Wij bereiden al Uw Dierhuiden Ontwikkelingsdag Goes Italiaan Edgar Bice Burroughs. Tarzan van de apen, De wilde dieren van Tarzi De terugkeer van Tarzan, BOOMGAAI AXEL 3 - E AXEL 2 - Fa. J. G. VINK - Boekh. - Markt 12 - AXEL. Pelsveredelingsbedrijf „PELVE", Fa. J. C. VINK, Boekh., Markt 12. Axel Kennisgeving. C. DOBBELAAR en A. DE RUY hebben de ee' geven van bur huwel|jk. Huweiyks- Ootober a.s. pri r* f 800,- 5 pot. Zon. Ut LU ,jer t]0rgen voor H.H. PLU1MV1 Kwaliteit is Neemt proef adres. W. L., 4V, mnd. f beglnn. te 1 st. W.L. Kipp leg f4,50 p. i eenden 6 m leggen f6,50 Hoenderbedr LEGHORN", I ZEIST. 1 BESCH vai kunt U bet maken van of Elzen, welke beide praoht-kwalit boeveelbeid hebben. Voor bage groenbiyvend haagdoorn ln Vraagt on reizigersbezot H. S. DR Goes T wyngaar Boomkweker! ZONDAG 19 0( Aanvang Aanvang Entrée35 et Kin GELDCR voor iedereen borgen, niet le Bypotbeke Autos. Aam antwoord Poi Haag. Binnenfc W. G. VAN DE HULST Het antwoord is ja. BIJ DE DERDE VERJAARDAG VAN HET REGIMENT STOOTTROEPEN. De anjer, die in een jeneverglas, half gevuld met water, voor dit notitieblad staat, is geplukt op een bergweide tussen de Merbaboe en de Telemojo. Die rode anjer plooit zich open, grillig van gedachte, vurig van zin. Semarang, dat zoveel maanden lang om ons heeft gesmoord, verschrompelt in de geur van één anjer. Zo d'kwijls droegen we de leliekrans van papier achter een dode naar het ereveld. Zo dikwijls sierden we de feesttafel met papieren rozen. Hier, in dit jeneverglas, leeft één anjer, zo vurig als de gedachte aan onze 36 doden en als de wil die alle levenden bindt. Die éne anjer is het zegel op onze daad. Ja, dit klinkt gewijd of dwaas. En toch Werd ieder van ons riet afgesloten in zichzelf, toen hij hoe lang geleden moest onderduiken, vluchten, zwijgen? Met een vreemde besprak je soms een aanslag of een overvalzo laat, op die hoek, zes patronen. Wat waren we verras!, toen we eindelijk de anderen ontmoetten, openlijk, tientallen, en we met duizenden in één gemeenschap werden samengevoegd om met een laatste slag de horde weg te vegen, die ons allen had verdrukt. Technisch werd deze daad een onvoltooide mecano-proef, maar onze drang stortte zich uit als het offensief van Bretagne tot de Maas. Zo ging een jaar voorbij. De aarzeling die sommigen beving waarom zouden we ons land dat onze ge vangenis was geweest en waarin eenieder nu weer vrij zijn weg kon gaan, verlaten werd overwonnen, omdat één geweten ons dreefWat we met inzet van eigen veilig heid bevochten hadden op eigen grond, moesten we ook buiten deze grens be vechten, ook overzee. We gingen scherp. Aan boord ontsprong, mei de radio be richten, de eerste twijfel. Mogen we Het antwoord lag gereed: we waren de erkende landmacht van ons eigen volk en voerden de opdracht uit van de regering die door dit volk in vrijltéfij was gekozen. Maar wij, die geleerd hadden te besluiten, eenieder voor en in zichzelf, mochten wij Zelfs het contact dat wij gedurende 17 maanden elke dag weer moesten leggen met de troep tegenover ons in het voorterrein, leerde ons het antwoord niet. Pers en radio, jawel, we hadden te goed uvaren hoe willekeurig deze middelen konden worden benut. Wel zat ergens in ons allen het besef verborgen, dat wij wisten wat wij deder, zoals eenieder dit vroeger wist, in het verzet, alléén. Maar eenieder zocht nu naar het tastbare bewijs van ons recht. We vochten 17 maanden op ieder kam pongpad, maar het niemandsland zweeg. Nu, na de stoot, de verstrooiing van de vijand en onze zwerftocht door dit land, hebben we eindelijk het volk van Java bereikt. De puinhopen? De verwilderde bossen De gebroken bruggen Neen, verwoesting geeft evenmin het antwoord als een vuurgevecht. Largs de versperde wegen komt dit volk ons tegemoet. Vrij willig wij kennen de zin van dit