Met min of meer nijdige blikken worden dezulken dan in hun gescharrel om een plaats te vinden, in het halfduister nage staard door de ordelijke bezoekers, die hierdoor vanzelf ook weer afgeleid worden van het spel. Donderdagavond liep het met dit euvel de spuigaten weer uitook na de pauze. Een kwartier na aanvang van het laatste bedrijf kwamen nog steeds menschen, kauwend op en beladen met „friet", de zaal binuensjouwen. Verder is het storend, wanneer men af en toe een gegichel of ongepaste opmerking hoort op momenten, waar meer een traan op zijn plaats zou zijn. Heusch, er dienen tegen dit alles wat stoort tijdens de uitvoeringer, andere maat regelen te worden genomen. Met vriende lijke verzoeken komt men er niethet is nu al zoovele malen gebleken. Het is jammer dit steeds te moeten con- stateeren; het stuk dat werd opgevoerd, leende zich voor dit rumoer allerminst. Over den inhoud willen we niet uitweiden de uitvoering was zeer goed en alle dames en heeren, die eraan medewerkter, komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop ze zich van hun taak gekweten hebben. De geschiedenis, een spel van haat, jalouzie, liefde en andere verwikkelingen, die het leven tot een aaneenschakeltng van vlijmend leed kunnen make", was ontroerend van begin tot einde. K. T. C. kan weer op een goed geslaagde uitvoering terugzien, en ook ditmaal bleek, dat men met het spel goeden voortgang maakt. Tot besluit volgde nog een geanimeerd bal. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Keik. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. P. J. Pennings, collecte Classicaal Studiefonds. Qeref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 3 ure Ds. D. Zemel, bediening H. A.) Qeref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 3 ure Ds. D. J. Couvée, viering H. Avondmaal. Qeref. Qem. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Leeskerk. WACHTEBEKE. Installatie Burgemeester. Deze week had alhier de installatie plaats van den Heer Burgemeester Octaaf Scheire. Des morgens 10 uur had een plechtige dankmis plaats welke door de geheele parochie werd bijgewoond, 's Na middags had een groote optocht plaats, waarbij alle wijken van Wachtebeke door één of meer groepen waren vertegenwoor digd. De stoet bestond uit niet minder dan 32 groepen. Na afloop hiervan werd door den burgemeester op het marktplein een toespraak gehouden, welke door de bevolking ten zeerste werd toegejuicht. Ook leden van den gemeenteraad en verschil lende bestuursleden van vereenigingen spra ken een hartelijk welkomstwoord tot den nieuwen burgervader. Na afloop van deze plechtigheden werd een openluchtbal gege ven. Des avonds had een fakkeloptocht plaats, met als slot der feestelijkheden een prachtig vuurwerk. Mede dank zij het prach tige weer mag Wachtebeke op een geslaagd en succesvol feest terug zien. OVERSLAG. Ter gelegenheid van de burgemeesters installatie te Wachtebeke heeft Overslag zich niet onbetuigd gelaten en haar deel bijgedragen bij de organisatie van den stoet. Niet minder dan vijf vereenigingen en een groep van alle schoolkinderen hebben hieraan deelgenomen. De deel nemende vereenigingen warenhet muziek gezelschap „Concordia", de visschersclub „De palingvrienden", de schuttersvereeni- ging „St. Sebastiaan", de wielrijdersclub „Vlug en Vrij* en de zangersvereeniging. Door de vereenigingen waren groepen ge vormd met gekroonde wagens, auto's of fietsen waarbij ieder een uitbeelding van zijn afdeeling weergaf. Koe gestolen. Bij de landbouwer C. B. alhier werd enige dagen geleden een koe uit de wei gestolen. De landbouwer die dit de volgende dag be merkte deed hiervan onmiddellijk aangifte bij de politie. De koe was volgens het spoor naar België vertransporteerd zodat ook de Belgische politie werd verwittigd. Na een nauwkeurig en uitgebreid onderzoek gelukte het de politie samen met de land bouwer de koe op te sporen. Het dier liep ergens in de grote weiden tussen Moerbeke ;en Exaarde rustig te grazen. Het komt zeer zdden voor dat gestolen vee in de grens streek wordt teruggevonden, daar het meestal geslacht en frauduleus verhandeld wordt. TRIBUNAAL. J- Faas te Axel. vroeger te Hoofdplaat rechten ^Ve'k'arin^ Va" f50°' onlzettinS onVir,^^'' HulsJ: verbeurdverklaring a m c' °ntze,,in8 rechten, valtanveLï Hu",: "eachuldlging ve,- C. Sloot, Sas van Gentgeen