1 WAARDE Z. G. Salon Maïs in Canada, land dei J. W. Kalhc Trvcnc Band Nederla Fa. J. C. Uit onze omgeving. HELP ONZE JONGENS OVERZEE EEN PRETTIG KERSTFEEST VIEREN N.I.W.I.N.-Comité AXEL - Pieter Paulusstraat 22 c c z t T M -J. 1 A tm AFD. A XI Voor inlichting LID of DONATEUF zioh wenden tot 8, J. Knieriem, 1 Jao. de Ruyter. J, van Fraayenhi (Zi Speciaal voor he Canada willen hebben wy een 1 schrlftel. cursus steld, waarover eens inlichtingen gen (zonder vt Instituut „BENTO laan 15, Hilversu H. H. J, Maas A. C. Metzelat Heinrioh Mam Daphne du Mi John Stelnbec Howard Sprlc Peter van Ste Otto Rombach Walter Edmor J. L. Eggermc Pearl Buck Di Til Brugman P1ETER FRAWgOIS s en MARIA REG1M hebben de eer mens wederzyd U kennis te hun voorgenom waarvan de D.V, zal plaats Dinsdag 14 Ootol Axel, Nteuwstra Amsterdam, Nlo. 1 Oct* Receptie van 4- Chr. Bewaarschi De praktyk van wordt vanaf voortgezet Oranjestraat 19,1 Spreekuur 1—2 VERKRIJGBAAR P. KC ZAADHANl HENNI KIPPEN EN Pr. W. Legb., F 3 mnd. f7.—, f7.50, 4 mnd. mnd. f9.e flO.— p. st. V Campb. Loopeen f5.— p. St., V '46 f5.— p. St., tin. isi. neas br. '46 f6.50 p. st. Alles a d. leg. HOENDERPARK „DE LEGGENDE KIP", Nieuwe- weg 70, VEENENDAAL. Van ouds bekend TE KOOPeen In goeden staat zijnde Keukenkaohel. Te bevragen Bureau van dit Blad. Sinaai} om een gedeelte van de Baudeloo- abdij in brand te steken en te plunderen, Den 26 Juli 1452 werden de gebouwen opnieuw in brand gestoken door de Gent- sche groenteneters (arme lieden met spina zie en wortelen gevoed) omdat er soldaten en edellieden van den graaf waren ver borgen. De kerk en de schuren werden gespaard, doch de monniken werden verdreven. Deze keerden echter in 1460 terug en wisten hun klooster te herbouwen. Bezoek van Karei V en Filips de Schoone. De macht der Baudeloo-heeren was op het einde van de 15e eeuw nog niet ge slonken. Dit blijkt duidelijk uit het feit, dat Filips de Schoone er de eed van getrouwheid aflegde aan de „Keure van Waas" in de landen van de abt van Baudeloo. Keizer Karei V stond insgelijks op goe den voet met de Baudelooheeren en bracht er tot tweemaal toe een officieel bezoek, in 1531 ontving hij er de hoofdschepenen van het land van Waas, waaraan ook Ferdinand, koning der Romeinen, en Maria, koningin van Hongarije, deelnamen. Volledig verwoest in 1578. De kloosterlingen van de Baudeloo-abdij maakten zich bij de Reformisten hatelijk, door hun aangroeiend verzet tegen andere godsdienstsecten. Baudeloo werd beschouwd als het uitgangspunt van het verzet in Vlaanderen. De haat steeg weldra zoo hoog, dat de Gentsche Calvinisten den 28 Augus tus 1578 de abdij kwamen belegeren. De zware poorten werden ingeramd en de gebouwen tot den grond toe afgebrand. De abdij werd volledig verwoest en zelfs de koperen platen op de grafsteenen moes ten het eveneens ontgelden. De graven van de overleden monniken werden open gebroken en het gebeente van de lijken werd verstrooid. De laatste abt, Delrio, vluchtte naar Keulen en keerde in 1588 terug, onder het bestuur van Maximiliaan van Oostenrijk. lu 1825 werd het grootste gedeelte van het puin naar Zeeuwsch-Vlaanderen gevoerd om er aldaar de zeedijken mee te verster ken. Met de andere overblijfselen werd later, op de plaats van de abdij, een hoeve gebouwd, de „Baudeloohoeve", die thans nog bestaat en bewoond wordt door een landbouwer. Op het gehucht Caudenborm verheft zich nog een in puin gevallen kleine burcht, waarvan verondersteld wordt, dat het een afhankelijkheid van de Baude loo-abdij is geweest. (Slot volgt DIAMANTEN BRUILOFT. Het was Maandag voor de familie C. van den Berge—de Regt in de Weststraat alhier wel een zeer gedenkwaardige dag. De oude luidjes toch waren toen vóór 60 jaren in den echt verbonden. Vader telt thans 84 en moeder 82 jaren en beiden zijn nog kras ofschoon de stormen op de levenszee ook over hun bootje zijn heengegaan, 't Was ook hier een afwisseling van lief en leed. Nu kunnen zij den