de en van die kisten bevatten c.m. 1642 „ks kleding en schoeisel, merendeels luw en voor het overige r.cg zeer goed Jnikbaar. lEr waren 200 dozen voedsel, bij. o.a. Jbyvoedsel, blikjes melk en havermout. Het behoeft geen betoog, dat deze jlp goed gewerkt heeft. Het voormalig A.R.K.-comité heeft zich met de verdeling «r goederen belast, welke een vlot verloop ■eft. Burgemeester Hoekzema. onder wiens (iding een en ander heeft plaats gevonden, 'onde zich enthousiast over de vorstelijke {schenken, die reeds een waarde van 3300 ill ar bedragen. Als dank is door de gemeente Oostburg jn mr. de Bont de medaille der gemeente ingeboden, terwijl hem bovendien een ibum zal worden toegezonden, waarin de ardtekeningen voorkomen van aller, die an zijn milddadigheid profiteerden. H.M. e Koningin erkende zijn verdiensten door lem te benoemen tot officier in de orde an Ortinje-Nassau. Als merkwaardigheid kan gemeld worden at de versierselen daarvan nog niet konden lorden verzonden. De daaitoe benodigde xport-vergunning is namelijk nog-niet ver- tend DE VLEESCHVERGIFTIG1NG TE TERNEUZEN. Vleesch van een besmette koe veroorzaakte paratyphus. Te Terneuzen werd in het gezin van den jlager Verbist de moeder en de dochter mwelbrakingen en diarrhee deden zich oor. Dr. van Breda Vriesman vermoedde 'iets bijzonders, doch in een paar uur had lij reeds meer dan 50 patiënten, waarbij rich dezelfde verschijnselen voordeden. De diagnose van den actieven arts waspara- ;yphus door gedesinfreteerd vleesch. De r k. meisjesschool moest gesloten rarden, doordat 9 zusters ziek waren. Het jantal zieken steeg tot over de 200. Ook ten honderdtal leden van een reisgezel- ichap uit Veenendaal, dat in Terneuzen vorst had gegeten, werd ziek. Het onder- ioek wordt nog steeds voortgezet. De slagf- ijen werden gesloten en ieder Terneuze- aar heeft thans een afkeer van worst. De centrale slachtplaats voldoet niet aan de uoderne hygiënische eischen. PRINSELIJK PAAR NAAR DE BRUILOFT TE LONDEN. Prins Bernhard en Prinses Juliana zijn uitgenodigd op de bruiloft van Prinses Eli zabeth en Philip Mountbatten. Zij hebben leze uitnodiging gaarne aanvaard. de de en de De 49e Jaarbeurs. Tegelijk met het regeringsjubileum van H. M. de Koningin, zal ook de Jaarbeurs volgend jaar haar gouden feest vieren. Dat de Jaarbeurs zich in steeds stijgende belangstelling mag verheugen blijkt wel uit het feit, dat door het rijpend tekort aan ruimte 300 belangrijke inzenders moesten worden afgewezen. De heer Fentener van Vlissingen heeft dan ook in zijn openingswoord van de 49e Jaarbeurs, met klem aangedrongen op meer „Ruimtt". Reeds op de eerste dag was het bezoek zeer druk en voorbij de vele interessante itands trok de menigte schuifelend voor waarts, terwijl de kopers binnen de meeste stands moesten dringen om aan de beurt te komen, hoezeer de grossiers zich ook be- jverden, om zo vlug mogelijk te bedienen. Het jaarbeursbezoek is zowel voor koper als verkoper een vermoeiend werk. Ofschoon vele der aangeboden artikelen Ihans reeds in ruime mate verkrijgbaar zijr, blijft er toch r.og steeds veel te wensen, daar wij in de regel juist datgene waar we zo cp hadden gehoopt, steeds niet kunnen bemachtigen of op niet te bepalen termijn. Ook zijn nog vele artikelen, die wij zo gaarne zè'f zouden bezitten, bestemd voor export, wat natuurlijk grote voordelen (onzerzijds kan opleveren. Doch er is vooruitgang. Vooral op