19 September 1944 '47. Men vreest nu dat pas laat In het vol gende jaar voldoende hoeveelheden staal ter beschikking zullen komen en dat zoo doende niet aan de groote vraag naar auto mobielen en vrachtwagens zal kunnen wor den voldaan. Indien de Amerikaansche automobiel industrie haar huidige productie-peil kan handhaven, zal zij in 1947 een totale pro ductie bereiken van ongeveer 3,450,000 personen-auto's en 1,050,000 vrachtwagens. Dit zijn vijfhonderdduizend voertuigen minder als waarop de productie aan het begin van het jaar werd geraamd. De totale productie van 1947 wordt slechts overtrof fen door de productie van drie vroegere jaren, n.l. in 1929 toen 5,358,420 wagens werden vervaardigd, in 1937 4,808,974 en in 1941 4,840,502. Verleden jaar verlieten 3,089,507 wagens de Amerikaansche fabrie ken, met inbegrip van 940,830 vracht wagens. Drie jaren zijn nu vervlogen sedert het uur onzer bevrijding aanbrak. Steeds zal 19 September voor ons een gedenkdag blijven, ook a! mag dit dan niet gepaard gaan met feestelijk vertoor. Wij gedenken onze doden, die vielen tijdens de beschieting en onze Poolse vrien den, die hun leven lieten voor onze vrijheid en in onze herinnering beleven wij weer de dagen van angstige spanning, die wij hebben doorgemaakt. Ter gelegenheid van deze derde gedenk dag willen we onze persoonlijke belevingen van die dagen hier voor u beschrijven. De m.esten van u zullen, denk ik, wel ongeveer dezelfde ervaringen hebben gehad, met uit zondering van diegenen, die hun leven veil hadden voor de redding van hun mede- metasen en van hen, die bij de gevechts handelingen een of meer hunner dierbaren verloren. De nacht van Vrijdag 15 op Zaterdag 16 September was lustig voorbijgegaan. Wat rumoer van doortrekkend Duits oorlogs materiaal en een zware ontploffing, dat was alles, -f Het is 's Zater lags weer een stralende herfstdag. Reeds in de voormiddag dreunt het geschut op korten afstand- Om 10 uur brengt iemand de boodschap „Ze" zijn op Koewacht, de veearts heeft ze zelf gezien. Die „ze", dat zijn onze be vrijders, zóó nabij, haast ongelooflijk. Een ander, die van Orerslag komt, hoorde bij „Bonte Koe" de kogels om zijn oren fluiten het brandt bij Cattoir aan de Bonte Koe, ook bij de landbouwers Kerckhaert en W. dert Hamer nabij Kijkuit 1 Dit zijn de lopende geruchter. Op de Langewrg kunnen we de rook van mitrailleurvuur waarnemen. Het geschut wordt meer en meer actief. Tegen 12 uur fluit ook hier een granaat over. leder haast zich met het middagmaal, want het ziet er naar uit, dat het met onze rust is gedaan. We maken een schuilplaats in- orde en zien de hele buurt dezelfde maatregelen nemen en al spoedig fluiten de granaten met korter tussenpozen. Vlak boven ons barsten ze uiteen, de ruiten in onze omgeving springen de een na de ander. Vallende glasscherven, dakpannen en stukken steen veroorzaken een angstwekkend lawaai. Ais om 4 uur het geschut een poosje zwijgt en wij met vele anderen ons even naar buiten wagen, is er onder den toren van het stadhuis een groot gat, bij C. Jan sen is een granaat door de deur gegaan en bij bakker de Jonge de etalageruit stuk en een granaat in het schuurtje. Als er eenigen tijd later weer eenige verademing komt, blijken meerdere ruiten in de buurt het te hebben begeven. Bij ons is nog niets gebeurd. Spoedig davert het geschut op nieuw en jaagt allen terug in de schuil plaatsen. Om ongeveer vijf uur is het een oorverdoovend lawaai. Plotseling