in hel bijzijn van den heer Ledune, Direc teur. Verder waren present het bestuur van de fabriekscommissie en het voltallige personeel. De vereeniging stelt zich ten doel de technische en intellectueele kennis harer leden te bevorderen en bij te dragen in de behartiging van de materieele en moreele be'angen. Dhr. Goossen, voorzitter, opende de ver gadering en de directeur sprak een woord van dank uit, waarbij hij de verzekering gaf, dat zoowel de fabriekscommissie als de vriendenkring zijn volle sympathie had. Hij hoopte niets liever, dan dat de goede ver standhouding in het bedrijf zou worden bevorderd. De secretaris van den kring, dhr. Fer- mont, hield hierna een lezing over de moeilijkheden, waarmede de regeeringen van alle landen te kampen hebben om te geraken tot een aanpsssing van de loonen en salarissen aan de abnormale kosten van levensonderhoud. Op een grafiek liet hij duidelijk de bestaande afwijking zien. Na deze interessante lezing werden koffie en sigaretten rondgediend en werd de vergadering gesloten. NIEUWE BURGEMEESTER SAS VAN GENT. IN :1' Bij Koninklijk Besluit van 13 October is met ingang van 1 November tot burgemees ter van Sas van Gent benoemd de heer R. A. J. den Boer uit Zierikzee, commies ter secretarie aldaar, en sinds 1942 gemeen te-secretaris van Ouwerkerk. „De Stem" weet over de nieuwe burge meester nog het volgende te vertellen Nieuwbenoemde werd 1 Mei 1908 te Zierikzee geboren, kreeg een gymnasiale vorming, behaalde het diploma gemeente administratie en ontving een opleiding als reserve-officier. Sedert 1930 is de heer den Boer werkzaam op de secretarie te Zierikzee en nam actief deel aan het godsdienstig en politiek leven. Jarenlang was hij voorzitter van de R.K. progagandaclub en later van de K A. In 1939 werd hij gekozen tot lid der Prov. Staten van Zeeland voor de R.K. Staatspartij en vorig jaar herkozen voor de Katholieke Volkspartij. Van de afd. Zierikzee dezer is hij voor zitter en lid van het Kringbestuur der K.V.P. De nieuwe burgemeester is gehuwd, en heeft drie kinderen. Het is een man met een kalm en vast karakter, bezonnen van oordeel en levend niet uit zijn belangen maar uit zijn beginsel als degelijk katholiek. In het andersdenkende Zierikzee verwierf hij zich als ambtenaar de algemene achting en toen te Ouwerkerk, dat niet één katho liek inwoner heeft, in 1942 de functie van gem.-secretaris vacant kwam, benoemde de raad hem met algemene stemmen. FUSIE TRAMWEG MAATSCHAPPIJEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Van de zijde der Stoomtram Breskens— Maldeghem N.V. en de Zeeuws-Vlaamse Tramweg Maatschappij N.V. wordt mede gedeeld, dat de besturen van deze Maat schappijen in beginsel besloten hebben tot samenvoeging van hun bedrijven over te gaan, waarbij rekening zal worden gehouden met de belangen van beide Maatschappijen en tevens met die van het personeel en van de streek zelf. Een fusie-commissie is benoemd om de waardeverhouding der beide Maatschappijen te bepalen. De werkzaamheden en de formaliteiten aan deze fusie verbonden, en het overleg, alvorens de verschillende instanties en aandeelhouders der beide Maatschappijen hun goedkeuring aan de uiteindelijke over eenkomst zullen hechten, zijn oorzaak, dat gerekend moet worden dat geruime tijd zal verlopen vóór dat deze fusie een feit zal zijn. Daar het wenselijk werd geacht om, in afwachting van de fusie, tot eenheid van leiding van beide bedrijven over te gaan, is met ingang van 15 October 1947 de directeur der Z.V.T.M. Ir. J. F. Denie belast met de waarneming van de directie der S.B.M. WESTDORP E. Consecratie R.K. Kerk. Na zeven jaren is het kerkgebouw nu zoodanig gevorderd, dat het op 18 Novem ber door den Bisschop zal worden gecon sacreerd. Reedijk Kermis. Zondag j.l. was het alweer de laatste buurtkermis van dit jaar en wel op den Reedijk. Wat het kermis vieren der buurten betreft, dat bestaat dan alleen uit dansen en plezier maken. Bij dhr. L. van Waes ^as er een prijsbolling georganiseerd door Bolclub „Ons Vermaak" met den vol genden uitslag: le pr. R. van Acker en R. ^ezU2e Alf' Kamoe" en Prud- Soethaert, J. Duerinck en Pr. de Causemaker, 4e Osw. van Laere en T. Gauwe, 5de L. Kalle en L. Loone. Aan deze bolling namen 40 spelers deel. Vergadering K. A.J. In deze eerste vergadering der K.A.J. met het nieuwe bestuur opende de nieuwe voorzitter, dhr. A. de Moor de vergade ring en heette allen welkom, in het bijzon der de weleerw. Heer Kapelaan omdat deze voor het eerst in zijn nieuwe standplaats een K.A.J.