agrarisch gebied; de voor naamste drijfveer van ons bestaan, worden vele belangrijke hulpmiddelen voor de zo dringend noodzakelijke mechanisatie der bedrijven geëxposeerd en op korte termijn verkrijgbaar gesteld. Hier, op het terrein aan de Croeselaan is ook heel wat meer bewegingsvrijheid, dan in de gebouwen op het Vredenburgh en konden vooral de stands in de open lucht gemakkelijk worden bezichtigd. Ook de wijze, waarop de bezoekers uit alle delen van het land toestromen, wijst wel op vooruitgang. In een rij van vier drommen de auto's en bussen voor de ophaalbrug, om een parkeerplaats te vinden in de nabijheid van het Jaarbeursgebouw, terwijl reeds ontelbare daarvoor een tijdelijke •rustplaats hebben gevonden. En toch is |ook hieraan nog een tekort! Er is van alles nog veel, zéér veel nodig eer alles weer op vooroorlogs peil zal zijn grïnstalleerd, waardoor ook de Jaarbeurs dc volgende jaren met méér ruimte een groeitijd zal beleven. PRINSELIJK PAAR DE GAST VAN ENGELSE KONING. Prins Bernhard is gisterenmorgen per vliegtuig naar Schotland vertrokken, waar hij enkele dagen de gast zal zijn van het Engelse Koningspaar. Prinses Juliana was helaas door een zware verkoudheid genood zaakt de reis uit te stellen, doch zij hoopt tegen het einde dezer week weer voldoende hersteld te zij a om de Prins te kunnen volgen. DE OPENING DER STATEN GENERAAL. Bij de opening der Staten-Generaal op Dinsdag 16 September a.s. zal H. M. de Koningin zich 's middags om 1 uur per auto van het Paleis Noordeinde naar de zitting begeven. Haar anto wordt gevolgd door twee auto s voor de Grootmeesteres en de Oppercere- moniemeesteir en voor de Chef van het Militaire Huis en Haar Adjudant. De Koningin volgt de route Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout (Over het schelp pad), Tournooiveld, Korte Vijverberg naar tiet gebouw der Ridderzaal op het Binnenhof. Na de opening der zitting rijden de auto's dezelfde weg terug. MAANDBLAD „APPÈL." Gratis orgaan voor ex-politieke gevangenen. Hét Informatiebureau van het Nederland- sche Roode Kruis is overgegaan tot de uit gifte van een maandblad „Appèl", dat gra tis wordt toegezonden wordt aan die tx- politieke gevangenen, die in gevangenissen en concentratiekampen in Duiischland heb ben gezeten en bevat de foto's en perso nalia hunner lotgenooten, die nog vermist worden. Waar veelal officiëele gegevens over transporten ontbreken, evenals data van overlijden, ontslag, e.d., is vrijwel de eenige methode aanwijzingen hierover te verkrijgen van de teruggekeerden door publicatie in „Appèl." Met hetzelfde doel zullen vanaf 1 October a.s. via den zender Hilversum II uitzendin gen verzorgd door de Nederlandsche Vet- eenigir.g van Ex-Politieke Gevangenen in samenwerking met het Nederl. Roode Kruis. Deze uitzendingen zullen iedere Maandag avond van kwart voor acht tot acht uur plaats vinden. Tevens wordt er op gewezen, dat die ex-politieke gevangenen, die korteren of langeren tijd in Duitschland in gevangenis of concentratiekamp doorbrachten en dit maandblad nog met toegezonden kregen, zich hiertoe kunnen wenden tot hef Infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, afdeeling „Appèl", Vlamingstraat 2, te Den Haag, met vermelding van naam, voornamen, geboortedatum, volledig adres, laatste kamp in Duitschland en zoo mogelijk het gevangennummer aldaar. Veraer bevat het Augustu?