woord ruimen zij de bomen van de weg, gooien de tankvallen dichi. Zij wijzen ons de brandstichters en de mijnenleggers en elke man die de rust kan verstoren in hun dorp. Zij ontvangen ons als gasten in hun bijeen komst wanneer een loerah wordt gekozen of een dessa-hoofd. De kampong Tjandiredjo ligt aan de grens van Salatiga. Toen wij ons in Sala- tiga legerden, liepen kleine patrouilles door het randgebied, nu hier, dan daar, ook in Tjandiredjo. In een var. die eerste nachten werd de loerah van deze kampong door vijf gewapende mannen ontvoerd. Drie weken later trokken we over de bergpas naar Kopeng. Na afloop van de actie werden de gevangenen geregistreerd. Daar stond de loerah van Tjapdireflo. 'r-ï Hg«l~-sibTBSw De ontvoerders hadden hem hier verloren in de verwarring tusseVThun vlucht en onze komst. Hij ging met ons terug naar Tjan diredjo. Zijn volk zag hoe hij op de pasar kwam. Men wees, men wenkte, men lachte. Toen zei de loerah van Tjandiredjo, de Javaan, tot zijn dorp: „De repoeblik was een straf van Allah. De belanda bestuurt ons beter dan de Javaan. Allah heeft ons door de belanda verlost. De anjer, die een vrouw van Kopeng plukte op het veld en op deze tafel bracht, is het ja, waarop wij twee jaar hebben gewacht. Wij, de 36 doden die vielen, en de levenden die verder gaan. Uit onze omgeving. Door het Spaarfonds „O. O alhier kon aan het Plaatselijk „N.I.W.l.N."-Comi:é een bedrag van f 60 ter hand worden ge steld, als bijdrage in de „Kerstpakketten- Actie". Van dit bedrag kunnen 12 Kerstpakket ten worden gezonden aan onze jongens in Ned.-Indië. Het Bestuur van het Plaatselijk Comité is voor deze mooie gift erg dank baar. Moge dit mooie gebaar van het Spaarfonds „O. O." door vele Axelsche vereenigingen worden nagevolgd. Door deze bijdrage is inmiddels het bedrag, dat Axel bijeenbracht, gestegen tot ruim f2200. VOETBAL-SUPPORTERS. Een advertentie in dit nummer roept de voetballiefhebbers ter vergadering, alwaar getracht zal worden een supporters club op te richten. Een dergelijke vereeniging is in dezen tijd niet alleen wenschelijk, doch ook noodzakelijk, zulks om redenen, die zoowel supporters als voetballers bekend zijn. Reeds geruimen tijd werd het ontbre ken van een vereeniging als hier bedoeld in het Axelsch voetbalwereldje aangevoeld als een groot gemis. Wij twijfelen er dan ook niet aai, of deze poging zal met suc ces bekroond worden. SLUISKIL. Tooneel. Zondagavond was de zaal van het Paro chiehuis gezellig gevuld, toen de tooneel- club „Thalia" uit Axel een gistvoorstelling kwam geven met het tooneelspel in drie bedrijven „De familie Loberg", door Cor Hermus. Bq voorgaande opvoeringen in Axel is reeds uitvoerig over dit boeiende stuk geschreven, zoodat wij er thans niet over behoeven uit te weiden. Het spel werd door de aanwezigen met volle aan dacht gevolgd en het applaus bewees, dat het gebodene in den smaak viel. Onze Axelsche vrienden beschikken over goede krachten en de flinke club kan het onder de regie van dhr. A. van der Linden nog ver brengen. De voorzitter van den Parochieraad, dhr. de Roy, was gelukkig weer in ons midden en dankte het gezel schap. Hij sprak de hoop uit de club later nogmaals op de Sluiskilsche planken te zien. Verder deelde hij nog mede, dat op Allerheiligen door „Semper avanti" een her haling zal worden gegeven van het mooie spel „Toen de storm begon", waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van het R.K. Thuisfront. KOEWACHT. Benoemd. Dhr. Lansu te Zuiddorpe is benoemd als als leeraar aan de Eerste Zeeuwsche Vlas- sersschool alhier. Maar dag jl zijn de lessen aan deze school weer begonnen. Nieuwe biechtstoel. In de kerk van de H.H. Philippus en Jacobus alhier is dezer dagen een nieuwe fraai bewerkte biechtstoel gr plaatst. Bedevaart. Schieting staande wip. Aan de