-vergadering meemaakte en tevens heette hij ook welkom dhr. R. Plasschaert, die zon bereidwillig was deze vergadering op te luisteren met een lezing met licht beelden over Zwitserland, wat alle aan wezigen prachtig vonden en zij hoopten dan ook hem nog een keer in hun midden te hebben met een dergelijke lezing. Ook de oud-voorzitter sprak in deze vergadering een woord van dank voor het genoten ver trouwen en ondervonden medewerking. Hij hoopte dat de K.A.J., wier activiteit wel eenigszins verslapt was, nu met het nieuwe bestuur weer een grooter bloei tegemoet mag gaan. De nieuwe geestelijke adviseur sprak eveneens een kort woord en merkte op, dat hij nog niet veel over de K.A.J. kon zeggen, omdat hij nog enkele vergade ringen wilde meemaken. Wei verzekerde hij dat hij zich tot het werk der kajotters voelt aangetrokken en hij er al zijn mede werking aan zal geven, zoover het hem mogelijk is. Filmavond Haka. Maandagavond j.l. organiseerde de plaatse lijke filiaalhouder een filmavond met als hoofdfilm een rolprent over de Haka- fabrieken, wat zeer interessant was. Er wer den ook nog enkele andere filmpjes ver toond, waaronder een komische film. Vol daan over het gebodene gingen de talrijke aanwezigen huiswaarts. ZEEUWSE TENTOONSTELLING VAN HANDEL EN INDUSTRIE. Zoals bekend werd enige maanden gele den op initiatief van Jhr. Mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg besloten, om in 1948, mede ter gelegenheid van het Regeringsju bileum van H.M. de Koningin, een Zeeuwse tentoonstelling van handel en industrie te organiseren. Thans kan worden medegedeeld, dat deze tentoonstelling, die de naam Tweede Z.E.T.O. zal dragen, gehouden zal worden van 17 tot 26 Juni 1948 en wel in de zalen van het „Schuttershof" en in een gedeelte van het Stadhuis, op de Markt te Middelburg. Er zal een garantiefonds worden gevormd, teneinde een eventueel nadelig saldo te dekken. Bovendien is besloten een verloting te houden ten bate der Tweede Z.E.T.O. Met de middenstandsorganisaties zal con tact worden opgenomen ten einde te bewerk stelligen, dat in de tentoonstellingsweek tevens een winkelweek wordt gehouden. Tenslotte verdient vermelding, dat aan de Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Uffort, verzocht zal worden het bescherm heerschap op zich te nemen van de tentoon stelling en dat een aantal vooraanstaande personen in de provincie zal worden aange zocht om zitting te nemen in de Commissie van Aanbeveling. JUBILEUM L. W1SKERKE. De heer L. Wiskerke, bureel-chef van de rijkswaterstaat in het arrondissement Ter- neuzen, die Woensdag veertig jaren bij de rijkswaterstaat in dienst was, is bij K. B. benoemd tot ridder in de orde van Orarje- Nassau. In verband met zijn jubileum is de Heer Wiskerke gehuldigd. Hij is een belangrijke figuur van de water staat in Oost Zeeuwich-Vlaanderen. Toen op „Dolle Dinsdag" 5 personen van de rijkswaterstaat, onder wie de hoofdinge nieur en de tijdelijk ingenieur bij een poging om de springstof uit de brug over de West- sluis te verwijderen, door de Duitsers wer den vermoord en het arrondissement zonder leiding was, heeft hij met grote voortvarend heid de nodige maatregelen getroffen om hierin te voorzien. Hierdoor werd het mo gelijk na de bevrijding het herstel van de aangerichte vernielingen direct krachtig ter hand te nemen. Bij dit werk heeft de ju bilaris zich zeer verdienstelijk gemaakt. Mede op grond hiervan werd de heer L. Wiskerke thans bij zijn jubileum benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Tal van rijkswaterstaatsambtenaren en de directie Zeeland waren 's middags in het