gaat het licht uit, de muren schudden, de grond gaat onder onze voeten heen en weer. Op dat oogenblik is de brug in de lucht geviogen worden eenige huisjes aan den Armendijk door bommen getroffen, waarbij dooden en gewonden vallen. Ook werden in de Nieuwstraat bommen geworpen, waarbij slaphtoffers vielen te betreuren. Om 8 uur komt er beweging op straat en weer kunnen we onze nieuwsgierigheid niet bedwingen. De bewoners van West- straat, Zeestraat en Walstraat komen met angst op het gelaat en beladen met dekens, kussens en wat verder kan worden mee gesleept* naar de Markt, waar ze in de kelders van het stadhuis een schuilplaats zoeken. Een felle vuurgloed wijst op brand. De schuur van van Cadsar.d in de „ver loren hoek" staat in lichte laaie. In de Zee straat staat villa „Beatrix* en de café's van Mattelé en Audenaerde in brand. Ook in de Weststraat brandt een landbouwschuur en een bakkerij en in de Buitenweg brandt de landbouwschuur van Dieleman. God dank i; er bijna geen wind en wij besluiten het verdere verloop rustig af te wachten. Veiligheidshalve doen we ramen en deuren, die we tot nu toe wijd open hielden voor het dreunen van het geschut, dicht en nemen de gordijnen af voor overslaande vonken. Met het vallen van den avond wordt het schouwspel fantastisch, doch angstwekkend. Als we ons eenige oogenblikken aan de achterzijde van ons huis op het plat wagen, zien we den geheelen omtrek in brand. Hoe we den blik ook wenden, naar het Westen, Zuiden of Oosten, overal één vuurzee. Een nooit te vergeten aanblik. De brandweer staat machtloos tegenover het woedende element, want geen druppel water komt uit de waterleiding. Toch wordt door hulpvaardige handen nog met levensgevaar gered, wat er te redden valt. Een fluitende granaat is het sein om ons weer in onze schuilplaats terug te trekken en niet langer nutteloos ons leven te wagen. We blijven echter waakzaam voor brand gevaar, doch spoedig kunnen we gerust zijn. Doordat het volkomen windstil is, breidt het vuur zich niet verder uit en als het geschut weer zwijgt dommelen we in. (Wordt vervolgd). Uit onze omgeving. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Met verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie menen wij op deze wijze nog eens bijzonder de aandacht te moeten vestigen op het belang van het diploma E H B O. Het snelverkeer op de weg wordt steeds drukker en ongelukken kernen bijna dagelijks voor. Reeds hierom is liet noodzakelijk dat een groot aantal personen de nodige kennis heeft om eerste hulp te verlenen in afwach ting van de komst van een arts. Wij denken aan het to:nemend aantal autobussen voor vervoer van passagiers. Zou het niet hoogst noodzakelijk zijn dat chauffeurs eerste hulp bij ongelukken konden verlenen Verder zouden wij de bjsturen van de diverse sportverenigingen dringend willen aanraden om bij hun leden invloed uit te oefenen om deel te nemen aan de cursus. Ook achten wij het voor de politie zeer gewenst dat leden van het personeel het diploma E.H.B.O. bezitten. Hoeveel mensen uit de bouwvakken hebbtn er al eens over nagedacht om eerste hulp bij de hand te hebben als er een ongeval gïbeurt? Zo gezien verwachten wij een groot aantal deelnemers. Wij willen er echter wel de aandacht op vestigen, dat m n bij deelname er niet op moet rekenen dat het diploma spelend kan verkregen worden. Er dient moeite voor gedaan te worden en een wil om er ernst mede te maken. Het is niet voldoende om zo nu