Qed. Staten zenden, als gevolg van de opmerking van de Minister, de verordening op de heffing van leges terug, met het ver zoek aan de wensen van het departement te voldoen. Besloten wordt aan de opmerking tegemoet te komen. Kennisgeving van de Commissaris der Koningin van het besluit tot voorbereiding van een streekplan voor Z.-Vlaanderen. Dhr. C. van Bendegem vraagt of bij het uitbreidingsplan der gemeente hiermede rekening zal moeten worden gehouden. De voorz. zegt, dat Axel's uitbreidings plannen reeds zo ver in kannen en kruiken zijn, dat dit niet meer gewijzigd kan worden. Men moet dit zien als een ambtelijke mede deling, dat er een streekplan in voorbe reiding is. Bericht van goedkeuring van het Raads besluit tot het aangaan van een geldlening groot f 17 500. Idem dat geen goedkeuring wordt ge hecht aan het Raadsbesluit inzake toeken ning van een vergoeding aan de gemeente ontvanger voor het verrichten van werk zaamheden. Bericht van G.S. betreffende onderhandse aanbesteding van het wegdek Axel-Zaams!ag en bericht van GS., houdende definitieve vaststelling van de Gemeenterekening dienst 1943 worden voor kennisgeving aangenomen. Diverse rapporten van controle van kas en boeken van diverse rekenplichtige ambtenaren. Verslag van de schoolartsendienst in Z. Vlaanderen wordt voor kennisgeving aan genomen. Mededeling dat tussen de Directies van de spoorlijn Mechelen-Terneuzen en de Z.V.T.M. overeenstemming is bereikt inzake de bus dienst Terneuzen-Axe'-Hulst v.v. eri deze dienst per 22 September is aangevangen. Dhr. de Feijter zegt, dat deze busdienst in de morgen uren niet voorziet in de be hoefte. Veltf scholieren zijn hierdoor ge dupeerd. Beter ware hef, wanneer om half 9 een bus reed. Spr. vraagt of hierin niet kan worden voorzien. De voorz. zegt, dat deze regeling nu een maal getroffen if, doch zal bij de Z.V.T.M. informeren. Op een verzoek van de Ned. Ver. van Brandweercommandanten, om als lid toe te treden, zal bij de gemeentebegroting 1948 beslist worden. 3. Verzoek van dhr. G. M. van den Berge om per 1 Jan. 1948 eervol ontslag te ver krijgen als stoker aan de gem. gasfabriek wordt z.h.s. ingewilligd. 4. Voorstel tot benoeming van een Com missie van advies, als bedoeld in Art. 8 van de Woonruimtewet 1947, met ingang van 1 October. g, De wet bepaalt dat de Raad jaarlijks een Commissie van advies moet benoemen. Volgens de richtlijnen moet de Commissie bestaan uit minstens 5 leden al of niet lid van de Gemeenteraad, doch ingezetenen der gemeente, waarvan zo mogelijk twee personen, die representatief zijn resp. voor de huiseigenaren en voor de hypotheek houders voor het overige dient te worden gelet op de technische en sociale deskun digheid op woninggebied en op kennis en ervaring in sociale aangelegenheden in het algemeen. Aanbevolen wordt om voor 1 jaar te be noemen, tot lid der Commissie van advies, de heren A. J. van Hoeve, representatief voor de huiseigenaren M. J. v. d. Berg, representatief voor de hypotheekhouders; J. Pijpelink, deskundige op soc. agrarisch gebied; C. v.d. Bos, technisch-sociaal des kundige op woninggebied en J. Francke als administratief deskundige. B. en W. zijn belast met het aanwijzen van een voorzitter. Voorts wordt voorgesteld om de heer J. 