RltVl AXELSCHE SE COURANT XMT C Advertentie prijs PURGACEEN en Tl Enige indrukken van een reis door Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Frankeering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 18 OCTOBER 1947. 62e JAARGANG No. 2 Frankeering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 15 OCTOBER 1947; 62e JAARGANG No. 1. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK i. Een artikel van dhr. W. B. Reyien in het maandblad van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel van September 1947. Op het in October ran verleden jaar door ons departement Zeeland georganiseerde pro vinciaal congres ter bespreking van de eco nomische toekomst van Zeeland werd bij de mogelijkheden op industrieel gebied, naast Vlissingen en omgeving, natuurlijk in het bijzonder gewezen op Zeeuwsch-Vlaan deren en met name Oostelijk deel, langs het kanaal Terneuzen—Gent. Wat dhr. Kohnstamm in zijn inleiding over omvang en betekenis der Z.-Vlaamse industrie gezegd had, bleek bij de gedach- tenwlsseling verschillende heren niet te be vredigen. Het gaf naar hun mening een niet voldoende beeld, vooral van de toestand in Oost Z. Vlaanderen. Voor het Westen betekent de verplaatsing van Van Melle uit Breskens naar Rotterdam ongetwijfeld een industrieel verlies. Inmiddels is bekend geworden, dat „De Schelde" een deel van haar bedrijf op de beschikbare terreinen in Breskens zal vestigen. Wat meer speciaal Oost Z.-Vlaanderen betreft, gaf dhr. F. P. O. M. Koch, voor zitter van de Zeeuwse Kamer van Koop handel, op het congres enkele cijfers en vermeldde daarbij o.m, dat in Z.-Vlaanderen 35 pet. wordt gemaakt van de stikstofmest stoffen van geheel Nederlandde vlas industrie verwerkt 40—50 pet. van het vlas, de klompenindustrie levert 25—30 pet. van het Nederlands totaal, de suiker-industrie 11—12 pet. van de totaal geproduceerde suiker, de superfosfaatfabriek *10—12 pet. van de gehele superfosfaatproductie in Nederland, terwijl daarnaast nog genoemd werden 28 textielbedrijven met 6—7 pet. van de totale textielproductie en de hoef ijzerindustrie, die omstreeks 40 pet- van het totaal levert. Cijfers, die stellig van belang zijn in het geheel van het economische leven van ons land, al betreft het hier natuurlijk, naast enkele grote, verschillende betrekkelijk kleine bedrijven. Terecht wordt dan ook in de samenvatting en de conclusies van het congres tot uiting gebracht, dat in Z.-Vlaanderen gevestigde fabrieken „van grote omvang en van uit nemend belang zijn", al moge dan percents gewijze het aantal arbeiders in deze indus trieën in dit landsdeel nog gering blijven in verhouding tot het cijfer van het gehele Rijk. De bestaande industrieën hebben in Z. Vlaanderen een „industrieel Klimaat" tot stand gebracht, dat zeer gunstig is voor vestiging van nieuwe bedrijven. Het betrekkelijk voor de rest van ons land afgelegen gebied van Z.-Vlaanderen is in het algemeen nog te weinig bekend, met name ook in Den Haag, en hiervan vreest men ongewenste en belemmerende achterstelling bij andere industrie-gebieden. Die klacht viel in verschillende congres-uitingen te be luisteren, waarschijnlijk niet geheel ten onrechte. Inderdaad weten wij, in andere provincies, nog veel te weinig van dit Zeeuwse gebied af. Ondergetekende moet althans bekennen, dat hij er nog nooit geweest was. Van een geboden gelegen heid om enkele vacantiedagen in Z.