houdbaar nader en langs je heen. Het wilde paard trekt als een zenuwruk in de weergloed voorbij. Dan zakt onverwacht het geflakker weg, de rook verdunt en krimpt, de nacht overrompelt ons weer, het Zuiderkruis pronkt over Java. 20.15 uurJe zit In een wagen. Je li chaam is een baal, die waggelt in een bocht en hotst in elke kuil. Je hand grijpt om een stang. Meer zelfstandigheid heb je niet over. Wat niet uit je weggleed, dat glijdt in de bundels van het koplicht aan je voorbij. Het tramhuisje, de gevelde boom, het kanaal, de weg, steeds de weg. Zelfs voor de flodders die van de weg opspringen, uitvierken over de motorkapen wegslaan langs de ruit en je hoofd, verroer je ^<een vin. Het lijken stenen, wanneer je nadert. Maar als je denkt: driver, opzij, dan slaan ze vleugels uit, tollen in het licht als kermismolentjes en zwenken weg als dorre blaren. „Dat benne houtduive," zegt Kees de chauffeur. Maar wat daar langs de weg voor ons uit beweegt, zijn dat wajang-figuren? pemoeda-geestenof pel grims? Die gane naar de pasar, ver zekert Kees. De pasar, zeg je met dubbeles. Wel ja, deze weg gaat naar Semarang. Dat wisten zij eerder dan jij. Je meende zestien maanden lang dat deze weg van nergens liep naar nergens, maar het is een van de zeven aders van het land naar de stad I Ze komen uit hun kampongs, de tuinders en de kwekers, ze pikolen langs de weg met hun kippen en djeroeks, hun houtblikjes en maïs. Zelfs de vrouwen en de grote jongens dragen mee. Links wijkt een rij opzij en laat de colonne passeren, rechts tippelen ze door in die korte, verende pas waarbij je de Boléro zou willen neuriën. Ze laten die ketting van licht, lawaai en stof aan zich voorbij gaan, passief. Als de colonne voorbij is gegaan, hooi je in de nacht van Java niet meer dan het veren van pikolans en het schuiven van voeten over aarde. NIEUWE AARDAPPELROOIMACH1NE. Vinding van succesvollen aard. De firma J. C. Kesteloo te Bruinisse heeft een aardappellichter gefabriceerd van zeer eenvoudige constructie, die een belangrijke verbetering van het arbeidsproces beteekent. In het zesjarenplan voor den landbouw, dat bij de Rijksbegrooting voor 1948 zal worden ingediend, is voorzien in cte aan schaffing van niet minder dan tienduizend aardappellichters. De vinding van den heer Kesteloo komt dus juist op tijd. Op de Agrarische Jaarbeurs, die thans geopend is, zal de firma met haar apparaat exposeeren. Allen, die tot nu met de machine hebben gewerkt, zijn vol lof over de resultaten en roemen de nieuwe vinding als een groote verbetering. Octrooi op deze nieuwe vin ding is reeds aangevraagd. Zooals vrij algemeen bekend is, worden de laatste tientallen jaren de aardappelen gepoot in zgn. bedden, die iets hooger liggen dan de tusschenllggende grond. Tusschen deze aardappelbedden wordt de machine geplaatst op dusdanige wijze, dat aan weerszijden twee getande vorken juist onder de aardappelen komen. Door deze vorken worden de aardappelen uit den grond gelicht, waarna de rooiers ze een voudig kunnen oprapen en voor het ver dere transport zorgen. Groote besparing. Het apparaat was oorspronkelijk alleen maar geschikt voor het rooien van groen- gerooide pootaardappelen. Door het aan brengen van eenige kleine veranderingen kan de machine nu ook gebruikt worden voor het rooien van aardappelen, waarvan het loof afgestorven is. In ohgeveer 90 minuten is het met dit nieuwe