19 September 1944 - '47. 1 - I 1 i i (Slot.) Rond 5 uur is onze overwinningroes al weer bekoeld. De Polen hebben alle huizen afgezocht, of er zich soms hier of daar nog Duitsers schuil hielden. Per omroeper wordt bekend gemaakt, dat we voor alle zekerheid onze schuilplaatsen maar weer moeten opzoeken, doch vooral de jongeren valt het moeilijk, zich weeral zo gauw aan deze vrijwillige gevangenschap over te geven. Onmiddellijk zijn vele handen aan het werk om de brug te herstellen, opdat de bevrijdende troepen nu ook langs de Zuid zijde zouden kunnen optrekken. Ook een aantal krijgsgevangenen wordt al direct bij deze werkzaamheden ingeschakeld. Een gedeelte der troepen trekt de West straat In, anderen richting Terneuzen. De terugtrekkende vijand had zijn verniel zucht nog niet bevredigd en ook bij zijn terugtocht in westelijke richting wordt nog hier en daar de rode haan op het dak gezet. Om half 8 wordt bekend gemaakt, dat ieder zich binnenshuis moet begeven. Onmiddellijk fluiten ook weer de granaten en terwijl als teken van vreugde alom de driekleur wappert, worden twee jonge men sen, de gehuwde tramconducteur Scheele en de ongehuwde zoon van de rijwielhan delaar Mangold, vlak bij de ouderlijke woning dodelijk getroffen. Ook de Ge reformeerde kerk en een paar huizen in de Noordstraat worden door een voltreffer zwaar beschadigd. De nacht verloopt rustig. Alleen het tikken van de regen in de goot doet ons soms nog even schrikken. Als we ons de volgende morgen, Woens dag 20 September, weer naar buiten be geven, is het erg grauw. De Nederlandse en Poolse vlaggen op de gehavende stadhuistoren maken een triesten indruk. Weer worden een aantal krijgsgevangenen binnen gebracht. Vele burgeri trekken de stad uit in Zuidelijke richting, uit vrees, dat we bij de venvering van Terniuïen nog maals zullen worden beschoten, doch dit valt gelukkig erg mee. Wijzelf voegen ons bij degenen die in de gangen onder het stadhuis vertoeven, waar een zenuwachtige drukte heerst, die ons doet besluiten om maar weer gauw ons eigen tehuis op te zoeken. Voor de jongelui die administratief zijn aangelegd is er bij de O.D. handen vol werk, want er moet ontzettend veel worden geregeld, nu we weer baas zijn in eigen huis. Al spoedig wordt weer per omroeper bekend gemaak', dat voor Ax:l hat gevaar is geweken. De vijand heeft zo goed als geen tegenstand meer geboden en zijn heil gezocht in de vlucht. Spoedig wordt nu een aanvang gemaakt, met het in hechtenis nemen der N S.B.'ers. De gehaten onder hen worden door dj menigte voor het stadhuis md gejoel en gehoon ontvangen. Ook een Duits officier ondergaat hetzelfde lot, terwijl ook nog ge regeld krijgsgevangenen worden binnenge bracht, waarvan verscheidenen hun uniform hebben verwisseld voor een gestolen bur gerpak. Allen worden direct aan het werk gezet, want er is veel op te ruimen, vooral aan de brug en in de Nieuwstraat. Ook de lijknn van gevallen strijders en getroffen dieren moeten worden begraven. De slachtoffers onder de burgerbevolking zullen pas de volgeude dag naar hun laatste rustplaats worden overg b'achj. De Nederlandse verbindingsoff.cier draagt de uniform der geallieerden wat wel enigs zins vreemd aandoel, maar ook zien we enige militairen in het vertrouwde grijsgroen en onze eigen marechaussees. Enige ondergedoken Joden genieten met volle teugen van de zolang ontbeerde be wegingsvrijheid. Ook vele Belgen, w o. de witte garde, met hun witte overalls en witte mutsen, komen eens een'kijkje nemen. Vrijdags heeft ieder, die hiertoe in de mogelijkheid verkeert, weer zijn gewone werkzaamheden hervat. Ook wij zijn direct aan de slag gegaan en bij gebrek aan electrische stroom bren gen we de pers maar met de hand in be weging, wat evenwel niet meevalt, maar we willen onze Axelsche Courant weer zo vlug mogelijk iaten herleven en de bevolking van Axel en omgeving heeft haar enthousiast ontvangen. En geen wonder, want het was voorlopig de enige krant, die het recht had om te verschijnen. Dit was een beschrijving van hetgeen wij in de eerste dagen der bevrijding in onze naaste omgeving hebben doorleefd- (Het slot moest een paar maal wegens plaatsgebrek worden uitgesteld. Red.) Medisch bijgeloof. Men staat dikwijls verbaasd over de wonderlijke ideeën, die sommige mensen er ten aanzien