-Vlaan deren door te brengen en daardoor een indruk te krijgen van betekenis en omvang der daar, met name in het Oosten, langs het kanaal van Terneuzen naar Gent, ge vestigde bedrijven en van verdere industriële Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM mogelijkheden, heeft hij dan ook gaarne gebruik gemaakt. Van de ontvangen in drukken moge ook .hier in ons tijdschrift iets worden verteld. De aan het genoemde kanaal gelegen be drijven zijn rechtstreeks bereikbaar voor zee schepen tot maximaal 9000 ton. Van hoe grote betekenis deze gelegenheid tot directe aan- en afvoer per zeeschip is voor vestiging van industriële bedrijven behoeft wel geen nader betoog. Een spoor- en enkele tram verbindingen, ten dele met vrachtauto's ge ëxploiteerd, staan voorts voor aan- en af voer ter beschikking. De verbeterde en kosteloos gemaakte veerdienst over de Wester-Schelde (KruiningenPerkpolder) komt het verkeer met de rest van ons land zeer ten goede. Vroeger werd betrekkelijk veel van wat Z.-Vlaanderen nodig had, in België gekocht. De industrieproducten verkocht men in Nederland of voor export in het algemeen. In de behoefte aan arbeidskrachten werd vóór de' oorlog in belangrijke mate door België voorzien. De huidige prijs- en loon- verhoufirgen tussen beide landen belem meren het te werk stellen van Belgische arbeiders thans echter in hoge mate. De streek zelf, dun bevolkt, levert op dit ogenblik geen voldoende aibeidskrachten en hier doet zich dan ook een probleem voor, welks oplossing alle aandacht vergt. De afmetingen van het kanaal zijn globaal 100 m breedte bij 10 m diepte. De capaci teit van de sluizen in Terneuzen beperkt de vaart tot schepen van 9000 ton. Wordt aan de Belgische verlangens tot verruiming van deze sluizen op den duur gevolg ge geven, dan zullen de industrie-terreinen bereikbaar zijn voor schepen tot een maximum van 15.000 ton. Vanuit Perkpolder het gebied inrijdend, trekken in Sluiskil in de eerste plaats de aandacht de uitgestrekte terreinen en ge bouwen van de Cokes-ovens en de Stikstof- bindingsindustrie. Naar uiterlijk en omvang wekken deze complexen herinneringen op aan de Limburgse bovengrondse bedrijven van de Staatsmijn Maurlts te Lutterade. Het Cokes-ovenbedrijf (de officiële naam is „Association Cooperative Zélandaise des Fours au Cokt") is een coöperatief bedrijf van de hoogovens in het bekken van Bray (Lotharingen). Vóór de oorlog verwerkte dit,bedrijf per dag 7 k 800 000 ton kolen, die uit binnen- en buitenland werden be trokken en dagelijks gingen treinen vol cokes naar het bekken van Bray. De Cokesovens en ook de Stikstofbin- dingsindustrie hebben in de oorlog zwaar geleden; veel is verwoest. Intussen is nu weer heel wat hersteld: drie treinen met geroofde machines van beide bedrijven zijn uit Duitsland terugontvangen en begin 1948 hoopt men de Cokesovens weer in bedrijf te stellen, terwijl ook het Stikstofbindings- bedrijf in de loop van dat jaar het werk hoopt te hervatten. De S ikstofbindingsindustrie, de „Com pagnie Néerlandaise de l'Azote" is in wer king sinds 1930. Zij betrekt cokesovengas van de naastliggende Cokesovens en gebruikt daaruit de waterstof. De rest van het gas gaat weer terug voor verwarming van de Cokesovens. Bij de destillatie van kolen tot cokes wordt voorts nog teer en zwavel zure ammoniak gewonnen. De l'Azote heeft een eigen zwavelzuur- fabriek en produceert uit de waterstof met behulp van stikstof uit de lucht ammoniak en verdere producten. Het in Sluiskil gevestigde bedrijf zou te zamen met de Mekog in IJmuiden en de Staatsmijnen in Limburg in de gehele be hoefte van Europa aan zwavelzure ammo niak kunnen voorzien. Ten einde over productie te voorkomen, was vóór de oorlog een regeling tot stand gebracht, waarbij de Z.