19 September 1944 '47. Buck 32 uilgevers aan een diner verenigde, die allen geweigerd hadden „De goede aarde" uit te geven! (Ogg>-) ii. De volgende morgen om 7 uur als we ontwaken is er nogal beweging op straat. Het geschut zwijgt, dus wanen we ons weer buiten gevaar. Velen haasten zich om eens thuis of bij familie of kennissen een kijkje te gaan nemen, die. meerendeels eveneens op verkenning zijn uitgetrokken. In bijna alle straten heeft de beschieting zijn sporen achtergelaten, doch vooral de Oude Wijk heeft veel te lijden gehad. Niet lang krijgen we tijd om wederzijds de schuilplaatsen te bezichtigen, want bij het fluiten van de eerste granaat zoekt ieder weer zo vlug mogelijk een veilig heenkomen. 's Middags ca. 1 uur wordt de stadhuis toren weer tweemaal achtereen getroffen. De torenspits en het daaronder gelegen gedeelte met de galmgaten is erg gehavend. Om ongeveer 3 uur is er weer enige ver ademing. Allen, die sinds gisteren een schuilplaats hebben gevonden onder het stadhuis verlaten deze weer en zoeken voor zover mogelijk hun woningen weer op. Eerst later vernemen we, dat het verlaten van deze schuilkelders een bijzondere oorzaak had. De Duitsers waren van mening, dat zich onder deze mensen een spion bevond, die zich vóór één door hen bepaald uur moest melden. Op het bepaalde uur was alleen nog de gemeente-opzichter, dhr. v. d. Btrg, aanwezig. Hij zou dus met zijn leven voor allen borg moeten staan. Gelukkig wist hij de Duitsers de situatie uit te leggen en deze verklaring werd wonder boven wonder door hen aangenomen. Ook blijkt nu, dat door het mitrailleur- vuur, dat we Zaterdagmiddag eerst dichtbij en langzamerhand op groter afstand hoorden ratelen, de bevrijders vanaf Armendijk tot Kijkuit waren teruggeslagen. Etn grote tegenslag, waarvan we ons evenwel weinig bewust zijn geweest. Verder verloopt de dag zonder dat er voor ons iets te beleven valt. Rustig in onze schuilplaats vertoeven, die we alleen voor hoog nodige behoeften even verlaten, dan tegelijk een blik naar buiten en als het donker wordt gaan slapen, wat gerustei dan de vorige avond. Brand is er niet te be speuren en aan de overfluitende granaten beginnen we al te wennen. Toch zijn er in de nacht van Zondag op Maandag weer heel wat treffers gevallen, nu voornamelijk in de Weststraatbij City man, Verschelling, Fa. Pot—Hamelink en op de villa van dokter Kalhorn in de Oranjestraat. Ook aan de Oude Weg is veel ravage aangericht, terwijl ook weer een paar landbouwschuren in de richting Kijkuit in vlammen zijn opgegaan. Maandagmorgen loopen velen weer door de straten om eens een kijkje te nemen. Eenige buurtbewoners, die tot nu toe elders een gebrekkige schuilplaats hadden gevonden, vragen ons, om zich in den kelder te installeeren, die overwelfd is en dus wel goed daarvoor dienen kan, doch aangezien deze kelder in gewone omstan digheden slechts dienst doet als bergplaats voor kolen en hout, moet er eerst wat wor den schoongemaakt. Ook wij zelf, die tot nu toe maar in een kelderkastje hadden gezeten, besluiten ons bij het gezelschap in den kelder te voegen en met vereende krachten wordt „de kamer" bewoonbaar gemaakt. Ook wij hebben nu wat meer bewegingsvrijheid, hant met twee menschen en een groote zond in een kelderkasije valt niet mee. We gijn nu rijkeen tafeltje en een paar gemakkelijke stoelen,een petroleumlampjes, een gezellig theelichtje, kortom een com fort, waarover wel zeer weinigen in deze dagen konden