avondstond huns levens rustig doorbrengen temidden van kinderen, klein- en achterkleinkinderen, die nog alle in leven zijn, wat ook wei een grote bij zonderheid is bij een dergelijk feest. Het begon al vroeg Maandagmorgeneen ijverige buurtcommissie had zorg gedragen voor een erepoortje voor de woning en huis aan huis wapperde de vlag op deze stralende herfstdag. De post bracht een massa gelukwensen en ook van de buren en talrijke andere ingezetenen werden de meest hartelijke blijken van belangstelling ontvangen, terwijl geschenken werden aan geboden. Verder op de dag kwamen ook burgemeester en mevrouw Van Oeveren hun gelukwensen aanbieden. Ook ds. Pennings en leden van het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente kwamen het diamanten paar feliciteren. Zo werd het een bijzonder drukke en gezellige dag voor de familie v. d. Berge, terwijl 's avonde de harmonie „Concordia" onder grote belangstelling een serenade bracht. Voorzitter Buma bood ook hier zijn gelukwensen aan en de oudste zoon, dhr. D. v. d. Berge, dankte namens zijn ouders voor de hartelijke belangstelling. De fam. v. d. Berge is steeds nauw met Concordia verbonden geweest en tot op de huidige dag ondervindt de vereniging nog de steun van hen. Een bij uitstek muzikale familie dus. De oorlogshandelingen hebben de echte lieden terdege gevoeld, toen de buurt onder granaatvuur lag, doch zij zijn ook voor dit brute geweld gespaard gebleven. We wensen het echtpaar v. d. Berge—de Regt nog vele gelukkige en vredige jaren temidden van de familiekring. „DE FAMILIE LOBERG.' In het Gezellenhuis, dat nagenoeg geheel gevuld was, bracht jl. Zondagavond de R.K. tooneelclub „Thalia" alhier de prem èrc van de drie-acter „De Familie Loberg", van Cor Hermus, onder regie van dhr. Ach. van der Linden. Na een korte inleiding van den Z.E. Heer Pastoor Geerts, waarin deze in het kort strekking en inhoud van dit stuk ver klaard had, nam de opvoering, die met groote aandacht gevolgd we.d, een dan- vang. Over den inhoud, uit hoofde van plaats gebrek, slechts het volgende In de familie Loberg heerscht een gewel dige disharmoniede vader, de zakenman Ernst Loberg is strikt-zakelijk, ijdel, egoïs tisch, koud en onverzettelijk, slechts uiter lijk en formeel katholiek; de moeder daar entegen is de alles begrijpende, liefheb bende gade, wars van mondain leven en grootdoenerij, die steeds de juiste houding weet te vinden, zoowel tegenover haar man en kinderen, als tegenover derden. Dit alles spruit voort uit haar diep-gefundeerd reli gieus besef, dat het richtsnoer is voor haar levenswandel. Dit groot contrast tusschen het echtpaar schept vaak onverkwikkelijke situaties en veroorzaakt heftige discussies, zulks ook met betrekking tot de opvoeding der kin deren. Nadat de vader uit puur-zakelijke motieven zijn dochter Fien heeft uitgehuwe lijkt aan een jonkheer, verbiedt hij zijn andere dochter Lien den omgang met een dichterlijk aangelegd jongmensch, omdat deze volgens de oude Loberg slechts een „revolutionnaire flambard" is. Als moeder Loberg hem in een nieuwe discussie op zijn plichten als katholiek huisvader wijst, volhardt hij in zijn houding. „Je hebt van mij nooit een leekenbroeder kunnen maken", zegt hij minachtend en afwijzend. Nog een andere schaduw verduistert het huwelijksgeluk in het gezin Loberg. De zoon René, die het ouderlijk huis moest verlaten en op kamers woont, heeft omgang met een meisje, wat niet zonder gevolgen bleef. Moeder Loberg verneemt dit van haar broer, pater Frans, en zij lucht thans haar opgekropt gemoed. Altijd heeft zij alles geduldig gedragen, doch het is hard voor deze fijngevoelige, om niet te zeggen ideale moeder, te moeten constateeren, daj de eene ontgoocheling op de andere volgt, en dat alle opofferingen tevergeefs zijn geweest. De pater wijst zijn zuster evenwel de plicht en de zelfopoffering, die een moeder dient te kennen. Vader Loberg, die met zijn schoonzoon in een rubber-onderneming