schieting op de staande wip namen niet minder dan 59 schutters deel. De uitslag is volgtHoogevogelC. Engels, Clinge zijvogels L. Colman, St. Jansteen en Em. Buycjc, j£uijjdpip«3; kallen Th. van ri Vb Qjtf. £jhfel% Clfngei. .nssjhtsv Ö99b Zondag a.s. gaat m«n vat| hieruit naar de Theresla-kerk te Heikant om er te bidden voor de behouden thuiskomst van alle parochianen die momenteel in den vreemde verblijven. Druk verkeer. Nu de brug en de weg aan de Bonte Koe weer hersteld zijn en het verkeer Axel—Hulst via Koewacht gaat, valt er alhier een drukke passage waar te nemen. KAPPERSDIPLOMA. Voor het examen Vakbekwaamheid heren kapper te Rotterdam gehouden, slaagden de heren: T. Houwerzijl en A. J. van Wijck te Terneuzen Ed. Tacq te SluiskilConst. Huygens te St Jansteen en D. van Kouteren te IJzendijke. ROOKVERBOD OP VEERBOTEN. De K. N. A. C. deelt mede, dat op de stoompontveren op de Westerschelde een absoluut rookverbod zal worden uitgevaar digd, daar aan het roken op de veerbolen grote gevaren zijn verbonden. Op dit verbod zal streng toezicht worden gehouden. BELANGRIJKE INBESLAGNAME. Te Perkpolder werd Zaterdagmiddag door de kommiezen een auto aangehouder, die met mest naar de overkant wilde. Bij onderzoek met een priem meenden de kommiezen contrabande te ontdekken. De wagen werd naar Hontenisse gebracht en ontladen. Voor niet minder dan f 7000 ge smokkelde goederen werden in beslag ge nomen. De beide inzittenden van de auto werden aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. VLAKEBRUG GAAT HEDEN WEER OPEN. Indien zich geen bijzondere omstandig heden voordoen, zal de Vlake-brug heden weer voor het verkeer opengesteld kunnen worden. Daardoor zal dan tevens een einde komen aan de omlegging van het verkeer over Yerseke, Wemeldinge en Kapelle, welke de gehele zomer aanleiding heeft gegeven tot veel ongerief. LUCHTTAXI'S NAAR ZEELAND Goes en Axel zijn aan bod 1 Het is wèl zeker, dat het vliegverkeer in Nederland sterk zal toenemen, doch de mededelingen, welke de „Volkskrant" dezer dagen wist te doen, n.l., dat de regering reeds een plan in studie heeft om ruim 20 gemeenten in alle delen des lands ver gunning te geven z.g. „airstrips" aan te leggen voor taxi verkeer der Frits Diepen Vliegtuigen N.V. en al in beginsel toestem ming zou hebben verleend tot aanleg bij Rotterdam, Vlissingen, Axel en Texel, zijn wat al te voorbarig geweest. Naar de N.V. Frits Diepen ons mede deelde, is de in bedoeld bericht gedane mededeling, dat wel een 30 tal gemeenten zo'n landingsstrook begeren, op zichzelf juist, doch dat betekent allerminst, dat er thans uitzicht op verwezenlijking van die wensen bestaat. De regering zo zei men ons piekert er niet over gelden voor het genoemde doel beschikbaar te stellen, al staat zij welwillend tegenover gemeentelijk initiatief in dier voege, dat in elk geval de gemeenten alle kosten dragen. Aldus achtte men het bij de N.V. Diepen mogelijk, dat over enkele jaren hoogstens een vijf- of zestal gemeenten een „aiistrip" krijgen. Intussen koesteren vele gemeenten verlangens in die richting en als zeer actief ln deze werden o.a. genoemd Goes, Axel, Uithuizen, Delfzijl, Appingedam, Grouw, Coevorden, Tiel en Alkmaar. Veel zal af hangen van streekmedewerking of het samendoen van dicht bij eikaar gelegen gemeenten. Veel is nog in het stadium van onder zoek en studie, ,'t gaat de goede kant op 1" verzekerde men ons bij Frits Diepen, doch verwezenlijking ook van een bescheiden begin is voorlopig nog niet in ?icbt, ioldiüStlfid 0,i)j WMd0 U KUNT NU REEDS BESTELLEN BIJ cp vakkundige wijze in zeer spoedige tyd. Vraagt vrybiyvend inlichtingen aan Duivendrechtschekade 17a Amsterdam, Tel. 50687. f 2,50 per deel TiOTijirc ïuuictu uii nci Viiuciifuunta i ciidai» alle

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2