/September-num- mer foto's en personalia van pl.m. 135 ver miste Nederlanders, allen gevangenen uit Buchenwald, Sachsenhausen, Neuengamme, een reeks overledenen, enz. Mochten door deze periodiek alle nog in leven zijnde gevangenen weerkeeren KANKER EEN AFWIJKING VAN DE HERSENKL1ER Is kanker ongeneeslijk? Een vraag, naar welke oplossing reeds lang gezocht wordt, doch die thans ontkennend schijnt te zullen worden beantwoord. Reeds enige tijd is er veel te doen rond het vrijgeven van zgn. radio-actieve isotopen, voor export uit de V.S. Deze isotopen waarvan reeds twintig verschillende soorten door President Truman voor export zijn viijgegeven, worden gebe zigd bij het onderzoek naar de mogelijkhe den tot bestrijding van kanker. In de Amerikaanse atoom-commissie heerst echter onenigheid over deze maatregel. Een der vijf leden van deze commissie, vice-admi- raal Strauss, zou gezegd hebben, dat de Sovjet-Unie de isotopen wel eens zouden kunnen misbruiken voor laboratorium-on derzoek. Want radioactieve elementen kunnen, behalve voor medische doeleinden, nu eenmaal ook gebruikt worden voor de vreselijkste vorm van vernietigingsoorlog de atoomoorlog. Uit de Ver. St. komt thans het bericht, dat dr. Green van de universiteit van Vale er in geslaagd is een kankerachtig weefsel van een mens over te planten op de ogen van een Guinees biggetje. Op deze wijze kan hij thans de ontwikkeling van de men selijke kanker bestuderen op laboratorium- dieren. Alleen een embiyonaal menselijk weefsel kan aldus op de ogen van een big getje worden overgebracht. Een andere Amerikaanse medicus, dr. William Malisoff, heeft bekendgemaakt.dat hij in October een serum „KR" genaamd, zou toepassen, waarmee hij «in de ioop van een aantal experimenten genezingen bij muizen had verkregen. Een derde specialist weer, dr. Hausse uit Philadelphia, zegt ech ter met bovengenoemd serum geen resul taten bij muizen te hebben verkregen. Het is interessant om in dit verband de uiteenzettingen na te lezen, die de Amster damse arts dr. IJ, Samuels Zaterdagmiddag in het Concertgebouw te Amsterdam, heeft gegeven voor een medisch auditorium. Dr. Samuels heeft een nieuwe methode gevonden voor het onderzoek en de behandeling van kanker. Dr. Samuels zeide o.m. het vol gende „De oorzaak van de kanker is een be paalde afwijking van de hersenklier. Mijn behandelingsmethode verschilt wezenlijk van de tot dusverre toegepaste middelen, t^gen kan leer* Bij mijn methode wordt namelijk de zieke hersenklier en niet het gezwel zelve, dat hiervan een gevolg is, behandeld. Het orgaan, waarin het gezwel zich ontwikkeld heeft wordt daarom ook niet verwijderd. Hoofdzaak is, dat de patiënt niet tot het laatste stadium wacht om zich onder be handeling te stellen. De methode is zonder enig risico en de patiënt merkt van de behandeling niets. Het resultaat van de behandeling die door middel van kortegolfbestraling ge schiedt, is dat de patiënt in uitstekende conditie in leven blijft. Na drie maanden verdwijnen zowel de algemene als de plaatselijke verschijnselen, terwijl het gezwel niet verder groeit." Dr. Samuels merkte daarbij op, dat deze vondst slechts een onderdetl is van de door hem gedane ontdekkingen. Tengevolge van een hersenklieraandoening ontstaat een groot aantal ziekten, die hij in vier groepen heeft ingedeeld. Door een overmaat aan hersenklierhor- moon kunnen één of meer zenuwcentra in de middenhersenen worden geschaad. Dientengevolge