apparaat mogelijk één hectare aard appelen te lichten, hetgeen, vergeleken bij handenarbeid, een kostenbesparing geeft van 25 gulden per hectare. De aardappel wordt bovendien geheel ongeschonden uit den grond gehaald, hetgeen den landbouwer ook al gauw een voordeel oplevert van 50 gulden per hectare. Ook uit het oogpunt van arbeidsbesparing is deze aardappel- lichter van groote beteekenis. In twee uur tijd kunnen zooveel aardappelen worden gelicht, dat vijf personen minstens een lreelen dag noodig hebben om den oogstte rapen. De paarden, die voor den lichter hebben gestaan, kunnen verder den gehee- len dag voor andere werkzaamheden wor den gebruikt. PRINSES MARGRIET GAAT NAAR SCHOOL. Het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliana deelt ons mt.de, dat Prinses Margriet leerlinge is geworden van de groep voor voorbereidend lager onderwijs van de werk plaats Kindergemeenschap te Bilthoven. Uit onze omgeving. TILANUS SPRAK IN AXEL. „De ontwikkeling van het onderwijs hier te lande." Voor de Scholenbond „Land van Axel" heeft dhr. Tilanus, lid der Tweede Kamer en secretaris van den Onderwijsraad Woens dagavond in de Ned. Herv. Kerk alhier over bovenstaand onderwerp een rede uit gesproken. Onder de aanwezigen bevonden zich vele bij het onderwijs geïnteresseerden uit Axel en omgeving, benevens verschillende pre dikanten en verdere belangstellenden. Na opening door dhr. Geelhoedt van Hoek, nam dhr. Tilanus het woord en zeide o.m., dat in deze na-oorlogsche jaren zoo veel wankeling is te constateeren. Velen vragen zich afwaarheen Dit ook met betrekking tot het onderwijs. Velen staan thans ook critisch tegenover het chr. onder wijs. De onderwijs-strljd, die wij hier in ons land gekend hebben, vindt men in het buitenland nergens en menig vreemdeling noemt de oplossing, zooals zij hier tot stand is gekomen, zegenrijk. Spr. heeft groote voormannen op het gebied van het onderwijs gekend Kuyper, Lohman, Schaepman die veel voor ons hebben beteekend en die In den school strijd een strijd voor vrijheid en recht zagen. Vrijheid voor de ouders om zelf uit te maken, welk onderwijs zij voor hun kinderen wenschten. Doch de onderwijs- pacificatie was ook een zaak van recht, nl. dat de publieke gelden besteed worden voor allen. Dat wil niet zeggen, dat er vol maakte financië le gelijkstelling is. Er be staat gelukkig nog vrijheid voor de ouders om hun eigen school te bevoor- deelen. Ook de pacificatie van 1920 sloot dat niet uit. Spr. hoopt, dat de liefde voor de chr. school zal blijven bestaan. De Lager Onderwijswet 1920 heeft voor ons land zegenrijk gewerkt. De onderwijsvragen zijn sociale vragen van de eerste orde en d^ leerkrachten zijn sociale werkers in ons volksleven. Spr. doorloopt in groote trekken de ge schiedenis van het L.O, in ons land. Daarbij stelt spr. in het licht de strijd om en de beteekenis van de chr. school voor ons volksleven. Ook de Duitschers beseften, welke geweldigen invloed kerk en schooi hebben op ons volksleven. Scherp kantte dhr. Tilanus zich tegen diegenen, die sinds 1945 doorbraak-theo- riën propageeren met betrekking tot het onderwijs, zelfs van den kansel. „Hebt gij dan niets geleerd vraagt spr. Het onder wijzend personeel diene te beseffen, welk een fijngevoelige plaat een kinderziel is. Als men godsdienst-onderwijs op de openbare school wil best. Maar in de chr. school dient alles doordrongen