-Vlaamse stikstofbindingsindustrie haar productie beperkte. Het aantal arbeiders kan voor beide be drijven in de jaren vóór de oorlog gesteld worden op rond 700 resp. 350 man. Hef ideale Laxeermiddel Prinses Jufiana doet beroep op het geheele volk. Verpleegsters en artsen in Indonesië noodig. H. K. H. Prinses Juliana heeft Zaterdag avond in haar kwaliteit van voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis via de radio het woord gericht tot medici, verplegenden en allen, die belang stellen in ziekenver zorging. H. K. H. deed een beroep op hen, om de inwoners van Indonesië te hulp te komen. Er rust hier op ons Nederlanders een zeer groote verantwoordelijkheid, die helaas nog lang niet door allen in ons land zoo duide lijk wordt gevoeld als wel noodig is. Nadat de Prinses gewezen had op het vele dat in Indië op dit gebied door tal- loozen is gedaan, zeide H K.H. dat in ver houding met wat men hier in Nederland gewend is, de hulp, die daar tot dusverre gebracht werd, niettemin zeer en zeer beperkt is. De Prinses zeide er zeker van te zijn dat dit beroep, om hetzij in Nederland, hetzij in Indonesië een offer te brengen voor het algemeen belang met opzijzetting van elk persoonlijk belang niet vergeefs zal zijn. Zij verwacht van de verpleegsters, die buiten haar oorspronkelijke beroep een werkkring hebben gevonden, een versterking van het verpleegsterscorps. Ook van haar, die door een hüwelijk het beroep hebben laten varen en van haar, die reeds met pensioen zijn gegaan. Er zal reeds in een zeer groote behoefte voorzien zijn, wanneer zij slechts enkele dagen per week, halve dagen, of wat voor tijdsbestek ook, zich weer ten dienste stellen van het ziekenhuis-apparaat. De Prinses hoopt daarbij te mogen rekenen op de volle medewerking van de ziekenhuis directies. Dit appèl voor aanvullende arbeid in Nederland geldt ook de verpleeghulpen. Een zelfde offer wordt gevraagd van de Neder landsche artsen. Een zeer aanzienlijk aantal medici, dat jaren lang in Indië heeft gewerkt, is nu aan het einde van zijn krachten en moet vervangen worden. De Prinses zeide, dat niet minder een appèl moet worden gericht tot het geheele Nederlandsche vólk, om die medici en ver plegenden, die hier werken, bij te staan, opdat aan de hun gestelde eischen ook werkelijk zal kunnen worden voldaan. Hare Koninklijke Hoogheid besloot aldus Dit beroep, dat meer in het bijzonder tot onze verplegenden en artsen en allen die zich interesseeren voor de ziekenverzorging is gericht, mag niet onverhoord blijven, willen wij, met onze beperkte krachten, niet alles hebben gedaan, om deze hoogste taak tegenover onze medemenschen te volvoeren. Gij weet, dat het in uw macht is, ieder voor zich, hierin uw eigen, belangrijk aan deel te hebben. B:ide fabrieken samen moeten, om deze productie te halen, 1100 man te werk stellen. Naast de spiegelglasfabriek ligt nog een auwseifabriek. die eveneens in de oorlogs- hprin-»8eleden beef'i maa' weldra weer in umrHt if-al komen- Uit zwavel en kaolien jnrfnctrio blauwsel bereid voor de verf- p/n *„h" hev! 2'*' zakie» blauw. n««# I. rf c..!iel?nB,flk bedriif te Sas van 11 Stijfsel- en Glucosefabriek. Zij verwerkt alleen mals, welker korrels gesplitst rol speelde en in de Indische gescniea°nis een onsterfelijke naam verwierf. Het vorstenland Boré vormt het Midden- Oostelijk deel van Zuid-Celebes. De