maatregelen, CONCERTAVOND. Woensdagavond werd in de Chr. Bewaar school een concertavond gegeven door enkele Axelse musici met solistische mede werking van dhr. Alfons Ellegiers uit St. Niklaas. Het programma werd uitstekend uitge voerd en het publiek, dat voor dergelijke avonden helaas nooit „en masse" op komt dagen, was ten volle tevreden over het gebodene. Het optreden van dhr. Ellegiers was, zoals men dat van hem gewend is en wij pploven dat slechts weinigen hun instrument bet^r zullen beheersen dan hij. De cello-soli die op dit programma voor kwamen, waren wel de hoogtepunten van dezen avond, waarbij naast deze cellist ook de begeleiding van dhr. Zwanink nog een extra vermelding verdient. Van het reeds voor de pauze gespelde Adagio uit het cello-co cert van Haydi werd aan het einde van dezen avond rog een repr'se gegeven als erkenle'ijkheid voor het langdurige app'aus van het enthousiaste publiek. Het blijft jamner, dat niet een grooter publiek in deze avondrn belang steltde initiatiefnemers ve-dienen zeker wel de erkentelijkheid van de muziekliefhebbers, dat zij er regelmatig in slagen dergelijke avonden te organiseerc1. Met belangstelling zullen velen het verdere winterprogramma tegemoet zien. KANAAL VAN TERNEUZEN. S umming scheepvaart. De Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland maakt bekend, dat In verband met werk zaamheden aai de brug voor gewoon- en spoorwegverkeer de scheepvaart door dit kanaal te Sluiskil zal zijn gestremd op Maandag 13 en Dinsdag 14 October 1947 van 7—11.30 uur of zooveel langer of korter als noodig of mogelijk zal zijn, en dat in verband met het verwisselen van deuren aan de Westsluis te Terneuzen, de scheep vaart door deze sluis zal zijn gestremd op dezelfde tijdstippen als boven vermeld. De Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland maakt bekend, dat in verband met het monteren van de Bailey brug nabij de aanlegponton voor de Provinciale boot in de Oostbuiten haven te Terneuzen, de Rijksweg nabij de ponton zal zijn gestremd van 9 tot en met 17 October 1947 of zoveel korter of langer als mogelijk of nodig zal zijn. De afsluiting op de weg is door de ge bruikelijke verkeersborden aangeduid, BIJZONDERE POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 7 October 1947. Behandeld ziji o.m. de volgende zaken: De 35 jarige P. F. de G., commissionnair te Koewacht werd een viertal feiten ten laste gelegd 1. het doen vervoeren in de grensstrook van 4380 kg. lijnzaad in Maart 1947 door een zekere D. 2. het in voorraad hebben van 2000 kg. lupinenzaad op 17 Maart bij dezelfde D. 3. het doen vervoeren in de grensstrook in October 1946 van 1260 kg. lijnzaad door C. v. d. S. 4. het doen vervoeren van 2625 kg. tarwe in Januari 1947 in de grensstrook door meergenoemde D. Wat het lupinenzaad betreft wist verdachte volgens zijn verklaring niet, dat hij dit in de grensstrook niet in voorraad mocht hebben. Wat het vervoer betreft van tarwe en lijnzaad, bij had een pakhuis bij de grens, dus dat vervoer had niets om het lijf. Hij is grensbewoner en kan toch moeilijk zijn pakhuis neerzetten buiten de grensstrook. Hoewel hij van 1 April tot 19 Juli 1947 in het Huis van Bewaring heeft gezeten, blijft hij steeds bij deze verklaringen, vandaar dat 2 getuigen zijn gedagvaard, n.l. de 2 vervoerders D. en v. d. S. Deze P. A. C. H. D., 31 jaar, bietbottelaar te Koewacht, is heden tevens als verdachte gedagvaard wegens het vervoeren van tarwe en lijnzaad in de grensstrook. Ter zitting geeft deze laatste de feiten toe. De Officier eist f 500 subs. 2 maanden hechtenis. Uitspraak f250 subs. 2 maanden. Tegen G. eist de Officier 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek preventief en ver beurdverklaring van het inbeslaggenomene. Mr. Kuipers, als raadsman, zegt dat uit niets is gebleken dat verdachte het voor nemen zou hebben gehad om de goederen naar België uit te voeren. Hij vraagt geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen en geen verbeurdverklaring uit te spreken. Uitspraak f 300 subs. 2 maanden hechtenis en verbeurdverklaring van tarwe en lupine. De 50-jarige R. G., vlasbewerker te Stekene (B.), voerde op 2 October 1946 in Koewacht op zijn rijwiel 27 kg. vlaslint met zich mede. Vlaslint en rijwiel werden in beslag genomem Bovendien kreeg hij thans een geldboete van f 25 of 10 dagen hechtenis conform de eis met verbeurd