en dan ee^s een les te volgen. Integendeel 1 Geen les kan gemist worden. Na met aandacht de les te hebben bijgewoond, moet thuis alles nog terdege nagelezen en beoefend worden. In het bijzonder wekken wij de heren op om de cursus te volgen. Wij hebben nl. nog meer plannen, doch daarvoor is uitslui tend mannelijke kracht geschikt. Dit betekent echter niet, dat de dames niet welkom zouden zijn, want ook voor hen hebben wij nog voornemens. Het Bestuur van de Afd. Axel van het Ned. Rode Kruis. PADVINDERSKAMPVUUR. Dinsdagavond organiseerden de padvin- dersgroepen „Ottawa* en „Szydlowski* een kampvuur met diverse attractte's, zoals voordrachtjes, liedjes, spelletjes en enkele tableaux. Helaas kunnen wij deze avond hier slechts kort vermelden. De uitvoering gaf echter een goede indruk van hetgeen de jeugd bij de padvinderij vindt, en was voor de ouders een prettige kennismaking met het werk. Wij hebben geruchten gehoord dat moge lijk nog een soortgelijke avond zal worden gehouden. Ouders gaat er met Uw kinderen heen, en ziet wat zij hier doen en leren. Oordeel dan zelf of ook voor Uw kind(eren) hier een geschikte plaats is. AUTOBUSDIENST TERNEUZEN-AXEL-HULST. Zoals uit de dienstregeling der Z.V.T.M. van 22 Sept. a.s. blijkt, zal een autobusdienst rechtstreeks tussen de drie bovengenoemde plaatsen gereden worden. In afwachting nl. van de definitieve regeling voor deze auto busdienst is de SpoorWeg Mij. Mechelen— Terneuzen bereid gevonden goed te keuren, dat de Z.V.T.M. ten behoeve van de streek deze dienst onderhoudt als aanvulling van de treindienst. Er komen acht diensten in beide richtingen en nog één Terneuzen— Axel. Deze laatste dienst vertrekt om 22,30, zodat de Axelaren, die een concert of andere voorstelling in Terneuzen wensen bij te wonen, een goede verbinding zowel heen als terug hebben. Deze dienst voldoet ongetwijfeld aan een lang gevoelde behoefte en wij kunnen ver heugd zijn, dat door samenwerking van deze beide vervoersmaatschappijen dit resultaat bereikt is. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. J. S. Post en nam. 2.30 ure Ds. D. Zemel. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. D. J. Couvée. Geref. Oem. Wegens oorlogsherstel in de Kerk op Zondag 20 September aanst. geen dienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kinderschoentje (groen). Terug te bekomen Rijkspolitiekazerne. Een kinderschoen. Terug te bekomen Wilhelminastraat 40. Eenig geld. Terug te bekomen P. J. Seghers, Julianastraat 58. Een zilverbon. Terug te bekomen A. v. Bendegem, Nieuwendijk 9. BAND NEDERLAND—INDIË Donderdag organiseerde de Band Neder land—Indië een grootscheepsch opgezette middag- en avondvergadering in „Het Centrum", waarvoor een overweldigende belangstelling bestond. Reeds bij de middagvergadering was de groote benedenzaal van „Het Centrum* goed gevuld door leden van den Band uit geheel Oostelijk Z. Vlaanderen. De voorzitter van de afdeeling Axel, de eerste afdeeling in Zeeland en tevens de afdeeling die door het verbreiden van de gedachte, waarmede de Band Nederland— indië bezield is, de stoot gegeven heeft tot oprichting van meerdere afdeelingen in Zee land, opende de vergadering. Dhr. Knieriem herinnerde allereerst aan de gebeurtenissen van drie jaar geleder, toen wij allen, be houdens een kleine groep dapperen, die hun leven voor medeburgers veil hadden, in de kelders zaten. De bevrijding is ge komen en indien alles verloopen was, zoo als wij hadden