'rancke als secretaris van die commissie te oelonen met een vergoeding van f 250 per jaar. De voorz. merkt hierbij op, dat de oude commissie is opgeheven. Zij heeft veel aan critiek b'ootgestaar, Ook met de nieuwe commissie zal dit het geval zijn. Hij dankt de leden der oude commissie voor het vele werk, dat deze verricht hebben. Wij voelen voor continuïteit en bevelen daarom ook uit hoofde van bekwaamheid deze candidaten voor de commissie aan. Dhr. v. d. Berg vraagt of het niet moge lijk is om de gezinnen, die sinds de oorlog in een onbewoonbare woning huizen, eerst te helpen. Spr. hoopt dat de nieuwe com missie ook op dit terrein verbetering zal kunnen brengen. De voorz. zegt, dat er meerdere zulke ge vallen zijn. Er zijn woningen, waar de mensen de parapluie op bed moeten ge bruiken. Er zijn ook gevallen waar samen woning uit moreel oogpunt r.'et verant woord is. Maar wij bunnen niet anders. Dhr. v. d. Berg gelooft dit wel. Maar wanneer er dan straks nog zulke schande lijke gevallen zijn, zou spr. woningen willen vorderen, want die zijn er nog genoeg. De voorz. zegt, dat de nieuwe commissie zich ook zal moeten bezighouden met het verdelen der woonruimte. De enige af doende oplossing is bouwen. Na gehouden stemming blijken de candi daten te ziji gekozen. Stemmen werden nog uitgebracht op de h.h, J. Fancy, Wieles, P. van Driel, H. v. d. Berge, L. v. d. Berge en Kesbeke. De voorz. zegt aangaande het voorstel tot vergoeding aan dhr. Francke, dat deze ambtenaar reeds zeer veel werk op dit gebied heeft verricht. B. en W: vinden het zeer billijk dat dit werk, dat in de avond uren moet geschieden, wordt gehonoreerd. Z.h.s. wordt dit voorstel aangenomen. 6. Een verzoek van het Gemeentebestuur van Kortgene om adhaesie te betuigen aan een besluit, betreffende toekenning van een opbouwtoelage aan de Burgemeesters wordt z.h.s. ingewilligd. 7. Voorgesteld wordt de gratificatierege ling voor het jaar 1947 ook van toepassing te verklaren op de Gemeente-ambtenaren evenals voor de Rijks-ambtenaren. Het betreft een gratificatie van 2 pet. van het salaris met een maximum van f 50,-. De voorz. dient hierbij nog een besluit in om de tijdelijke opbouw-toelage van 10 pet. ook te verstrekken aan los persor eel in dienst der gemeente, behoudens goed keuring van den Minister. Deze voorstelli n worden z.h.s. aangeno men. 9 b. Een voorstel tot aangaan van een lening groot f 32 000- voor het aa- koper, plaatsen en het in exploitatie brengen van twee Oostenrijkse worlngen wordt als ge volg van het besluit van 25 Juni 1947, waarbij tot aankoper, plaatsen en in exploi tatie brengen van twee Oostenrijkse won;n- gen is besloten zonder z.h.s. aangenomen. 10. Een verzoek vai het R.K. Kerkbe stuur om een bedrag van f 2300 beschik baar te stellen voor het betegelen en verder afrasteren van het schoolplein en het aan schaffen van 2 kachels, va' woge de uit schakeling va;i de gasverwarming wordt z.h.s. ingewilligd. 11. Verzoek van Het Zeeuws Wit-Gele Kruis om een jaarlijkse subsidie voor de zuigelingen- en kleutersconsultatiebureaux. Aangezien voor dit dort van gemeente wege reeds jaarlijks f 150 beschikbaar wordt gesteld, wordt voorgesteld dit schrijven voor deze gemeente niet van toepassing te verklaren. Dhr. Kesbeke zet in een toelichting doel en werkwijze dezer organisatie, die een breed arbeidsveld blijkt te bezitten, nader uiteen. Zij verzorgt o.a. opleiding tot kraam verzorgster, st'muleert de oprichting van plaatselijke kleuterconsultatiebureaux, enz. Spr. hoopt, dat hij B. en W. van den zegenrijken arbeid dezer organisatie heeft kunnen overtuigen. Besloten wordt dit voorstel terug te nemen. B. en W. zullen later met een nieuw voorsjel komen. 