beschikken. Ook krijgen we nog tijd om wat levensmiddelen, onze beste kleeren en eenig huishoudelijk bezit van geringen omvang naar den kelder te ver huizen, want de morgen verloopt tamelijk rustig. Alleen de Duitsche artillerie is in actie Naar men zegt, bevindt dit geschut zich op het Loose's Hof en is gericht naar het Zuiden. Om drie uur, want de juiste tijd kunnen we nog steeds aflezen op den stadhuis toren vlak voor ons, fluiten ook weer de granaten uit tegenovergestelde richting. Kort daarop hooren we menschen loopen in de richting van het stadhuis, waar het Roode Kruis is geïnstalleerd, daar het gebouwtje van het Groene Kruis is getroffen. Er wordt hulp ingeroepen, die voor de bewoners van den Armendijk zeer dringend noodig is. Daar zijn dooden en gewonden. Het zijn Lievers en dochtertje, mej. Naes- sens en het meisje den Beer, die den docd vonden, terwijl bij Wielarid, enrBaert gewonden moeten worden afgehaald. De verplegers, die zich vrijwillig hebben aangemeld aarzelen geen oogenblik, om hun diensten te bewHzen en nnV Holders en verpleegsters hebben handen vol werk Als om half vier een kar buiten staat, om de geworden naar het ziekenhuis te vervoeren, fluiten de heipers de granaten om de ooren, doch niets kan hen weer houden hun menschlievend werk voort te zetten. Dan volgen weer een paar uur stilte. Het oorlogsmonster is voorloopig weer ver zadigd. (Wordt vervolgd). WEGVERBETER1NGEN. Naar wij vorn^men «n 6 October a.s. de nieuwe brug over de f vateringsleiding bij de Bonteko: voor het gebruik gereed zijn en het verkeer voo Koewacht en St. Jansteen wederom van de provinciale weg gebruik kunnen maken. Zodra deze weg weer geopend is zal het Wegvak Kijkuit—Absdale wirdenrafgesloten en ook daar het zo dringend nodige nieuwe wegdek worden gelegd. Voor de winter hoopt men ook het traject Absdale—Hulst nog in een betere staat te brengen. 64 PCT. VAN HET PUBLIEK ZEGT ONZE REGEERING IS NIET ZUINIG. Geregeld wordt de Regeering verweten dat zij verre van zuinig is. Leeft die mee ning alleen onder bepaalde groepen critici of heeft heel het volk dezelfde indruk? Om dit na te gaan stelde het Nederlandsche Gallup-instituut om te beginnen een een voudige vraag: „Wat is Uw indruk: gaat de Regeering zuinig of niet zuinig om met het door hei volk opgebrachte geld?" 64 pet. van het publiek antwoordt: Niet zuinig, 16 pet. wel zuinig, 20 pet. geen meening. De verdeeling der meeningen loopt dwars door alle politieke en andere groepeeringen in ons volk heen. Het „Niet Zuinig" wordt uilgesproken door 57 pet. van hen, die vorig jaar op' de K.V.P. gestemd hebben, door 67 pet. der P. v. d. Arbeid-stemmers, 69 pet. der Anti Rev 70 pet. van de P. v.d. Vrijhrid-stemmers en 76 pet der Com munistisch georiëeteerden. Van de menschen met lage inkomens vindt 61 pet., van de middenstanders 69 pet., van de welgestei- den 73 pet. dat de Regeering niet zuinig is. Nu zijn dit, zooals de v:aag van het Gallup-instituut ook aangeeft, alleen maar indrukken van het publiek. Niet meer.... maar ook niet minder. Want indrukken kunnen heel belangrijk zijnbij de Gallup- enquête over het sparen in Juli van dit jaar bleek namelijk dat velen een „Spaarzaam heids-voorbeeld" van de regeering als een groote stimulans voor het sparen en zuinig zijn door het publiek zouden beschouwen. Dit goede voorbeeld krijgt de groote meer derheid van het publiek, zooals uit deze er.qête blijkt, dus niet. Nu hangt het oordeel over hetfinanciëele