van hun gezondheid op na houden. Het droevige is, dat hierdoor vaak grote schade wordt toegebracht aan de gezondheid en het geluk van her, die zich van deze middelen bedienen. Vele mensen zijn nog altijd benauwd voor de schadelijke uitwaseming van de nacht lucht en houden hun ramen potdicht, ondanks het feit, dat hun lichamen alleen maar profijt zouden kunnen hebben van de versterkende werking van frissche lucht. Menige moeder durft de schilfers niet van het hoofdje van haar baby af te wassen uit angst dat zij hem daardoor zou verzwakken en zijn groei zou belemmeren. Menig kind wordt doof, omdat zijn moeder zijn oorljes maar laat lopen, daar zij gelooft, dat het een goed teken is, als het vergif zijn lichaam verlaat. Heden ten dage nog trachten inboorlingen uit Frans Guyana, die zich in de Newyorkse wijk Harlem hebben gevestigd, asthma te bestrijden met een brouwsel van melk en bouillon, getrokken van hagedissenzij baden lijders aan waterzucht in een brouw sel van dennennaalden en zoutzij binden levende aal op steenpuisten teneinde de pus er uit te zuigen en zij knopen een zakje met „tovermiddelen" tal van naamloze voor werpen om de hals van hun kind ten einde dit te vrijwaren tegen besmettelijke ziekten. De mensen uit Frans Guyana zijn niet de enige schuldigen. Vele negers uit h«.t zui den verzekeren u met klem, dat het bloeden ophoudt, als men een spinneweb over de wond legt. Hierdoor voorkomt ge infectie. In werkelijkheid bevordert ge die hierdoor natuurlijk Mensen afkomstig uit het land van de rode klei in Alabama, jammeren als zij elders hun enkel verzwikken, want nu hebben zij geen rode klei en azijn om de enkel mee te verbinden. Zij zijn bovendien overtuigd, dat warm kippenbloed een zeker geneesmiddel vormt tegen een slangenbeet dat een pap van gekauwde tabak helpt tegen bijensteken en dat men een kind met mazelen regelrecht vermoordt, als men het een slokje water te drinken geeft, of zijn handjes en gezicht met water wast. In de streken van de terpentijn heerst de opvatting, dat gezouten spek en terpentijn alle wonden geneestdat men keelpijn kan genezen door een sok, die men overdag gedragen heeft, 's nachts om zijn hals te binden en dat men rheumatiek bestrijdt door een koperdraadj; strak om de pols te binden. De Ieren hebban nog een ander „geneesmiddel" voor rheumatiek rood flanel gedragen op de plek van de pijn. Zij be weren ook, dat er geen beter geneesmiddel tegen k?e1£ijn bestaat dan een flanellen lap met warm gezouten spek, rijkelijk besproeid met peper; verkoudheden raakt men prompt Kwijt, ais men een pannekoek op de borst draagt of zich krachtdadig inwrijft met petroleum of ganzenvet. Een zakje saffraan om de hals gedragen beschermt tegen be smettelijke ziekten. Er zijn ook Italianen, die geloven in het d.ageu van zakjes, maar zij doen er knof look in, terwijl de Nederlanders de voorkeur geven aan duivelsdrek. Natuurlijk kunnen deze zakjes enige waarde hebben de stank er an houdt iedereen, ook de lijders aan besmettelijke ziekten, wel op een afstand Maar te veronderstellen, dat saffraan, knof look of duivelsdrek ooit één bacterie zouden doden, is precies even dwaas als te ver trouwen op enig amulet. Een vrouw, wier dochter leed aan Engelse ziekte, nam op raad van een „wijze" vrouw wat aarde van een pasgedolven graf en hing dit in een zakje om de hals van het kind. Zij had natuurlijk net zo goed een touwtje alleen kunnen nemen. Hoever het geloof in het zakjes dragen is doorgedrongen, moge blij kt uit het feit, dat tijdens een kirderver- lammings-epidemie een hele reeks waren huizen zakjes met kamfer als afweermiddel verkocht. Menige bokser zou er niet over denken in de ring te komen, als hij niet zijn geluks- deken bij zich had. De negers in Afrika zijn overtuigd, dat hun een lang leven be schoren is, als zij een beentje van een overleden verwant bij zich hebbendat de hoektand van een leeuw hen beschermt tegen malariadat zij, als zij een tand, die zij op de een of andere wijze zijn kwijtge raakt, bewaren, verder een gezond gebit zullen houden. Van medisch standpunt is de ene vorm van bijgeloof gevaarlijker dan de andere. Iemand die flanel gebruikt tegen rheumatiek doet geen kwaad, maar de man, die een besmettelijke ziekte denkt te genezen met behulp van een amulet is een gevaar voor de