verklaring vlaslint*maar met teruggave van het rijwiel. De aannemer F. F. P. M. te Hulst had aldaar reparatiewerk uitgevoerd in Februari 1946, maar had wat te dik geschreven, een euvel wat tegenwoordig dikwijls voorkomt. Hij had aan de tricotagefabriek van de fa. Behagel Denijs voor verrichtie werkzaam heden een rekening gepresenteerd, groot f 2470,44. Bij onderzoek bleek dat hij maar f 1794 56 had mogen rekenen. De tucht rechter voor de prijzen had hem op 26Juni hiertoe veroordeeld tot f 400 boete, waar tegen M. echter hoger beroep had aange tekend. Succes leverde dit echter niet op, want zowel de Officier in zijn eis als de Politierechter in zijn uitspraak, vroegen bevestiging van het beroepen vonnis. De 41 jarige M. T., koopman uit Den Haag, vervoerde 22 Perzische tapijten vanuit Den Haag naar Z.-Vlaanderen in het najaar 1946. Op 21 November 1946 werden deze kost bare deviezenproducten in Aardenburg fan- gehouden, aangezien het kennelijk de be doeling was ze uit te voeren. De waarde werd geschat op fl 1.000. Alzo beschikte de destijds in Brussel wonende verdachte over een aanzienlijke hoeveelheid binnen landse betaalmiddelen. De tapijten werden in beslag genomen, op zichzelf dus reeds een gevoelige slag. Bovendien werd hij thans conform de eis veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De Officier vroeg in zijn requisitoir zelfs de onmiddellijke gevangenneming, hetgeen de Politierechter echter uit het vonnis schrapte. Verdachte kan het er toch mee doen DE MOERDIJKBRUG GEREED. Deze week is de verkeersbrug over de Moerdijk gereed gekomen. Slechts één morgen moest het verkeer worden stil ge legd, voor het aanbrengen van de laatste overspanning. Maandag j.l. is het gevaarte, dat in zes weken tijds verwerkt was, vanuit Dordrecht van de werven der firma Penn en Bauduin vertrokken. Het moeilijke bij dit transport was, dat de brug eerst nog 3.5 M. moest worden opgevijzeld en in de lengte vervoerd moest worden. Bij aankomst in de Vcei- haven te Moerdijk is de brug overgeladen op twee andere schepen in verband met droogte aan één zijde (de Hollandse wal kant) van de rivier, waardoor daar niet ge varen kon worden. Bovendien ligt een ge deelte van de oude brug nog onder het nieuwe stuk wat ook weer zijn eigenaardige moeilijkheden meebracht. Men moest bij dit werk rekening houden met de betrekkelijke ondiepte van het vaar water onder de oever, de bokken konden het brugdtel daardoor wel boven de pijlers brengen, doch bij het volpompen zouden de dichtst bij de oever gelegen bakken aan de grond kunnen geraken. Men ontliep dit risico door ds brug op de pijlers op te vijzelen. Precies op tijd was het nieuwe gedeelte bevestigd. Om 11 uur was de laatste overspanning op haar plaats en begonnen de sirenes te loeier. Drie kwartier later was het verkeer weer in volle gang. De oude Bailey-brug werd op schepen neergelaten en zal dienst doen aan het Wilhelmina-kanaaL Uiterlijk 1 December zal aan de Oostzijde van de brug het beton zijn gestort voor het wegdek, terwijl waarschijnlijk pas in het voorjaar het houten gedeelte van het wegdek van beton zal worden voorzien. Tot zolang zal nog het éénrichtingsver keer moeten worden gehandhaafd. H.K.H. PRINSES JULIANA REGENTES. Op Dinsdag 14 October a.s. zal H.K.H. Prinses Juliana in de Ridderzaal voor een verenigde vergadeiing van de beide Kamers der Staten-Generaal de eed afleggen als Regentes. Het hiervoor ingediende wetsontwerp werd Donderdagmiddag in een verenigde vergadering der Staten-Generaal zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. FUSIE AMSTERDAMSE BANK- INCASSO BANK? Naar „Trouw" weet te melden, zal weldra een fusie tussen de Amsterdamse Bank en de Incasso-Bank plaats vinden. Een fusie tussen beide instellingen schijnt economisch in meer dan een opzicht ver antwoord. Van grote betekenis zal te dien aanzien ook zijn, dat door een samengaan van beide instellingen de ruime middelen, waarover de Amsterdamse Bank beschikt, gemakkelijker een lonend emplooi zullen kunnen vinden dan tot dusver mogelijk was. Dit zal, nog geheel afgezien van de kosten- br sparing, die een fusie medebrengt, tot een grotere rentabiliteit van de in beide instellingen belegde kapitalen kunnen leiden. Intussen verneemt „De Nieuwe Courant", dat er inderdaad onderhandelingen zijn ge voerd en deze tot resultaat hebben geleid binnenkort zal