beleid van de regeering natuurlijk nauw samen met wat het publiek vindt dat de regetring behoort te doen, en daarom vroeg het Gallup-instituut ook: „Wat vindt Ubemoeit de Regeering zich tegenwoordig met te weinig of met te veel dinge of doet zij het ongeveer goed 40 pet. meent: Bemoeit zich met teveel dingen, 27 pet.: Doet het ongeveer goed, 11 pet.: Bemoeit zich mil te weinig, 22 pet.Geen meening. Het interessante is nu, dat zij die vinden dat de Regeering zich met te weinig dingen bemoeit toch in meerderheid "an meening zijn, dat zij niet zuinig is. Van hen zegt n.l. 67 pet.Niet zuinig, 21 pet. zuinig, 12 pet.: geen meening. De menschen, die vinden dat er door de Regeering met teveel dingen bemoeid wordt, antwoorden78 pet niet zuinig, 12 pet.: zuinig, 10 pet.: geen oordeel. (Zij die: „De regeerir.g doet het ongeveer goed", antwoorden, meenen voor 56 pet. dat de regeering niet zuinig is. 20 pet. van hen meent: wel zuinig.) Groepen met zeer uiteenloopende mee ningen over den omvang der overheids bemoeiing zijn het aus over de onzuinig- heid der Regeerirg erg eens. Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie. TERNEUZEN. Z. V. U. Thomas Magyar gaf deze week een aanial concerten voor de Z.V U., waarvan wij er Donderdag te Terneuzen een bijwoonden. Het sterk afwisselend programma stelde aan de violist hooge eisen. Magyar bleek over een uitstekende techniek te beschikken en speelde op de hartstochtelijke wijze, Hongaren eigen. Het was een bijzonder genoegen deze avond, waarvan de Symphonie Espagnole en de Rucalica Hungarica wel de hoogtepunten vormden, bij te wonen. Ook de begeleiding door Hans Schouwman was uitstekend, terwijl deze pianist tevens op voortreffelijke manier vooraf enige uitleg gaf over de te spelen werken. Het publiek keerde na afl )op meer dan tevreden huis waarts. De Z. V. U. heeft een gelukkige greep gedaan met dit eerste concert en een goed: start gemaakt. it tge Je u akel ustp nog geno In Je acht reed niet well haar op I nen H Kon sobi het verr pers (die zou van WESTUORPE. Vlaamsche kermis, oij ■9 Uit onze omgeving. GEVONDEN VOÖRWERPEN. Op Provincialeweg Axel—Terneuzen Een bankbiljet van f 10, twee van f 1 en twee van f 2.50, tezamen f 17. Terug te bekomen bij A. Dobbelaar, Kraag D 33, Zaamslag. Gevonden op het concoursterrein Een grijs-groen gekleurde vulpenhouder met gouden pen. Terug te bekomen bij de Rijkspolitie te Axel. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en ram. 2.30 ure Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. O. Zemel en nam. 2.30 ure Ds. J. S. Post. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. D. J. Couvée. Geref. Gem. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. SLUISKIL. Doctoraal examen. Te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen in de Theologie Ds. G. van Moor- sel alhier. Zaterdag, Zordag en Maandag j.l. is in onze gemeente een Vlaamsche Kermis ge houden ten bate van de missie van onzen dorpsgenoot De WJeerw. Pater R. Gijsel. Zaterdag werd deze geopend door het muziekgezelschap „Eikels worden boomen" om half vijt waarna alles aan het draaien ging. Een bijzondere vermelding verdient zeker wel h' t circus „Carlo", dat hie-meda weer een voorooriogsche traditie hedt opgenomen. Het waren weer buitengewone voorstellingen, die zij ten beste gaver, ledereen heeft weer kunnen genieten van de drie clowns, die weer eens hun b^ste beentje hebben voorgezet onder leiding van hun