te zijn van den,geest van Christus. Gelet op den schoolstrijd kunnen wij niet anders dan afwijzend staan tegenover de propageering der zgn. eenheidsschool. De chr. school is geen noodwoning, geen sectarische school, maar terecht een nationale school. De nood- woning-theorie is een onbruikbaar ideaal, omdat Roomschen, Humanisten en Joden zich daarin nooit kunnen thuisvoelen. De toestand is thans zoo, dat 30 pet. der kinderen in Nederland de openbare school bezoekt en 70 pet. de bijz. scholen. Nu pas een stuk geschiedenis achter ons ligt, dat wij hebben beleefd, laat men dan ook die overheidsschool zien als een school, waarover die overheid zeggenschap heeft. Het gaat om hooge geestelijke goederen. Bij onze vaderen leefde wat Luther zei: „Als in een school Gods Woord niet regeert, voorwaar laat niemand daar zijn kind heen zenden." Tegenover die doorbraak-theorie, die soms door opvallende figuren wordt ver dedigd, zegt spr.; „Hou vast." De chr. school is een der allerbelangrijkste factoren in ons volksleven. De chr. school is ook de nationale school bij uitnemendheid. Spr. eindigt met de beste wenschen voor het chr. onderwijs in ons vaderland. Dhr. Geelhoedt dankte den heer Tilanus voor zijn interessante en gloedvolle rede. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd het eerst gebruik gemaakt door den weleerw. ds. J. S. Post, geref. predikant alhier. Spr. memoreerde enkele passages uit de rede van den heer Tilanus, o.a. de voorbeeldige wijze, waarop de stammoeder van het Huis van Oranje Juliana van Stolberg als een godvruchtige vrouw haar groote gezin opvoedde. Spr. zegt. dat dit goede voorbeeld van grooten invloed is geweest op de kinderen dezer vrome moe der en ook op het geheele Nederlandsche volk. Immers, Gods Woord werkt karakter vormend. In dit verband zeide ds. Post het te betreuren, dat de naamgenoote en nazate van Juliana van Stolberg H.K.H. Prinses Juliana haar drie kinderen zendt naar een school, die volgens spr.'s meening revolutionnair is, naar de heidensche school van Kees Boeke. Dit *'is een aanslag van Satan op ons volksleven. Spr. herinnerde ook aan de uitlating van Luther betreffende het chr. onderwijs. Dhr. Tilanus had in zijn rede ook gezegd, dat in Amsterdam com munistische ouders hun kinderen naar de chr. school zenden. Dat het Prinselijk Paar in dit opzicht geen ander voorbeeld geeft, betreurt spr. ten zeerste. Ds. Post vraagt om zedelijken drang uit te oefenen bij de Prinses of ook bij de Koningin, dat dat dit ongedaan wordt gemaakt. Dhr. Tilanus, repllceerende, zegt in een vrij uitvoerig betoog, dat het doel van de scholen als van Kees Boeke is een zgn. vrije school, geen godsdienst en het aan- kweeken van grooter zelfstandigheid bij het kind. Een scherpe vorm van Montessori. Spr. had ook liever gezien, dat de kinde- .ren van het Prinselijk Gezin positief chr. onderwijs genoten. Spr. was niervan op de hoogte en het doet hem leed te moeten zegger, dat Juliana van Stolberg inderdaad wel een beter voorbeeld gaf. Dhr. Dieleman te Hoek vroeg of in de ffnanciëele gelijkstelling geen groot gevaar schuilt, omdat daardoor de belangstelling voor het chr. onderwijs zou verminderen. Dhr. Tilanus meent, dat men wat extra's voor de school kan doen als men wil, wat op enkele plaatsen ook gebeurt in den vorm van extra-contributie. Het streven, in de vraag van dhr. Dieleman neergelegd, is echter in de practijk niet te verwezenlijken. Nanat nog een meer ondergeschikte vraag betreffende de uitvoering der L O.