13. Op verzoek van het Hoofd van den Rijkstuinbouwcursus om voor dat onderwijs gratis een leslokaal ter beschikking te stel len met gebruik van vuur en licht, wordt dit leslokaal onder de gebruikelijke voor waarden verleend tegen betaling van f 25 per maand, terwijl voor brandstoffen als gevolg van de distributie zelf moet wor den gezorgd. 14. Gezien de groote achterstand van woningruimte in deze gemeente stellen B. en W. voor in principe te besluiten voor het jaar 1948 minstens 106 woningen te bouwen6 woningen te bestemmen om de door den óorlog open gekomen ruimte daar mede te vullen. Van het kwantum van 100 woningen stellen B. en W. voor 40 wonin gen te bouwen van een grooter (ype dan de gewone woningwetwoningen. Deze zot- den gebouwd moeten worden volgens het financieringsschema '47, terwijl de overige 60 woningwetwoningen zullen zijn te bou wen met Rijksvoorschot. De voorz. merkt hierbij op, dat in ver band met den grooten woningnood wordt aangedrongen op spoedige vaststelling van een bouwplan 1948. Dhr. Fanoy vraagt waarom er weer zoo veel kleine woningen zullen worden ge bouwd. Spr. gelooft niet, dat de bevolking van Axel zich in deze kleine woningen zal thuis voelen. Hij zou liever woningen van een grooter type zien. Na eenige discussie wordt dit voorstel z.h.s. aangenomen. De voorz. deelt hierbij mede. dat het uitbreidingsplan der gemeente gereed is en binnen zeer korte tijd ter goedkeurirg zal worden voorgelegd. Hij stelt voor het terrein, bekend als „Bouwljes Putten" in het uitbreidingsplan op te nemen, teneinde daar een plantsoen aan te leggen, wat in onze gemeente, die zo weinig groen heeft, geen overbodige lixe is. Dhr. C. Bendegem wijst op de onteige ning van dit terrein en dringt aan op soe pelheid bij B. en W, daar de desbetref fende persoon hierdoor zijn bestaan zal verliezen. De voorz. zegt, dat deze zaak van alle zijden bekeken zal worden en bedoeld persoon zoo gunstig mogelijk behandeld zal worden in verband met het bijzondere karakter van dit geval. De h.h. C. van Bendegem en Fanoy zouden graag zien, dat in den vervolge de raad?hden lijüg kennis krijgen van eventueele voorstellen, zoodat de strekking ervan onderzocht en bestudeerd kan worden. De voorz.We zullen ons leven beteren. Devoorz. deelt nog mede, dat de Minis ter dezer dagen zal besluiten tot het toe kennen van een landbouw-winterschool aan één der drie landelijke agrarische organi saties. Spr. doet een voorstel tot een principe-bes'uit, dat de gemeente Axel voor dit doel een gebouw ter beschikking zou stellen, wanneer deze school alhier zou worden gevestigd. Wethouder C. de Putter licht dit nog nader toe en zegt o.m., dat hei provin ciaal bestuur van den Christelijken Boertn- en Tuindersbond deze school gaarne in Axel zou zien gevestigd, wanneer deze onderwijs-inrchting aan (Tie organisatie zou worden toegewezen. Reeds in April van dit jaar is daarom door het provin ciaal bestuur van den C.B.T.B. aan den gemeenteraad van Axel een schrijven ge richt met betrekking tot deze kwestie. De voorz. leest dit schrijven voor en wijst op het nut van een dergelijke school en het belang daarvan voor Axel. Dhr. W. de Feijter zegt, dat dit verzoek hier onijlig ter tafel komt. Destijds is door de Z L M. reeds een verzoek gedaan tot sdchting van een Rijks-landbouw- winter- school te Axel. De voorz. zegt, dat dit voorstel nooit in den Raad is geweest. Wanneer de Minister aan de C.B.T.B. een school toekent, dan zullen wij deze accepter ren. De zaak is dezewanneer er een landbouw- winterschool aan Axel wordt toegewezen, wil de Raad dar. medewerken Hoewel de geheele raad een dergelijke school in Axel op zijn plaats achtte, wer den