hoofdplaats Is Watampone, een klein, mooi plaatsje, rijk aan parkjes, pleintjes en goedverzorgde wegen. De kazerne, waarvan de bouw enkele maanden voor de oorlog met Japan werd voltooid, vertoont een schone en moderne aanblik, teiwijl de aan grenzende cantine kortweg prima is. Vier ngschap gekregen. Men ening toegedaan, dat monai woord van reactie beter er zoo langzamerhand vj t er wel slechtere, ja vee ringsvormen bestaan, da woning of Koningin aan hi licht heeft de houding va overgebleven vorsten we eorphose bijgedragen. W t merkwaardige voorbed Vilhelmina, die thans tijde den troon doet ten guns s dochter Juliana, die he rich zal nemen. Wilhelmin op haar achttiende jaar e Tijdens haar lange regee Nederlandsche volk haa [enegenheid getoond omda is van alle goede Holland ren. helmina's houding, welke egenspos'l welk haar lam oen de oorlog over Europ wondering afdwong. Voo offer te zwaar toen haa eerste dagep van den oor jmfort en gemakken wen ar gold het principe Ho tie des te grooter het ver Isgevoel en des te mee het goede voorbeeld t oblige l een verplichting Is afwezig is bij de nieuwi in Europa, doch als zo< geldt in de meeste roj stengezinne Zoo bijvoor lingin Wilhelmina toen oj eroep werd gedaan om oj inigen. Het is dus geer Huis van Oranje groot ii dit „bestuurs-principe.' tin verwonderlijk dat Hol' omstandigheden groot it de weinige hulpbronnen ti ing hebben de Hollander hun geest en hun levens d aan de zeegeen gronc dan deze aan het wate de. Doch de zee voorza; iet grootste deel in zijr Door de kleine harinj taat gesteld een van d andaarden van Europa t en Holland bevrijd werd hen weer aan het werk er t gestadig, zoo niet sne litieke richting de eenheic alles wat het ondernam er lannen werd en wordt hel aspireerd door Koningin ïses Juliana volgt in de haar Moeder, ar is Wilhelmina, Prinse Koningin van Nederland oon besteeg, was zij een int meisje, dat haar liefde in nog niet kon vergeten, wijding aan haar vo'k in poed, in vrede en oorlog, en vermoeide cude vrouw Jen met verantwoordelijk in haar eigen land al haar de rust misgunnen, erscht te nemen door zich r staatswerkzaamhedan te rouw behalve Victoria van zulk een stempel op haa en. De hevige stormen vele Europeesche vorsten i in ballingschap dreven r de toekomst, lieten haar zij moest zich later in even toen Holland over- oor de zwarte Nazi-golf htige stem bereikte haar noedigde hen aan tot ver geleden keerde zy terug der verwoesting, in stilte doch als een zegevierende mind en geëerd dan ooit en is het symbool van de lk. ('t tsoeginees houden. Hoe men in Amerika onze Koningin hoog acht. (Uit „The Washington Post".) In deze dagen van hevige beroering heeft het Amerikaansche volk dat over het alge meen niet zeer koningsgezind is een andere bUYAMCEL IN HET BROOD. Van officiële zyde vernemen wij, da binnenkort een begin zal worden gemaakt met soyabonenmeel te verwerken in het brood. Uit voorzorgsmaatregelen heeft men hiertoe moeten besluiten. De smaak van het brood ondergaat echter geen verandering, terwyl de voedingswaarde er zelfs nog enigszins door stygt. Ook het maismeel zal men blijven verwerken. Abonnements- Pril»: Abonnements prijs:' Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié II. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentièn (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. 1 M IJNHAKLH OCVUlut duu.uuu m-spr/g-ignra cn jvmjou in 1 jen mtiën egels) cent. voor- suiianj wuiui uuuggw-

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 1