samenleving. Ex-Keizer was niet fout. Kroonprins Wilhelm wil van Huize Doorn een museum maken. Huize Doorn is als vijandelijk vermogen, onder beheer gesteld van het Nederlandsch Beheersinstuut. Het probleem of het kasteel met zijn vele kostbaarheden o.m. uit den tijd van Frederik de Groote en dien van Marie Antoinette moet worden terug gegeven aan den ex-kroonprins, is een actueele regeeringskwestie. De gemeente raad van Doorn heeft zich destijds reeds in een motie tegen terugkeer of toelating van Duitschers uitgesproken. De burgemeester, baron van Nagel, ver klaarde dezer dagen tegenover een mede werker van „De Volkskrant", dat op de houding van den ex-keizer gedurende de bezetting niets aan te merken viel. Het personeel, dat in dezen tijd de Doornsche straten bekladde, is echter naar huis ge stuurd. Doorn heeft zelfs niets tegen de Hohenzollerns toen de keizer stierf, moest het bloemstuk van de inwoners grooter zijn dan dat van Hitier De burgemeester stelt zich op het stand punt, dat het geval-huize Doorn, moet worden behandeld ais alle Duitsche bezit in Nederland. Hitler was boos op den keizer. De adjudant van den keizer, de heer van liseman, heeft een memorandum samen gesteld, waarin hij o.m. dieper ingaat op het feit, dat de keizer bij de capitulatie van Frankrijk een telegram aan Hitier zond. Volgens dit memorandum was Hitier ver bolgen op den keizer, omdat deze hem geen gelukwenschen zond op gedenkdagen en na het ontkomen aan den aanslag op München. Na zwaren inneriijken strijd, vooral onder invloed van het verzoek uit Duitschland om toch aan zijn familieleden te denken, besloot de keizer een telegram te zenden. Ssyss werd genegeerd. Styss-Ir quart, aldus het memorandum, is eenmaal op Huize Doorn geweest, nl. op bevel van Hitier, bij de begrafenis van den ex-keizer. Hij werd echter dermate koel door de familie bejegend, dat hij onmid dellijk na de bijzetting, zelfs zonder afscheid te nemen, vertrok Hoewel het memorandum toegeeft, dal de ex kroonprins na 1918 lid werd van den Stahlhelm, die in 1934 in zijn geheel bij de S A. werd ingelijfd, wordt nadrukkelijk opgemerkt, dat hij nooit behoord heeft tot de nazi partij. In 1934 werd hij als eigenaar van een auto, automatisch lid van het N S.K.K. De onbetrouwbaarheid van deze orgaiisatie inziende, bedankte hij spoedig. Museum Inmiddels heeft ex-kroonprins Wilhelm laten weten, dat hij, ongeacht de beslissing van de Nederlandsche regeering, niet op Huize Doorn zal gaan wonen. Het ligt in zijn bedoeling het kasteel bij eventueele teruggave als museum te laten inrichten. DE WILLEM RUYS NAAR BATAVIA. Naar thans officiéél is vastgesteld, zal de Willem Ruys, het nieuwe vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, op Dinsdag 2 Dec. a.s. voor haar „maidentrip" zee kiezen. Nadat het schip in het begin van deze week, na zijn eerste aankomst in eigen huis op Zaterdag j.l., in het dok van de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam, van onderen was ontdaan van alle aangroeisels e.d., lag het Donderdagmiddag om 1 uur weer aan de Lloydkade, waar het nu verder zal wor den afgetimmerd en ingericht. Niet minder dan zeven sleepboten hebben hetzeekasteel naar en van de werf gesleept. Verwacht mag worden, dat de Willem Ruys tijdig gereed zal zijn om 2 Dec via Southampton, Port Said en Singapore, de reis naar Batavia te aanvaarden, zodat het schip daar in ieder geval vóór Kerstmis kan worden verwacht. Het ligt in de bedoeling op 3 Jan. 1948 van Batavia uit de terugreis aan te vangen, waarna de Willem Ruys via Singapore, Colombo en Southampton nog diezelfde maand in de Rotterdamse haven zal terug keren. VERLOF NAAR NEDERLAND BJ ZIEKTE VAN OUDERS. in het persbericht betreffende het vast houden van Nederlandse militairen, die zich bevonden in het Amerikaanse vliegtuig, dat op Java een noodlanding moest maken, is gezegd, dat een dezer militairen op weg was naar Nederland, in verband met de ernstige ziekte van zijn vader. Deze mede deling heeft tot gevolg dat talloze personen, die in dezelfde omstandigheden verkeren of hebben verkeerd en wier verzoeken worden of zijn afgewezen met de motivering dat in zodanige gevallen terugkeer naar Nederland niet wordt toegestaan, zeer terecht het gevoel hebben, dat zij onbillijk zijn be handeld. Daarom stelt de minister