distributiekantoor mede, dat voor het tijdvak van 24 October tot en met 8 November a.s. op bon Q—03 Vlees 100 gram vlees of vleeswaren beschikbaar is. MARGARINE IN PLAATS VAN BOTER. De voor deze winter gereserveerde boter- voorraad geeft niet de mogelijkheid om het aandeel boter in het totale vetrantsoen on gewijzigd te handhaven. Een aantal keren zal voor personen van 5 jaar en ouder 125 gram boter in het veertiendaags rantsoen vervangen moeten worden door 125 gram margarine, zodat voor deze groep het rant soen dan geheel uit margarine er/of vet bestaat. Deze omwisseling zal voor de eerste maal geschieden in het rantsoen, dat in de bonnenlijst van 6 November a.s. be kend wordt gemaakt. Het rantsoen boter voor kinderen van 0—5 jaar wordt niet gewijzigd. Nieuwe bonnen. Voor het tijdvak van 26 Oct.—8 Nov. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie Q). Q—01 Brood 800 gr. brood, Q—01 Boter 125 gr. boter, Q—02 Boter 125 gr. marga rine of 100 gr. vet, Q—03 Boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet, Q—01 Vlees 100 gr. vlees, Q—02 Vlees 400 gr. vlees, Q—01 Melk 4 liter melk, Q—03 Melk 6 liter melk, Q—05 Melk 61/» melk, Q—01 Diversen 100 gr. kaas of 125 gr, korstloze kaas, Q—02 Diversen 50 gr. cacao, Q—03 Reserve 1600 gr. brood, Q—04 Reserve 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas, Q—06 Reserve 800 gr. brood. Bonkaarten KD, KE711 (Serie Q.) Q—11 Brood 800 gr. brood, Q—11 Boter 250 gr. boter, Q—12 Boter 125 gr. marga rine of 100 gr. vet, Q11, Q-12 Vlees 100 gr. vlees, Q—13, Q—15 Melk 10 liter melk, Q—11 Diversen 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas, Q—12 Diversen 50 gr. cacao, Q—13 Reserve 800 gr. brood, Q—14 Reserve 100 gr. rozijnen (voorinlevering). Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 712 (bijz. arbeid, n a s. moeders en zieken) (Serie Q). Q—21 Brood 800 gr. brood, Q—21 Boter 250 gr. boter, Q—22 Boter 250 gr. marga rine of 200 gr. vet, Q—21 Melk 5 liier melk, Q—21 Vlees 300 gr. vlees, Q—22 Vlees 100 gr. vlees, Q—21 Kaas 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas, Q—21 Eieren 5 eieren. De bonnen Q—14 Reserve voor rozijnen moeten uiterlijk op Zaterdag 8 November bij een detaillist worden ingeleverd. j pa' 4

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 3