gehoopt, dan was de Band in feestvergadering bijeen geweest. Thans moet echter alle feestbetoon achterwege blijven. Spr. heette de gasten van dezen dag, Mevr. Weisfeldt—de Ligt, en de heer Severijns, leden van het Hoofdbestuur van den Band Nederland—Indië, en de heer en mevr. de Witte van de N I.W.I.N., hartelijk welkom. Spr. eindigde met den wensch een spoedige vrede voor het Indische volk en een spoedige terugkeer van onze jongens. Dhr. Jac. de Ruijter, secretaris van de afd. Axel, gaf vervolgens een overzicht over het verstreken jaar. Spr. wees op het kleine begin en de steeds groeiende orga nisatie, en het vele werk dat hieraan thans verbonden is. Spr. |verklaart, vooraf niet te hebben gedacht, dat er zooveel werk te doen zou zijn, maar gevoelde geen spijt over hetgeen hij op zich genomen had. Spoedig na de oprichting van de afd. werd ook te Terneuzen een afdeeling gesticht. Verschillende vergaderingen werden ge organiseerd, waarop de leden oak hun persoonlijke moeilijkheden hebben kunnen bespreken, terwijl ook de gramofoonplaten- actie, waarbij in Axel 60 en in Kiooster- zande zelfs nog meer opnamen werden gemaakt, een onderdeel van het afgewerkte programma is. Ook in Goes en Viissingen werden op Axels initiatief afdeelingen gesticht. De tesamen met de Niwin gevoerde radio actie leverde een bedrag van f 1325 op. Spr, dankte tenslotte diegenen die spon taan hun medewerking verleenden aan de diverse gevoerde actie's en uitte de wens dat spoedig een eind moge komen aan de noodzakelijkheid van onze militairen in Indië en zij behouden in het Vaderland mogen weerkeeren. Na het vertoonen van enkele films uit Indië werd het woord gegeven aan Mevr. Weisfelt-de Ligt, voor het onderwerp „Onze taak in het gezin van de terugkeer van onze jongens". Op deze lezing, welke o.i. wel een der belangrijkste punten van deze dag vormde, en "waarin Mevr. Weisfeit de gevaren schetste van vervreemding van elkaar door het lange tijd gescheiden zijn en in geheel verschillend milieu leven, komen wij in een volgend nummer nader terug, aangezien thans de plaatsruimte ontbreekt om deze uitvoerig te behandelen. Na een bespreking van deze lezing met de aanwezigen werd de middagvergadering gesloten en vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijke koffietafel in hotel „Het Gulden Vlies". DE AVONDVERGADERING. De belangstelling hiervoor was enorm. Hoewel „Het Centrum" tot de laatste plaats was bezet en 550 belangstellenden bevatte, moesten nog eenige honderden menschen worden teleurgesteld. Het Zaamslagsch Hawaïan-Ensemble, onder leiding van den heer J. de Putter bracht allereerst een paar stemmige num. mertjes ten gehoore. De voorzitter, de heer B. J. Knieriem, heette namens den Band Nederland—Indië allen hartelijk welkom. Samenwerking met de gemeentebesturen is volgens spr. van groot belang. Nog nimmer is op B. en W. van Axel en Zaamslag tevergeefs een beroep gedaan, ook in de toekomst zal dit nog vaak gebeuren, want veel werk zal nog moeten worden verricht om onze jongens die het eerst zijn vertrokken bij hun terug- keer weer een plaats in het maatschappelijk leven te doen innemen. Spr. dankte luite nant Dankers, die onze jongens op de juiste wijze tegemoet treedt en alle moge lijke inlichtingen verschaft. De heer Knieriem 1'gt er den nadruk op, dat dit geen feestavond is, doch een avond, waarbij onze gedachten zullen zijn bij onze jongens in Indië. Wij hopen, dat ook dege nen die bedroefd zij", hier