-wet 1920 was be«proken, werd de bijeenkomst door dhr. Tilanus gesloten. (Uit hoofde van plaatsgebrek moest het verslag dezer rede aanmerkelijk worden bekort). HET AXELS CABARET-GEZELSCHAP. Succesvol optreden in „Het Centrum". In de gerestaureerde „Centrum"-zaal die vrij goed bezet was, gaf het Axels Cabaret- Gezelschap Woensdagavond zijn eerste publieke uitvoering. De conferencier, die deze avond zeer verdienstelijk debuteerde, opende deze ge zellige bijeenkomst en complimenteerde de exploitant met de gerestaureerde zaal. Uit het afwisselend programma, memo reren wij hier dhr. Toon Hoogwijk die met zijn amusante liedjes, evenals met het lied „Voor hen die vielen", hetwelk ons weer eens herinnerde dat we deze helden nooit mogen vergeten, een geweldig succes had. Paddy Thompson, oud B B C.-za iger, zong met pianc-begeieiding van dhr. J. Smies, „Danny Boy", „You are always in my heart", e.a. Onze stadgenoot had evenals vorige malen weer een aandachtig gehoor en oogstte een geweldig applaus. Ook was er een sprekende „pop", wiens snedige gezegden ieders lachlust opwekten. Dhr. Hendrico Lenssovski had weer aller aandacht als „levend electrisch geleider" en niet minder met zijn nieuwste experiment met de kist en het gehypnotiseerde medium, waarbij ditmaal het scherm open bleef. Dhr. Sol (alg. leider) en Lenssovski als clowns deden het opperbest en vormden het meest komische duo van deze avond. Ook het toneel werd hier niet vergeten. Hierin traden op de dames Sol, Esbeukman en dhr. Robijn, o.a. in „Zure haring" waaruit bleek dat de rollen er goed in zaten. Ook het toneel-nummer „Het schilders- model" had ieders belangstelling. Zooals de conferencier terecht opmerkte wat velen verwacht hadden, kon natuurlijk niet vertoond worden. „De Jantjes" (de dames de Rijke, Sol en Esbeukman) deden het aardig en deze „dames-heren" zullen in het A.C.G. nog wel meerdere zangnummers verzorgen. „De Zuivering" bracht ons bij de bijz. rechtspleging. Zielig, dat tramconducteur Sloofjes veroordeeld werd voor het aan nemen van 15 cent fooi van een Duitrer, terwijl scheepsbouwer Bunker, die door zijn collaboratie met de moffen millioenen verdiend had werd... vrijgesproken I Dhr. Mattelé als rechter bleek hier wel uit stekend in zijn rol te zijn. Hoewel kleine tekortkomingen bij het nog zeer jonge gezelschap natuurlijk on vermijdelijk waren, bleek toch dat dit ensemble zeer zeker levensvatbaarheid heeft. Het applaus was daarvoor wel het beste bewijs. Men is ook yoornemens in om liggende gemeenten voorstellingen te geven. Aan het A.C.G. alle succes. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. Metselaar, van Goes. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. D. Zemel en nam. 2.30 ure Ds. J. S. Post. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Dr. A. de Bondt, pred. te 's-Gravenhage. Geref. Gem. Voorm. 