directeur „Mijnheer Carlo". En niet te vergeten de acrooaten, uic op zoo'n korte tijd verschillende nummers wisten aan te leeren. Affiju, alles bij e'kaar, het circus was weer vooroorlogsch, waarvan de toe schouwers zeer veel genoten hebben. Het rad van avontuur verdient eveneens een bijzondere vermelding, want dit was de oorzaak, dat de menschen ondanks koude en regen op het terrein bleven. Vele durps- g nonten hebben daar een aardig prijsje gewon e;', meestal vojï het luttele bedrag van een kwartje. De Maandagavond vorm :5e het hoogtepunt van deze keinus, toen een loterij werd gthonden. De eerste prijs, een fiets, viel ten deel aan mcj. Geimain Antho- nissen—Spuessens, de 2e piijs, een lainpt- kap aan I. Kalle—Coone, de derde piijs viel op nummer 1501. doch de winnaar ts nog onbekend, de 4°. pi ijs, waarvan de w'r.naar eveneens nog onbekend, is een paar laarzen, het nummer is 1433, de 5a prijs, een haan, was voor M. de M:erte- laere, de 6e prijs, eveneens een haar, viel ten deel aan het Ziekenhuis te Sluiskil, ten name van mej. van Hecke. Ook van deze' vlaamsche kerm s mag gezegd worden dat zij ondanks het slechte weer geslaagd is, en wij wenschen dén pater met de oporengst een goede reis en het lijdt geen twijfel of hij zal het geld wel weten te gebruiken. TRAMVERBINDiNGEN TUSSCHEN BELGIË EN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. L beli «Ver Uv te la r- i on ia, 4 K Plannen voor een dienst Breskens— de Panne. De Directeur der Provinciale V. V. V. schrijft ons De Stichting Tram-archief noodigde ons uit voor een tramrit naar België en toonde ons wat door samenwerking te bereiken is. Een woord van hulde voor de perfecte organisatie van deze reis door de S B.M de Z.V.T.M. en de Belgische N.MB.S. is hier zeker op zijn plaats. Deze rit door Zeeuwsch-Vlaanderen en België bewees dat een snelle en geriefe lijke verbinding tusschen de Belgisch: bad plaatsen en Breskens zeer zeker levensvat baarheid zal hebbeg. Een dienst waarbij een Belgische aanhangwagen het gchcele traject Breskens-Oostende-De Panne v.v. imderijdt zou niet alleen veie Belgische toeristen naar Zeeland trekken, maar zou ook voor de reizigers die via Vlissingen met de Mij. Zeeland tusschen Engelard en het vasteland reizen, een uitbreiding van de aantrekkelijke uitstapjes, die vanuit onze Zeeuwiche havenstad te maken zijn, betee- kenen. Ook al zou men niet direct tot electri- ficatie van het Zeeuwsch-Vlaamsche baan vak kunnen overgaan (naar ons bekend is bestaan hiervoor reeds de plannen) km men nu toch reeds alles in het werk stelf len om den volgenden zomer dagelijks eenige rijtuigen tusschen Breskens en De Panne langs de Zeeuwsch-Vlaamsche enx Belgische kust te laten rijden. Ook voor den oorlog was er een dergelijke verbin ding, zij het met eenige malen overstappen, mogelijk en voorzag toen reeds in een behoefte. Wij bevelen dit plan bij de betrokken autoriteiten dringend aan, in de overtuiging, 1 dat zulks ten goede kan komen aan het. belang van Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder, en aan onze provincie in zijn geheel daar elke verbetering van de ver bindingen waarmede buitenlanders in de gelegenheid worden gesteld naar Zeeland te reizen en die het toerisme in het alge meen aantrekkelijker maakt, automatisch een verbetering beteekent voor de „vreem delingenindustrie", welke voor onze provin cie een levensbelang gaat worden. VEERDIENSTEN HEBBEN HET DRUK IN ZEELAND. Het vervoer met de veerponten over de Zeeuwse stromen neemt nog geleidelijk toe. q In de maanden Juli en Aug. van dit jaar ,pj werden meer dan 618.000 personen vervoert j (vorig jaar ruim 455.000) en er werden mer dan 54 000 auto's overgezet (vorig jaar ruim- 27.000). 