toch ernstige bezwaren geopperd tegen dit vooistel, zulks vooral door de heeren Sytema, C. van Bendegem en Fanoy, omdat niet bekend is welke consequenties er aan verbonden zijn en ook omdat men over de fi.iancieele details geen beschikking heeft. Het voorstel wordt ook bestreden door de heeren W. de Feijter en Sytema, die van meening zijn, dat de aanneming van dit principe-besluit een virgerwijzing zou kunnen zijn om de school aan de C B T.B. toe te wijzer, ook omdat men uit de aan neming zou kunnen concludeeren, dat de Raad van Axei een school van de C B.T.B. wenschi. Zij wenschen zich in dit opzicht niet aan een bepaalde organisatie te binden. Deze argumenten worden bestreden door den voorz. en we'h. de Putter. De voor zitter zegt, dat het niet bedoeling is zich aan de C B T.B. te binden. Hij wijst nog maals op het belang van een dergelijke school voor onze gemeente. Ook wanneer de Minister aan een andere landbouw organisatie deze school zou tot kennen en men zou de keuze op Axel laten vallen, zou spr. locallteiten beschikbaar willen stellen en daarom had spr. graag een uit spraak van den Raad. Hij meent dat een dergelijke school nooit een nadeel kan zijn voor onze gemeente. Dhr. de Putter dringt aan op aanneming van dit voorstel.* Wij weten nipt op welke landbouw-organisatie de Minister zijn keuze zal laten vallen. Wanneer echter dc school aan de C.B.T.B. wordt toegewezen en Axel zou een afwijzende houding aannemen, zou men zich. tot een andere gemeente wenden, waar men met open armen ontvangen zou worden. De bouwkosten dezer school zijn geraamd op f 150.000. Na lange discussie stelt dhr. Sytema voor een principe-besluit te nemen van den volgenden inhoud „De raad der gemeente Axel besluit om locallteiten beschikbaar te stellen voor een eventueel te Axel te stichten landbouw- winterschool, ongeacht aan welke land bouworganisatie deze school door den Minister 2al worden toegewezen." Dhr. de Feijter zegt, dat men z.i. door dit besluit zich nog bindt aan den C B.T B. Het voorstel van dhr. Sytema wordt nader ondersteund en aangenomen met 10—1 st. (Tegen dhr. de Feijter.) De voorz. deelt mede, dat van de Ver- eeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs alhier een verzoek is ingekomen om toe stemming tot het bouwen van een chr. UL.O.-school te Axel. Een verzoek van dhr. J. W. Kaihorn, arts alhier, om eervol ontslag als gemeente geneesheer wegens vertrek naar elders, wordt ingewillgd. In zijn plaa*s wordt be noemd dhr. dr. Z. C. Salomé, te Ede (G een en ander per 1 October. Eveneens wordt ingewilligd een verzoek om ontheffing van hondenbelasting door dhr. J. Heijnsdijk—de Blaeij. Rondvraag. Dhr. Wondergem vraagt inlichtingen om trent de toestanden in de Noordstraat bij de Zaterdagmarkt. Indertijd is toezegging gedaan, dat die zaak bekeken zou worden. Het is eerder verergerd dan verbeterd. Spr. zou gaarne vernemen, wat de resultaten van dit onderzoek zijn. De voorz. zegt dat het inderdaad nog 3teeds druk is. De markt staat vol auto's. Het parkeerterrein is nog niet gereed. Dhr. Wondergem zegt, dat de kramen een onbillijkheid zijn tegenover de Axelse neringdoenden. Dhr. Sytema zegt, dat die marktdrukte z.i. geen gevaar voor ongelukken inhoudt. Dit is historisch gegroeid en de mensen willen niet naar het marktplein. De verkopers staan natuurlijk graag waar het publiek is. Dhr. Kesbeke gelooft niet, dat de nering doenden zoveel schade ondervinden van de kramen. Orze neringdoenden dienen zelf ook actief te zijn. Ook dhr. van Doeselaar zou de kramen liever