bureelgebouw te Terneuzen samengekomen om de jubilaris te huldigen. Een tiental van hen uit de verschillende takken van de dienst spraken de heer Wiskerke toe en belichtten daarbij de verschillende zijden van zijn werk, waarbij zij hun waardering uit spraken over de wijze waarop hij steeds zijn taak vervulde. Als tastbaar blijk van de.ze waardering en blijvende herinnering werden een oorkonde en enkele geschenken overhandigd. Dat dit jubileum niet alleen de aandacht trok van de interne dienst van de rijks waterstaat bleek uit de vele bloemstukken welke van andere belangstellenden aanwezig warer. (P. Z. Crt.) TRIBUNAAL GOES. Uitspraken. J. HeijnsdijV, 73 j-, caféhouder te Axel, was door de 2e kamer veroordeeld tot ont zetting rechten. Beschuldiging thans ver vallen verklaard. J. H. Weemaes geb. van Acker, 72 j. te Hontenisse, uitspraak van de 2e kamer vervallen verklaard, ontzetting rechten. C R. van Hurck, 31 j., arbeider te Phi lippine, uitspraak le kamer vervallen ver vallen verklaard, 7 maanden voorwaardelijk internering met proeftijd van 3 jaar, onder toezichtstelling, ontzetting rechten. Mej. J. D. A. v. d. Slikke te Vogelwaarde, beschuldiging vervallen verklaard. S. M. de Kaijser, geb. de Puijt, 23 j„ te Terneuzen, 2 j. vooiw. internering met 3 j. proeftijd, onder toezichtstelling, verplichting arbeiden, verbod tot omgang met voormalige N.S.B.-ers en ontzetting rechten. TRIBUNAAL TERNEUZEN. Uitspraken. Beschuldigingen vervallen verklaard tegen: A. Reuneker, A. J. Reuneker—v. Meel, E. J. Meulenberg—van Dijke en C. Faas allen te Terneuzen. Geen straffen opgelegd aanC. M. de Bres, en L. S. Vroegop—v. d. Velden beiden te Terneuzen. 1 jaar internering, voorwaardelijk, met bijzondere voorwaarden en ontzegging rech ten A. M. Kegels, Terneuzen. Nieuwe bonnen. Voor het tijdvak van 19 October t.e.m. 1 November '47. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie P) P—05 Diversen 750 gr. suiker, boterham strooisel, enz., of 1500 gr. jam. stroop, enz., of 750 gr. versnaperingen, P—06 Diversen 250 gr. waschpoeder. Bonkaarten KD, KE 711 (Serie P) P—13, P—14 Diversen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz., of 500 gr. jam, stroop, enz, of 250 gr. versnaperingen, P 15 Diversen 250 gr. waschpoeder, P—16 Reserve 500 gr. bloem of zelfrijzend bak meel of kindermeel (alle soorten) of kinder biscuits, P—17 Reserve 250 gr. wasch poeder. Bonkaarten MA, MD, MH 711 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken.) (Serie P.) P—21 Suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711 P01, P—02 Tabak 1 rantsoen cigaret- ten of kerftabak, P—03 Tabak 2 rantsoenen cigaretten of kerftabak, P—01 Versnape ringen 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz., P03 Versnaperingen 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. De niet aangewezen bonnen van serie N kunnen worden vernietigd, evenals de niet aangewezen bonnen van de serie M van de bonkaarten K 709 en de niet aangewezen bonnen der oude Tabaks- en versnaperin genkaarten Q 707. SPORTNIEUWS. DE SCHAAK-COMPETITIE IS WEER BEGONNEN. „Landau" speelde gelijk. Donderdag 16 October vond te Axel de eerste clubwedstrijd van het schaakseizoen 1947-'48 plaats voor de competitie van den Zeeuwschen Schaakbond. Na spannenden strijd werden zoowel in het eerste als in het tweede team de punten gedeeld. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgti Landau I 1. J. v.d. Hagen 2. C. de Putter 3. P. van Hoeve 4. J. Ruytenburg 5. J. 't Gitde 6. M. Jansen 7. D. Jansen 8. A. de Coninck 9. C. Botye 10. P. Geensen - Landau II A. Verlinde J- Peeters M. Matteié J. Koevotts VSV 1 (Sluiskil) H. Voorhans 0—1. G. Wullems 1—0. Dr. Wechgelaar 1-0. M. Nijssen Sr. 1—0. E. Tacq 0—1. A. Wullems 0—1. J. de jong 0—1. M. Hendriks 0—1. AP. Leenhouts 1-0. M. Nijssen Jr. 1—0. Totaal 5—5. V.S.V. II M. Schooff 1—0. A. v. Altena J. de Klein 0-1. 