raakt een orgaan, klier of weefselsysteem in een ziekelijke toestand. Dr. Samuels heeft aangetoond, dat op deze wijze suikerziekte, maagzweren, ge wrichtsaandoeningen en talrijke aandoe ningen van inwendige organen ontstaan. „Terwijl circa 350 millioen mensen van onze generatie gedoemd zijn aan kanker te lijden en hieraan te sterven, hebben er circa een milliard mensen op aarde belang bij de ontdekking hoe hormonale bescha- digingsziekten der periphere organen en weefselsystemen ontstaan en bij de methode om ook deze afwijkingen causaal te genezen". Dr. Samuels zeide nog, dat hij in de afgelopen twaalf jaren zijn ervaringen heeft verzameld. Het resultaat van deze erva ringen wordt nu neergelegd in een hand boek van vijf delen. F i 1 m n i e u w s. LENTE-PARADE. (Spring-parade) Zaterdag en Zondag wordt in ons plaat selijk bioscoop-theater weer een van die vlotte, sprankelende films van Deanna Durbin vertoond. Deanna Durbin speelt in deze rolprent weer op haar eigen charmante manier en de kostelijke humoristische geschiedenis spelend in de gemoedelijke tijd van het oude Ween en zal de bezoekers amuseren van de eerste tot de laatste meter van de filmband. In Weenen, de geboortestad der wals en 's werelds vrolijkste stad, veitoefd een jong boerenmeisje (Deanna Durbin), wier toekomst, door een papagaai voorspeld, hoe fantastisch hij ook lijkt, haarfijn in vervulling gaat. Hoe die toekomst is zullen wij hier niet vermelden, hiervoor zal men dus de fi rn moeten gaan zien en daar de filmproducten van deze gevierde ster overal overgrote belangstelling genieten, zullen de bezoekers er goed aan doen tijdig voor de voor stellingen aanwezig te zijn, daar men ook hier goede films weet te waarderen, te zwaaien. Het competitie-rad van de Kon. Ned. Voetbal Bond gaat weer draaien. En daaimee kom), niet alleen voor de spelers, maar ook voor de supporters en „progno- stiekers", ook weer de tijd van hoopvolle verwachtinger, aangename verrassingen en bedroevende teleurstellingen, welke ver schijnselen juist het voetbal-leven zo typeren. Ook voor de twee hoogste Oranje-ploegen vangt het seizoen aan en wel met twee uitwedstrijden tegen Clinge. Wij hopen van ganser harte, dat onze jongens zich door de teleurstelling, die de promolie-competitie's bracltm niet zullen laten intimideren, doch vol vuur de tanden op elkaar in fair play zich tot het uiterste zullen geven. Wij vyensen de Oranje-hemden wier strijd deze competitie zeker niet lichter zal zijn dan anders alle mogelijke succes toe 1 Officiëele Mededeelingen. AARDAPPELTELERS BLIJFT LETTEN OP DE COLORADOKEVER OOK BIJ HET ROOIEN. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen schrijft ons Op verschillende plaatsen in het land, vooral in het Zuiden en Oosten, komen thans in de reeds afstervende of groene gewassen nog kevers en larven voor. Deze kevers overwinteren in de grond en daar door kan het volgende jaar op die plaats of in de naaste omgeving een besmettings haard gevormd worden. Het is daaiom noodzakelijk, dat elke teler het aardappel gewas nauwkeurig blijft nagaan of er nog larven of kevers voorkomen om deze direct te kunnen vtrnietigen. Ook bij het rooien dient er voor gezorgd te worden, dat de reeds in de grond aan wezige kevers of poppen worden vernietigd. Men late zich niet misleiden door de kort zichtige gedachte, dat zij nu geen schade meer doen. Elke gedode kever voorkomt een besmettingshaard