op de markt zien. Dhr. v. d. Berg zegt, dat in de in aan bouw zijnde straat volgens dhr. Wieles een strookje grond vrij zou komen, dat de be- .woners van de Kanaalkade vroeger huurden van de eigenaar. Spr. vraagt of het moge lijk is dat de bewoners dit strookje grond tegen billijke prijs kopen. De voorz. zal dit onderzoeken. Dhr. v. d. Berg bepleit verder een zo spoedig mogelijke schadevergoeding aan de bewoners van de Armendijk, wier volks tuintjes in het bouwplan vielen, opdat de gedupeerden met dit geld dan hun winter provisie kunnen kopen. De voorz. zegt onderzoek toe. Dhr. Scheele vraagt om teruggave van in 1940 ingeleverde vuurwapens of schade vergoeding. Ook dit zal onderzocht worden. Verder wijst dhr. Scheele op het gevaar aan de hoeken van straten, zoals b.v. aan de Prins Hendiikstraat, waar de voorbij rijdende tram steeds een groot gevaar op levert. Is daar niets tegen te doen Spr. heeft wel eens gehoord van een rood licht signaal op sommige plaatsen in Holland, wanneer de tram nadert. Dhr. C. van Bendegem vraagt hoe het staat met de schoolbus. De voorz. zegt dat die per 1 October gaat rijden. Dhr. van Doeselaar vraagt wat met het parkeerterrein wordt aangevangeh. is het de bedoeling dit te benutten als tuingrond of bouwgrond. De voorz. zegt, dat zolang er geen nieuw terrein is, dit oude gebruikt zal worden. Dhr. de Feijter vraagt inlichtingen omtrent het Poolse monument. De bevolking van Axel mag toch zeker wel tfeten hoe dat nu eigenlijk zit. Zeer teleurstellend was het voor de Polen, die waarschijnlijk voor de laatste maal in Axel waren, dat er geen monument stond. De voorz. zegt, dat één en ander nog niet voor publicatie bestemd is. Dhr. Fanoy wijst op de slechte naleving van het parkeerverbod in onze gemeente. De vergadering wordt hierna gesloten. Uit onze omgeving. „INDRA" EXPERIMENTEERDE IN „HET CENTRUM." Voor een goed bezette zaal trad de ver maarde teUpaath en psycho grafoloog Indra Woensdagavond op in ons plaatselijk theater. Vanzelfsprekend leefden velen in die ge spannen veiwachting, waardoor zij bij magische experimenten nu eenmaal zijn overmeesterd. Toen het doek openging zat de heer Indra achter een tafel, waarop een doods hoofd en beschenen door kaarslicht. De telepaath, die ons door zijn coslu- meering aan een maharadjah deed denken, sprak eerst een inleidend woord, dat wij uit hoofde van plaatsgebrek onvermeld laten. Na deze inleiding en verklaring,.begon de heer Indra zijn eerste experiment, nl. op psycho-grafologisch gebied. Frappant was, hoe de persoon, die op het podium verscheen en de heer Indra volkomen vreemd was, zich in tegenwoor digheid van het publiek zijn karakter, levens loop, dagelijksche bezigheden en toekomst hoorde uitleggen. Een ander experiment was dat met de zes enveloppen, waarin zes personen een hun toebehoorend voorwerp slaken, terwijl de telepaath onder getuigen in de kleed kamer verbleef. Op het podium gekomen, betastte de heer lr.dra de enveloppen en scheurde ze open, waarna ieder prompt zijn eigendom terugkreeg. Tijdens dit expe riment was het doodstil in de zaal. Ook het volgend nummer: geblinddoekt door een persoon op een bord geschreven namen ontcijferen, ontlokte een' warm applaus. Groote belangstelling bestond er ook, toen de telepaaih geblinddoekt zich tusschen het publiek bewoog en kleur en dessin van kleedingstukker», haarkleur, en verder diverse voorwerper, welke deze personen bij zich hadden, beschreef. Het hoogtepunt bij de hypnotische <xpe-

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2