Distribut GES van 22 Een pa; 1 HUIS I DAMES, Kerkdreef 25 Op de Bres voor Neerlands Onafhankelijkheid Afhalen formi FOTO- EN Hoe Groen was mijn Dal Slagers, me vraagformulieren indienen vanaf h VOOR BIJ Slaagt U altii - L n v 0 c z V o V BANDAGE OOSTKADE 10, Qods heilig evangelie. In Corinthe 13 4—7 schrijft Apostel Paulus„De liefde is lang- moedig, zij is goedertieren zij is niet afgun stig, zij handelt niet lichtvaardiglijk en niet ongeschiktelijk, zij zoekt zichzelve niet, zij wordt niet verbijterd en denkt geen kwaad, zij verblijdt zich niet in de ongerechtigheid doch in de waarheid, zij bedekt en gelooft, hoopt en verdraagt alle dingen." Wat hier de Apostel Paulus zegt, zouden we steeds in praktijk moeten brengen. Dit was hetgeen ik U heden wilde zeggen. Wij vrouwen dienden het vaderland in vrede oorlog en verzet, waren moedig en trouw. Hetgeen nu op onze schouders wordt gelegd bij de thuiskomst van onze geliefden zal de kroon op alles zijn als wij het goed volbrengen. Mogen alle vrouwen bereid zijn met hoofd en hart dit te bewerkstelligen. Met Qods hulp zal het gaan. Uit onze omgeving. BAND NEDERLAND—INDIË (Slot.) Vervolgens was het woord aan de heer Severijns, hoofdbestuurslid van de Band Nederland—Indië. Dhr. Severijns schetste hoe de O.V.W.'ers zich na de bevrijding spontaan hadden gemeld, nadat zij zich tevoren in de onder- grondsche beweging verdienstelijk hadden gemaakt. Door veien werden deze jongens echter slechts beschouwd als avonturiers, die het slechts te doen wa3 om een kijkje te nemen in het schone Insulinde. Er werd voor hen hoegenaamd ni.ls gedaan. Toen evenwel ook dienstplichtigen naar indië werden uitgezonden, veranderde de toestand. Onze O.V.W.'ers zijn riet gegaan als avonturiers, doch hebben getoond alles veil te hebben voor Koningin cn Vaderland. Als zij straks bij or.s terugkeeren moet er voor worden gezorgd, dat zij weer e?n behoorlijke plaats in de maatschappij kunnen innemen. De veite baanijes zijn intusschen bezet door hen die hier achterbleven. Onze jongens mogen niet daarbij worden ten achter gesteld. Velen van hen zullen zijn veranderd en misschien geen .goesting" meer hebben in het vak, dat zij vcor hun vertrek uitoefenden. Het is onze plicht hen over die moeilijk heden te helpen, zoals in een groot gezin elkanders lasten worden gedragen. Ook zij die geen kinderen of verwanten onder die jongens hebben, moeten die plicht voelen. Als vo'gend nummer van het programma werden enkele films vertoond over ind Tot zijn teleurstelling moest de voorzitter meedelen, dat de film van de U-brigade op Sumatra nog niet aanwezig was, dus thans voor een volgende grote bijeenkomst is toegezegd. Nu volgde een declamatie van den heer A. de Feijter Jz. „Ik sla de trom" van Jan Greshoff, dat in bezettingstijd ontsproten, ook op de gebeurtenissen in Indië geheel van toepassing en „Vergeet hen niet". Als gewoonlijk oogstte den heer de Feijter een verdiend applaus. Nu volgde een Herdenking van hen, die in Indië het leven lieten door ziekte, of sneuveldeneen proloog met spreekkoor getiteld „Ook onder de palmen „Het Kruis". Op de achtergrond zien we de kaart van Nederland en Indië, met de beide wapens, verbonden door een rood-wit-blauw zijden lint. Daarvoor een groot wit kruis, het geheel omgeven door palmen en een schat van witte bloemen. Zes Nederlandse en zes Indonesische meisjes ter weerszijden van het kruis vormden het spreekkoor. De heer Dieleman gaf in zijn proloog ren indrukwekkende vertolking van alle ellende die de oorlog sinds 10 Mei 1940 over ons land en over ons Indië heeft gebracht. Hij vertolkte op