in 1948. Mfen blijve ook in eigen belang waakzaam Distributienieuws. FIETSBANDEN IN IEDER GEZIN. De plaatselijke distribuiiediensten zullen op nader te bepalen datum in het tijdvak van 14—27 September a.s. een bewijs van inschiijving voor vervanging van rijwiel banden uitreiken aan hen, die in een der maanden October 1946 tot en met Januari 1947 voor het laatst een of twee bonnen voor een buitenband hebben ontvangen. Zeer spoedig zullen van de genummerde bonnen, welke zijn uitgereikt aan diegenen, die sedert de bevrijding nog nimmer voor rijwielbanden in aanmerking kwamen, enkele nummers worden uitgeloot. Teneinde zo sntl mogelijk deze loterij te beëindigen en een zo groot mogelijk aantal gegadigden zij het ten dele te helper, is besloten, dat de bonnen slechts recht zullen geven op de aankoop van 1 buiten en 1 binnenband. In gezinsverband kunnen de banden worden beschikbaar gesteld aan hen die daaraan de grootste behoefte hebben, waardoor in de regel in de gezinnen op vrij korte termijn een bevredigende op lossing zal kunnen worden gevonden, terwijl in geval van nood altijd nog ge bruik kan worden gemaakt van een massieve band. SPORTNIEUWS. DE WIELERWEDSTRIJD TE SAS VAN GENT. Dubbele Belgische zege. Onder enorme belangstelling had Dinsdag de „ronde van Sas" voor profs enonafhan- kelijken plaats. Wereldkampioen Midde'- kamp viel een grootsche huldiging ten deel. De uiislag was j 1. A. Paepe (België) 140 km in drie uur 45 min., 2. Adriaensens op 8 m., 3. S. v. d. Zande (Halsteren) op 1 min. 15 sec., 4. Lakeman (Amsterdam) op 1 min. 35 sec., 5. Alfaart (België) op een halve min., 6. Van Enaeme (België), 7. Hopstaken (Roo sendaal), 8. Hendrickx (België), 9. Van Ger- ven (Rotterdam), IC. Van Beek (Oostzaar). DE BAL GAAT WEER ROLLEN 1 Na een periode van zomerrust waarbij ondanks de hitte nog vele vriendschappelijke ontmoetingen plaats vonden begint a.s. Zondag Koning Voetbal zijn scepter weer Nieuwe bonnen. Voor het tijdvak van 14—27 Sept. Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie M). M—01 Brood 800 gr. brood, M—02 Brood 400 gr. brood, M—01 Boter 250 gr. boter, M—02 Boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet, M—01 Vlets 100 gr. vlees, M—02 Vlees 300 gr. vlees,' M—0i Melk 4 liter melk, M—03, M—05 Melk 7 liter melk, M—01 Diversen 200 gr. kaas of 250 gr, korstloze kaas, M—02 Diversen 125 gr. koffie, M—03 Diversen 50 gr. thee, M—04 Diversen 250 gr. waspoeder (geen soda), M03 Reserve 1600 gr. brood, M—06 Reserve 800 gr. brood. Bonkaarten KD, KE 709 (Serie M). M—11 Brood 800 gr. brood, M—11 Boter 250 gr. boter, M—12 Boter 125 gr. marga rine of 100 gr. vet, M—11, M—12 Vlees 100 gr. vlees, M13, M—15 Melk 12 liter melk, M—11 Diversen 100 gr. kaas of 125 gr. korstlozt kaas, M—12 Diversen 250 gr, waspoeder (geen soda), M—13 Reserve 800 gr. brood, M—16 Reserve 250 gr. waspoeder (geen soda). Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 710 (bijz. arbeid, a s. moeders en zieken) (Serie M). M—21 Brood 8C0 gr. brood, M—21 Boter 250 gr. boter, M—22 Boter 250 gr. marga rine of 200 gr. vet, M—21 Melk 5 liter melk, M—21 Vlees 300 gr. vlees, M—22 Vlees 100 gr. vlees, M—21 Kaas 200 gr. kaas of 250 gr, korstloze kaas, M—21 Eieren 5 eieren. Op de vleesbonnen voor personen, geboren in 1942 en vroeger is voor deze periode 400 gr. vlees beschikbaar, dus 100 gr. extra.

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 3