'r Het leeuwenaandeel van het personenvfd i voer ging over het veer Vlissingen-Breski i namelijk bijna 260.000 personen ,en rui 18 000 auto s. Over Kruiningen-Perkpoldet warden vervoerd 195.000 personen en bijna 28000 auto's, op de lijn Zierikzee-Katse veer 37.000 personen en 2300 auto's, via Kortgene-Wolphaartsaijk 54 000 personen en 57 auto's en via Veere-Kamperland 13.000 personen. VEERDIENST ZljPE—ANNA JACOBA. De A.N.W.B. heeft zich tot Gedeputeerde Staten van Zeeland en Rijkswaterstaat, Directie Zeeland, gewend, teneinde de volle medewerking van deze instanties in te toepen ter verkrijging van een betere veer veruinding tusscnen Zijpe en Anna Jacoba welke than3 zeer^veei te wenschen over laat. DE VLAKEBRUG TWEEDE HELFT VAN OCTOBER GEREED. De werkzaamheden aan de brug bij Vlake vorderen goed. Aangenomen mag worden, dat in de tweede helft van October de brug geheel gereed zal zijn. Ook de aanleg van het nieuwe wegge- in deelte in het traject Rilland—Bergen op ven Zoom, waardoor het slecnte weggedeelte bij ftize het ingaan en verlaten van Zeeland kon. ij te vervallen, maakt goede voortgang, zoo- H aat de kans bestaat, dat dit gelijktijdig met kit de Vlakebrug in gebruik zai komen. IW De weg naar Bergen op Zoom zal daar* nogf door niet alleen aanzienlijk verbeterd, maar \olle ook sterk bekort worden, iets wat na de ellende van dezen zomer door alle auto mobilisten met vreugde zal worden begroet. EEN WILD ZWIJN OP SCHOUWEN EN DUIVELAND Reeds weken wordt op Schouwen en Duiveland jacht gtmaakt op een wild zwijn. A thans men vermoedt mei een wild zwijn te doen te hebben. Het h'eld zich eerst op in het duingebied van Westelijk Schouwen, waar het zich gemakkelijk verschuilen kan in* de wild: duingebieden en beplantingen, doch de laatste wetk werd het achtereen- J volgens gesignaleerd te Renesse, Seroos- kerke, Schuddebeurs en zelfs in den polder T Vier Bannen ia Duiveland. De jachtopziener A. van der Cingel wist na drie en een half uur het spoor te heb ben gevolgd, het beest te ontdekken in een uitgedroogde put. Hij loste met hagel nt 2 eenige scnoten op het dier. Het eersti schut trof in den kop, het tweede ketst» -I en het beest scheen geen hinder van he 5U ackot te heoben. Hei vluchtte, nadat het ine van em beraamde aanval had algezien met j. groote snelheid. Nog andere scnoten van I- den heer C. van Oeveren raakten het dier on blijkbaar niet. De jachtopziener die het beest het dichtst van nabij heeft gezien, beschrijft het als roodachtig van kleur, minstens 7U-cm. hoog en een gewicht van ongeveer 200 a 300 pond. Hoe een wild zwijn op net eiland m( Schouwen en Duiveland kan verdwalen is tot neden een raadsel. 'W ln left itwe een On ost »5.0 reil lijk Vt 'jiO f DE KONINGIN MOET RUST i HOUDEN. H M. dringt aan op sobere viering van. Haar Regeringsjubileum. Na een verblijf op de Ruïgenhoek, waar- Hare Majesteit gedurende tien dagen herste'; van gezondheid heeft gezocht, heeft der Koningin, die jb Woensdag de landbout* tentoonstelling te Leeuwarden heeft bezoch', wederom Haar Jntrpk op het Loo genomen. Toen Hare Majesteit aan het begin van dezen zomer haar voornemen te kennen gaf t n ISi

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2