van oorlog er prijs op bekend te maken, dat in het onder havige geval zowel de vader als de moeder in levensgevaar verkeerder, zodat hij meende voor deze zeer buitengewone omstandigheid een uitzondering te moeten maken. DE PRINSES BLIJFT IN SOESTD1JK. Prinses Juliana is voornemens tijdens Haar regentschap te verblijven in Haar paleis te Soestdijk. VOOR DE ZIEKE EN GEWONDE jn h MILITAIREN IN INDiË. teur. Onder de landgenooten in Indië bestaat een verheugend groote belangstelling voor de militairen, die door ziekte of veiwon* ding in een hospitaal moeten verblij/en. Zeer veel dames maken zich verdier stelijk door de jongens te gaan opzoeken en met bloemen of een klein geschenk wat op te vrooüjken. Met name de bezoeken van de dames Spoor en Mojet, respectievelijk echigenoo- ten van de generaals Spoor en Mojet, wor den bijjonder gewaardeerd; bovendiet, geeft mevrouw Spoor dagelijks via de radio bijzonderheden naar Nederland door over den toestand van de militairen, die zij heeft bezocht. Dit hospitaalbezoek kan dan ook wegens zijn moreele effect niet hoog genoeg worden aangeslagen. Daar dit echter nog aan beteekenis kan winnen, wanneer hel vergezeld gaat yan een kleine verrassing, heeft het Hoofdbestuur van de Natio: ale Inspanning Welzijnsverzorgi-g Indië (N.I. W.IN.) een bedrag van f 25.000 ter be cnik- klng van deze acties gesteld. Bovcóien verwacht de N.I.W.IN., dat door deze steun de coördinatie tusschen de vele par ticuliere acties, die in gezamenlijk overleg uiteraard veel meer kunnen bereiken, zal worden bevorderd. Uit onze omgeving. COLLECTE KERKBOUW. Bij de leden der Ned. Herv. Gemeente alhier, is een collecte gehouden voor her bouw van de vernielde Ned. Herv. Kerk te Sas van Gent. Deze collecte bracht f 1942,20 op. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Lees- kerk en nam. 5 ure Ds. Sickesz (voorber. H. Avondm Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. D. Zemel en nam. 2 30 ure Ds. J. S. Post. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. D. J. Couvée. Geref. Gem. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. LEZING Z. V. U. Dinsdagavond hield Dra. Petra Clarijs in „Het Centrum" alhier, onder auspiciën van de Z V.U. haar aangekondigde lezing over „Het Nelerlandsche Binnenhuis". Mej, Clarijt behandelde de geschiedenis van het Nedei- landsche interieur vanaf de vroegste tijden tot heden. Na een beschouwing over wat we zouden kunnen noemen het meubellooze tijdperk, werden de volgende perioden ver lucht door filmpiaatjes, meestal reproducties van schilderijen. Door de tot lichting, die hierbij werd gegeven, drongen üe details hiervan heel wat beter tot ons door, dan wij er als leeken gewoonlijk in zien. Jammer, dat er niet wat meer werd behandeld van het moderne interieur, wart het is juist hiernaar, dat onze belangstel ling, in verband met de veelal beperkte woonruimte van tegenwoordig, uitgaat. Desondanks mocht de spreekster zich verheugen in een aandachtig gehoor en keerden de bezoekers voldaan huiswaarts. KOEWACHT. Motorongeluk, Dinsdagnamiddag kwam een motorrijder uit de richting Koewacht naar de Kruis straat. Daar de motorrijder in een bocht van den weg raakte, kwam hij te slippen, waardoor hij dwars over den weg reed en in een sloot terecht kwam. Gelukkig had hij geringe snelheid, zoodat hij geen kwetsuren opliep en met den schrik vrij kwam. Na de herstelling van eenige materieele schade kon hij weer zijn weg hervatten. O, die grens De laatste weken valt er aan de grens blijkbaar nogal een centje te verdienen. Zoowel naar als vanuit België wordt er gehandeld, Doch de ambtenaren der I., B. A. steken er af en toe een stokje voor deelen ijverig bekeuringen uit. Kleed'okaal. Het ligt in de bedoeling van de voetbal vereen. „Koewacht" binnen zeer korten ter mijn op het voetbalterrein een kleedlokaal te laten bouwen. OVERSLAG. Wielrennen. Dinsdag j.l. werd te Wynkel-St. Kruis een wielerwedstrijd gehouden voor begin nelingen over een afstand van 65 km. Michel Roets van Overslag-Ramonshoe/* arriveerde hier als 2e. Het aantal deeP nemers bedroeg 17. SLUISKIL. Vriendenkring A. C. Z. Woensdag jl. ving de Vriendenkring A.C. Z. zijn werkzaamheden aan in een plech tige zitting in de cantine der cokesfabriek, 1

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2