meesterlijke wijze het leven en lijden van onze jongens in Indië, maar ook hoe ook daar onder de palmen „Het Kruis" berusting schenkt, evenals de hier achter gebleven ouders, echtgenoten en verloofden bij het ontvangen van de allerergste be richten gesterkt worden door hun Gods vertrouwen. Afwisselend bracht het spreekkoor ver scheidene coupletten van toepasselijke psalm verzen en het Wilhelmus teu gehore, terwijl dhr. P. C. Brakman het geheel met piano muziek omlijstte. Aan het slot legde Luitenant Dankers, namens de minister van oorlog een fraaie krans wit eaJlila bij het kruis. Daarna werd door alle aanwezigen staande het Volkslied gezongen. De wnd. burgemeester de heer P, J. van Bendegem, wekte in zijn slotwoord vooral ook diegenen die geen jongens in Indië hebben op tot steun, terwijl hij toezegde, dat op de steun van het gemeentebestuur steeds kan worden gerekend. Wij willen besluiten, met de herhaling van de woorden van Z K H. Prins Berrhar^, die ook door de heer Knieriem in zijn openingswoord werden naar voren gebracht en die ook op het toneel waren vertolkt „Wij kunnen niet voldaan zijn, zolang nog één gerechtvaardigde wens bij onze jongens in Indië onvervuld blijft". De Band Nederland—Indië en alle mede werkers die zich voor deze avond ten volle hebben gegeven kunnen op een bijzonder geslaagde dag terugzienwat ongetwijfeld wei de mooiste beloning is die zij zich kunnen wenser. De fraaie krans van den Minister van oorlog is den volgenden morgen overge bracht naar de algemeene begraafplaats en aldaar in tegenwoordigheid van vertegen woordigers van Band Nederland—Indië en N.I.W.I.N. neergelegd op de graven van hen, die hier op den avond van den bevrij dingsdag zijn gevallen. AXEL'S WONINGBOUWPLANNEN. Zooals bekend mag worden geacht zijn voorbereidingen getroffen voor den bouw van 120 woningen. De resultaten hiervan worden thans in onze gemeente gelukkig gedeeltelijk zichtbaar. Plan Bylocquestraat. De woningbouw aan de Bylocquestraat maakt goede vorderingen. Van de achttien woningen zijn inmiddels zes onder de pan nen, terwijl bij acht andere zulks eerst daags het geval zal zijn. Met het storten der fundeeringen ten behoeve van de laatste vier woningen tot dit project behoo- rende, is dezer dagen begonnen. Daar practisch alle materialen voor deze woningen aanwezig zijn, zal het van de beschikbaarheid van de benoodigde arbeids krachten afhangen of deze spoedig voor bewoning gereed zullen zijn. De woningen, die in de Ds. Jan Scharp- straat in aanbouw zijn, hebben tengevolge van gebrek aan buizenmateriaal voor water en gas eenige stagnatie ondervonden. In middels zijn de bedoelde buizen gearri veerd en aangebracht, zoodat het werk thans voortgang kan vinden. Plan-Oost. Het vroeger eveneens in ons blad reeds vermelde uitbreidingsplan-Oost is inmid dels ook in uitvoering gekomen. Acht woningen zijn reeds opgetrokken tot ver diepingshoogte. Bij acht andere is men thans doende het binnenwerk dezer wonin gen op te trekken, terwijl van vier de fun deering thans gereed ligt. De overige 20 woningen, welke in dit plan zijn begrepen, zijn thans ook opgedragen, zoodat binnen enkele weken hieraan kan worden begon nen. Met het leggen der bestrating in deze wijk is thans ook begonnen, terwijl de buizen voor de rioleering worden aange voerd. De eerste 55 M. zal de bestrating een breedte van 6 M. hebben met aan weers zijden een trottoir van 1.60 M. Het mid delste gedeelte van dezen weg zal bestaan uit twee straten,, elk breed vier M., met in het midden een plantsoentje ter breedte van acht M,, terwijl het laatste gedeelte aan sluitend