men het „officiële" bericht van de ophanden zijnde fusie mogen ver wachten. PAARDEN NAAR FRANKRIJK. Binnenkort zal een aanvang gemaakt wor den met de verkoop van trekpaarden naar Frankrijk. Het tussen Nederland en Frank rijk afgesloten handelsaccoord vermeldt, dat Frankrijk hier te lande 5000 paarden zal aankopen, waarvan 3COO stuks nog voor het einde van dit jaar, aldus deelt de Stichting export en import van paarden mede. De prijs, welke aan de Nederlandse ex porteurs zal worden uitbetaald voor courante paarden zal f 1250 bedragen. (N. R. Crt.) SPORTNIEUWS. WIELERSPORT. Met verwijzing naar een advertentie, voorkomende in dit nummer vestigen we de aandacht op een op 17 October a.s. te houden bijeenkomst, alwaar getracht zal worden te komen tot oprichting van een supportersclub op wielersport-gebied. Hoewel onze gemeente in den loop der jaren slechts enkele renners van bescheiden formaat heeft opgeleverd, was er toch steeds een groot aantal personen, die alle wielersportgebeurtenissen met groote be langstelling volgden. Veler enthousiasme was vaak zoo groot, dat lange reizen door binnen- en buitenland gemaakt werden om een evenement op wielrengebied bij te wonen. Dit geschiedde vaak individueel en bracht zoodoende moeite en ook groote kosten mede. Door de handen ineen te slaai naar het succesvolle voorbeeld in omliggende gemeentenhoopt men de mogelijkheden op dit gebied uit te breiden. Dan wil men ook de wielersport, die in Axel nog nooit tot bloei is gekomen, nut alle mogelijke middelen stimuleeren, opdat hier ter plaatse meer gebeurtenissen op wielersportgebied hun beslag zullen krijgen, dan tot dusver het geval was. Deze en andere kwesties met de wieler sport verband houdende, zullen op deze vergadering worden besproken. Geen liefhebber van deze sport verzuime dus aanwezig te zijn. DE AFLEVERING VAN EIEREN OP DE NIEUWE BON. De eieren, die op de op 9 October be kend gemaakte bon zullen worden afge leverd, zijn verse eieren. Dat wil dus zeggen, dat de winkeliers niet geruime tijd tevoren met deze eieren bevoorraad kunnen worden en dat deze bevoorrading hier en daar nog aan de gang is. Het kan dus voorkomen, dat op de eerste dagen van geldigheid van de nieuwe bon met alle detaillisten in staat zijn te leveren. Een beetje geduld van de zijde van de kianten wordt daarom bij voorbaat ingeroepen. MELKPRIJS. Het Hoofd van het Bedrijfschap voor Zuivel, Afdeling Zeeland te Goes maakt aan alle veehouders in Zeeland en op Goeree en Oveiflakkee bekend, dat met ingang van 28 Sept. 1947 de prijs voor melk die aan slijters geleverd wordt, verhoogd is van 15,5 ct. tot 19 ct. per liter (franco huis slijter). De melkslijters zijn per circulaire van het bovenstaande in kennis gesteld. DE NIEUWE BONKAARTEN. De thans in gebruik zijnde bonkaarten voor voedingsmiddelen hebben aanleiding gegeyen tot de klacht, dat deze niet vol doende overzichtelijk zijn. Op deze bon kaarten zijn de bonnen „Diversen", „Re serve", „Brood", „Boter", „Vlees" en „Melk" ten dele voorzien van dezelfde nummers. Het is gebleken, dat dit tot vergissingen aanleiding heeft gegeven. Teneinde aan de bezwaren tegemoet te komen is thans een nieuw model bonkaart ontworpen, welke op 23 November a.s. in gebruik zal worden genomen. Op deze kaart komen bonnen „Algemeen", „Reserve", „Boter", „Vlees" en „Melk" voor, welke voorzien zijn van een doorlopende numme ring. Voor verschillende artikelen kan dus nimmer een bon met hetzelfde nummer wor den aangewezen. In de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht is boven dien op deze kaart op de vlees- en melk- bonnen de opdruk „West" aangebracht. Hierdoor is het, wanneer dit wenselijk zou blijken, mogelp voor de bovenge noemde provincies bonnen voor deze arti kelen aan te wijzen, welke in de rest van het land niet geldig zijn en omgekeerd. Of een zodanige maatregel zal worden ge nomen staat nog niet vast. Nieuwe bonnen. voor het tijdvak van 12 t.e.m. 25 October. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie P) P—01 Brood 800 gr. brood, P—01 Boter 125 gr. boter, P—02 Boter 125 gr. marga rine of 100 gr. vet, P-03 Boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet, P-01 Vlee4h 100 gr. vleesch, P-02 Vlleesch 400 'gr. »!ef,SC^ *?r01 MeIk 3V« liter *"elk, P-03 Melk 6 liter melk, P-05 Melk 6V3 liter

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 3