zit en daarmee groote financieële successen boekt, wordt nog ijdeler. „Wat het gezin is, is het door mij", zegt hij hooghartig. Zijn grenzelooze trots en ongevoeligheid blpen ook uit de botte afwijzing van zijn broer Herman, als deze hem om ondersteu ning komt smeeken voor zijn zieke kind. Moeder Loberg weet haar zoon René te overreden zijn plicht te doen door het meisje te huwen. De rubber-onderneming wordt een débacle, doordat de aandeelen waardloos blijken en de familie Loberg is thans arm. Fien biecht de ontgoocheling van haar huwelijksleven op, haar vader verwijtend, dat hij de schuld is van haar armoede. Loberg is nu innerlijk murw geslagen. Hij bekent zijn machteloosheid en erkent, dat zijn leven een dwaling, een mislukking was. Ook nu is moeder Loberg weer de liefde volle gade. Zij vindt vrede met haar man. „Levensgeluk is niet een materieel succes, maar je plicht doen en je naaste liefheb ben", zegt zij vol overtuiging. Met een innerlijke hereeniging van het echtpaar Loberg en de dochter Fien komt het einde. Het herhaaldelijk applaus bewees, dat het publiek van spel en inhoud genoten had. Pastoor Geerts verzocht tenslotte de les sen uit dit tooneelspelter harte te nemen en uit te dragen. Zondag a.s. wordt een reprise gegeven. Bij onze katholieke dilettanten, wier spel van begin tot eind wist te boeien, overtrof de heer Ach. v. d. Linden alles in de rol van René. Zijn fijne, tot in de details ver zorgde mimiek bewees, dat hij een der beste krachten is, die onze gemeente op dit gebied kent. We zouden dhr. R. v.d. Bïrg in zijn pracht creatie als „Herman Loberg" tekort doen, als we hem niet onmiddellijk daarna noemden. Verder gaf ook dhr. de Kort een goede vertolking als „Ernst Loberg." Mej. van Maale, die zeker geen gemak kelijke taak had, wist zich in haar groote rol uitstekend in te leven. Van de overige dames viel vooral in de 3e acte mej. Mat- theeuws als „Fien" op. De pantoffelheld „Jozef" en zijn Xanthippe „Femia" zorgden voor de komische varia ties in dit stuk. Hoewel dit stuk in katholieken kring speelt en werd opgevoerd, reikt de moraal ervan zeker veel verder. We zouden ook kunnen zeggende „Lobergs" zijn univer seel. GEVONDEN VOORWERPEN. Een bankbiljet van f 10.en zonnebril. G. L. van Tatenhove, Kerkdreef 42. Een staalkabel. J. Cové, Nieuwendijk 35. Een ijzeren handboom. M. den Engels man, Buthdijk. Portemonnaie met Inhoud. M. J. Mar- kusse, Noordstraat 60. Een damesceintuur (bruin). Kazerne Rijks pol tie. Een gulden. A. van Drongelen, Magrette N 23. KOEWACHT. Weg opengesteld. Dezer dagen is de nieuwe weg aan de Bonte Koe gereed gekomen en voor het verkeer opengesteld. Na de veie jaren gedurende welke de oude weg voor het verkeer een steen des aanstoots was, heeft deze verbetering des te meer betekenis. Ongelukkige val. De aannemer A. v. M. kwam tijdens zijn werkzaamheden zn ongelukkig door pen glazen dak te vallen, dat hij een schedel fractuur opliep. Uitbreiding telefoonnet. De P.T T. is dezer dagen alhier begonnen met de aanleg van nieuwe kabels, teneinde meer perceelen aan te kunnen sluiten aan het telefoonnet. Nieuwe Molen kermis. De wijk Nieuwe Molen heeft Zondag en Maandag j.l. de reeks plaatselijke buurt- kermissen met haar najaarskermis besloten. Naast de gebruikelijke schietingen, bol lingen, voetbalwedstrijd en „de leute bij pint en borrel", was er ditmaal als nou veauté een duivencorcours op eigen kracht georganiseerd uit Sas van Gent. Monsterviucht. Als waardig slot op het vluchtseizoen 1947 organiseerde de Soc. „Nieuw Leven" bij L. de Kind een z.g. monsterviucht uit Doornijk. Niet minder dan 340 duiven dongen mee om de vele fraaie en nuttige uitgeloofde prijzen. naast het Schietplein (Java) TERNEUZEN In- en Verkoop van alle soorten Hout- Ijzerwaren (oud en nieuw) POSTREKENING 77930 TELEFOON No. 2252 V TV uurtjes zuilen uczui yen. vp dit pakket komt een etiket, ver meldende naam

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2