10 ure en ram. 2.30 ure Leeskerk. UITREIKING POOLSE ONDERSCHEIDINGEN. Vrijdagnamiddag arriveerden in Axel Kolonel Szydlowski, de bevelvoerende commandani van de Poolse troepen die ons in 1944 bevrijdden, en ereburger van onze stad, met enkele zijner officieren. Het doel van dit bezoek was het uitreiken van verschillende onderscheidingen aan een aantal ingezetenen van onze gemeente die zich bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt tegenover de Poolse troepen. Na aankomst werden de gasten door de burgemeester ontvangen, waarna door het voltallige gemeentebestuur benevens de te decoreren personen een rit werd gemaakt naar het Poolse Kruis aan de Kanaalweg naar Hulst, waar een krans werd gelegd. Vervolgens werd via Kijkuit door het gevechtsterrein gereden. Bij de terugkeer in Axel zijn op de raadszaal de onderscheidingen uitgereikt, in tegenwoordigheid van burgemeester en wet houders, raadsleden met hun dames, alsmede het secretarie-personeel en de hoofden van' dienst der diverse gemeentebedrijven. De verleende onderscheidingen zijn de volgende Hdt Poolse Kruis van verdienste met de zwaarden in goud, aan burgemeester P. L. D.J. van Oeverenin zilver aan de heren D. J. Oggel en H. Scheeleen in brons aan de heren FL Dieleman, Em. Marcus, J. K. de Putter, Lev. Scheele en G. Weyns. (Wij komen op dit gebeuren in ons volgende nummer nog nader terug.) GEVONDEN VOORWERPEN. Een lichte damesregenjas, C. Hamelink, Pieter Paulusstraat 13. Een dameszakmesje met witte heft, W. J. de Putter, Stationstraat 10. Een paar gekleurde dameswanten, Post kantoor Axel. ien vj aks 1 luw e aikbaa Er w; |byvoe Het ilp ge A.R.K \t goe eft. B iding onde tschen nllar I Als c an mr. angebc ibum landtek an ziji e Kon lem te an Ofi Als r at de «orden xport- tend KOEWACHT. Wielrennen. Dinsdag werd te Koewacht een wedstrijd verreden voor beginnelingen over een af stand van 70 km. De koers werd volbracht in 2 uur 20 minuten. De eindsprint welke werd ingezet door 5 reitners werd gewonnen door C. Naudt van Wachtebeke, 2e. de Bis schop op 1 lengte, 3e. Roets van Overslag, 4e. Pauwels, 5e. Audenaerde. Benoemd. Als grenskommies werd met ingang van 1 September alhier oenoemd dhr. P. J. Molenaar, van Heeze (N.-Br.) OVERSLAG. Wielrennen. Maandag a.s. heeft te Overslag een wielerwedstrijd plaats voor beginnelingen over een afstand van 70 km. Er zijn niet minder dan 3U00 francs aan prijzen, w.o. talrijke premiën. Tijdens de koers wordt regelmatig verslag gegeven per microfoon. Wat is er te doen. Op 14, 15 en 16 September a.s. kermis. Op 15 September koers voor beginnelingen. Tijdens de kermisdagen iedere dag schieting, bolling en bal. LERAAR R K. H.B.S. De heer J. Stroecken te Hulst werd be noemd tot leraar aan de R.K. H.B.S. te IJzendijke. Deze inrichting zal 15 September a.s, geopend worden, SLUISKIL. Benoemd. Sinds 22 jaar als hulpbesteller werkzaam te zijn geweest, is de heer A. Verpoorte benoemd als besteller in vaste dienst, stand plaats Sluiskil. Hierdoor is voorzien in de vacature die ontstond, door het verlaten van de dienst met pensioen, van de Heer van Doeselaar. In de vacature ontstaan door het vertrek van de Heer Brakman (posthouder) bestaande sinds 1 Febr. 1.1., is nog steeds niet voor zien. AMERIKAANS BURGER HELPT OOSTBURG. Goederenzending ter waarde van 3300 dollar. Een inwoner van Chicago, mr. Victor de Bont, Nederlander van geboorte, heeft de zorg voor Oostburg op zich genomen, en dat dit geen ijdel gebaar is, bleek uit de zendingen, die inmiddels te Oostburg zijn gearriveerd. „De Stem" meldt, dat dhr.de Bont enige tijd geleden een bezoek aan ons land bracht, doch Oostburg niet bezocht. Toch zond dhr. de Bont 25 kisten mei goederen aan Oostburg, welke sedert Ju" van dit jaar reeds zijn binnengekomen

Axelsche Courant | 1947 | | pagina 2