troost zullen vinden. Hierna gaf de heer Knieriem het woord aan luitenant Th. N. J. Dankers, officier van den socialen dienst van het ministerie van Oorlog. Luitenant Dankers wees op de vele moeilijkheden, waarmede de jongens, die uit Indië terugkeeren, bij hun thuis komst hebben te kampen. De sociale dienst wil niets achterwege laten hen door de moeilijkheden heen te helpen. De jongens worden er vriendelijk ontvangen en voelen zich op het bureu gauw thuis. Luitenant Dankers wil in hun niet zien zijn minderen, doch eerder zijn meerderen. Zij zijn in staat geweest meer voor hun Vaderland te doen, dan ik zelf heb kunnen doen, aldus spr. Later maakte luitenant Dankers nog be kend, dat nu ook de mariniers op zijn bureau terecht konden, wat tot nu toe niet het geval was geweest* Na de toespraak van luitenant Dankers voerde het woord de heer de Witte, namens de Niwin. Met een dankbaar hart, aldus de heer Witte, mag ik verklaren, dat de provincie Zeeland voor honderd procent meevalt met onze jongens in Indië. In 70 plaatsen i3 reeds een plaatselijk Niwin-comité opge richt,' bestaande uit menschen, die hun taak verstaan. Voor de cantinewagenactie, waar aan Axel, Hoek, Schoondijke, Terneuzen, IJzendijke en lerseke hebben meegewerkt, werd in vier dagen, ruim zevenduizend gulden bijeengebracht. De samenwerking tuischen Niwin en Band N.derland-lndië, Katholiek en Protes tant huisfront is zeer goed. De actie voor het cadeau van Zeeland, muziekinstrumenten voor onze jongens in Indië waren op 30 Sept. beëindigd, waarna op 1 Oct. weer de Kerstpakkettenactie begint. Gezamenlijk zullen wij ons mooie werk blijven voortzetten en zoo zal ook deze actie weer een succes worden. (Slot volgt). OVERSLAG. Wielrennen. Ter gelegenheid van de kermis werd Maandag alhier een koers verreden voor beginnelingen over een afstand van 65 km. De vijf ronden werden afgelegd in 2 uur en 5 minuten. De uitslag was: le. Heese, van Saffelaere, 2e. v. d. Voorde op 1 wiel, 3e. Geirnaerdt, van Moerbeke. De plaatse lijke favoriet M. Roets had niet meer dan 3 maal bandbreuk, waardoor hij als 11e werd geklasseerd. Roets werd voor zijn moedig rijden een grote premie toegekend door de supporters. WESTDORPE. Collecte, De te Westdorpe gehouden collecte ten bate van het Katholiek Thuisfront bracht een saldo op van f85,45. K.A.J.-Vergadering. In de laatste vergadering van de Katholieke Arbeidersjeugd werd afscheid genomen van de secretaris, dhr. R. Spuessens, die hoopte dat de K.A.J. weer een groter bloeitijd zou meemaken dan op het ogenblik het geval was. De voorzitter, dhr. R. Ten Haken, sprak een woord van dank uit tegenover de scheidende secretaris en hoopte dat hij een gelukkig en voorspoedig huwelijk mocht hebben. Dhr. R. Spuessens tracteerde de kajotters hierna op een flesje bier. Daar het verenigingsjaar tevens ten einde was werd in deze vergadering tevens een nieuw bestuur gekozen. Dit bestaat thans uit de heren R. Ten Haken, Luc. Audenaerd, H. Geilleit, Osw. van Geetsum, A. de Moor, W. Soethaert en A. de Vos. Zeer zeker staat dit nieuwe bestuur niet voor een gemakkelijke taak, daar de K.A.J. in onze gemeente niet al te best floreert. Laten we hopen dat dit nieuwe bestuur zich voldoende van haar taak zal kwijten, en er in zal slagen de kajottersbeweging weer op hoger peil te brengen en laten de leden voom' het bestuur goed navolgen, zodat we weer een bloeiende vereniging krijgen.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2