op de Kanaalkade, weer dezelfde breedte zal hebben als de eerste 55 M, door RICHARD LLIWELLYN f7.50 Fa. J. C. VINK - Markt 12 - Axel «mm. Plan-West. Dit plan, ten westen der Bylocquestraat gelegen, is reeds gedeeltelijk aanbesteed en gegund. Dit betreft een aantal van 24 woningen. Over de aanbesteding van 36 andere woningen wordt met de aannemers onderhandeld. Zoodra de grondaankoop door de gemeente en verdere voorberei dingswerkzaamheden hun beslag hebben gekregen, zal met den bouw worden begonnen, Uit dit alles moge blijken, dat onze gemeente op woningbouw-gebied een uit stekend figuur slaat, ook ten opzichte van andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het publiek diene echter wel te beseffen, dat uit het bovenstaande vooral niet gecon cludeerd mag worden, dat alle huisvesting problemen hiermede in de naaste totkomst zijn opgelost. Men beder.ke, dat er in onze gemeente 180 samehwoningen zijn en niet minder dan 280 aanvragers als woningzoekende op de lijst staan Men vergete ook niet, dat naast het bekende groote woningtekort zeer veel woningen dringend verbeteringen behoeven en een gedeelte der oudere woningen niet meer voor herstel in aanmerking komt en dus eerlang onbtwoonbaar zal moeten worden verklaard. EEN GOUDEN JUBILEUM. Gisteren was het 50 jaar geleden, dat de heer P. H. Esselbrugge met mej. Christina Vink in den ichi werder, verbonden. De bewoners van de Wiihelminastraat wilden deze gebeurtenis niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Huis aan huis wapperde de driekleur en voor de woning van het gouden bruidspaar prijkte een erepoort, waarin een toepasselijk gedicht was aan gebracht. Namens de buurtbewoners werd in de voormiddag een geschenk aangeboden, in de vorm van een salontafel, terwijl de heer 't Gilue een kernachtige toespraak hield in dichtvorm. Des avonds bracht „Concordia" onder groote belangstelling een serenade. Het jubileerende echtpaar, dat als het ware onder de bloemen was bedolven, mag zich nog in een goede gezondheid verheugen en voelt zich nog in het geheel niet oud en staat nog in het volle levem We wenschen hun dan ook nog vele ge lukkige jaren temidden van kinderen en kleinkinderen, waarvan er hun in al die jaren niet één is ontvallen. Dus wel een zeldzaam gelukkig jubileum. TERNEUZEN. P. T. T. Vanaf Maandag 29 September a.s. om 8 uur zullen de telefoon-abonné's van Ter- neuzen, de abonné's aangesloten op auto matische netten in de Telefoondistricten Goes, Breda, Rotterdam en 's-Gravenhage zonder tussenkomst van de telefoniste te Terneuzen, dus automatisch, kunnen bereiken. Omgekeerd zullen deze abonné's de aan geslotenen te Terneuzen automatisch kunnen opbellen, uitgezonderd de abonné's van het stadsnet te Rotterdam. BOSCHKAPELLE. Brutale diefstal. Toen dhr. v. d. V. dezer dagen op zijn aardappelveld kwam, teneinde zijn aard appelen binnen te halen, die hij enige dagen tevoren gerooid had, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat iemand hem voor was geweest en dat ongeveer 250 Kg. aardappelen en 7 aard appelzakken verdwenen waren. Van de dader ontbreekt elk spoor. KOEWACHT. Ongelukkige val. Mej. v. D. kwam dezer dagen zo onge lukkig te vallen dat opname in het Liefde huis ie Hulst noodzakelijk was. Petroleum gedronken. Toen het zoontje van den heer H. petro leum dronk, was het zo erg met hem ge- door Mr. H. J. KRULS en H. STARING f 12.50 Fa. j. C. VINK - Markt 12 - AXEL len. r «J LiWICjIVIL/ Vraag zo'n blauwe bus KLOKPOEDER: bet schuimt, weekt bet vuil los en maakt Uw keukengeriel beider en

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2