0-1. F. v.d. Hooft 1—0. Alhier Totaal 2—2. WACHTEBEKE. Henri Neijt winnaar te Ramonshoek. werd een wielerkoers gegeven voor beginnelingen over een afstand van 70 km, welke in 2 uur 9 min. werd afgelegd. De uitslag was als volgt 1. H. Neijt, 2. van Caneghem, 3. de Prijker, 4. Persijn, 5. Vercruyssen, 6. Dael- man, 7. gelijkRoets, van de Voorde, De Boever, van der Jeugd, Bauwens, Bauwens, L. van Liere, De Roij, Bogaert, Neijt, M. de Block. Aantal deelnemers 37. FTALAGE-VERLICHTING TOEGESTAAN. Geen lichtreclame en neonverlichting. Naar de bedrijfsgroep detailhandel mede deelt, is wederom etalageverlichting toege staan voor de middag- en avonduren van een half uur na zonsondergang, tot het tijd stip van sluiting der winkels. Bij wijze van uitzondering mag in de perioden van 1 tot en met 5 December en van 22 tot en met 24 December a.s. de etalage tot 10 uur 's avonds worden verlicht. Het blijft echter nog steeds verboden om lichtreclame of neonverlichting te ontsteken. WORDT HET SUIKERRANTSOEN VERHOOGD? Hoewel de bietencampagne algemeen tegenvalt, zowel wat opbrengst per H.A. betreft als suikergehalte per eenheid is het niet uitgesloten, dat er binnenkort een ver hoging zal worden afgekondigd van het suikerrantsoen. Door de aankoop van grote hoeveelheden ruwe suiker in het buitenland heeft de regering onze suikervoorziening n.l. verzekerd. WEER DRUIVEN NAAR ENGELAND. De Engelsche regeering heeft aan Engel- sche importeurs wederom licenties afgegeven voor den invoer van druiven. In verband met deze maatregel is de export van drui ven naar Enge'and, die eenigen tijd heeft stilgestaan, hervat. Ons land zal dit jaar nog maximaal 3500 ton druiven naar Enge land mogen uitvoeren, welke hoeveelheid ongeveer 25 pet. van onze geheele druiven oogst uitmaakt. De prijs, waartegen deze druiven door Engeland worden opgenomen, is niet ongunstig. Over den export van peren naar Enge land worden onderhandelingen gevoerd. Hieromtrent valt nog niets met zekerheid te zeggen. DE EXPORT VAN AARDAPPELEN STOPGEZET. Onlangs hebben wij bericht, dat de rege ring was overgegaan tot het aankopen van consumptie-aardappelen, zulks met de be doeling een flinke voorraad aan te leggen, om zodoende „iets achter de hand te heb ben". Het zou hierbij gaan om ten hoogste 400.000 ton. Dat de aardappelpositie niet zodanig is, dat de voorziening gedurende de komende winter geheel en al beveiligd kan worden, terwijl tevens ook nog aan zienlijke hoeveelheden zouden worden ge ëxporteerd, blijkt thans uit het feit, dat sinds enkele dagen de export van consumptie aardappelen is stop gezet. Dit betekent echter niet, dat de lopende uitvoercontracten niet zouden worden nageleefd. De overeen komsten in dit opzicht met België en met Zwitserland zullen worden afgewerkt. DE MAN, DIE DE KLAP KREEG.... Terwijl de caféhouder H. te Markelo in zijn huiskamer aan het werk was, hoorde hij plotseling gestommel in de gelagkamer. Denkende dat het gestommel veroorzaakt werd door eenige klanten, die tijdens zqn afwezigheid waren binnengekomen, ging hij naar de gelagkamer om hen te bedienen. Gedachtenloos nam hij een hamer mee, die hij bij zijn werk in de huiskamer had gebruikt. Toen hij de gelagkamer binnen trad en er een persoon gebukt achter de toonbank en een tweede op een andere plaats in het café zag staan, dacht hij met inbrekers te doen te hebben. Hij kwam voorzichtig naar voren en sloeg de gebukte persoon achter de toonbank met zijn hamer, waardoor deze aan de schouders en aan een oor werd gewond. Hij meende een goede slag te hebben geslagen, doch groot was zijn verbazing, toen hij bemerkte, dat hij niet met inbrekers hadv te doen, doch met ambtenaren van de economische recherche, die op eigen houtje een onderzoek instelden, in afwachting van de komst van de caféhouder. HEBT U LAST VAN VLIEGEN OP GROTE HOOGTE? Teneinde de passagiers zoveel mogelijk comfort te kunnen bieden, worden hen na de reis vragenlijsten voorgelegd over hun indrukken tijdens de vlucht. Een passagier op de Indlë-route beantwoordde de vraag: „Had u last van vliegen op grote hoogte?" als volgt: „Er zijn enkele vliegen mee gekomen uit Cairo, alles is echter grondig gedesinfecteerd in Ceylon n,j

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 3